Zavrieť

Porady

Potvrdenie o prijme za rok 2010

Dobry deň,
mala by som prosbu o radu pre tych ktori sa zaoberaju mzdami, na konci roka by mala mzdarka vystavit pre zam-cov PoP za dany rok aby si mohli podať Daňové priznanie, ak je všetko v poriadku a zam-tel vyplacal mzdy ako mal je to OK vytlačim si to z PC opeč.podpišem poslem, ale ako postupovať v pripade že zam-tel nevyplacel mzdy podla vyrataných miezd a predloženého hromadného prikazu podla vypočtou mzdarky, ako mam vystaciť PoP ked nviem či a kolko zam-covi bolo vyplatené , a aj ked si to zistim tak mu vyplatil čistu mzdu, ja musim uviesť hrubu a odvody,

poradite mi?
vopred velmi pekne dakujem
Usporiadat
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Prečítaj :
http://www.porada.sk/1284629-post10.html
0 0
nicolet nicolet

nicolet je offline (nepripojený) nicolet

ďakujem, pochopila som
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Jana_clenka Pozri príspevok
Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
Tento údaj môžeš použiť v tom prípade, ak zamestnancovi nevznikol nárok na zamestnaneckú prémiu.
To znamená, že je u vás celý rok zamestnaný a jeho príjmy sú vyššie, takže nárok na ZP mu nevznikol. Môže si však z príjmu odpočítať nielen nezdaniteľnú čiastku na daňovníka (4 025,70 Eur), ale ešte tento rok to je možné, aj uplatniť zrazené príspevky na DDS alebo DDP, maximálne vo výške 398,33 Eur. Potom mu vznikne nižší základ dane, a zo zrazenej dane je možné mu potom prípadný rozdiel vrátiť.
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana_clenka Pozri príspevok
Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
A čo tak pozrieť si §11 Zákona o dani z príjmu:
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane
(9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 398, 33 eura. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.

(10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
2 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Jana_clenka Pozri príspevok
Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
Je to údaj o zrazených príspevkoch. Ja by som si vyžiadala od zamestnanca potvrdenie z DDS-ky, keďže Ty môžeš zahrnúť do RZ len príspevky, ktoré boli v r.2010 nielen zrazené, ale aj odvedené.

Zákon 595/2003 § 37
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,<SUP>122</SUP>)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
2 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

rodina1 Pozri príspevok
Tento údaj môžeš použiť v tom prípade, ak zamestnancovi nevznikol nárok na zamestnaneckú prémiu.
To znamená, že je u vás celý rok zamestnaný a jeho príjmy sú vyššie, takže nárok na ZP mu nevznikol. Môže si však z príjmu odpočítať nielen nezdaniteľnú čiastku na daňovníka (4 025,70 Eur), ale ešte tento rok to je možné, aj uplatniť zrazené príspevky na DDS alebo DDP, maximálne vo výške 398,33 Eur. Potom mu vznikne nižší základ dane, a zo zrazenej dane je možné mu potom prípadný rozdiel vrátiť.
Ďakujem moc, išlo mi hlavne o to, či môže byť výška tejto nezdaniteľnej časti dokladovaná iba riadkom 09 z potvrdenia o príjme a nie potvrdením zo samotnej DDP.
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

katka50 Pozri príspevok
Je to údaj o zrazených príspevkoch. Ja by som si vyžiadala od zamestnanca potvrdenie z DDS-ky, keďže Ty môžeš zahrnúť do RZ len príspevky, ktoré boli v r.2010 nielen zrazené, ale aj odvedené.

Zákon 595/2003 § 37
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,<sup>122</sup>)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
Katka50, ďakujem moc, toto som potrebovala a nedarilo sa mi to nájsť.
0 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

Ešte som vo veci dokladovania nároku na nezd.čiastku - príspevky na DSS pátrala podrobnejšie a pre úplnosť doplním získané informácie:

Oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa §11 ods.4 písm.a ZDzP zamestnanec nepreukazuje potvrdením vystaveným oprávneným subjektom (DDSkou) v prípade, ak sú príspevky na DDS, DDP platené zrážkami zo mzdy na základe účastníckej zmluvy.
V ostatných prípadoch platenia DDS a DDP ako i v prípade životného poistenia a účelového sporenia toto neplatí.

Pre prípad spomínanej účastníckej zmluvy je teda možné dokladovať nárok riadkom 09 z povrdenia o príjme. Naviac (podľa info v publikácii Poradca), ak aj zamestnávateľ zrazený príspevok neodvedie včas, z pohľadu zamestnanca sa ním zaplatený príspevok (zrazený zo mzdy) môže uplatniť ako nezdaniteľná čiastka.
2 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dobry den,
prosim vas dokedy sa musi najneskor vystavit toto potvrdenie?Dakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

zabka83 Pozri príspevok
Dobry den,
prosim vas dokedy sa musi najneskor vystavit toto potvrdenie?Dakujem
Ktoré potvrdenie ? Ak myslíš Potvrdenie o príjmoch, tak potom:

Zákon 595/2003 § 39 ods.5
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
Naposledy upravil katka50 : 28.02.11 at 06:43
2 0
zabka83 zabka83

zabka83 je offline (nepripojený) zabka83

Dakujem
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Chcem sa opýtať akým spôsobom dávate potvrdzovať prevzatie jednotlivých tlačív súvisiacich s ukončením roka. Stálym zamestnancom dám podpísať vydané (podpis daňovníka) na strane VI. Vyhlásenia a iba doplním dňa (dátum prevzatia konkrétneho tlačiva - RZD, PoZM, 2%) + podpis zamestnávateľ. Neviem, či je to celkom správne, že majú iba jeden podpis a pri prevzatí sú uvedené rôzne dátumy ? Nemôže namietať daňová kontrola na takýto spôsob ? Ďakujem
Naposledy upravil milanr : 08.03.11 at 09:42
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Prosím, chcela by som vedieť ako to máte zaužívané ostatní. Či evidujete vydávanie tlačív iba vo Vyhlásení alebo dávate zamestnancom podpisovať aj kópiu ?
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Zamestnanec v r. 2009 skončil pracovný pomer 15.12. 2009.Firma ale skrachovala a tak mu mzdu za 12/2009 nevyplatila, ani daňový bonus a taktiež ani odstupné. Vystavili mu potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Za rok 2009 si podal DP kde uviedol výšku príjov z potvrdenia o zd.mzde. A keďže v potvrdení bol uvedený daňový bonus len za 11 mesiacov, žiadal si ho v DP doplatiť.
Vo februári r.2010 mu bola doplatená od správkyne konkurznej podstaty/nakoľko firma sa dostala do konkurzu/ mzda za 12/2009,odstupné a doplatili mu aj daňový bonus za 12/2009.Teda daňový bonus za 12/2009 bol vyplatený 2x.Raz v DP a raz od správkyne.
Teraz mu správkyňa vystavila potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2010, kde je v kolónke 02- zúčtované a vyplatené mesiace uvedené -12/2009. A tiež je tam uvedený vyplatený daňový bonus za 12/2009.
Teraz mu chcem urobiť DP za rok 2010 a neviem či mám to potvrdenie o zd.mzde za rok 2010 uviesť v tomto daňovom priznaní, keďže je tam uvedené to obdobie-12/2009.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Podľa mňa to patrí do príjmu r. 2010 keďže to bolo vyplatené až vo februári, takže mu to máš započítať v DP 2010.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ďakujem krásne,
ešte neviem, čo s tým vyplateným bonusom - bol za rok 2009 vyplatený 2x. Raz v DP za rok 2009 a raz teraz vo februári/od správkyne, ktorá doplatila mzdu za 12/2009./
Takže by som mohla ten DB vyplatený správkyňou tohto roku zapísať v DP ako bonus nesprávne vyplatený? Pretože od iného zamestnávateľa mu bol v tomto roku riadne vyplatený DB za 12 mesiacov a ten-vyplatený vo februári mi vlastne zvyšuje.
0 0
Viera1000 Viera1000

Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

Dobrý večer. chcela by som sa spýtať, v prípade ak ten istý zamestnanec pracoval 2 mesiace na dohodu a zvyšok na pracovnú zmluvu stačí vydať jedno potvrdenie o zdaniteľnej mzde so všetkými údajmi alebo sú potrebné dve samostatné. A tiež v hlásení sa uvádza iba ráz so súčtom alebo je ho potrebné uviesť dva krát.
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
stačí jedno potvrdenie, ale ja som s tým mala problém, lebo som si takého zam-ca nahodila dvakrát, takže program ho uviedol dvojmo, aj Potvrdenie bolo dva razy - osobitne podľa typu zmluvy
Poslala som to so sprievodným listom, kde som to vysvetlila.
Zatiaľ sa neozvali.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať