Zavrieť

Porady

Vlastnictvo vodomerov

Zdravim, chcem sa spytat, ci ma niekto informaciu ohladne vlastnictva vodomerov na SV a TUV. Kto je majitelom meracov? Je niekde stanoveny interval kontroly funkcnosti meracov? Koho je to povinostou kontrolovat spravnu funkciu meracov?
Dovod: vyskytla sa nam zavada na meracoch TUV, jednoducho sa zastavili a nemeraju spotrebu. Spravca sa ohradzuje, ze to moze byt vynate z reklamacneho poriadku, ako necistota v systeme, ktora znemoznila spravnu funkciu meraca. Za chod meraca je vraj zodpovedny vlastnik bytu a ma si ho kontrolovat min. raz mesacne. Merace su stale v dvojrocnej zarucnej lehote. Dakujem za rychlu odpoved.
Usporiadat
Roman I Roman I

Roman I je offline (nepripojený) Roman I

Halli Pozri príspevok

Roman môžeš mi napísať? Ste SVB /alebo dom /v správe nejakej správcovskej firmy?, alebo máte založené SVB a spravujete sa sami? To ma len zaujíma, lebo si rozporuješ v dvoch veciach a chcem vedieť, či to nechápem zle. dík.
Sme dom v sprave spravcovskej spolocnosti. V akych veciach si rozporujem? Prosim o vysvetlenie, pretoze mozem mat v tom mierny alebo poriadny zmatok. Viacmenej v tychto veciach som neskuseny. D.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Sito, nechcem s tebou polemizovať ale podľa mňa sú v bytoch merače tepla pre vlastníkov bytov, ktorí si môžu spotrebu tepla regulovať.
U nás sme si ich platili sami, takže sú vlastníctvom, tak ako aj merače vody, majiteľov bytov.
Vlastník si sám platí aj ich opravu (ak sa zistí poškodenie) a tak isto ich premiestnenie na nové radiátory.
To, že spotreba tepla v dome zaujíma všetkých, je tiež ich právo. Vo vyúčtovaní je len spotreba spolu a každý má svoje vyúčtovanie, kde sa odzrkadlí jeho hospodárenie, poloha bytu a pomer rozúčtovania nákladov.
To, že to nie je spravodlivé, sme tu už povedali veľa. A kedy to bude spravodlivé ?
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Verkaz, poviem takto. Do 31.3.2010 bolo možné o tvorbe FOaÚ rozhodnúť akokoľvek na základe schválenia dvojtretinovej väčšiny. Od 1.4.2010 už nie.

Ale povinnosť zostala. Aký to má zmysel keď som, sme povinný platiť poplatok do FOaÚ, mať na ňom 16 000 euro. Ak príde meniť vodomer, vodomery na teplú vodu, ktoré sú zo zákona povinné a správca, alebo štatutár povie vodomery sú v bytoch, tie si každý zaplatí sám, budú jeho. Pre koho je potom tých 16 000 euro? Pre správcu, aby sme dostali 0,5, možno 1 % úrokov, alebo aby si banka využívala podľa svojho uváženia?

Čo bolo, to bolo. Ak niektorý vlastník odmietne ich uhradiť zvlášť s tým, že v priebehu štyroch rokov dal dostatok peňazí na FOaÚ. Výmena všetkých vodomerov v dome bude stáť 1 500 euro, zostane ešte 14 500 euro.

On ich umožní namontovať, ale ich nezaplatí a požiada súd aby rozhodol, či ich má uhradiť on mimo FOaÚ, alebo sa majú na ich zaplatenie použiť prostriedky z FOaÚ?

Ako chcú ostatní donútiť niektorého vlastníka, aby si dal do bytu niečo čo nie je povinné. Ako? Dajú ho na súd. A prečo by si to ten vlastník nemal dať namontovať, však dáva peniaze do FOaÚ, s ktorého sa platí aj modernizácia domu, pokrok v dome. Akékoľvek meranie v dome, bytoch je predsa pokrok. Alebo nie? Čo bolo, to bolo! Čo bude?

Ako sa mohlo stať toto: Dve tretiny zneužili tú možnosť rozhodnúť dvom tretinám väčších bytov, že všetky byty budú prispievať do FOaÚ nie podľa majetkového podielu ale rovnakým dielom na byt.

Ak by sa niektorý s tej menšiny obrátil na súd, ako by dopadol? Sudca by mohol povedať, že je to v súlade so zákonom a je to v poriadku. V podstate by mal pravdu, ale nemal by robiť sudcu.

A teraz, keď správca rešpektuje zákon, tak to nie je správne. A bolo pred rozhodnutím správcu, rešpektovať zákon?

Osobne som presvedčený, že o svojom si majú rozhodnúť vlastníci. Ale výnimočne s týmto súhlasím, že je to zákonom vlastníkom nadiktované. Aj diktát sa dá obísť, ale musia všetci, chcieť. Ak jeden nie, ostatní konajú v rozpore so zákonom. Jeden môže súdny spor vyhrať. Alebo nie? Je v práve.

To je môj názor, ale ako som napísal, ak sa všetci v dome rozhodnú zákon obísť, je všetko v poriadku.

http://www.porada.sk/t155635-ako-vyp...priestory.html
3 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Správne Sitko, aj my platíme z fondu takéto výmeny ktoré sú nadiktované a v bytoch je to rovnaké - vodomery, ventily a pod. - všetkým naraz a rovnaké, tak prečo by ešte každý vlastník mal platiť zvlášť.
1 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ak už máte v bytovke urobené všetko a máte na fonde opráv dosť financií, tak s tým súhlasím. Sú to peniaze vlastníkov bytov a oni rozhodnú ako s nimi nakladať.
Ako to potom riešite ak treba merač opraviť alebo vymeniť pretože vlastník bytu s ním manipuloval a kto platí za jeho prekládku v prípade výmeny radiátorov ?
Naposledy upravil verkaz : 14.01.11 at 08:34
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

verkaz- my sme pri hydraulickom vyregulovaní osadili všetky radiátory v dome term. hlavicami a na spodu ventilom , aby sa pri výmene radiátora tieto odstavili a stúpačka sa nemusí vypúšťať.
(merače nemáme , máme vlastnú kotolňu). Je mi jasné, že ak nie sú euráče na účte , tak je to ťažké. Nás je v SVB 30 bj a za m2 platíme už 11 rok 0,43 EUR....čím neskôr upravia vlastníci poplatok do FO, tak to bude horšie...
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Dobrý deň. Ako sa dá prosím Vás zistiť, či náhodou nemáme únik vody, napr. prasknuté potrubie ak sme zistili o dosť väčší odber vody na FA ako po iné mesiace ? Stačí mi napr. pozatvárať ventily na vodu do všetkých bytov a ísť pozrieť fakturačný merač do šachty či sa točí ? Chcel by som to dnes poobede skúsiť, len neviem či ešte aj v kotolni nemám čosi pozatvárať napr. vodu čo ide cez bojler ? Ďakujem
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Džipák - ak nebudete napúštať systém ÚK tak stačí pozatvárať všetky ventily, resp. nepúšťať SV a TV a mal by si to zistiť.My sme mali opačný prípad, fakturačný vodomer do bytovky sa netočil - sám zastal !
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

IvanPK Pozri príspevok
Džipák - ak nebudete napúštať systém ÚK tak stačí pozatvárať všetky ventily, resp. nepúšťať SV a TV a mal by si to zistiť.My sme mali opačný prípad, fakturačný vodomer do bytovky sa netočil - sám zastal !
OK.Ďakujem
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Ivan,
my platíme 0,50 Eura na m2, splácame úver na výmenu všetkých stúpačiek a rozvodov a začíname šetriť na výmenu výťahov. Sme bytovka so 64 bytmi.
Pre nás je výhodnejšie zaplatiť za merače vlastníkmi. Veď po zavedení hydraulického vyregulovania sa nám to hneď prvý rok vrátilo vo vyúčtovaní. Merač s ventilom na jeden radiátor stál napr. 2 000 Sk a preplatky boli oproti predchádzajúcim obdobiam
skoro 10 000 (pri rovnakom platení záloh).
Dlho Vám trvalo, kým ste prišli na to, že sa netočí fakturačný merač ?

Ešte k tomu preskúšaniu merača - skús si niekoľko dní za sebou odpisovať dennú spotrebu. Ale až keď zistíš, že je dobrý. Prasknuté potrubie v bytovke by si mohol zistiť aj v šachte (pokiaľ nemáte potrubie v zemi) a tečie po potrubí.
Naposledy upravil verkaz : 15.01.11 at 09:27
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

My platíme 0,43 EUR ale už 11 rokov, splácam úver mesačne 310 EUR ešte do 2/2012, stúpačky vody, plynu a kanalizácie máme vymenené, verím že je pre SVB aby vodomery zaplatili vlastníci ale my sme si odsúhlasili že to pôjde z FO. Merače na kúrenie nemáme ani o tom neuvažujeme. neviem ako je to možné ale netočil sa rok a pol, až keď nám prišla faktúra kde bol odhad spotreby na 15.000 EUR až potom sme so susedom išli do vodomernej šachty a hneď sme vedeli kde je problém, odhád o 10000 m2 viac ako bola spotreba, takže teraz robím mesačný odpis vody....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Rok a pol?!! Ako je to možné? Čo robil dodávateľ vody? Nám, teda nášmu správcovi posiela mesačne stav na vodomery a faktúru za vodu. A to ste si nechali od dodávateľa vody?

Tým odpisom nič nepokazíš. A nie len vodu, všetko čo meria a za čo platíte. Vlastne časom prídu na to v každom dome, ale až keď je neskoro.
Naposledy upravil sito : 15.01.11 at 10:55
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Samozrejme všetko som vyreklamoval, reklamáciu uznali, zaplatili sme iba priemer podľa spotreby za 4 mesiace, keď sme mali odpisy vodomeru urobené, to máš pravdu, že treba odpisy robiť....a preto aj uvažujeme, že dáme výpoveď správcovi a budeme sa spravovať sami, veď správca nám robí iba ročné vyučtovanie....
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ivan, osobne si myslím, že SVB je najefektívnejší spôsob správy domu. Aj v zákone je pred správou na základe zmluvy o výkone správy. Lenže rozhodujú o tom dve tretiny a na schôdzi, nie písomne. SVB je ale aj zodpovednejšia forma správy pre všetkých vlastníkov bytov v dome.

Ak o nej uvažujete, máte čas, neponáhľajte sa, všetko si nechajte prejsť hlavami. Zvážte za a proti vo vašom dome a potom sa rozhodnite. Ten kto bude robiť predsedu, štatutára bude potrebovať vašu kontrolu, ale aj spoluprácu a podporu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

verkaz Pozri príspevok
Ak už máte v bytovke urobené všetko a máte na fonde opráv dosť financií, tak s tým súhlasím. Sú to peniaze vlastníkov bytov a oni rozhodnú ako s nimi nakladať.
Ako to potom riešite ak treba merač opraviť alebo vymeniť pretože vlastník bytu s ním manipuloval a kto platí za jeho prekládku v prípade výmeny radiátorov ?
Keď sa meradlo na vodu pokazí samo zaplatí SVB. Keď by s ním dakto manipuloval , tak si to zaplatí - ešte sa to nestalo.
Nastrelenie /pribodovanie/ PRVN na nový radiátor si každý vlastník hradí sám.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

sito Pozri príspevok
Rok a pol?!! Ako je to možné? Čo robil dodávateľ vody? Nám, teda nášmu správcovi posiela mesačne stav na vodomery a faktúru za vodu. A to ste si nechali od dodávateľa vody?

Tým odpisom nič nepokazíš. A nie len vodu, všetko čo meria a za čo platíte. Vlastne časom prídu na to v každom dome, ale až keď je neskoro.
Zasa súhlasím so Sitom s častou kontrolou merania. St.vodu kontrolujeme každé 2 mesiace, tak nám chodia fa, teplo a TV každý mesiac
0 0
Dvojičky Dvojičky

Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

svojar Pozri príspevok
Zasa súhlasím so Sitom s častou kontrolou merania. St.vodu kontrolujeme každé 2 mesiace, tak nám chodia fa, teplo a TV každý mesiac
Aj ja súhlasím so Sitom. Lenže neviem si predstaviť, že by som chodila každé 2 mesiace po bytoch a odpisovala merače. Vodomery odpisujeme 2x do roka v júni a v decembri a aj to podaktorí majú problémy, že im chodíme do bytu. Keby boli merače na chodbách , nebol by problém robila by som to každý mesiac, kvôli kontrole. Sito má asi merače na chodbách, alebo menej vlastníkov, alebo normálnejších ľudí v bytovke.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

My sme si robili odpočty každý mesiac, lebo faktúry chodia mesačne.
Užívatelia bytov sa naučili si kontrolovať a odpisovať vodu sami, tak teraz chodíme štvrťročne a ideme prekontrolovať len prípad, kedy sa spotreba zvýšila alebo je nepomerne menšia ako v predchádzajúcom štvrťroku.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Dvojičky Pozri príspevok
Aj ja súhlasím so Sitom. Lenže neviem si predstaviť, že by som chodila každé 2 mesiace po bytoch a odpisovala merače. Vodomery odpisujeme 2x do roka v júni a v decembri a aj to podaktorí majú problémy, že im chodíme do bytu. Keby boli merače na chodbách , nebol by problém robila by som to každý mesiac, kvôli kontrole. Sito má asi merače na chodbách, alebo menej vlastníkov, alebo normálnejších ľudí v bytovke.
Nie! Tým mesačným odpisom som myslel odpis všetkých spoločných meračov, elektriny, vody, tepla. V byte si je povinný kontrolovať mesačne vlastník bytu, no nemusí. Ale ak dôjde k poruche napočíta sa mu priemer na osobu, plus pokuta, násobok priemeru. Ľudia sú skôr normálny, nie normálnejší.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ani my nechodíme stále po bytoch, tak 2x do roka. Vlastníci si robia samoodpočty a výsledok dodajú do schránky SVB. Potom to porovnáme s fa. meračom, alebo s fa., ktorá chodí každé 2 mesiace.
Teplo porovnávame každý mesiac, ale nie spotrebu v bytoch, ale súhlas údajov na fa s meračmi na päte domu, v miestnosti kde má prístup dodávateľ tepla a energetik SVB.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať