Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

Dobrý deň, Chcela by som sa tu opýtať "múdrejších a skúsenejších" hlavičiek ako čerpať sociálny fond. Keďže som jediná zamestnankyňa, sekretárka, účtovníčka tvorím sociálny fond celoročne 0,6% - podľa zákona. Nemáme vytvorený samostatný účet v banke, pretože poplatky za jeho udržiavanie by prekročili samotnú sumu, ktorá by sa tam ocitla. Takže, ku koncu roka by sa mal vyčerpať (robí to nejakých 1500,- Sk). Nečerpám z neho cez rok (stravovanie), ale chcela by som to urobiť jednou sumou. Prosím, ak niekto viete - na aký účel by som ho mala minúť? Viem, že sa to dá na nejaké športové podujatia alebo tak - ale to si mám sama pre seba prenajať na hodinu klzisko??? Tak neviem. Vopred Ďakujem
Usporiadat
zuzv zuzv

zuzv je offline (nepripojený) zuzv

Ďakujem oneskorene za rýchle vysvetlenie. Hneď mi je lepšie na duši, už som si myslela, že som niečo prepásla.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Mozeme dat do výdavku ovpl.zákl.dane nakup kolekcii?Až teraz sme zistili ze na ucte SF nebudeme mat tolko penazi.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dada 1
Mozeme dat do výdavku ovpl.zákl.dane nakup kolekcii?Až teraz sme zistili ze na ucte SF nebudeme mat tolko penazi.
Nemôže to byť daňovo uznaný náklad, jedene prichádza do úvahy 513 ..-repre-pripočitateľná položka k základu dane.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
dada 1
Mozeme dat do výdavku ovpl.zákl.dane nakup kolekcii?Až teraz sme zistili ze na ucte SF nebudeme mat tolko penazi.
Mám za to, že nákup kolekcií pre zamestnancov má "sociálny prvok", preto doporučujem účtovať do ostatných sociálnych nákladov, t.j. v PÚ účet 528 - pripočítateľná položka. V JÚ výdavok neovplyvňujúci základ dane. Zamestnancom je potrebné kolekcie zdaniť daňou zo závislej činnosti.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AVO
Mám za to, že nákup kolekcií pre zamestnancov má "sociálny prvok", preto doporučujem účtovať do ostatných sociálnych nákladov, t.j. v PÚ účet 528 - pripočítateľná položka. V JÚ výdavok neovplyvňujúci základ dane. Zamestnancom je potrebné kolekcie zdaniť daňou zo závislej činnosti.
Máš pravdu Janka, už sa ponáhľam na firmé posedenie, preto ma v rýchlosti ten účet nenapadol. Odvolávam, čo som odvolala a sľubujem, čo som sľúbila. Prajem príjemné prežitie sviatkov pokoja a radosti.
0 0
jasl jasl

jasl je offline (nepripojený) jasl

fantozi v sukni
Chcem sa popýtať, či správne prispievam zamestnancom zo SF na dopravu do zamestnania. Problém je totiž v tom, že nemôžem prispievať na dopravu podľa skutočne vynaložených výdavkov (§7 odst.3 písm a), nakoľko zamestnanci chodia buď na bicykli, stopom, vlastným autom - ako príde, takže nepredkladajú cestovné lístky. Prispievam im raz ročne v decembri a to podľa §7 odst.3 písm.b). Toto im samozrejme zdaním v decembrovej výplate. Je to správny postup? Ešte sa chcem spýtať (nemáme kolektívnu zmluvu) či musím tvoriť fond aj podľa §3 odst.1 písm. b)?
Naposledy upravil jasl : 02.01.06 at 11:36
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím skúsenejších o radu:
1. Sociálny fond sa u nás každý rok dopĺňa, ale ešte nebol vôbec čerpaný. Je možné aj tak účtovať každý rok tvorbu do daňovo uznaných nákladov?
2. Zamestnanci dostávajú stravenky "Vaša stravovacia", kde 45% si hradia sami a 55% im prispieva zamestnávateľ. Týchto 55% môže ísť zo SF?
3. V roku 2005 došlo k zlúčeniu našej firmy s firmou XY (my sme nástupnícka spoločnosť), ktorá mala zostatok SF takmer 60.000 Sk, pritom v roku 2005 už nemala žiadnych zamestnancov. Čo s týmto zostatkom, môžeme ho pripočítať k nášmu zostatku SF a čerpať ho pre našich zamestnancov v roku 2006? Alebo ako ho vysporiadať???
Vďaka za rady!
0 0
jasl jasl

jasl je offline (nepripojený) jasl

fantozi v sukni
prosím môže mi niekto odpovedať na moju otázku ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

silvia
Prosím skúsenejších o radu:
1. Sociálny fond sa u nás každý rok dopĺňa, ale ešte nebol vôbec čerpaný. Je možné aj tak účtovať každý rok tvorbu do daňovo uznaných nákladov?
2. Zamestnanci dostávajú stravenky "Vaša stravovacia", kde 45% si hradia sami a 55% im prispieva zamestnávateľ. Týchto 55% môže ísť zo SF?
3. V roku 2005 došlo k zlúčeniu našej firmy s firmou XY (my sme nástupnícka spoločnosť), ktorá mala zostatok SF takmer 60.000 Sk, pritom v roku 2005 už nemala žiadnych zamestnancov. Čo s týmto zostatkom, môžeme ho pripočítať k nášmu zostatku SF a čerpať ho pre našich zamestnancov v roku 2006? Alebo ako ho vysporiadať???
Vďaka za rady!
Pozri zákon o SF, ale zdá sa mi, že je tam povinnosť čerpania.
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

silvia
Prosím skúsenejších o radu:
1. Sociálny fond sa u nás každý rok dopĺňa, ale ešte nebol vôbec čerpaný. Je možné aj tak účtovať každý rok tvorbu do daňovo uznaných nákladov?
2. Zamestnanci dostávajú stravenky "Vaša stravovacia", kde 45% si hradia sami a 55% im prispieva zamestnávateľ. Týchto 55% môže ísť zo SF?
3. V roku 2005 došlo k zlúčeniu našej firmy s firmou XY (my sme nástupnícka spoločnosť), ktorá mala zostatok SF takmer 60.000 Sk, pritom v roku 2005 už nemala žiadnych zamestnancov. Čo s týmto zostatkom, môžeme ho pripočítať k nášmu zostatku SF a čerpať ho pre našich zamestnancov v roku 2006? Alebo ako ho vysporiadať???
Vďaka za rady!
Viem ti s určitosťou odpovedať len na tvoju 2. otazku:
55% stravneho pre zamestnancov zamestnanavatel uctuje do nakladov, nie zo socialneho fondu. Ak chces prispievat zo socialneho fondu zamestnancom, mozes im tak znizit ciastku ktoru platia oni, t.j. nebudu platit zakonnych 45% ale menej, podla toho, do akej vysky im budete prispievat zo socialneho fondu..

Použitie sociálneho fondu upravuje priamo zákon. Ak jeho čerpanie nemáte dohodnuté v kolektívnej zmluve, potom zamestnávateľ používa sociálny fond na:
zabezpečenie stravovania
regeneráciu pracovnej sily
sociálnu výpomoc
doplnkové dôchodkové poistenie
dopravu do zamestnania a späť
rekreácie
ďalšie účely sociálnej politiky.

Viac o tom pozri v zákone (313/2005 Z.z.)
0 0
jasl jasl

jasl je offline (nepripojený) jasl

fantozi v sukni
Nechcete mi niekto poradiť ako je to s tým príspevkom na dopravu ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

jasl
Chcem sa popýtať, či správne prispievam zamestnancom zo SF na dopravu do zamestnania. Problém je totiž v tom, že nemôžem prispievať na dopravu podľa skutočne vynaložených výdavkov (§7 odst.3 písm a), nakoľko zamestnanci chodia buď na bicykli, stopom, vlastným autom - ako príde, takže nepredkladajú cestovné lístky. Prispievam im raz ročne v decembri a to podľa §7 odst.3 písm.b). Toto im samozrejme zdaním v decembrovej výplate. Je to správny postup? Ešte sa chcem spýtať (nemáme kolektívnu zmluvu) či musím tvoriť fond aj podľa §3 odst.1 písm. b)?
Tu si niečo prečítaj o príspevkoch na dopravu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=154686#post154686
Naposledy upravil liba2 : 02.01.06 at 20:23
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Vďaka za odpoveď bendži.
Vie mi niekto pomôcť aj s ostatnými otázkami?

Ešte ma napadlo, je možné zo sociálneho fondu nakupovať minerálku, čaje, kávu, nejaké vitamíny.....pre zamestnancov vo firme?
Naposledy upravil silvia : 04.01.06 at 17:49
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím skúsenejších, poraďte!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

jasl
Nechcete mi niekto poradiť ako je to s tým príspevkom na dopravu ?
Tu to máš pekne rozpísané.
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=16977

Okrem toho prispieva sa - okrem iného - ak skutočné výdavky na dopravu BUS-om sú minimálne 200 Sk. Teda tí čo jazdia na bicykli spĺňajú túto podmienku? Treba si prečítať tie ustanovenia zákona - sú citované v priložených linkoch - a individuálne riešiť každého zamestnanca, či vôbec spĺňa aj ostatné podmienky pre priznanie príspevku.
Naposledy upravil liba2 : 10.01.06 at 21:30
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Môže mi nejaká dobrá duša P O L O P A T E popísať zaúčtovanie vian. kolekcií, kt. sa kúpia v hotovosti? Napr. výber hotov. z účtu SF,.......... Vďaka!
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Najprv si musíš odpovedať na otázku, či máš dosť peňazí v SF alebo budeš dávať do nákladov daňovo neuznaných (t.j. účet 528)
Ak čerpanie bude zo SF účtuješ 427/211. Pozor DPH neuplatňuješ a v každom prípade musíš hodnotu kolekcie zdaniť v mzde 19% sadzbou! To platí, aj keby si účtovala cez účty 528/211.
Stačí?
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Ďakujem, ale mala som na mysli zaúčtovanie v JÚ / keďže sme v porade Jednoduché účtovníctvo /.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
výbez z účtu soc.fondu -stĺpec výdaj oproti stĺpcu priebežná položka
príjem hotovosti do pokladne - stĺpec príjem oproti stĺpcu priebežná položka
úhrada faktúry - stĺpec výdaj pokladna a náklad ostatný daňovo neuznaný
Prepáč, nevšimla som si, že sme v JU
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň poraďaci, prosím o radu - pri čerpaní SF, v tomto roku sme uzatvorili životné investičné poistenie pre našich zamestancov. V roku 2006 je to OK. Ale ako by sa to dalo urobiť v roku 2007, nakoľko zamestnávateľ si v roku 2007 už nemôže uvedený príspevok dať do nákladov. Viem, že uvedený príspevok sa môže poskytnúť aj zo SF, len neviem v akej výške - maximum, ktorý paragraf to upravuje. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Načítať ďalšie