Zavrieť

Porady

Sociálny fond - čerpanie

Dobrý deň, Chcela by som sa tu opýtať "múdrejších a skúsenejších" hlavičiek ako čerpať sociálny fond. Keďže som jediná zamestnankyňa, sekretárka, účtovníčka tvorím sociálny fond celoročne 0,6% - podľa zákona. Nemáme vytvorený samostatný účet v banke, pretože poplatky za jeho udržiavanie by prekročili samotnú sumu, ktorá by sa tam ocitla. Takže, ku koncu roka by sa mal vyčerpať (robí to nejakých 1500,- Sk). Nečerpám z neho cez rok (stravovanie), ale chcela by som to urobiť jednou sumou. Prosím, ak niekto viete - na aký účel by som ho mala minúť? Viem, že sa to dá na nejaké športové podujatia alebo tak - ale to si mám sama pre seba prenajať na hodinu klzisko??? Tak neviem. Vopred Ďakujem
Usporiadat
libus72 libus72

libus72 je offline (nepripojený) libus72

Ja mám tiež dve otázky ohľadom SF a jeho tvorby:
1. môže sa CELÝ SF čerpať na príspevky zam-com na stravovanie? zatiaľ sme tvorili SF a moja predchodkyňa použila len 80% SF na príspevky a zbytok sa nevyužil...
2. dosť dobre nechápem formulácii zo zákona o SF č.152/1994, §4 ods.1: Základom na určenie prídelu je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zam-com na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok...neviem či ide teda o sumu hrubých miezd za rok alebo HM mínus všetky náhrady mzdy (za dovolenky,sviatky,§..)???
Ďakujem za rady
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Pozri napr.:

http://www.porada.sk/showthread.php?...hlight=tvor%2A


a k 2.:
povinná tvorba SF = 0, 6% z hrubých miezd (za mzdu sa nepovažuje náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo SF, výnosy z kapitálových podielov alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, ako ani iné plnenia poskytované zamestnancom zo zisku po zdanení a odmeny na dohody)

a ešte aj tu:
http://www.porada.sk/t37253-socialny-fond-v-kocke.html
Naposledy upravil Paula : 12.12.06 at 08:02
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Janka6685
Len pre upresnenie: teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.

To len, aby som si bola na istom.
Prosím, mám otázku podobného charakteru, ale na túto /uvedenú v citáte/
som veru odpoveď nenašla.
Znovu sa to týka toho pracovníka, čo po našej výpovedi požiadal o predčasný starobný dôchodok. Veľmi narýchlo som mu urobila výplatu aj odstupné, ukončila mzdový list a vyplnila ELDZ, atd. /kvôli plánovanej operácií, na ktorú som koncom mesiaca musela ísť/. Papiere pre soc.poisťovňu boli v poriadku, žiadosť o dôchodok má odposlaný. A až teraz mi napadlo, že sme mu zo SF mohli prispieť k odchodu do dôchodku
nejakou korunkou. Chceme to urobiť v tomto mesiaci /prac.pomer mal ukončený k 30.11.2006/, ale nevieme, kedy treba odviesť daň z takéhoto
príspevku. Navrhovala som, vyplatiť mu peniaze teraz a cez decembrovú výplatnicu v januári 07 odviesť daň zo SF. Účtovníčka však súdi, že keď
bol príspevok vyplatený v decembri 2006, daň by mala byť tiež zrazená a
odvedená ešte v tomto roku, lebo jej to bude robiť galibu. Ako by to malo
byť správne? Vie mi niekto poradiť? Tento pracovník už za december nebude mať od nás nijaký príjem, len ten príspevok zo SF. Dokedy musí
byť takáto daň odvedená? A môže sa prípadne odviesť a uhradiť zvlášť aj len za 1 pracovníka?
Veľmi pekne ďakujem, ak mi niekto pomôže! :p
Naposledy upravil sokrateska : 13.12.06 at 10:36 Dôvod: nešťastne zaradené doprostriedku témy, nikto si otázku nevšimne...
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Prosim o prepáčenie, ak tu "šaškujem", ale svoju otázku som tak nešťastne umiestnila do prostriedku tejto témy, že si ju tam len ťažko niekto všimne. Tak si dovoľujem ešte raz ju sem napísať a posunúť, snáď sa nájde niekto, kto poradí.
Dupla:

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Janka6685
Len pre upresnenie: teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.
To len, aby som si bola na istom.
------------------------------------------------------------------------

Prosím, mám otázku podobného charakteru, ale na túto /uvedenú v citáte/
som veru odpoveď nenašla.
Znovu sa to týka toho pracovníka, čo po našej výpovedi požiadal o predčasný starobný dôchodok. Veľmi narýchlo som mu urobila výplatu aj odstupné, ukončila mzdový list a vyplnila ELDZ, atd. /kvôli plánovanej operácií, na ktorú som koncom mesiaca musela ísť/. Papiere pre soc.poisťovňu boli v poriadku, žiadosť o dôchodok má odposlaný. A až teraz mi napadlo, že sme mu zo SF mohli prispieť k odchodu do dôchodku
nejakou korunkou. Chceme to urobiť v tomto mesiaci /prac.pomer mal ukončený k 30.11.2006/, ale nevieme, kedy treba odviesť daň z takéhoto
príspevku. Navrhovala som, vyplatiť mu peniaze teraz a cez decembrovú výplatnicu v januári 07 odviesť daň zo SF. Účtovníčka však súdi, že keď
bol príspevok vyplatený v decembri 2006, daň by mala byť tiež zrazená a
odvedená ešte v tomto roku, lebo jej to bude robiť galibu. Ako by to malo
byť správne? Vie mi niekto poradiť? Tento pracovník už za december nebude mať od nás nijaký príjem, len ten príspevok zo SF. Dokedy musí
byť takáto daň odvedená? A môže sa prípadne odviesť a uhradiť zvlášť aj len za 1 pracovníka?
Veľmi pekne ďakujem, ak mi niekto pomôže!
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

sokrateska
Prosim o prepáčenie, ak tu "šaškujem", ale svoju otázku som tak nešťastne umiestnila do prostriedku tejto témy, že si ju tam len ťažko niekto všimne. Tak si dovoľujem ešte raz ju sem napísať a posunúť, snáď sa nájde niekto, kto poradí.
Dupla:
Len pre upresnenie:

Janka6685
teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.
To len, aby som si bola na istom.
Prosím, mám otázku podobného charakteru, ale na túto /uvedenú v citáte/
som veru odpoveď nenašla.
Znovu sa to týka toho pracovníka, čo po našej výpovedi požiadal o predčasný starobný dôchodok. Veľmi narýchlo som mu urobila výplatu aj odstupné, ukončila mzdový list a vyplnila ELDZ, atd. /kvôli plánovanej operácií, na ktorú som koncom mesiaca musela ísť/. Papiere pre soc.poisťovňu boli v poriadku, žiadosť o dôchodok má odposlaný. A až teraz mi napadlo, že sme mu zo SF mohli prispieť k odchodu do dôchodku
nejakou korunkou. Chceme to urobiť v tomto mesiaci /prac.pomer mal ukončený k 30.11.2006/, ale nevieme, kedy treba odviesť daň z takéhoto
príspevku. Navrhovala som, vyplatiť mu peniaze teraz a cez decembrovú výplatnicu v januári 07 odviesť daň zo SF. Účtovníčka však súdi, že keď
bol príspevok vyplatený v decembri 2006, daň by mala byť tiež zrazená a
odvedená ešte v tomto roku, lebo jej to bude robiť galibu. Ako by to malo
byť správne? Vie mi niekto poradiť? Tento pracovník už za december nebude mať od nás nijaký príjem, len ten príspevok zo SF. Dokedy musí
byť takáto daň odvedená? A môže sa prípadne odviesť a uhradiť zvlášť aj len za 1 pracovníka?
Veľmi pekne ďakujem, ak mi niekto pomôže!
Daň z príspevku zo SF je daň zo závislej činnosti. Ak tento príspevok bude zúčtovaný vo výplatách za december, stačí ak sa táto daň odvedie v jednej sume spolu s ostatnou DZČ za december , t.j. v januárovom výplatnom termíne.
Ak bude príspevok zamestnancovi v decembri aj vyplatený, treba mu vyplatiť netto sumu a zadať preddavok, k výplate v januári bude mať nulu.
0 0
maria87 maria87

maria87 je offline (nepripojený) maria87

dobrý deň, vytvorila som vnútorný predpis pri čerpaní sociálneho fondu. prikladám ho v prílohe. prosím vás mohli by ste si ho pozrieť, či to tak môže byť? prosím, beriem kritiku prípadne pochvalu, čokoľvek.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Potrebovala by som poradiť ohľadne čerpania SF v JU. Stretla som sa totiž s dvojakým názorom...
Zamestnávateľ vyplatil zamestnancom zo SF odmenu. Vo výplate bola odmena zamestnancom (1.000,-- Sk) zdanená (19% = 190,-- Sk) a bol z nej urobený aj odvod do ZP (14% = 140,-- Sk).
Ako sa má správne zaúčtovať táto účtovná operácia? Je čerpaním SF len 1.000,-- Sk (a daň a odvody sú daňovým výdavkom), alebo sú nedaňovým výdavkom a ako čerpanie sa zaúčtuje: 1.000 + 190 + 140 = 1.330,-- Sk?
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Cerpanie socialneho fondu - na stravne 40%, a co ak ziadne stravne listky zamestnanci nedostavaju? Ako ho potom pouzit na stravne?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Gabca
Cerpanie socialneho fondu - na stravne 40%, a co ak ziadne stravne listky zamestnanci nedostavaju? Ako ho potom pouzit na stravne?
Ak zamestnávateľ neprispieva zamestnancom na stravné (obedy, alebo stravné poukážky), tak nemožno ani čerpať SF na tento účel.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Takze mozem rozpustit len tych zvysnych 60%? Tych 40% tam mam nechat, keby sa nahodou zobudili a v buducom roku by zacali davat zamestnancom stravne listky?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Gabca
Takze mozem rozpustit len tych zvysnych 60%? Tych 40% tam mam nechat, keby sa nahodou zobudili a v buducom roku by zacali davat zamestnancom stravne listky?
Môžeš, ale nemusíš, rozpustiť aj celý SF za r. 2006. V r. 2007 sa bude znova tvoriť SF a príspevok na stravné môžeš čerpať z toho.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gabca
Cerpanie socialneho fondu - na stravne 40%, a co ak ziadne stravne listky zamestnanci nedostavaju? Ako ho potom pouzit na stravne?
Môže poskytnúť finančný príspevok podľa §152 ZP odst.4 vo výške príspevku na stravenku.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Tweety - v tom paragrafe je napisane, ze moze dat financny prispevok ak nemoze poskytovat stravne podla odseku 2. Ale oni mozu poskytovat, ziadne prekazky tam niesu, len na to kaslu a zamestnancom to asi nevadi.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gabca
Tweety - v tom paragrafe je napisane, ze moze dat financny prispevok ak nemoze poskytovat stravne podla odseku 2. Ale oni mozu poskytovat, ziadne prekazky tam niesu, len na to kaslu a zamestnancom to asi nevadi.
Tak som to myslela, ak nemôže poskytnúť stravné, tak prispeje finančne, ale to už podlieha zdaneniu.
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
Podla mna sa odmeny nemaju vyplacat zo socialneho fondu. Socialny fond sluzi na uskutocnovanie socialnej politiky. Cerpanie SF napriklad na regeneraciu nie je odmena.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Potrebovala by som poradiť ohľadne čerpania SF v JU. Stretla som sa totiž s dvojakým názorom...
Zamestnávateľ vyplatil zamestnancom zo SF odmenu. Vo výplate bola odmena zamestnancom (1.000,-- Sk) zdanená (19% = 190,-- Sk) a bol z nej urobený aj odvod do ZP (14% = 140,-- Sk).
Ako sa má správne zaúčtovať táto účtovná operácia? Je čerpaním SF len 1.000,-- Sk (a daň a odvody sú daňovým výdavkom), alebo sú nedaňovým výdavkom a ako čerpanie sa zaúčtuje: 1.000 + 190 + 140 = 1.330,-- Sk
Podľa všetkého ide o odmenu za prácu. Sociálny fond neslúži na tento účel, tak nechápem prečo to tam tlačíte.
Z príspevkov zo SF sa neodvádza ZP! Treba to zaúčtovať ako riadnu odmenu do nákladov , atď.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Anja111
Potrebovala by som poradiť ohľadne čerpania SF v JU. Stretla som sa totiž s dvojakým názorom...
Zamestnávateľ vyplatil zamestnancom zo SF odmenu. Vo výplate bola odmena zamestnancom (1.000,-- Sk) zdanená (19% = 190,-- Sk) a bol z nej urobený aj odvod do ZP (14% = 140,-- Sk).
Ako sa má správne zaúčtovať táto účtovná operácia? Je čerpaním SF len 1.000,-- Sk (a daň a odvody sú daňovým výdavkom), alebo sú nedaňovým výdavkom a ako čerpanie sa zaúčtuje: 1.000 + 190 + 140 = 1.330,-- Sk?
Opravujem: nie odmena zo SF, ale príspevok na stravu zo SF.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Finančný príspevok na stravovanie treba zamestnancovi zdaniť - to je všetko.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

liba2
Finančný príspevok na stravovanie treba zamestnancovi zdaniť - to je všetko.
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
svedia svedia

svedia je offline (nepripojený) svedia

prosim Vás je povinné viesť osobitný účet na tvorbu SF v jed. účtov. v roku 2007 dik
0 0
Načítať ďalšie