Zavrieť

Porady

Otázky pre ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, RNDr. Jozefa Mihála

admin
V tejto téme bude 22.12.2010 od 10:30 do 12:30 hod. prebiehať diskusia s RNDr. Jozefom Mihálom o zmenách v zákone o Sociálnom poistení a rodičovských príspevkoch.

V uvedenom čase tu môžete písať svoje otázky a podľa možností Vám bude minister na ne odpovedať (predtým aj potom bude téme uzavretá).
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kolejová Pozri príspevok
Dobrý deň, pán Mihál chcela by som sa opýtať či bude možné aby poberateľ invalidného dôchodku 51 %, ktorý rozviaže pracovný pomer uplynutím dohodnutej doby k 31.12.2010 bude môcť v roku 2011 čerpať dávky z dobrovoľného nemocenského poistenia (má tam 270 dní) a či sa na neho vzťahuje ochranná doba 7 dní (aby mohol čerpať aj z posledného zamestnania).
Poberateľom invalidného dôchodku je od roku 2005 a zamestnaný je 2 celé roky.

Veľmi pekne ďakujem L.
Poberateľ invalidného dôchodku ktorý má zmenu pracovnej schopnosti o menej ako 70% môže využívať DNP rovnako, ako do 31.12.2010, čiže bez zmeny.

Ochranná lehota po skončení zamestnania je od 1.1.2011 len 7 kal. dní.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ďakujem za odpoveď a želám krásne Vianoce.
0 0
Kamaja Kamaja

Kamaja je offline (nepripojený) Kamaja

som 50-ročná pani
Dobrý deň prajem, prosím Vás, poraďte nám:
Môj manžel je živnostník a od 1.6.2010 si podal na čiastočný invalidný dôchodok. V prípade, že dostane kladné vyrozumenie a dôchodok bude poberať, musí si platiť odvody do SP a VSZP tak, ako doteraz?
Ďakujem pekne a prajem príjemné prežitie Vianočných sviatkov, veľa zdravia
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
iveta71 Pozri príspevok
Dobrý den, pán minister, prosím Vás, aká je po novom dlžka materskej dovolenky u vydatej matky s jedným narodeným dieťaťom a aká dlžka je u osamelej matky ?
- bude nová dlžka platná pre matky, ktoré začali materskú v napr. decembri 2010??
- budu sa platiť odvody zo mzdy vyplatenej po skončení pracovného pomeru?? napríklad z vyplatenej nevyčerpanej dovolenky?
- z dohod o pracovnej činnosti a z odstupného sa budu platiť odvody ?
- bude prosím Vas nový zákon o SP zverejnený aj na stránke ministerstva práce ??
ďakujem
Dlžka materskej dovolenky u vydatej matky s jedným narodeným dieťaťom bude 34 týždňov, u osamelej matky 37 týždňov.

Nová dlžka je platná aj pre matky, ktoré začali materskú v napr. decembri 2010.

Odvody zo mzdy vyplatenej po skončení pracovného pomeru sa budú platiť, teda aj z vyplatenej nevyčerpanej dovolenky.

Z dohôd o pracovnej činnosti sa odvody platiť nebudú, z odstupného sa budú platiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Kamaja Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, prosím Vás, poraďte nám:
Môj manžel je živnostník a od 1.6.2010 si podal na čiastočný invalidný dôchodok. V prípade, že dostane kladné vyrozumenie a dôchodok bude poberať, musí si platiť odvody do SP a VSZP tak, ako doteraz?
Ďakujem pekne a prajem príjemné prežitie Vianočných sviatkov, veľa zdravia
Poberateľ ČID nemá žiadne úľavy pri platení odvodov na sociálne poistenie.
0 0
EkoMax EkoMax

EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať:
1. Osoba od 1.1.2011 bude poberať výsluhový dôchodok, je možná jej registrácia na úrade práce ?
2. Táto osoba na výsluhovom dôchodku plánuje začatie podnikania, môže požiadať o príspevok na podnikanie ?
3. Je táto osoba povinná odvádzať prvý rok podnikania sociálne poistenie ?
Platia pre ňu podmnieky ako pri ostatných SZČO, ale sú tam nejaké rozdiely ?
4. Ak tento príspevok dostane, môže ho použiť na odvody ?
Žiaľ na úrade práce mi tieto informácie poskytnúť adekvátne nevedia, alebo každá úradníčka poskytne informácie iné.
Vopred za odpoveď ďakujem.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

dobrý deň, chcem sa spýtať na DPvN od nového roka, konkrétne na § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.

otázka je? čo ak po ukončení RD vznikne v PP nejaký VZ, ako sa bude v tomto prípade vypočítavať dávka v nezamestnanosti, z tohto VZ? a v prípade, že si začne priplácať DPvN počas obdobia RD a ak v rozhodujúcom období vznikne aj VZ v PP, ale DPvN nebude platiť 26 týždňov, tak dávka sa bude vypočítavať len z tohto VZ v PP? a ak si zaplatí 26 týždňov a má aj VZ v PP , tieto VZ sa budú sčítavať ako doteraz?

ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
1 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Anna Karásková Pozri príspevok
Dobrý deň pan Mihál,
od 1.1.2011 sa musí zamestnanec po skončení pracovného pomeru , ak sa mu ešte dopláca nejaká mzda prihlásiť do sociálnej poisťovne a príslušnej zdravotnej poisťovne.
Moje otázky :
v januári 2011 bude doplatená odmena za 4. štrvrťrok 2010 vystúpeným zamestnancom, musí sa spätne opraviť mzda a poistné za mesiace október, november a december 2010 ? alebo to platí až za rok 2011 v roku 2012 ?
Bežne sa ročné odmeny vystúpeným zamestnancom vyplácajú až po skončení kalendárneho roka , neviem si v praxi predstaviť ako budem opravovať mzdy a poistné za celý predchádzajúci kalendárny rok.
Nestačilo by zamestnanca, ktorý skončil pracovný pomer v prípade doplatku mzdy len prihlásiť do poisťovní a odviesť poistné?, alebo poraďte prosím aký termín doplatku by som mala použiť, aby sa nemuselo opravovať predchádzjúce obdobie?

Ďakujem srdečne za odpoveď
A.Karásková
K prvej otázke - nemusí sa doplácať, pretože ide o zamestnancov, ktorí odišli ešte v roku 2010.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
EkoMax Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať:
1. Osoba od 1.1.2011 bude poberať výsluhový dôchodok, je možná jej registrácia na úrade práce ?
2. Táto osoba na výsluhovom dôchodku plánuje začatie podnikania, môže požiadať o príspevok na podnikanie ?
3. Je táto osoba povinná odvádzať prvý rok podnikania sociálne poistenie ?
Platia pre ňu podmnieky ako pri ostatných SZČO, ale sú tam nejaké rozdiely ?
4. Ak tento príspevok dostane, môže ho použiť na odvody ?
Žiaľ na úrade práce mi tieto informácie poskytnúť adekvátne nevedia, alebo každá úradníčka poskytne informácie iné.
Vopred za odpoveď ďakujem.
1. Pokiaľ viem tak nie.
2. Tiež otázka kde nie som si z hlavy istý, pravdepodobne môže.
3. Podmienky sú rovnaké ako pre ostatné SZČO, takže ak začne v roku 2011, poistné do SP bude platiť najskôr od 1.7.2012.
4. Príspevok na začatie podnikania má slúžiť na investície do zariadení, nie na odvody.
0 0
ABD ABD

ABD je offline (nepripojený) ABD

Co sa zmenilo pre prikazne zmluvy od 1.1.2011? Budu sa platit vsetky odvody a budu sa musiet prihlasovat do SP aj ZP?
1 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
msa Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa spýtať na DPvN od nového roka, konkrétne na § 108 sa za odsek 3 vkladá nový odsek 4, ktorý znie:
„(4) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 je len obdobie poistenia v nezamestnanosti zamestnanca, za ktoré nemá vymeriavací základ, a obdobie poistenia v nezamestnanosti dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, výška dávky v nezamestnanosti sa určí z vymeriavacieho základu dobrovoľne poistenej osoby v nezamestnanosti, ak získala najmenej 26 týždňov poistenia v nezamestnanosti ako osoba dobrovoľne poistená v nezamestnanosti; ak toto poistenie v nezamestnanosti trvalo menej ako 26 týždňov, výška dávky v nezamestnanosti sa určí podľa odseku 3 druhej vety.

otázka je? čo ak po ukončení RD vznikne v PP nejaký VZ, ako sa bude v tomto prípade vypočítavať dávka v nezamestnanosti, z tohto VZ? a v prípade, že si začne priplácať DPvN počas obdobia RD a ak v rozhodujúcom období vznikne aj VZ v PP, ale DPvN nebude platiť 26 týždňov, tak dávka sa bude vypočítavať len z tohto VZ v PP? a ak si zaplatí 26 týždňov a má aj VZ v PP , tieto VZ sa budú sčítavať ako doteraz?

ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Áno, ak po ukončení RD vznikne v PP nejaký VZ, dávka v nezamestnanosti sa bude vypočítavať z tohto VZ.

Ak si začne priplácať DPvN počas obdobia RD a ak v rozhodujúcom období vznikne aj VZ v PP, ale DPvN nebude platiť 26 týždňov, tak dávka sa bude vypočítavať z VZ v PP plus z minimálneho VZ za DPvN.

Ak si ale zaplatí najmenej 26 týždňov DPvN a má aj VZ v PP, tieto VZ sa budú sčítavať tak ako doteraz.
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Dobry den pan Mihal,

chcem Vas pozadat o radu. Cital som uz vela prispevkov, ale stale v tom nemam uplne jasno.

Chcem preto poprosit o odpoved co najjednosuchsiu.

Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Existuje este nejaky sposob ako dosiahnut najvissiu matersku? Co by sme mali spravit?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ABD Pozri príspevok
Co sa zmenilo pre prikazne zmluvy od 1.1.2011? Budu sa platit vsetky odvody a budu sa musiet prihlasovat do SP aj ZP?
SP: áno, osoba s príjmom z príkazných zmúv - ak ide podľa zákona o dani z príjmov o závislú činnosť - sa musí prihlásiť ako zamestnanec do SP a z odmeny sa musia platiť odvody do SP.

Ak ide o pravidelný mesačný príjem, tak sa prihlasuje a platí poistenie nemocenské, v nezamestnanosti, invalidné, starobné a rezervný fond.

Ak ide o nepravidelný príjem, tak sa prihlasuje a platí len poistenie invalidné, starobné a rezervný fond.

K zdravotnému poisteniu sa v tejto téme nechcem vyjadrovať.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
biaaa Pozri príspevok
Moja otazka znie, ako dosiahnut najvyssiu matersku, ak:

Zena je zamestnana v kuse asi 3 roky (to znamena ze zamestnavatel za nu plati povinne nemocenske).
Je vsak uz asi v 8 tyzdni tehotenstva a z roznych dovodov sme ju nestihli pred otehotnenim prihlasit na DNP.

Existuje este nejaky sposob ako dosiahnut najvissiu matersku? Co by sme mali spravit?
...no comment .-)
0 0
Tánička Tánička

Tánička je offline (nepripojený) Tánička

Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Vopred ďakujem za odpoveď a prajem Vám veselé Vianoce a veľa úspechov do nového roku.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Na RP je nárok od januára 2011 aj v prípade, ak matka poberá nemocenské dávky z DNP, hoci aj celý mesiac, takže žiadne obavy.
no ja som sa niekde dočítala, že vraj keď je matka na PN viac ako polovicu mesiaca, jednoducho jej rodičak zobrali, teraz si už nepamatam kde, takže neviem to tu pricapit. Takže ak sa niečo take stane, treba sa dozadovat napravy?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tánička Pozri príspevok
Dobrý deň,
môže mať od 1.1.2011 konateľ mesačne odmenu za výkon funkcie 1,- EUR? Alebo bude min. VZ na SP týkajúci sa konateľov?
Vopred ďakujem za odpoveď a prajem Vám veselé Vianoce a veľa úspechov do nového roku.
Môže, minimálny VZ pre zamestnanca a teda i pre konateľa v zákone o SP stanovený nie je.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tinika Pozri príspevok
no ja som sa niekde dočítala, že vraj keď je matka na PN viac ako polovicu mesiaca, jednoducho jej rodičak zobrali, teraz si už nepamatam kde, takže neviem to tu pricapit. Takže ak sa niečo take stane, treba sa dozadovat napravy?
Tinika, ja tu píšem o novele platnej od 1.1.2011, dúfam že si už rozumieme .-)
0 0
biaaa biaaa

biaaa je offline (nepripojený) biaaa

Jozef Mihál Pozri príspevok
...no comment .-)
No skoda, kedze nam nevedia poradit ani v SP :-/
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

ABD Pozri príspevok
Co sa zmenilo pre prikazne zmluvy od 1.1.2011? Budu sa platit vsetky odvody a budu sa musiet prihlasovat do SP aj ZP?
toto by aj mňa zaujimalo, ale ešte za rok 2010, moja svokra mala aj príjem na príkaznú zmluvu, danove si bude robit sama, len neviem ako to je z odvodami z takeho to prijmu,vdaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať