Zavrieť

Porady

uctovanie 1/2 osobomesacne za chov psa v domacnosti ?

Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE ...


Totiz mali sme schodzu vlastnikov bytov kde zo 60 vlastnikov bytov sa jej zucastnilo 20 a z toho 18ti schvalili, ze za kadzeho psa v domacnosti sa bude uctovat 1/2 osobomesacne, 2ja sa zdrzali hlasovania.
Nam psickarom to bolo oznamene len ze od 1.1.2011 bude uctovane 1/2osobomesacne za kadzeho psa v domacnosti ale kolko presne to cini EUR a za co konkretne ake sluzby budeme platit sa neuviedlo Zalohovy predpis zatial nema nik zo psickarov zmeneny.

Tuto vec riesim so spravcom a to tak ze som mu poslala pisomnu ziadost o zrusenie tohto poplatku. V ktorom som poukazala na to ze: Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec. Oprela som sa o Ústavu SR aj o zákon č. 202/2002 Z.z., ktorý upravuje podmienky držania a chovu psov presne vymedzuje podmienky držania psa teda povinnosť zaevidovať psa do evidencie obce. V súvislosti s tým sa platí miestna daň na psa a to je v mestskej časti vyrúbený poplatok vo určitej výške za kalendárny rok.
Taktiez som polozila otazku :Na základe týchto skutočností prečo by sme mali my majiteľia psov platiť duplicitne za chov našich domácich miláčikov ( dan zo zakona a este aj vlastnikom bytov )? Len preto, že pár ľudí v bytovom dome prejavuje veľkú nenávisť voči týmto spoločenským tvorom? Ide o čistú diskrimináciu z ich strany a nie ohľaduplnosť. Venčíme našich psov 2/3 denne ale čo potom iní susedia?
- nájomníci, ktorí majú časté navštevy známych, rodiny
- mamičky na materskej, ktoré chodia so svojimi ratolesťami tiež na prechádzky
- deti, ktoré častejšie chodia von a dnu
- chovatelia iných domácich zvierat taktiež používajú vodu a odpad
- ľudia, ktorí majú na chodbe kvety a tiež musia páliť svetlo, keď ich idú večer poliať a tým aj prejdú viac po schodoch
a takto môžem pokračovať ďalej...

Táto požiadavka diskriminujúca len psíčkarov je nezmyselná. Ak chce niekto spravodlivo vyhodnotiť pohyb ľudí v obytnom dome, nech navrhne turnikety na čip pri vchodových dverách. Podľa počtu vstupov by platili osvetlenie a podľa počtu hodín strávených doma ostatné poplatky, nakoľko človek, ktorý strávi celý deň v práci nemá takú spotrebu ostatných služieb ako niekto, kto je celý deň doma.
Týmto chcem len upozorniť na uplnú absurditu rozhodnutia zmeny zálohového predpisu, ktorá nebola schválená 2/3 väčšinou vlastníkov.


Vec sa ma tak mmt, ze odpoved od spravcu je, ze poplatok nezrusi a ze navrhne novu schodzu. Lenze nevie kedy ta schodza sa uskutocni a je otazne kolko zas sa tam ludi zide, nakolko vacsina ludi z domu tam nema chut chodit uz len z toho dovodu, ze sa tam vzdy preberaju sukromne zalezitosti a nie technicky stav domu.

Pomaly uplynie 3mesacna lehota od schvalenie tohto poplatku a ja som pevne rozhodnuta to postupit na sud.

Viete mi niekto poradit v tejto veci nieco viac? ten kto pozna bytove pravo ?


Usporiadat
Téma je uzavretá.
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Lívia
nemali sme 100% súhlasov. Ale tí, čo boli prehlasovaní sa mohli voči schválenému DP obrátiť na súd. Ja sama mám psíka, takže som nezdielala ten názor.
Ten psík ma stojí oveľa viac ako mesačne 0,50 Eura za výťah a 0,10 Eura za osvetlenie. Pretože mám svojho psíka rada, nerobí mi problém ten výťah alebo dlažbu umyť niekoľkokrát naviac ako mám bežnú službu na upratovaní, hlavne keď je vonku blato a sama vidím, že robíme packy.
U nás to nie sú osobomesiace je to navýšený náklad na použitie výťahu a osvetlenia.
Viesť tu polemiku o tom čo je správne a čo nie je zbytočné. Všade je to inak a ako som už napísala všetko je v nás ľuďoch.
Zajtra je Silvester, tak si ho užime a v novom roku Vám prajem všetko naj.....
Naposledy upravil verkaz : 30.12.10 at 22:01
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Poďme na to úplne ako pre deti z pomocnej školy- ako sa to volá? OSOBOMESIACE ! Je pes OSOBA?, každý nech si urobí sám úsudok, ake je to trápné a zvrhlé,takéto niečo odsúhlasiť...

Stanko, moji psy nie sú osoby, oni sú len "osobnosti". Psa voláme lord, a fenku stará dáma.

A aj ja vám prajem veľa zábavy a šťastný nový rok. A chránte si miláčikov o polnoci od rachotu. My sa zavierame do kúpeľne.
4 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE ...


Totiz mali sme schodzu vlastnikov bytov kde zo 60 vlastnikov bytov sa jej zucastnilo 20 a z toho 18ti schvalili, ze za kadzeho psa v domacnosti sa bude uctovat 1/2 osobomesacne, 2ja sa zdrzali hlasovania.
Nam psickarom to bolo oznamene len ze od 1.1.2011 bude uctovane 1/2osobomesacne za kadzeho psa v domacnosti ale kolko presne to cini EUR a za co konkretne ake sluzby budeme platit sa neuviedlo Zalohovy predpis zatial nema nik zo psickarov zmeneny.

..zálohový predpis musí obsahovať položky, ktoré zúčtováva družstvo za služby, ktoré vám poskytuje..neviem, kde by účtovali pol osobomesiaca za psa, lebo pokiaľ mi je známe, poplatky za psov OSBD nezúčtováva, lebo sa platia mestu, alebo obci a teda družstvo s nimi nič nemá...ak by vám zvýšili platbu za elektrinu o polovicu (kvoli psovi)a bola by to platba nezdôvodnená, môžeš sa obrátiť na súd- lebo pol psa nie je človek a vtedy by si uspela...preto, že družstvo nesmie účtovať viac, než je počet nájomníkov v byte..
Naposledy upravil pepsikova : 30.12.10 at 22:21
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

verkaz Pozri príspevok
Lívia
nemali sme 100% súhlasov. Ale tí, čo boli prehlasovaní sa mohli voči schválenému DP obrátiť na súd. Ja sama mám psíka, takže som nezdielala ten názor.
Ten psík ma stojí oveľa viac ako mesačne 0,50 Eura za výťah a 0,10 Eura za osvetlenie. Pretože mám svojho psíka rada, nerobí mi problém ten výťah alebo dlažbu umyť niekoľkokrát naviac ako mám bežnú službu na upratovaní, hlavne keď je vonku blato a sama vidím, že robíme packy.
U nás to nie sú osobomesiace je to navýšený náklad na použitie výťahu a osvetlenia.
Viesť tu polemiku o tom čo je správne a čo nie je zbytočné. Všade je to inak a ako som už napísala všetko je v nás ľuďoch.
Zajtra je Silvester, tak si ho užime a v novom roku Vám prajem všetko naj.....
0,60 EUR/mesačne za psa je minimálna položka, lenže napr. Pepsíková písala, že jej "vyrubil" správca 35 EUR na rok a to je podľa mňa riadne prehnaná suma (u nás je to platba za elektriku v spoločných priestoroch minimálne na 1,5 roka - nemáme výťah, takže je to len za osvetlenie).
(Chcela by som mať susedov ako si ty - takých, čo im nerobí problém po sebe upratať, keď narobia v spoločných priestoroch "bordel". Niektorí robili na družstve alebo na stavbách, takže v čase dažďov bolo na chodbe blato, ale vôbec tým, ktorí ho tam navláčili, nedošlo, že si to majú po sebe upratať . To isté pri stavebných úpravách v bytoch - načo upratovať, vôbec nevadí, že sa susedia šmyknú na piesku a dolámu sa . Alebo suseda v pohode vysypávala piesok z topánok jej deciek rovno na chodbu kúsok od posledného schodu - skoro som sa na tom prizabila, ale veď si suseda hádam nebude plniť vlastný kôš pieskom . A teraz, keď je sneh, má ho spred vchodu odhadzovať ten, čo má službu - zo 6 to robí len predseda SVB a aj mimo jeho služby Ostatní buď po upozornení od predsedu, alebo vôbec - majú to na háku, ale keď sa im stane úraz, tak zlí a (ne)zodpovední budú všetci ostatní, len nie oni sami.)
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

peton Pozri príspevok
Opäť téma, ktorá už je x-krát rozobratá s miliónom rôznych názorov.

Nemôžem si pomôcť, ale kde si bola, keď sa o tom prejednávalo, keď Vám to bolo len oznámené? Tak prečo sa zrazu cítiš diskriminovaná, keď si sama neplníš
svoje povinnosti?
Ak chceš riešiť spravodlivosť presťahuj sa inam, tu a na tomto svete sa jej nikdy nedovoláš.
Súd? Daj. Avšak bude Ťa to stáť veľa času a peňazí. Aby si vôbec vyhrala sudca bude musieť byť pekelný milovník psov.

P.S. Tiež som psíčkar. :-)
Kde som bola? v Praci! pred sviatkami sa vacsinou nahanaju terminy...a to ze niekto da schodzu na 17,18 tu co je pripustne len pre dochodcov a nie pracujucich ludi ..aj ked opakujem stale ze bud nech daju v neskorsich hodinach schodze alebo nech sa hlasuje pisomne ! zatial nik toto nebral v uvahu

Prestahovat sa prestahujem ....lebo ked vidim po roku zitia v tom dome co sa robi je mi zle, aj ked v mojom vchode su ludia mne nakloneni a spolocne sa tolerujeme co o inych vchodoch sa neda povedat

-ja to platit nebudem , ked ani neviem co mam platit, ked je oznamene len 1/2osoobmesacne a niekomu povie spravca ze je to za odvoz odpadu, upratovanie a svetlo ( vytah nemame) a inemu nieco ine..
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

Llívia Pozri príspevok
Pekné, že to máte v domovom poriadku zakotvené, ale je to neplatné ustanovenie. Či existuje nejaký zákon, ktorý dáva právo ostatným vlastníkom bytov rozhodovať o tom, čo môžem vlastniť a mať v byte?

zaujimave! ja ked som si chcela zaobstarat psika, informovala som sa na MU na odd. miestnych dani a tam mi povedali, ze toto znenie dom. poriadku je v rozpore so zakonom, ze je kazdeho osobna vec ci si zaobstara psa, je povinnost je len ho zaevidovat do evidencii, platit dan MU a zabezpecit aby psik neohrazoval inych a nesposobovla spinu resp. sa nevykakal na chodbe
1 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

Ahoj alebo Dobry den?

Zaujal ma vas pripsevok kde spominate aj Lamparen..mozte mi blizsie k tomu napisat prip dat lin na tu lamparen?

Ja som tiez rozhodnuta to neplatit, lenze? moze sa to casom vymahat?
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
Ufinka Pozri príspevok
Ahoj alebo Dobry den?

Zaujal ma vas pripsevok kde spominate aj Lamparen..mozte mi blizsie k tomu napisat prip dat lin na tu lamparen?

Ja som tiez rozhodnuta to neplatit, lenze? moze sa to casom vymahat?
..

...Ufinka, pokiaľ tú platbu nemáš na výmere nájomného (a myslím, že ani mať nemôžeš a nebudeš),nikto to od teba nemôže vymáhať,lebo nemá na základe čoho...už som ti to napísala vyššie, osoboplatby sú len za osoby v byte..
..že si nájomníci odsúhlasili- to je ich vec, treba ale mať na to patričný počet hlasov a vyjadrení...tak spíš všetkých nájomníkov vo vchode, napíš anketový spôsob-ste za..ste proti..neviete...a obehni ľudí, nech ti to aj podpíšu...a potom rieš,ak chceš..
...lebo správca,ak chce poplatok, musí ti dať šek na zaplatenie v hotovosti a skontroluj si číslo účtu cez bytový podnik, ktorý vás účtuje, kam a komu tie peniaze vlastne idú...,ale družstvo tú platbu nezúčtuje, lebo nemá kam a ako...(no tak aby si neplatila ako ja prvé roky- a peniaze sa "stratili, ani OSBD o nich doteraz nevie...)
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Poďme na to úplne ako pre deti z pomocnej školy- ako sa to volá? OSOBOMESIACE ! Je pes OSOBA?, každý nech si urobí sám úsudok, ake je to trápné a zvrhlé,takéto niečo odsúhlasiť...
OSOBOMESIAC nie je pojem právny, ale účtovný, vyjadrujúci číselnú mieru, akou mierou sa rozpočítajú náklady a rozpočítavané položky. Podľa môjho názoru nevyjadruje len účtovanie na osobu a mesiac, ale zahŕňa aj príslušenstvo. Čisto jazykový výklad pojmu v tomto prípade nie je dosť možný, pretože nejde o konkrétnu osobu nerozlišujúcu jej parametre napr. či ide o deti - dospelé osoby a pod. Psíkovi vyúčtovanie nákladov nepredkladá, ale osobe vlastniacej vec - ako to niekto vyššie právne zadefinoval. Psík sám o sebe si neprivolá výťah, nezapne elektrinu, urobí to OSOBA - ktorá ho sprevádza, čiže táto osoba vyvolá svojim konaním náklad. Preto si myslím, že namieste je potrebný logický výklad pojmu pre rozúčtovanie vzniknutých nákladov podľa OSOBOMESIACOV.
Naposledy upravil majkii : 01.01.11 at 17:20
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pes na to nepríde. A človek ... ?

Kojenec sa počíta celý a má plienky. Zo psa, len polovička. PREČO?

Keď osoby platia mestu poplatok za to, že ich psy používajú mestský pozemok, aj ako WC. Prečo nie v domoch za využívanie spoločných priestorov a spoločných zariadení.
Naposledy upravil sito : 03.01.11 at 11:32
0 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

ach jaj zas nejaky nepsickar ...mna zaujima to co je v sulade s platnou legislativou a nie to co niekto povie resp. tresne do luftu lebo neznasa psov
0 0
jelalim jelalim

jelalim je offline (nepripojený) jelalim

Platiť za psa ako za osobu alebo pol osoby mi príde scestné, možno aj trochu úchylné - musí to navrhnúť niekto kto nemá rád zvieratá a takto si chce niečo liečiť.

Prečo potom neplatia aj pestovatelia muškátu? Tu sú argumenty:

- muškát potrebuje vodu (tiež vodu ako pes, ale vodu si platí vlastník ináč)
- muškát ako tvorca odpadu - muškát sa obstriháva, hnojí, vymieňa sa kvetináč. (Zo psa je akurát jeden prázdny sáčok z granúl za mesiac.)
- kvety z muškátu opadajú na balkóny pod ním, keď tam má niekto prádlo tak, môže prať znova. Opadané lístky z kvetov sú pod celým činžiakom. (slušný majiteľ si po psovi pozbiera všetko čo pes pod činžiakom zanechal).
- muškát sa často na zimu prenáša kade tade - buď do pivníc - takže ide výťahom, treba si zažnúť svetlo. Kopa ľudí muškát nechá na chodbách v spoločných priestoroch - kde je s neho bordel celú zimu.

- muškát aj pes majú spoločnú jednu vec - nikdy sa nepohybujú po spoločných priestoroch sami - služby vždy využijú s osobou, ktorá má svoj osobo mesiac zaplatený. - niekto má psa, niekto má viac návštev, a niekto má muškát. Zakázať prípadne vyhlásiť psa, návštevu, alebo muškát za osobomesiac je úchylné.

- spravodlivé by bolo mať v každom činžiaku zapalteného non stop vrátnika, ktorý by každý váš príchod do domu zapísal. Od návštev by vybral hotovosť, alebo by návštevu nepustil do výťahu a na schodisku by zhasol svetlo a nariadil používať vlastnú baterku. Ak by prišiel poštár vhodiť listy do schránok, tak jeho by vyhodil úplne, nech si predsa komerčné služby nejaká firma poskytuje mimo objekt. Ktomu zaplatiť účtovníčky nech to celé počítajú a rozrátavajú. Takto dostane každý presné vyúčtovanie. Čo na tom, že náklady na vyúčtovanie boli 9x drahšie ako samotný predmet vyúčtovania..


Ale nie, teraz vážne. Od majiteľov psov treba žiadať aby si plnili svoje povinnosti - nech si po psoch upratujú, nech psov maju očkovaných a nech platia to čo musia - dane za psa.
Toto sú povinnosti ktoré si musia uvedomiť a je nutné to od nich žiadať za každú cenu (napr. volať mestských policajtov)

Ak by sa v činžiaku zaviedol napr. poplatok za upratovanie po psovy - malo by to podla mňa skôr opačný efekt (majiteľ si povie, že nebude upratovať, veď zaplatil).
0 2
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Skúsim. Neuviedla si či ste SVB, alebo pod správou.

SVB

182/1993, § 7c, odsek 9

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

Správca

§ 8a, odsek 1

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

§ 10, odsek 6

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

§ 14, odsek 1, 2 a 4

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Rozpočítanie nákladov za výťah je zložite ako teplo, ba ešte zložitejšie. Nie sú údaje, kto sa vezie, čo vezie, koľko toho vezie, z ktorého je bytu, do ktorého bytu sa vezie návšteva, koľko sa minulo energie pri jednotlivom použití výťahu.

Príklad: Dom má 10 bytov, uhradiť má 1 000 eur.

1. Dá sa na byty, každý 1 000 eur.

2. Dá sa na osoby, v dome je ich 20, na osobu 50 euro x počet osôb v byte.

3. Dá sa na osobomesiace, v dome ich je 204, na osobomesiac 4,90 euro x počet osobomesiacov v byte.

A teraz, v jednom byte majú jedného psa a v druhom dvoch psov.

Ktokoľvek môže navrhnúť, že za psa sa počíta jedna osoba, prípadne pol osoby, to je 12, alebo 6 osobomesiacov.

Majitelia psov namietajú, pes je vec, nie osoba.

Tak je návrh, najprv zvýšene náklady za prevoz veci vo výťahu. 70 euro.

Teraz koľko odpočítať z 1 000 euro, 140 euro, alebo 210 euro?

Zbytok, 860 euro, alebo 790 euro rozdeliť na osobomesiace, plus prevoz veci, psov.

Väčšina schváli druhu možnosť. Čo na to majitelia vecí? Radšej ako osoby, najlepších priateľov?
Naposledy upravil sito : 04.01.11 at 07:04
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ufinka Pozri príspevok
ach jaj zas nejaky nepsickar ...mna zaujima to co je v sulade s platnou legislativou a nie to co niekto povie resp. tresne do luftu lebo neznasa psov
Ak to odsúhlasí nadpolovičná väčšina vlastníkov na schôdzi v dome, tak je to v súlade s legislatívou - o nákladoch a ich rozpočítavaní rozhodli predsa v súlade so zákonom o vlastníctve bytov.

... pokiaľ niekto nepreukáže opak súdnou cestou. Ten, kto bol prehlasovaný, sa môže súdne domáhať zrušenia rozhodnutia.
3 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

Ahoj, prosim mozes/te mi napisat aspon rok v kt. to bolo vysielane v Lamparni ? prip.meno redaktorA?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Problém je skôr v tom, ako zabezpečiť platnosť takéhoto hlasovania. Podľa zákona sa o § 8a ods. 1 nemôže rozhodovať nadpolovičnou väčšinou zúčastnených, ale nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov bytov.
My sme mali za 12 rokov možno 3 schôdze, kde bola viac ako polovica vlastníkov bytov, bolo to naposledy o úvere na zateplenie. Mnohé byty sú v podielovom vlastníctve, najmä tie zdedené, ale väčšinou sú v podielovom vlastníctve byty jednoizbové, ktoré si zakúpili mladí, nesobášení. Ak nie sú prítomní všetci vlastníci takéhoto bytu, hlas je neplatný, pokiaľ nemá podielový vlastník splnomocnenie ostatných spoluvlastníkov. V darovaných bytoch býva tiež veľa pôvodných majiteľov, ktorí už nie sú vlastníci bytu, a ktorí ani nemajú platné splnomocnenie, preto radšej nechodia na schôdze.
Čo sa týka psov, tak len v našom vchode je 5 psov, vo vedľajšom aspoň 4 a v treťom poznám troch. To je 12 psov v 11 bytoch, čo je vyše 13% bytov. Ja s tým nemám problém, platiť zvýšené náklady, mám totiž dvoch psov. Venčím ich naraz 4x za deň, výťahom dve poschodia. Len niekedy idem s mladým navyše jeden - dva razy, ale vtedy ideme peši. Nechcem chodiť výťahom, keď nemusím. U nás v dome zatiaľ nikto nenavrhol platenie zvýšených nákladov.


My si občas upratujeme sami, lebo upratovačka v našom vchode sa nepretrhne, upratuje tak hodinu do týždňa, niekedy ani to nie. Ja k tomu hovorím len toľko, že v prepočte na hodinový príjem zarába viac, ako naši poslanci. Ak počítam v korunách, cca 1700 Sk/4=425Sk na hodinu, čo je na mesiac (170hod) 72250,-Sk. Nemám naozaj chuť jej ešte niečo priplácať.
Výťah a svetlo, to áno, 4 x viac používam, ako by som používala, ale ak beriem smeti, keď idem so psami, tak vlastne iba 3x viac. Každý z obyvateľov večer smeti vysýpa, ja tiež, vždy beriem aj psov. Ale verte mi, že keby som nechodila so psami, chodila by som určite tiež von, ale za iným účelom. Suseda na dôchodku behá každý deň aj 10x výťahom zo 7 poschodia, lebo je taká spoločenská, potrebuje kontakt s ľuďmi, iná zase päty z domu nevytiahne, nikoho do bytu nevpustí. Preto si myslím, že je to o dohode.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Kvaka, však to! Dohodnúť sa v bytovom dome?! Preto je ten zákon 182/1993 a jeho novely. A aj tak, dohodnú sa? Nie! Neprídu všetci. Tak len rozhodnú v súlade so zákonom, ak nie, prehlasovaný, prehlasovaní má, majú právo ...
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Ufinka Pozri príspevok
ach jaj zas nejaky nepsickar ...mna zaujima to co je v sulade s platnou legislativou a nie to co niekto povie resp. tresne do luftu lebo neznasa psov
Aj keď príspevok nie je priamou reakciou na moju predchádzajúcu reakciu, skúsim to zhrnúť. S chovom psíka v bytovom dome, či chceš alebo nie, vznikajú náklady, ktoré podľa zadania nechceš platiť, naopak, chceš, aby ich uchrádali tí, ktorí zrovna nezdieľajú nadšenie "psíčkarov" pre svojich miláčikov - t.j. ostatní vlastníci bytov. Odôvodňuješ to tým, že platíš mestu daň a nevidíš dôvod platiť ešte aj vlastníkom. Rozhodnutie vlastníkov vidíš ako zaujaté "nepsíčkármi". Avšak neurobila si nič, aby si navrhla iný spôsob rozpočítavania vzniknutých nákladov.
Ak by v našom dome došlo k takémuto rozhodnutiu, že by sa platilo za psíka plovica OSOBOMESIACA, išlo by o pomerne zanedbateľnú sumu, pretože podľa OSOBOMESIACOV sa rozúčtovávajú už len náklady na el. v spoločných priestoroch a náklady na el. prevádzky výťahu. Ostatné náklady sa rozúčtovaávajú podľa meradiel alebo podľa m2. Napr. v našom dome, bola v roku 2008 hodnota OSOBOMESIACA za el. v spol. priestoroch 0,17€ a za el. prevádzky výťahu bola 0,43€. Čiže mesačný náklad na psa podľa vášho rozhodnutia by bol 0,30€ slovom tridsať centov mesačne. Takže bavíme sa z pohľadu chovateľa psíka o zanedbateľnej položke. V našom dome však máme schválený paušálny poplatok za chov psa vo výške 15,59€ ročne a doteraz iba jeden majiteľ psa (vlastne 4 psov v jednom byte!) namietal.
3 0
Ufinka Ufinka

Ufinka je offline (nepripojený) Ufinka

a co potom ti co maju deti? tie cez prazdniny maju tiez vyssie naklady, kedze detska maju volno, nechodia do skoly a behaju hore dole po chodbe a vytahom? a takto mozem pokracovat o dochodcoch, kt. maju zase vyssiu spotrebu v inom ako bezne pracujuci clovek ( v kureni, tvoreni odpadu...

a tiez je rozdiel ci mate male plemeno, kt. je naucene robit svoju potrebu na plienku doma a mat psa napr. vlciaka s kt. treba chodit von...

vsetko je to len diskriminacia podla mna...lebo keby sme sli spravodlivo, zistilo by sa ze aj ost. obyvatelia domu maju zas v niecom inom vyssiu spotrebu...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ufinka Pozri príspevok
a co potom ti co maju deti? tie cez prazdniny maju tiez vyssie naklady, kedze detska maju volno, nechodia do skoly a behaju hore dole po chodbe a vytahom? a takto mozem pokracovat o dochodcoch, kt. maju zase vyssiu spotrebu v inom ako bezne pracujuci clovek ( v kureni, tvoreni odpadu...

a tiez je rozdiel ci mate male plemeno, kt. je naucene robit svoju potrebu na plienku doma a mat psa napr. vlciaka s kt. treba chodit von...

vsetko je to len diskriminacia podla mna...lebo keby sme sli spravodlivo, zistilo by sa ze aj ost. obyvatelia domu maju zas v niecom inom vyssiu spotrebu...
Zamestnajte liftboya do vášho výťahu. Bude viesť evidenciu, kto koľkokrát a aj na ktoré poschodie sa vozí, a z tejto evidencie sa vypočíta podiel na nákladoch.

Samozrejme náklady stúpnu o jeho plat a tie sa tiež rozpočítajú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať