Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Juro, dobrá otázka, ja riešim podobný problém. Pekne sa chytili (aspoň pred dvoma týždňami sa im darilo) 3 virginky od Bulhara a rovnako im musím zohnať opelovača. Rozmýšlal som nad Szukisom......... Predáva Rezl na Morave, ale tam sa mi pre 2 rastliny nechce trepať.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

jurkomts
Juro, dobrá otázka, ja riešim podobný problém. Pekne sa chytili (aspoň pred dvoma týždňami sa im darilo) 3 virginky od Bulhara a rovnako im musím zohnať opelovača. Rozmýšlal som nad Szukisom......... Predáva Rezl na Morave, ale tam sa mi pre 2 rastliny nechce trepať.
Jurkomts, Bulhar má aj virginky -semenáče, potrebujem dosť súrne zohnať 7 ks.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

zatiaľ...pred dažďom
A.jpg  
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

tipo
P7140315.jpg  
P7140312.jpg  
P7140313.jpg  
1/1
1 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Mala som tiež také krásne plody ako sú na foto, ale na moje sklamanie včera som spod stromku zozbierala 20 ks opadnutých. Dúfam, že zvyšok bude pokračovať v raste. Neviem či je to tým suchom, ktoré tu už riadi takmer mesiac. Polievam ho sporadicky, tak neviem v čom je chyba. Alebo ako nováčik ich mal nahodených veľa a tak sa ich zbavil.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Mne to tiež padá. Najcitlivejší je Nikita....stačí trošku poliať a plody len tak odstrelujú...Rossijanka v pohode....som zvedavý čo ostane na stromoch až do rána silno naprší ako predpovedajú...čo mám v kvetináči,tak to polievam bežne,takže šoky tam sú a nič napadá...takže z toho mi vychádzá,že najcitlivejší na polievanie je Nikita...
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

pridávam foto dnes čerstvé odfotené. Zostalo ešte 24 ks koľko opadlo už ani netuším. Dúfam že z toho zvyšku zostane aspoň niečo a dozreje tak ako by malo. Stále mám pred očami jeden záber ako v zime opadnutý strom snehom a spod tých čiapočiek snehových vykúkajú červené plody hurmikaki, preto som si ho aj zasadila.
DSC01333.jpg  
DSC01332.jpg  
1/1
5 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Moje začali padať teraz, už naberajú žltú farbu, sú veľké a ťažké a hlavne nie sú trpké, tak čo spadne dá sa zjesť. No škoda, asi v týchto končinách sa ten zasnežený stom konať nebude.Ako odtiaľto odišiel wabi, tak sem už nikto nechodí, bude to asi dialóg amatérov
Naposledy upravil pmajap : 25.08.13 at 09:07
kaki aug..jpg  
2 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž veru dávno som tu nebol, na porade.
Tiež ma samozrejme trápi opad plodov.
Opadlo mi ich samozrejme tiež veľa.
Po prvý krát som sa s týmto problémom stretol už pred dvadsiatimi piatimi rokmi keď som sa snažil pestovať hurmi kaki v skleníku. Snažil som sa pestovať pomerne chúlostivú odrodu „Dunaj“. Strom, ktorý rástol v studenom – nevykurovanom skleníku nebol nikdy poškodený mrazmi. Boli však letá, počas ktorých zhodil všetky plody. Strom, ktorý rástol v chránených podmienkach záhrady na terase južného svahu ak nenamrzol, vytvoril slušnú úrodu pekných plodov. Ak v niektorom roku nestihli úplne dozrieť do oranžovej farby, tak dozreli po odtrhnutí pretože už hrozili prvé mrazy. Približne po desiatich rokoch od vysadenia napokon ako už veľký strom úplne vymrzol počas extrémnej zimy. Po týchto skúsenostiach som pochopiteľne skúmal ako pestovať iné odolnejšie odrody, a to i napriek tomu, že Zobor patrí k lokalitám s veľmi vhodnými podmienkami na pestovanie hurmi kaki, a rastú tu aj štyridsať rokov staré stromy, ktoré prežili už rôzne zimy. Pestovanie hurmi kaki v skleníku je úspešne vtedy, keď dokážme stromček zatieniť počas najväčších letných horúčav, zabezpečiť intenzívne vetranie a pravidelnú zálievku. V skleníku je však ťažšie zabezpečiť aby plody neopadli než vo voľnej pôde.
Žiaľ nie je možné jednoducho v krátkosti uviesť dôvod opadu plodov u diospyrosa a predložiť recept ako tomuto opadu zaprániť. Musíme sa vyhnúť zovšeobecňovaniu na základe malého počtu pozorovaní. Ak niekto má jeden alebo niekoľko týchto stromov a pestuje ich v prostredí svojej záhradky môže mať v tomto smere pozitívne alebo aj negatívne skúsenosti. Nemôže na základe týchto skúseností poľahky zovšeobecniť recept ako správne postupovať pri iných stromoch v inom prostredí.
Do značnej miery je opad fyziologická záležitosť...
Malé stromy často nasadzujú veľa plodov... je prirodzené že sa ich musia zbaviť, najmä ak sa jedná o partenokarpické odrody, ktoré tvoria plody z každého kvetu bez opelenia.
Skutočne sa Diospyros chová k plodom neopeleným dosť macošsky. Nečudujme sa že sú bezsemenné plody menšie, horšie vyfarbené, bledšie, menej sladké a menej chutné, s inou štruktúrou dužiny. Strom totiž v skutočnosti nemá motiváciu na tom, aby dozreli. Aj tak v nich nemá semeno, teda jediný dôvod prečo ich vytvoril a iba ho vysiľujú...
Je praktickými pokusmi dokázané, že stromy - partenokarpické samice, ktoré rastú vedľa takého stromu, ktorý vytvára aj samčie kvety a sú nim opelené, majú lepšiu úrodu po kvantitatívnej aj kvalitatívnej stránke. Hmotnosť dozretých plodov – úroda - môže byť v takomto prípade až o polovicu vyššia v porovnaní so stromom ktorý nebol opelený. Hovoríme pritom o partenokarpickej odrode. Je tu aj kvalitatívny rozdiel. Plody sú proste lepšie a chutnejšie. Tým samozrejme nechcem tvrdiť, že práve len toto je jediný problém a dôvod opadu plodov. Jedná sa o celý súbor dôvodov...
Asi najznámejším dôvodom je "zošokovanie". Najčastejšie vplyvom veľkých rozdielov - výkyvov vo vlhkosti najmä za suchého leta.
Jednak je s časti na vine pnutie membrány medzi stopkou a plodom pri náhlom nasatí vlhkosti stromom po období sucha a jednak sa jedná o veľký rozdiel v teplote vzduchu a pôdy. Niečo podobné ako keď schováte neskoro na jeseň pred mrazmi kvetináče dnu, napríklad do bytu. Teplý vzduch stromy, či akékoľvek rastliny, náhle obklopí. Pôde ale trvá oveľa dlhšie pokiaľ sa ohreje a tak rastlina má studené korene a teplé konáre a listy. Je to zlé. Zošokuje sa a odhodí plody a aj listy... Yabrániť sa tomu dá poliatim podstatne teplejšou vodou.
Počas letných horúčav môže teplota na slnku stúpnuť až na 60 stupňov a i viac. Pôda ale zostáva relatívne chladná. Najmä ak je mokrá relatívne chladnou vodou...
Čo teda robiť v praxi?
Stromy zhadzujú lístie a ľudia ich odstraňujú ako "bordel". Tieto majú ale svoju úlohu. Udržujú pôdu vlhkú a spôsobujú, že pod stromom nerastie toľko trávy, či dokonca buriny priamo pod korunou. Teda mulčovanie a pravidelná zálievka teplou odstátou vodou pomaly, najlepšie kvapková závlaha.
V Číne sa kvôli "ohrievaniu" pôdy a udržaniu tejto teploty aj v noci, obkladajú stromy v sadoch plochými kameňmi.Tieto sa na slnku vyhrejú a akumulujú teplo, ktoré potom vypúšťajú v noci. Tým nedochádza k extrémom čo sa týka teploty koreňov v porovnaní s teplotou listov. Skutočne Diospyros je špecializovaný na horské podmienky ale v teplejšom pásme než je naše. Preto u nás úspešne prežíva hoci sme v chladnejšom pásme, ale tým, že v nížinách, kde je teplejšie.
(Myslím samozrejme kaki, teda tie chúlostivejšie, pôvodom práve Čínske. Pri Amerických alebo hybridoch tento problém nie je, pretože vydržia aj v horších podmienkach a vyšších nadmorských výškach, iste všetko s mierou... v úrovni kosodreviny by som to už neriešil... Ale v Poprade kde rastú a rodia dokonca aj marhule by som sa napríklad nebál... )
Vráťme sa k tomu, že Hurmi kaki sa vo svojej pôvodnej domovine stretávajú často s veľkými kameňmi medzi ktorými rastú, tie zadržiavajú čiastočne spolu s vrstvou starého opadaného lístia vlahu a zároveň kumulujú teplo. Chránia koreňovú sústavu pred prudkými zmenami v teplote a vlhkosti...
Ak teda aj v Číne po tisíce rokov obkladajú stromy plochými kameňmi, prečo sa z toho nepoučiť?
Netvrdím že ak namulčujete dôkladne pod stromami a listy, či pokosenú trávu, zaťažíte plochými kameňmi na ktoré pustíte kvapkovú závlahu, že opad nedozretých plodov úplne prestane. Ak však súčasne necháte plody opeliť a získate tak väčšiu úrodu kvalitnejších plodov, urobíte ďalší krok pre to, aby ste zmenšili opad plodov.
Ak už raz starší strom Diospyros nepolievate, tak je asi lepšie v tom počas toho leta pokračovať a nepolievať ďalej. Iste pri dostatku pravidelnej závlahy bez výkyvov je úroda lepšia a strom v lepšej kondícii. Ak už ale vednú či dokonca opadávajú listy, neváhal by som napriek všetkému predsa len použiť vodu...
Čo tu doposiaľ nebolo spomenuté bol vplyv odrody. Zatiaľ som nepozoroval jednoznačný vplyv odrody. Pochopiteľne vplyv odrody vylúčiť úplne nemožno. Logicky však jediným čím by sa odroda mohla na tomto fenoméne podieľať je úroveň "partenokarpickosti". Iste, rôzne odrody rôzne ochotne vytvárajú bezsemenné plody bez opelenia. S tým súvisí aj opad plodov najmä krátko po odkvitnutí ale do istej miery aj neskôr. (Zatiaľ čo napríklad pri kôstkovinách opadnú kvety hneď po odkvitnutí, u diospyrosov opadnú samičie kvety až po vytvorení malého plôdika.)
Niektoré odrody vôbec nie sú partenokarpické a vyžadujú opelenie samčími kvetmi, čím je jednoznačne daný opad neopelených kvetov-plodov.
Opad z dôvodu zošokovania zálievky však ťažko možno dávať "za vinu" odrode, pretože je naštepená na podnoži... Koreň je teda celkom iný... to on pritom nasáva...
Podnož – podpník je u nás najčastejšie Diospyros lotus. Prichádza ešte do úvahy podnož Diospyros Virginiana, alebo vlastný semenáč. Vlastný semenáč Diospyros kaki sa vyskytuje zriedkavo a nemá v našich podmienkach veľké uplatnenie. Hlavne pre nízku odolnosť voči mrazom, hoci iste vyskytujú sa aj odolnejšie jedince, napokon možno ich pozorovať ako už staré mnohoročné stromy v teplejších regionoch a na miestach s dobrou mikroklímou. Nie je to však nijak zvlášť vzácny jav. Takýchto miest je na južnom Slovensku pomerne veľké množstvo ako dobrý potenciál na pestovanie aj menej odolných odrôd.
Tieto staré stromy majú pomerne pomaly rastúci koreň a tiež kmeň je slabší a tenší, v porovnaní s jedincami štepením na Diospyros lotus. Táto podnož teda potenciálne zvyšuje bujnosť rastu a tiež veľkosť plodov. Čo ale nemusí priamo súvisieť s veľkosťou a habitusom koruny stromu.
Treba však povedať aj to, že rozdiely medzi jednotlivými semenáčmi sú veľké...
Teda možno nájsť aj bujne rastúci semenáč kaki aj naopak relatívne slabšie rastúci lotus... Ešte väčšie rozdiely sa prejavujú v intenzite rastu semenáčov diospyros Virginiana. Jedná sa o semená prinesené z Ameriky. Tam je tento druh rozšírený od Mexika až po Kanadu vrátane. Vytvára tu viaceré poddruhy líšiace sa geneticky okrem počtu chromozómov aj mrazuodolnosťou, vzrastom a všetkými ostatnými charakteristikami. Niektoré populácie sa dokonca líšia natoľko, že sa vzájomne ani neopeľujú a tak nekrížia a je tak otázka či sa teda vlastne nejedná o samostatné druhy...
Vo všeobecnosti majú menej bujný rast, slabší koreň a kratšiu vegetačnú dobu. Majú tendenciu zmenšovať plody na naštepenej odrode. Vzhľadom k rozkolísaným vlastnostiam to však zďaleka neplatí vždy.
(Asi ako keď nemôžeme vylúčiť ak nechceme byť rasisti, že, róm ktorého sme práve náhodne stretli na ulici je usilovný pracovitý "vzorný bezúhonný občan" na ktorého slovo sa dá spoľahnúť.
Tak neviem či toto prirovnanie je práve výstižné... to už by som si asi skôr stavil na tú Virginianu že sa bude správať inak než by sme očakávali...)
Vo všeobecnosti sú všetky semenáče s rozkolísanými vlastnosťami, platí pre všetky druhy vrátane človeka.
(Je predsa známe, že aj slušný človek napriek špičkovej výchove môže mať syna s ktorého vyrastie politik a naopak aj gauner, zlodej a podvodník, ktorý patrí za mreže môže mať syna s ktorého vyrastie sporiadaný bezúhonný občan ktorý až do smrti maká neklame nekradne a platí poplatky a dane ako sa patrí... Je to len otázka pravdepodobnosti... )
Je to teda problém s ktorým sa potýkame nielen medzi ľuďmi ale aj medzi inými semenáčmi...
Iste, u ľudí to neriešime a veselo chaosíme v spoločnosti ktorá nás obklopuje. Plodíme a množíme sa doslova bez rozmyslu, naopak podporujeme sociálne najslabšie vrstvy, ktorým slušne platíme za to že pôrodnosť až tak prudko neklesá. Lebo veď majú na to ľudské právo a sex je fajn akurát, že to spolu súvisí... a tak sa množia a ich % v populácii v porovnaní s tými ktorí ich vlastne živia rastie rýchlejšie než je únosné. Berte to prosím len ako prosté konštatovanie faktu, bez emócií, veď sa nás to vlastne netýka... či? Nie, ide len o naše deti a vnukov a tých je vlastne čoraz menej, teda načo si s tým robiť starosti. Aj tak to reálne neovplyvníme. Nechajme to politikom. Koho však naši skorumpovaný poslanci budú skutočne zastupovať zo stúpajúcim počtom voličov - príživníkov, najmä keď k nim majú svojim spôsobom fungovania tak blízky vzťah...
Ale dosť už vrátim sa k téme, lebo sa už "teším" ako sa tejto "vsuvky" chytia niektorý čitatelia akoby to nebola iba nevinná krátka metafora. Ako prirovnanie správania sa stromov k nám "blízkej" na pochopenie ľudskej spoločnosti v ktorej chtiac nechtiac proste žijeme. Aj v tomto nie sme nepodobný stromom, ktoré si akosi tiež nevyberajú do akej pôdy ich vysadíme a hoci by sa im aj tieto podmienky nepáčili, ťažko ich ovplyvnia...
Problém je teda v tom, že jeden podpník sa môže správať inak než druhý, hoci by aj podmienky mali rovnaké...
U stromov sa to rieši tým, že sa proste používajú podpníky množené vegetatívne, teda s rovnakými odskúšanými vlastnosťami a síce presne takými ktoré chceme a aby mali. Najmä u jadrovín, ale čoraz častejšie aj u kôstkovín, u ktorých ide zakoreňovanie trochu ťažšie.
U diospyrosov sa mi podarilo viac krát namnožiť podnož vegetatívne najmä ako koreňová odnož, ale aj ako zakorenený rezok. Inicioval som tiež množenie "meristémovým" spôsobom kde sa ukazujú tiež dobré výsledky, takže ak to dobre pôjde budeme mať vegetatívne množené podnože so známymi vlastnosťami, mrazuodolnosti aj charakteristík rastu a vplyvu na naštepenú odrodu.
Vtedy má význam urobiť aj výskum takejto podnože na opad plodov.
V situácii s rôznorodými vlastnosťami jednotlivých generatívnych podnoží ktoré sa používajú by to malo obmedzený význam.
Tiež úroveň kompatibility a výška miesta štepenia majú isto určitý význam pri skúmaní opadu nedozretých plodov u diospyrosa.
Ako vidno, problém opadu plodov je zložitejšia záležitosť. Preto nie je možné nájsť jednu príčinu a tiež jednoduchý recept ako zabezpečiť aby nedozreté plody diospyros predčasne neopadávali.
Rozdelenie príčin:
1. Vplyv prostredia
1.1. Vplyv striedania suchých a vlhkých periód počas dozrievania
1.2. Vplyv výrazného rozdielu teploty nadzemnej a podzemnej časti stromu
1.3. Vplyv vlastností a spôsob ošetrenia pôdy, substrátu v okruhu pod korunou stromu
2. Vplyv konkrétneho stromu
2.1. Vplyv veku, kondície stromu a kvality koreňovej sústavy stromu
2.2. "miera partenokarpickosti pestovanej odrody"
2.3. fyziologický opad súvisiaci so schopnosťou stromu udržať, vyživiť a dozrieť určité množstvo plodov za aktuálnych okolností
2 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ak máte niekto už stromček Hurmi kaki a chcete k nemu opeľovača, ktorý tiež rodí súčasne aj veľké plody do 200g, ktoré sa dajú jesť už ako tvrdé nie sú trpké a súčasne opelia váš strom a zvíšia mu úrodu... možnosť bezplatnej dohody, mám ich veľa a nezmestím ich do záhrady... Plody sa dajú ako jablká doskladovať v pivnici až do marca...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

wabi
Ak máte niekto už stromček Hurmi kaki a chcete k nemu opeľovača, ktorý tiež rodí súčasne aj veľké plody do 200g, ktoré sa dajú jesť už ako tvrdé nie sú trpké a súčasne opelia váš strom a zvíšia mu úrodu... možnosť bezplatnej dohody, mám ich veľa a nezmestím ich do záhrady... Plody sa dajú ako jablká doskladovať v pivnici až do marca...
wabi, aké máš skúsenosti, rodia ti na podnoži viržinka aj bez hybridného opeľovača
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Nazdar wabi , Aká je to odroda a akú má mrazuvzdornosť?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ale veď to či budú stromčeky rodiť bez opeľovača záleží oveľa viac od odrody než od podpníka - podnože. Presnejšie, podľa mňa na to podnož nemá žiadny vplyv.
Samotné opelenie však úrodnosť nielen po kvantitatívnej ale aj po kvalitatívnej stránke ovplyvňuje výrazne.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

wabi
Ale veď to či budú stromčeky rodiť bez opeľovača záleží oveľa viac od odrody než od podpníka - podnože. Presnejšie, podľa mňa na to podnož nemá žiadny vplyv.
Samotné opelenie však úrodnosť nielen po kvantitatívnej ale aj po kvalitatívnej stránke ovplyvňuje výrazne.
Myslíš,že aj na lotuse keď zmrzne bude rovnako rodiť?
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

wabi
Ak máte niekto už stromček Hurmi kaki a chcete k nemu opeľovača, ktorý tiež rodí súčasne aj veľké plody do 200g, ktoré sa dajú jesť už ako tvrdé nie sú trpké a súčasne opelia váš strom a zvíšia mu úrodu... možnosť bezplatnej dohody, mám ich veľa a nezmestím ich do záhrady... Plody sa dajú ako jablká doskladovať v pivnici až do marca...
Wabi mám záujem, aký je to kríženec.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Wabi,pmajap je asi jediný človek čo ti na porade ešte verí , tak ju nesklam a daj jej ten kaki stromček čo si tu sľúbil.
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Aký ciel malo toto Juraj? Potrebuješ si na mne liečiť svoje komplexy?
Najprv som napísal reakciu ktorá by ťa mohla uraziť, rozhodol som sa však že nebudem nasilu ftipný (na to si tu preborník ty a nemám šancu ťa prekonať ani ani snahu a motiváciu sa o to pokúšať) a tak ti odpoviem inak...
Rozdal som tento rok vyše 100 kusov malých hurmi kaki. Mám ich stále dostatok na rozdávanie asi 400 kusov a postupne budú dorastať... Okrem toho ich samozrejme aj predávam v širokom sortimente... samozrejme radšej by som ich všetky iba rozdával, ale snažím sa prežiť v tomto s........ svete. Nesúhlasím s pravidlami ktoré tu vládnu. Radšej vymieňam a bartrujem, no musel som sa prispôsobiť, pretože musím splácať svoje hypotéky...
Viem že aj ty robíš užitočné veci pre propagáciu tohoto druhu.
Pochválil si sa veľa krát peknými fotkami. To čo si si vysadil dobre rastie. Aj to čo máš odomňa. Nič iné som ale ani neočakával a tak si ma nesklamal.
Zaujímalo by ma, čo si očakával ty odomňa. Netuším, čím som ja sklamal tvoju dôveru?
Zrejme si chcel byť iba ftipný a podarilo sa ti to ako obyčajne. Iste sa na tom zopár ľudí pobavilo. Na druhej strane som bol vyzývaný viacerími aby som neprestal prispievať na poradu, pretože chceli môj názor a radu.
Tebe tu asi vadím a je pravda že po podobných glosách ktoré sa snažia ma uraziť nemám veľkú motiváciu sem písať.
Ak by mala pmajap byť poslednou kto mi tu verí, tak naozaj bude toto môj posledný príspevok na porade. Len neviem koho by si potom glosoval. Ale ty si iste už niečo nájdeš...
Snažím sa, aby to čo píšem malo hlavu a pätu a texty sú dlhé a obsažné. Iste nie vždy sa mi to podarí a nie každému sa to chce potom čítať...
Po prvý krát som sa pozrel do tvojho profilu. Dal si 289 príspevkov. Väčšinou kratších vtipných glos. Máš tam 37 verejných odkazov a pochvál. Z toho 12 od pmajap a 10 od valčake. Pochvál som z toho napočítal presne 20 a teda 17 bolo pekných gratulácií k sviatkom. Tiež sa pridávam, neraz si ma zaujal a pobavil... nikdy však nepoučil.

Iste pmajup sa budem snažiť nesklamať. Mimochodom gratulujem k dnešným meninám. Ak som niekoho v niečom sklamal a tým som stratil jeho dôveru je mi to ľúto... nemal som to v pláne.
Na druhej strane, veľa sa angažujem. Namnožil som tisíce stromov. Bez tohoto by mnoho ľudí nemalo zaujímavý strom v záhrade. Zachránil som niekoľko starých odrôd, ktoré by inak nikto nemamnožil a nikto nepoznal. Spropagoval veľa noviniek ktoré sa mi osvedčili. Nie všetko sa mi podarilo tak ako som si predstavoval. Kto robí veľa, robí aj oveľa viac chýb. Žiaľ systém viac podporuje pasivitu...
Prispieval som tiež, veľa na poradu.
Asi po vyše roku som sa pozrel aj do vlastného profilu mám podľa profilu 1616 príspevkov. Je tam 86 odkazov a pochvál. Pretože som nikdy nikomu zrejme neodpovedal na tieto verejné odkazy, len náhodou som po dvoch rokoch fungovania na porade zistil že vôbec existujú, tak odkazov a gratulácií tam je minimum. Na 95% sú to teda samé pochvaly, zrejme od ľudí ktorí mi veria.Je teda celkom možné, že podľa týchto pochvál asi pmajap nebude jediná kto mi ešte na porade verí.
Chcel by som sa teda touto cestou poďakovať za všetky pochvaly. Nikdy som žiadny príspevok neohodnotil a to ani kladne ani záporne, ak predsa tak omylom. Zrejme, keby som chválil, chváli by ma recipročne a mal by som tých pochvál ešte viac. Nepotrpím si však na to. Hoci iste som neraz čítal aj dobré príspevky, proste ma nenapadlo ich hodnotiť. Pravdou je, že som možno na 99% v príspevkoch radil a nepýtal som radu od iných a tak proste mi neprislúchalo posudzovať, či ich rada pomohla tomu kto sa na niečo pýta. To prislúcha skôr pýtajúcim sa, aby vyhodnotili kvalitu odpovede...
Nie som proti oslavám a gratuláciám v realnom svete, práve naopak. Nejak som si nezvykol na využívanie PC týmto smerom. Dokonca ani na facebooku nie som aktívny. Proste na to naozaj nemám čas...
Som skôr zástancom praktických činov a ak slov, tak nie prázdnych, ktoré nič neriešia...
.
Vieš, keby som nepovedal nič čo považujem za dôležité, iba frajersky vtipkoval a glosoval, i keď na vysokej úrovni, niet potom čo spochybniť...
Keby som nič nepovedal, nebolo by čomu veriť ani neveriť.
Zrejme ťa to nudí, tak to nečítaj...
Snažil som sa len zdôvodniť svoje fungovanie.
Mám rodinu, priateľov, známych a aj tých ktorých som žiaľ sklamal a to i napriek tomu, že som nikomu neostal nič dlžný a sľuby sa snažím plniť. Ľudí ktorí ma poznajú je veľmi veľa a žiaľ ja ich úplne všetkých nepoznám. Mám lepšiu pamäť na rastliny než ľudí ale inak som orientovaný úplne normálne.
Bol by som oveľa radšej, keby som mohol písať o stromoch a preto sa poprosím vráťme k téme bez snahy o osobné poníženie a urážanie, ak to dokážete.
Ďakujem za pochopenie.
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

V tom množstve slov a argumentov uniklo to podstatné, wabi, ja aj ostatní veríme, že máš množstvo zaujímavých tomelov, nemám nič čo by som ti mohla ponúknuť na výmenu, to musí ešte prejsť pár rokov a bude to skôr vec náhody. Ozvala som sa aj po tvojom príspevku na samcov arguty cez tvoj mail, mám záujem aj o tomel, nie zadarmo.
A čo sa týka príspevkov na Porade, roky je tu zaužívané vzájomné podpichovanie, najviac medzi ľuďmi, ktorí sa osobne poznajú. Juraja poznáš, v reále jeden z najvďačnejších a najlepších ľudí - nemám pravdu
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Wabi , asi sedem príspevkov spätne som ťa slušne pozdravil a spýtal som sa ťa na niečo ale ty si ma ignoroval a pritom som ani nechcel od teba stromček iba som bol zvedavý na odrodu a mrazuvzdornosť . Potom keď som tu zo srandy napísal že ti tu nikto neverí , hneď si mi odpovedal , tak že som pochopil že tu keď som na teba slušný tak nič nedosiahnem. To že mi tu vadíš to je hlúposť a to myslím úprimne .
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Pmajap ty ma tu nevychvaľuj , lebo stromček nebude -
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať