Zavrieť

Porady

"BONZAKY"

Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Mozno si niekto povie, ze je este zavcasu o tomto hovorit, ale podla mna uz pocas celeho roka 2004 si robime evidenciu, kto patri pod ktory DU. Vymenou DIC-iek vsak vyvstava problem, ako rozoznate na ktory DU mate dat hlasenie /bonzaky/, ked sa zabudnete na to opytat toho, komu robite uhradu v hotovosti /vid zakon o sprave dani a poplatkov/???
Usporiadat
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
... všetko je na webe!!! Ak si pozrieš www.drsr.sk, tak tam máš uvedené aj staré DIČ. Takže asi podľa toho :-)))
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Hej Vladan, ale samozrejme som myslela na tych "novych", ktori este "stare DIC" nemali.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
jáááj, tak to neviem!!! :-))) ale vieš čo, sa mi zdá, že aj keď to IČ DPH je náhodne generované, možno to má nejaký algoritmus tvorenia podľa daňových úradov :-)
A čo keby si zavolala na daňový úrad a vyhúkala ich, že ty to chceš vedieť už teraz, lebo sa chceš pripraviť na január 2005??? Správca dane by bol z teba paf!!! :-))) A náhodou nebola novela zákona o správe daní a poplatkov? A nebolo toto ustanovenie zrušené? Nečítala som novelu, takže neviem :-)
Pekný deň
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja si zvyknem u fyzických osôb vytlačiť zo stránky www.zrsr.sk živnostenský list a podľa miesta podnikania zistím na stránke www.drsr.sk v časti "Zistenie miestnej príslušnosti", kam podnikateľ patrí. Nejedná sa totiž vždy o platiteľa DPH. Vtedy mi nepomohlo ani predtým DIČ, lebo u fyzických osôb je to rodné číslo.
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

vladan
jáááj, tak to neviem!!! :-))) ale vieš čo, sa mi zdá, že aj keď to IČ DPH je náhodne generované, možno to má nejaký algoritmus tvorenia podľa daňových úradov :-)
A čo keby si zavolala na daňový úrad a vyhúkala ich, že ty to chceš vedieť už teraz, lebo sa chceš pripraviť na január 2005??? Správca dane by bol z teba paf!!! :-))) A náhodou nebola novela zákona o správe daní a poplatkov? A nebolo toto ustanovenie zrušené? Nečítala som novelu, takže neviem :-)
Pekný deň
Pozor! To nie je celkom náhodné, naše múdre hlavičky tam hore to vymysleli tak, že to číslo je deliteľné tuším 11-kou, to je vraj tiež spôsob preverenia si, či to číslo je správne, pekné, že ?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

to BEA: Teda BEA Tvoj napad sa mi paci, ze ma to hned nenapadlo. Avsak neviem /asi len podla adresy/ako by som oznamila cloveka-obcana, ktoremu by som vyplatila napr. nejaky prijem plynuci zo zmluvy podla Obc. zakonnia. Tam by mi register nepomohol, asi len ta adresa a podla nej miestne prislusny DU.
to VLADAN: Bohuzial zakon nezrusili ani jeho paragraf 32, odst. 5. No a v novych DIC algoritmus nehladaj, nie je tam, to mam zistene u nas na registracii.
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

Škoda, že túto nahlasovaciu povinnosť ešte nezrušili, je to viac-menej zbytočné, myslím, že vo veľmi málo prípadoch robia na základe týchto údajov krížové kontroly. A je celkom možné, že na mnohých daňových úradoch skončia tieto hlásenia niekde v archíve a nikto ich nepreveruje, neporovnáva. Ale my s tým máme zase dosť roboty, no nie ?

Ozaj a skúšali ste nové DIČ deliť jedenástimi ?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
áno, ja hneď. A vieš čo? Normálne nám pridelili platné IČ DPH! jéééééj :-)))
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Oldi
Škoda, že túto nahlasovaciu povinnosť ešte nezrušili, je to viac-menej zbytočné, myslím, že vo veľmi málo prípadoch robia na základe týchto údajov krížové kontroly. A je celkom možné, že na mnohých daňových úradoch skončia tieto hlásenia niekde v archíve a nikto ich nepreveruje, neporovnáva. Ale my s tým máme zase dosť roboty, no nie ?

Ozaj a skúšali ste nové DIČ deliť jedenástimi ?
Možno krížové kontroly nerobia, ale keď som mala kontrolu z DÚ za rok 2002, tak ma to pýtali. A potom si tú moju "nahlášku" kontrolovali s dokladmi v účtovníctve.
0 0
Viera Viera

Viera je offline (nepripojený) Viera

Možno sa budete čudovať, ale u nás nahlasovanie kontrolovali. Prišli na kontrolu so zoznamom a fajkali si faktúry...

Dokonca známemu sa stalo to, že mal celé účtovníctvo v poriadku, tak sa zamerali na nahlasovanie, a tam niečo našli a bola z toho pokuta ...
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

Nuž, čo dodať... Výnimka potvrdzuje pravidlo... alebo výnimky
0 0
Oldi Oldi

Oldi je offline (nepripojený) Oldi

vladan
áno, ja hneď. A vieš čo? Normálne nám pridelili platné IČ DPH! jéééééj :-)))


To je super, predstav si, aj nám...
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja mám skôr takú skúsenosť, že na základe našich oznámení a zrejme pri kontrole u konkrétneho podnikateľa, žiadal DÚ doplnenie údajov.
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Mi máme pravidelne každý rok krížové kontroly.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Rada by som sa opýtala tých, ktorí už absolvovali kontroly, ktoré zaujímalo aj "bonzáctvo", či im lustrovali len faktúry, alebo aj pokladničné doklady. Ak napr. nakúpim od fyzickej osoby - živnostníka kancelársky papier, tlačivá, perá atp. v jeho predajni vždy len cez ERP v rámci kal. roka úhrnom za viac ako 10 tisíc, tiež ho treba bonzovať?
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Platby cez bankový účet a cez ERP sa nebonzujú.
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Musím sa k tejto téme tiež vyjadriť. Manžel mal teraz kontrolu na "Bonzák" a najprv išli konkrétne na faktúru, ale potom kontrolovali celé účtovníctvo. Čo som sa veľmi čudovala, zamerali sa napríklad na faktúru z Datartu, kde sme kúpili tlačiareň a veľa nechýbalo, chceli mi to vyhodiť z výdajov. Dôvod? Na faktúre a dodacom liste nie je vyslovene napísaná tlačiareň, ale len ich čísla. Doložila som ešte aj záručný list a veľa nechýbalo, chceli aby som si išla do Datartu doplniť faktúru, kde mi vyslovene dopíšu, že ide o tlačiareň.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tie kódy tovarov na faktúrach alebo bločkoch sú predajcovi asi uznávané, ale tým, ktorí ich účtujú do nákladov to má vyrábať problémy s DÚ? Asi budeme musieť za každým kódom písať, čo sme zakúpili. I keď kdesi v zákone sa píše, že je na DÚ, aby si skutočnosť overil, vypátral.... napr. pri znehodnotení z nejakých príčin. Nie každý podnikateľ môže investovať do kopírky kvôli bločkom, ktoré túžia byť uskladnené v tme a do určitej teploty (napr. SHELL,TESCO...).
0 0
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Paula, práveže na DU mi povedali, keď som sa ohradila, že nie mojou povinnosťou je, aby som tam išla a mala napísané na faktúre konkrétny tovar, ale je vecou DU, aby si preverila firmu, keď takéto doklady vydáva, tak som nenašla u nich podporu. Odpoveď bola asi v tom zmysle, že keď budú kontrolovať ich firmu a narazia na niečo takéto, tak ich budú sankcionovať. Tak isto už mám skúsenosti s jedným bratislavským DU, keď napadli doklad "koncový zákazník", čo som sa už stretla vo viacerých firmách. Dožadujú sa konkrétneho mena, OP, rod.čísla a iných údajov. Keď som im vysvetlila, že príde radový občan do firmy a kúpi si komponenty napr. do počítača, nemôžem predsa od neho pýtať osobné údaje.
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

Ana, skutocne výraz: koncovy zakaznik sa im nepaci? a čo ked občan nechcel nahlasit svoje meno? co koho do toho, ze kupuje nejaky peter zeleny pracku, pocitac a podobne?
asi ale horsie je, ked vo vlastnom podnikat. uctovnictve je taky doklad - zakupenie ako koncovy zakaznik... to verim, ze sa im nepaci... Ale vsetko je o pochopeni DU/MY!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať