Zavrieť

Porady

Daň z nehnuteľnosti

Dobrý deň, v januári 2010 som nadobudla majetok - pozemky a do 31.1.2011 musím podať na Obecný úrad daňové priznanie - dane z nehnuteľnosti.
Kde nájdem zverejnené hodnoty pôdy v jednotlivých obciach?

Ďakujem
Usporiadat
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

už som zistila, len novú
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Dobry den,

chcem sa informovat resp. potrebujem radu, co je mojou povinnostou pri nadobudnuti nehnutelnosti? Kam vsade treba nahlasit tuto skutocnost, ze som nadobudla byt, kde by som sa mohla o tom viac dozvediet.

A este ma zaujima, ak LV som nadobudla tento rok konkretne 21.1.2011 nevznika mi povinnost podat DP, ze?

Ak by sa dalo odpovedat mi co najskor, potesili by ste ma.

dakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Reročka Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa informovat resp. potrebujem radu, co je mojou povinnostou pri nadobudnuti nehnutelnosti? Kam vsade treba nahlasit tuto skutocnost, ze som nadobudla byt, kde by som sa mohla o tom viac dozvediet.

A este ma zaujima, ak LV som nadobudla tento rok konkretne 21.1.2011 nevznika mi povinnost podat DP, ze?

Ak by sa dalo odpovedat mi co najskor, potesili by ste ma.

dakujem
Nehnuteľnosť bola zdedená alebo kúpená? Pri nadobudnutí nehnuteľnosti kúpou ti vzniká oznamovacia povinnosť do 30 dní od povolenia návrhu na vklad, alebo do 30 dní odo dňa, kedy nadobudlo právoplatnosť osvedčenie o dedičstve. V príspevku 38 v tejto téme máš pripnuté tlačivo, ktoré vyplníš a odnesieš na obecný úrad, aj s kópiou LV.
Pre podanie DP nie je rozhodujúce to, kedy si ty dostala LV, ale kedy bol vklad do katastra povolený alebo kedy nadobudlo právoplatnosť osvedčenie o dedičstve, ak v roku 2011, tak DP budeš podávať až o rok.
Viac si pozri v zákone o dani z nehnuteľnosti, v § 18. Ten si nájdeš tu. http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...nehnutelnosti/
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

lenka_bodorova Pozri príspevok
Chcela by som sa pýtať, či sa podáva daňové priznanie aj k stavbe, ktorá kolavdáciou v roku 2010 zmenila účel používania, ale vlastníci sú tí istý. V zákone som nič o tom nenašla, takže asi nie, len sa chcem ujistiť. Ďakujem
Takže práve som zistila, že to nie je ešte zmené v katastri, má to vplyv na podanie DP, môžem ho podať? Ďakujem
0 0
lenka_bodorova lenka_bodorova

lenka_bodorova je offline (nepripojený) lenka_bodorova

Prosím súrne, zmena nastala 17.05.2010 podľa kolaudačného rozhodnutía ale ešte to nie je zmenené v katastri, mám podať DP?????????????
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

lenka_bodorova Pozri príspevok
Prosím súrne, zmena nastala 17.05.2010 podľa kolaudačného rozhodnutía ale ešte to nie je zmenené v katastri, mám podať DP?????????????
Povinnosť podať daňové priznanie majú:

1. Noví vlastníci, ktorí nadobudli nehnuteľnosť:

- darovaním

- dedením

- kúpou

- dražbou

- rozhodnutím súdu (napr. vysporiadanie BSM)

2. Doterajší vlastníci - nastali zmeny:

- vydané stavebné povolenie na stavby, nadstavby a prístavby

- vydané kolaudačné rozhodnutie

- zmena užívania nehnuteľnosti (z bývania na podnikateľské účely)

- zmena veľkosti pozemku, zastavanej plochy,

- zanikla daňová povinnosť jednej nehnuteľnosti (napr. predaj, vyvlastnenie), ale k ostatným nehnuteľnostiam naďalej trvá
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

lenka_bodorova Pozri príspevok
Prosím súrne, zmena nastala 17.05.2010 podľa kolaudačného rozhodnutía ale ešte to nie je zmenené v katastri, mám podať DP?????????????
Áno, podaj DP, tie zmeny majú vplyv na sadzbu dane, obecný úrad sa to musí dozvedieť. Už som ti to písala v príspevku č. 40.
0 0
sona1980 sona1980

sona1980 je offline (nepripojený) sona1980

Vyplňujem daň z nehnutelností, kde je zahrada 830 m2, to je jasné daň z pozemku. Potom tu mám rodinný dom a ďalej zastavané plochy a nádvoria (na ktorom stoji dom), t.j. výmera 102 m2. Čiže daň zo stavieb - domu sa bude počítať zo zastavanej plochy 102 m2. A chcem vedieť, či mám vypočítať aj daň z pozemku tej zastavanej plochy? Ak je záhrada len na manželku a dom je na obidvoch manželov, je potrebne vypísať dve daňové priznania, alebo stačí len jedno?
0 0
sona1980 sona1980

sona1980 je offline (nepripojený) sona1980

Už viem, že podávam len jedno priznanie za manželov. Len potrebujem ešte vedieť či podávam daň z pozemku, na ktorom stojí rodinný dom - zastavaná plocha.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

sona1980 Pozri príspevok
Už viem, že podávam len jedno priznanie za manželov. Len potrebujem ešte vedieť či podávam daň z pozemku, na ktorom stojí rodinný dom - zastavaná plocha.
Príklad, celkové zastavané plochy na LV sú 450m2, z toho dom má 100m2, do DP uvedieš zastavané plochy a nádvoria 350m2 a stavby na bývanie 100m2.
0 0
sona1980 sona1980

sona1980 je offline (nepripojený) sona1980

Dakujem, tu mam zastavane plochy 102 , z toho dom je 102. Takze udavam len dom.
0 0
sona1980 sona1980

sona1980 je offline (nepripojený) sona1980

Ešte jedna otázka, dávam ako prílohu LV?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Myslím, že treba aj viac, pozri si toto http://moje.hnonline.sk/node/5337
0 0
sona1980 sona1980

sona1980 je offline (nepripojený) sona1980

Dakujem.
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

ahojte, kupili sme minuly rok garazove statie v bytovke v suterene....na LV je to len ako 1/32 spolocnych priestorov oznacene ako garaz001...ako ma podat Dan. priznanie? Je to ako nebytova cast v tom oddieli byt ? dakujem
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

katchka Pozri príspevok
ahojte, kupili sme minuly rok garazove statie v bytovke v suterene....na LV je to len ako 1/32 spolocnych priestorov oznacene ako garaz001...ako ma podat Dan. priznanie? Je to ako nebytova cast v tom oddieli byt ? dakujem
Je to ako nebytový priestor, teda tak, ako je to uvedené aj v liste vlastníctva. Podrobnejšie som našla v tomto odkaze: http://moje.hnonline.sk/node/5068
0 0
katchka katchka

katchka je offline (nepripojený) katchka

Kvaka Pozri príspevok
Je to ako nebytový priestor, teda tak, ako je to uvedené aj v liste vlastníctva. Podrobnejšie som našla v tomto odkaze: http://moje.hnonline.sk/node/5068
dakujem
0 0
Suvino Suvino

Suvino je offline (nepripojený) Suvino

Čo ak som ešte stále nepodal daňové priznanie?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať