Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

Dobrý deň, Chcela by som sa tu opýtať "múdrejších a skúsenejších" hlavičiek ako čerpať sociálny fond. Keďže som jediná zamestnankyňa, sekretárka, účtovníčka tvorím sociálny fond celoročne 0,6% - podľa zákona. Nemáme vytvorený samostatný účet v banke, pretože poplatky za jeho udržiavanie by prekročili samotnú sumu, ktorá by sa tam ocitla. Takže, ku koncu roka by sa mal vyčerpať (robí to nejakých 1500,- Sk). Nečerpám z neho cez rok (stravovanie), ale chcela by som to urobiť jednou sumou. Prosím, ak niekto viete - na aký účel by som ho mala minúť? Viem, že sa to dá na nejaké športové podujatia alebo tak - ale to si mám sama pre seba prenajať na hodinu klzisko??? Tak neviem. Vopred Ďakujem
Usporiadat
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Prečítala som si viac príspevkov, ale zatiaľ som to ešte poriadne nepochopila. Takže treba odpočítať 30 % na regener.prac.sily, 20% na DDP a zvyšok je možné čerpať? T.j. 50% SF??? A keď chceme na relax lístky aj to patrí do regener.prac.sily? Tak môžeme minúť 80 % SF? Prosím o rady... Díky.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Pekne prosím!!!
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

V časopise Národné poistenie 10/2005, na str. 19 sa píše:
Službami na regeneráciu pracovnej sily sa rozumie napríklad zakúpenie lístkov do plavární, fitnescentier, ale aj na zakúpenie kaderníckych služieb konkrétnym zamestnancom, liečebných procedúr v rámci samoplatiteľských pobytov.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Ďakujem. Takže ešte prosím niekoho na tie percentá ...
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Ďalej z Národného poistenia 10/2005:

"Z povinného prídelu sa najmenej 30% musí použiť na stravovanie zamestnancov a na služby zamerané na regeneráciiu pracovnej sily. Ďalších 20% s použije na sociálne výpomoci, na doplnkové dôchodkové poistenie a na dopravu zamestnancom a zostatok podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov. Vzhľadom na to, že zákon určuje minimálny rozsah povinného použitia, možno podľa konkrétnych požiadaviek u uvedených zamestnávateľov poskytovať z vytvorených zdrojov napríklad až 80% na stravovanie, alebo až 50% na rekreácie, prípadne z uvedených povinných účelov vymedzených 30 percentami a 20% využiť príspevky len na jeden účel. "
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Anonymka
Ďakujem. Takže ešte prosím niekoho na tie percentá ...
Prepáč Anonymka, ale odpovedala som Ti v príspevku č. 20 - Zásady čerpania SF v roku 2005.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Chcela by som sa ku stravným lístkom opýtať: S niekoľkými zamestnancami sme zrušili pracovný pomer. Z ich miezd sme samozrejme tvorili sociálny fond, ale nevyčerpali sme ho pred ich prepustením. Mali sme? Teda ak teraz budem čerpať tento sociálny fond, tak zamestnanci z neho dostanú aj tú časť, ktorá sa odvádzala z miezd prepustených zamestnancov.

Neviem, či mi rozumiete...
0 0
pozit pozit

pozit je offline (nepripojený) pozit

Janka, veľmi dobre ti rozumiem, mám taký istý "problém", ale nejaké veľké hlavybolenie z toho nemám, lebo som sa ešte nestretla s tým, že by sa kontrolovalo striktne čerpanie SF, skôr som bola upozornená na to, že koľko peňazí dáme na zák. tvorbu SF, toľko by sme mali vyčerpať, lebo DÚ nám to nevyčerpané môže vyhodiť z nákladov ako neoprávnenú tvorbu. Hold, možno aj bývalí zamestnanci čerpali SF vytvorený z miezd zamestnancov pred nimi. Nemienim sa tým zaťažovať viac, ako je potrebné.
Pekný víkend!
Adriana
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
pozit
Janka, veľmi dobre ti rozumiem, mám taký istý "problém", ale nejaké veľké hlavybolenie z toho nemám, lebo som sa ešte nestretla s tým, že by sa kontrolovalo striktne čerpanie SF, skôr som bola upozornená na to, že koľko peňazí dáme na zák. tvorbu SF, toľko by sme mali vyčerpať, lebo DÚ nám to nevyčerpané môže vyhodiť z nákladov ako neoprávnenú tvorbu. Hold, možno aj bývalí zamestnanci čerpali SF vytvorený z miezd zamestnancov pred nimi. Nemienim sa tým zaťažovať viac, ako je potrebné.
Pekný víkend!
Adriana
Ďakujem. Dúfam, že aj ostatní budú mať na to rovnaký názor, lebo tento sa mi páči.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Ja mám zase problém so šéfom. Nakúpil vianočné kolekcie ako mikulášske balíčky a rozdal ich aj živnostníkom. U zamestnancov viem, že im to musí prejsť cez výplatnú pásku, ale čo s tými živnostníkmi - ako im to zdaním?

On ich berie ako zamestnancov, čo sa mi vôbec nepáči, veď ako živnostník nemá také isté práva a nároky ako zamestnanec. Poradíte ako to najlepšie spraviť? Som zvedavá ako to vysvetlí v prípade kontroly z DÚ.

Ďakujem
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ZuzanaP
Ja mám zase problém so šéfom. Nakúpil vianočné kolekcie ako mikulášske balíčky a rozdal ich aj živnostníkom. U zamestnancov viem, že im to musí prejsť cez výplatnú pásku, ale čo s tými živnostníkmi - ako im to zdaním?

On ich berie ako zamestnancov, čo sa mi vôbec nepáči, veď ako živnostník nemá také isté práva a nároky ako zamestnanec. Poradíte ako to najlepšie spraviť? Som zvedavá ako to vysvetlí v prípade kontroly z DÚ.

Ďakujem
Treba to naúčtovať na reprezentačné - tie kolekcie pre živnostníkov. Ja by som to tam naúčtovala už pri zaúčtovávaní faktúry spätne, ak presne už vieš koľko ich išlo živnostníkom.
Tak budú pri kontole už pri faktúre vidieť že je to v poriadku. Môžeš k tomu dať krátky popis, alebo si to zahrň do smernice o účtovaní.
0 0
drekos drekos

drekos je offline (nepripojený) drekos

ak máš zamestnancov s nízkym príjmom,môžeš im dať aj socialnu výpomoc-napr.raz ročne,alebo pri dlhodobej PNS,avšak uveď to v smernici o čerpaní soc.fondu.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ideme čepať SF kupime zamestnancom kolekcie napr.za 130 Sk musím mu to potom dať v decembrovej výplate a zdaniť?
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Ak to nebudú kolekcie, co také ešte môžeme zamestnancom kúpiť, aby to splnilo literu zákona o SF?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
dada 1
Ideme čepať SF kupime zamestnancom kolekcie napr.za 130 Sk musím mu to potom dať v decembrovej výplate a zdaniť?
Mohol by, prosím, na toto niekto odpovedať? Uplatní sa kúpa kolekcie zo SF v decembrovej výplate, teda až v 1/2006 a zdaní sa?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dada 1
Ideme čepať SF kupime zamestnancom kolekcie napr.za 130 Sk musím mu to potom dať v decembrovej výplate a zdaniť?
Je to nepeňažné plnenie a podlieha zdaneniu v mesiaci december. Mám na mysli decembrovú mzdu.
0 0
zuzv zuzv

zuzv je offline (nepripojený) zuzv

Dnes som kúpila v sociálnej poisťovni časopis Národné poistenie č. 12/2005, v ktorom sa píše na strane 21:
Zdanený príspevok
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Chcela by som poprosiť o názor ostatných poraďákov, ako je to s tým zdanením. Ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzv
Dnes som kúpila v sociálnej poisťovni časopis Národné poistenie č. 12/2005, v ktorom sa píše na strane 21:
Zdanený príspevok
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Tak k zdaneniu iba toľko, že:
Podľa § 5 ods. 1 písm. f sú príjmy z prostriedkov SF poskytované podľa Zákona o sociálnom fonde príjmami zo závislej činnosti. To je fakt. A rozumejú sa tým všetky príjmy. Na druhej strane však platí aj § 3 ods. 2 týkajúci sa príjmov, ktoré nie sú predmetom dane a zároveň § 5 ods. 5, kde sú uvádzané príjmy oslobodené.

T.j. paušalizovať zdanenie príjmov zo SF nie je možné, nakoľko sa môže jednať aj o príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa súvisiacich ustanovení ZDP.

Keby sme mali názor vyjadrený v citovanom časopise považovať za správny ... tak by sme mali zdaňovať napríklad aj prijatú pôžičku (istinu) zo SF a to zrejme nikoho z nás ani nenapadne. .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
zuzv
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Túto vetu by som asi poopravila nasledovne:
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti. Zdaňujú sa daňou z príjmu vo výške 19 % v prípade, že sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené. .-)
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
Je to nepeňažné plnenie a podlieha zdaneniu v mesiaci december. Mám na mysli decembrovú mzdu.
Len pre upresnenie: teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.

To len, aby som si bola na istom.
0 0
Načítať ďalšie