Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak aspoň v rýchlosti.
Viackrát som tu opisoval asi polstoročný strom Hurmi kaki, ktorého vrúble kolujú pod názvom "Dvorský". Jedná sa o náhodný semenáč zo semienka tomelov z Albánska. Je zaujímavý tým, že robí 3 druhy kvetov a 2 druhy plodov. Plody dosahujú až do 200g. Po naštepení na Lotus i viacej ale max 280g. Dajú sa jesť aj pred úplným dozretím. Zatiaľ je najvelkoplodejší zo všetkách obojpohlavných Diospyrosov, s ktorým som sa zoznámil. A môžem to potvrdiť, pretože ho sledujem už niekoľko rokov. Zatial nikomu nevymrzol, aspoň mi o tom nikto nedal vedieť. Je ale pravda, že som ho radšej dával len na južné slovensko. Je to čistokrvný Diospyros kaki, je však s istotou odolnejší ako "Dunaj". Spolahlivo opeluje sám seba i iné diospyrosy okolo seba...
Semenáče z neho si veľmi dobre držia vlastnosti a zatiaľ všetky ktoré sú sledované sú veľmi podobné vo všetkých vlastnostiach. I tak však drobné rozdiely budú. Osvedčil sa mi jeden z nich ktorý som nazval "3flow" a ďalej ho šírim štepením. Ukazuje sa byť veľmi úrodný. Plody sa dajú doskladovať v obyčajnej pivnici s jablkami až do marca.
Je to unikát. Semenáče majú pomalší rast ale niektoré rodia už v 5 roku, nie sú to veľké stromy. Na lotuse rastú bujnejšie.
Pretože semenáčov mám veľa, a pretože každý z nich je zaujímavý, rozdávam ich ako dobré opeľovače a snažím sa byť v kontakte s ľuďmi ktoré ich majú aby som ich mohol ďalej dosledovávať... Navyše najväčší význam popri dobrých plodoch majú ako opeľovače... Cieľom je, aby sa čo najviac rozšírili po Slovensku...

Najprv som to nestíhal podrobne odpovedať a potom ma Juraj rozčúlil, tak som na to pozabudol. Dúfam, že to postačuje, mimochodom, myslím že Juraj ho už odomňa štepený na lotuse má ak sa nemýlim...
Mám to šťastie že Juraja poznám osobne a mám ho rád. V realite je našťastie menej uštipačný. Občas mi dokáže na porade zdvihnúť adrenalín...
Vtípky berem, no práve časový aspekt písania na porade nie je zanedbateľný a ak by to nemalo význam pre ľudí ktorí to čítajú tak pre seba to robiť naozaj nemusím, preto je to pomerne citlivá téma... Fakt, že ani so ženou sa moc nehádame a takzvaná talianska domácnosť by sa mi rýchlo prejedla...
Nie som však urážlivý, snažím sa na každom najisť to dobré...
Kľudne Juraja môžeš vychvaľovať, nie som žiarlivý a každému chválu doprajem. Chvála neuškodí a na Slovensku sa chválime málo. O to viac sa kritizujeme... čo je v pohode ak to je konštruktívne a nieje zlomyselné...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Wabi už som počula o tvojom opeľovači od ľudí v južnejšej časti ČR, ešte nerodil, zatiaľ kvitli len samičie kvety. Oblasť pri Lučenci je veľmi teplá, ale zimné a jarné mesiace sú kruté. Tipo zatiaľ žije a rodí a to je menej odolné ako Dunaj.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Záleží hlavne na konkrétnej mikroklíme... Ak chceš ohlás sa po telefone...
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

pripájam moje hurmikaki od Wabiho, aj napriek tomu, že som ho z opatrnosti prvé 2 roky skrývala do pivnice a tak je iba druhý rok vonku voľne (samozrejme na zimu obalený), teraz ho síce potrápili tie dvojnocové mrazíky, ale myslím, že plody sú už jasné. Len škoda že sú iba na dvoch halúzkach, ale verím, že to už vydržia. Má 23 krásnych jabĺčok, pekných dorastených tak do celej dlane. Možno ani nebude treba toho druhého opeľovača, ktorého si mi Ondrej sľúbil, lebo sa mi doteraz nepodarilo k tebe zajsť. Takže stromček je u mňa štvrtý rok. Predvlani sa pokúšal o plody, ale spadli už pekné dorastené, ale prišiel víchor a zhodil ich, vlani mi namrzol v apríly a neskoro hodil na skúšku plody ale nebolo z nich potom nič, ale tento rok napriek veľkej opadávke (počasie v lete bolo nevyspytateľné) a ja som ich nemala odvahu preriediť sama na začiatku, lebo som vedela, že niečo určite opadne. Prikladám foto dnes urobené, ale musím sa priznať chodím ten stromček pohladiť každý deň a prihovoriť sa mu aby vydržal.
Naposledy upravil ela77 : 12.10.13 at 14:06
DSC01420.jpg  
3 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

ešte jedno foto
DSC01421.jpg  
3 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Máš ich krásne, tak nech sú aj tak sladké. Mne zamrzli,
tri noci -6 C.
PA110367.jpg  
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Joj to ma mrzí škoda je ich, máš ich krásne veľké a už aj farbu chytajú. Ja keď som zistila, že paradajky sú ráno ako tvrdé nanuky a musela som to všetko vyhádzať, tak som hneď utekala ku hurmikaki, či aj tie nie sú chytené, ale podľa toho ako pokračujú sa zdá, že vydržali. Zdá sa že to vidno na tých tvojich, ale čo to robí ďalej, myslíš že už by nedozreli normálne?, že ich to už pokazilo? Skús, veď aj tie čo sa dovážajú určite nie sú dozreté na červeno, keď ich oberajú. Možno sa ešte schopia, ale podľa foto vidno tie tmavé fľaky zhora, čo vzniklo asi po roztopení. Mne takto skončili figy, toľko ich mohlo byť, že som mohla rozdávať, no ale listy majú ako spálené a tak neviem či z nich ešte niečo bude. Vlani nahodili neskoro plody a nestihli dorásť, tento rok ich pokazil mrázik, ktorý vlastne u nás dolu nebol ani nejaký veľký, ale stačilo aby človeku pokazilo radosť z úrody. Držím palce, že aspoň niečo vydržalo možno.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

To je naozaj škoda. Ak bolo naozaj -6 tak to je moc. Krátkodobo do -3-4 ešte plody môžu vydržať...
Pred takým mrazom lepšie odtrhnúť a nechať dozrieť, len ťažko to odhadnúť...
U mňa na kopci nebolo pod nulou.
V štúrove som bol na jarmoku tam tiež nemrzlo...
Skúšala si ochutnať, možno sa zato budú dať jesť.
Jeden zo spôsobov ako odstrániť trpké taníny je nechať zamrznúť, takže nie je to možno stratené úplne.

Ala treba podoprieť, aby ti silný vietor stromček nezlomil... Gratulujem a opeľovač nie je zbytošný. Opelené plody sú väčšie, červenšie, chutnejšie a majú inú štruktúru dužiny. Úroda môže byť v priemere až dvojnásobná a navyše kvalitnejšie chutnejšie...
Len keď budete komunikovať priznajte sa že ste z porady aby som vás vedel zaradiť...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Wabi dala som na skúšku tri do sáčku s jablkami, v spodnej časti sa vracia oranžová farba, ale v hornej ostávajú zelenohnedé. Ty si pred rokom písal, že ti tiež omrzli, dali sa konzumovať? Nebola som doma skoro mesiac, tak som ich nevedela ochrániť. Mohlo to poškodiť aj strom?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nie, strom to určite nepoškodilo. Ako som napísal do tých -3 krátkodobo v pohode...
Som zvedavý daj vedieť. Neboj sa to ochutnať aj namrznutej časti...
0 0
panTATRAN panTATRAN

panTATRAN je offline (nepripojený) panTATRAN

pripraveny na zimu.
odroda Gora goverla od wabi. zasadena na jar.
pri B. Bystrici, nadm. vyska 550m n.m., juzny svah.
DSC_0075.jpg  
DSC_0076.jpg  
DSC_0079.jpg  
1/1
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

To je nejaká nový druh včiel?
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

Len neviem čo na to tá nmv. Spraviť sa dá hocčo. Ale koľko rokov to vydržíš.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

..cením si tvoju vynaliezavosť a starostlivosť. ...držím prsty...
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Dnes som už musela obrať niektoré plody, lebo sú dosť už prezreté, jedno už prasklo a sú veľmi chutné. Dávala som pri ochutnávaní pozor či nemá nejaké semienko , ale ani si ho neviem predstaviť, či to má semiačka malé, alebo v akej forme.
DSC01438.jpg  
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

[IMG[/IMG


Takto asi vyzerajú semienká.
0 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Vďaka Juraj za názornú ukážku, budem dávať pozor či nájdem nejaké, ale zatiaľ neboli, preto som si myslela, že je to nejaké nenápadné maličké semiačko. Keď si bol taký pohotový, predpokladám, že je to z vlastnej úrody. Ak by som ich už všetky dala dolu, tak ako ich aspoň na chvíľu uskladniť, lebo začali praskať (myslím šupku).Dať ich do tmy, či chladu a na svetlo?
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Toto nie je z mojej vlastnej úrody . Ty budeš mať semienká vtedy keď si zasadíš aj opelovač . Z tým uskladňovaním je to tak že tie plody čo ti už praskajú , treba skonzumovať a tie čo sú tvrdé , tie daj niekam na chladné miesto. Najlepšie by bolo 0 až +2 C Takto ti vydržia najdlhšie . Či do tmy alebo na svetlo to je asi jedno ale aj v chladničke je tma aj v pivnici - Tak to skús a uvidíš .
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Vie mi niekto povedať aké vlastnosti by mal mať kríženec Nikitskej bordovej x Rosijanka a spätný kríženec týchto dvoch s Rosijankou. Myslím, či sa to odzrkadlí na veľkosti plodov a mrazuvzdornosti ( a iné) a aký rozdiel je pri týchto krížencoch. . Ďakujem.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Rosijanka je kríženec teda hybrid medzi Diospyros Vyrginiana a Diospyros kaki. Toto kríženie urobil Pasenkov na Ukrajine a bol prvý kto to urobil...
Virginiana pochádza s Ameriky s kaki ktoré je z Ázie mali spoločného predka zrejme naposledy pred oddelením kontinentov, teda ide o miliony rokov trvajúci oddelený vývoj a dva samostatné druhy. Nie vždy je takáto hybridizácia možná, no v tomto prípade sa to podarilo. Virginiana má oveľa vyššiu mrazuodolnosť a kaki zasa väčšie plody.
Tento kríženec, teda hybrid - Rosijanka bol použitý ako rodič pri ďalšom šľachtení, čím vznikla Nikitskaja bordovaja ako dcéra Rosijanky...
Prvá otázka znie ako môžu mať dve čiastočne partenokarpiské samice matka s dcérou potomkov.
U všetkých Diospyrosov sa môže stať veľmi výnimočne, že niektorý ojedinelý konár, či dokonca celý strom zakvitne namiesto samičími kvetmi iba samčími kvetmi. Môže k tomu dôjsť pri stresových faktoroch, najčastejšie pri poškodení mrazom a následnej degradácii zo samičích na samčie kvety...
Technicky to je teda takto možné. Otázka je, aký význam by malo zámerne produkovať takéto jedince... Skôr si myslím, že sa jednalo o náhodné "skríženie" - skôr vo význame oplodnenie, pretože kríženie v užšom význame znamená že krížiace sa jedince by mali byť od seba veľmi odlišné - napríklad rôzne druhy. Ako to bolo pri vzniku Rosijanky.
U potomkov týchto odrôd nemožno očakávať, že by ako sa vraví prekročili svoj tieň. Budú teda veľmi podobné rodičom. Genetika je však nepredvídateľná a tak samozrejme môžu prekvapiť...
Na Ukrajine však šli ďalej a rozvíjali toto šľachtenie inými smermi než je iba úzke uzatvorené kríženie zmieňovaných odrôd a tak im vznikli nové generácie hybridov.... s podobnou odolnosťou voči mrazu a pritom s oveľa väčšími plodmi...
Tiež pri amerických Virginianach je ponuka veľmi pestrá. Existujú desiatky odrôd čistokrvných Virginian, ktoré pritom majú rovnako veľké či dokonca aj väčšie plody než napríklad Rosijanka a pritom sú ešte odolnejšie voči mrazom a sú veľmi chutné. Ďalšou vetvou sú Americké krížence Geneva Long a Geneva red, ktoré majú veľmi chutné plody....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať