Zavrieť

Porady

Kopaná studňa pod základmi domu, čo s tým?

Pozdravujem všetkých stavbárov.
Tento rok začínam stavať bungalov 14,5 x 9,6 m.
Mám ale jeden problém a to ten, že kopaná studňa priemeru 1m a hĺbky 16 m sa nachádza presne v mieste, kadiaľ povedie základ domu. Pôvodne som zamýšľal studňu ponechať, no nakoľko nie je nijako vystužená (žiadne skruže ani nič podobné, len zasekaná hlina), mám obavy, že by sa mohla studňa do seba prepadnúť a to sú také dve fóry. Betónové skruže ma vyjdú asi rovnako ako vŕtaná studňa.
Rád by som vedel Váš názor na moju situáciu a ako by ste postupovali vy na mojom mieste. Ďakujem vopred za názory.
Peter
Usporiadat
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

vsetky tieto pripady treba posudzovat individualne, vidiet miesto, zhodnotit geologiu a typ stavby. Pri tej Trnave je to pravdepodobne kopane v sprasi, to vykopu dvaja trpaslici za par dni, mozno by som si nekomplikoval stavbu. Ak chcete, ozvite sa 0904/586153
0 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

"rozbor vody zdarma" je akcia, kde zhodnotia len zopar ukazovatelov, zdaleka nie tych najpodstatnejsich z hladiska nezavadnosti
0 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

fetya Pozri príspevok
Ja by som najprv Velky priemer studne naznacuje, ze spodne vody su maleho objemu, preto bolo treba taky velky priemer. Ked chce nahradit vrtanou, tak sa priemer studne znizuje, a preto hlbka vrtu sa musi zvysovat. Cize nestaci tich 16 m, ale hlbsie. To bude aj financne narocnejsie. Treba urobit skusobne cerpanie, a potom sa ukaze. Ak tam daju tie skruze, a spoje sa dobre vysparuju, tak sa da vyuzit aj na odvadzenie dazdovej vody, bude schopne tu vodu skladovat. A v neposlednom rade pozemok s kopanou studnou zvysuje hodnotu pozemku.
...tazko s tym suhlasit, neda sa to pausalizovat na kazde geol. pomery..a ako zasobnik uz vobec nie, navyse sa to prieci vodnemu zakonu...
0 0
hydrogeolog hydrogeolog

hydrogeolog je offline (nepripojený) hydrogeolog

alltracboy Pozri príspevok
kedze uz mas vykopanych 16m, tak by som ju asi vytiahol a vyhlbil tak aby tam bola hladina cca 2m dookola hodil karisiet, spravil debnenie a zabetonoval okraj aby sa nezbortila stena. Potom by som zastuploval vrch betonovym vekom, do toho 150, alebo 200 ruru a zvysok zasypat. dosiahlo by sa tym to, ze netreba vrtat dalsiu studnu, vybetonovana jaskyna bude zasobnik na vodu a studna sa moze zakopat. pokial je dost vydatna, tak by stacila len ta rura, dolu do nejakej vysky obsypat kamenom, nejake geotextilie, strk a zasypat az povrch. Dovnutra rury ponorne cerpadlo.
podla mna dobra myslienka, na dno zo 2 skruze s poklopom, cez to prepchat pristupovu ruru (utesnit) a zasypat. Ruru by som dal radsej tu 200mm, nech je tam viac miesta pre pripadne odkalovanie dna po case.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať