Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Hola Regiomare! Como te va?
Neviem odkiaľ si, ale podľa mena by sme sa mali baviť po španielsky (to by bolo dobre vedieť, ak sa máme baviť o pestovaní kaki v nešpanielskych podmienkach). A pozor, aby neprišiel exekútor pre používanie chránenej patentovanej značky.
Ale vážne, teraz o kaki.
Steiermark mi priniesol p. Hromadnik pri jeho 1. návšteve u mňa (história odrody je na jeho stránke), ako 1 z jeho 2 navrúbľovaných stromkov. Až neskôr získal vrúble Zdenek a začal ho rozširovať. To ale nie je podstatné.
Tak ako iné kaki, aj tento mi zhodil plody po daždi, tento problém už poznáme. Tento rok som pod stromom natiahol igelit a po odkvitmutí som ho trápil suchom. Funguje to a mám prvú úrodu. Ešte treba zistiť, ako dlho je treba držať mladý strom v suchu. Ja som ho nechal možno 3 - 4 týždne z obavy, aby zasa nezhodil plody. To sa ale samozrejme prejavilo na ich veľkosti, možno stačia 2 týždne - treba vyskúšať. Predpokladám, že po niekoľkých úrodách už to robiť nebude treba a strom úrodu udrží.
Mrazuvzdornosť - komunikoval som s majiteľom originálneho stromu v Alpách, tvrdil, že vydržal - 25°C. U mňa mal zatiaľ minimum - 18, (vtedy Dunaj a iné kaki odišli do večných lovíšť), nemal poškodené absolútne nič a to ani druhý stromček vysadený na kopci v krutejších podmienkach.
Rovnako aj "Rosseyanka 2". S rozdielom, že tú mám vysadenú u syna a nezabránil som poliatiu dažďom - zostal iba jediný, prvý plod a 2 plody starej známej Rosseyanky na tom istom strome. Informácie po dozretí dodám buď priamo, alebo cez Pala. Ale vidím to tak, že Trenčín (205 mnm) je už na hranici možnosti dozretia.
Zdraví Miro.
Naposledy upravil Mikiad : 04.11.13 at 20:47
1 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

Yo estoy bien, gracias :-)

Vdaka za informaciu o mrazuodolnosti Steiermark kaki, -25 by bola bomba, aj ked sa mi to nezda....Mozno kratkodobo...Napr. Korea kaki vymrzla jednemu pestovatelovi v Cechach pri -20 stupnov, ktore trvali zhruba tyzden. Hromadnik uvadza -23, asi na D.virginiana . Ktovie, na akej podnozi to pestoval ten Cech a ktovie, ci to bola ozaj Korea kaki. Ak to bolo nieco z Korea 1,2,3,4,5, tak to mohlo byt hocico... Preto je oznacovanie odrod tak dolezite....

Je Rosseyanka2 neskorsie dozrievajuca nez klasicka Rosseyanka? Trencin je na hrane s dozrievanim, ale v pripade R1, R2 a NB je to zvladnutelne, nevymrzaju tieto hybridy a dozreju(vyfarbia sa), vid Milasove fotky NB a R1....Hromadnik pestuje toho dost, nieco v kontajneroch, nieco vo volnej pode, ale "skoda" ze jemu to asi neklesa moc pod -20 stupnov. Mali by sme lepsi prehlad, ktora odroda u neho vydrzala a co vymrzlo. Co sa mu javi ako najmrazuodolnejsie, nevies? Mozno by vedel odporucit daco dobre pre nas ale on uz je v teplejsej oblasti nez Trencin.

Semenac "Dvorsky" by mohol byt zo skupiny PVNA, kedy v pritomnosti semien je duzina netrpka, to by vysvetlovalo tu netrpkost na strome. Tak som si sam odpovedal na otazku polozenu pre Wabiho....
1 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Hromadnik je o poznanie v teplejšej zóne, vlani v zime tam bola min. teplota -9 po dobu 2 týždňov , už rok mám v pláne navštíviť ho, ale neviem ako by reagovali rastliny, ktoré on roky pestuje pri vyšších teplotách ako sú u mňa.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

regiomare
Yo estoy bien, gracias :-)

Vdaka za informaciu o mrazuodolnosti Steiermark kaki, -25 by bola bomba, aj ked sa mi to nezda....Mozno kratkodobo...Napr. Korea kaki vymrzla jednemu pestovatelovi v Cechach pri -20 stupnov, ktore trvali zhruba tyzden. Hromadnik uvadza -23, asi na D.virginiana . Ktovie, na akej podnozi to pestoval ten Cech a ktovie, ci to bola ozaj Korea kaki. Ak to bolo nieco z Korea 1,2,3,4,5, tak to mohlo byt hocico... Preto je oznacovanie odrod tak dolezite....

Je Rosseyanka2 neskorsie dozrievajuca nez klasicka Rosseyanka? Trencin je na hrane s dozrievanim, ale v pripade R1, R2 a NB je to zvladnutelne, nevymrzaju tieto hybridy a dozreju(vyfarbia sa), vid Milasove fotky NB a R1....Hromadnik pestuje toho dost, nieco v kontajneroch, nieco vo volnej pode, ale "skoda" ze jemu to asi neklesa moc pod -20 stupnov. Mali by sme lepsi prehlad, ktora odroda u neho vydrzala a co vymrzlo. Co sa mu javi ako najmrazuodolnejsie, nevies? Mozno by vedel odporucit daco dobre pre nas ale on uz je v teplejsej oblasti nez Trencin.

Semenac "Dvorsky" by mohol byt zo skupiny PVNA, kedy v pritomnosti semien je duzina netrpka, to by vysvetlovalo tu netrpkost na strome. Tak som si sam odpovedal na otazku polozenu pre Wabiho....
Upre mange dik more -
Skupinu PVNA ešte nevymysleli. Alebo už áno?
0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Skutočne porovnávať Hromadnikovu záhradu s našimi podmienkami nemá význam. Má ju vo výške 195 m, (čo je porovnateľné s mojimi 205 m), ale je to asi 1300 m od Dunaja, na kopci asi 30 m nad riekou. Dalo by sa to možno prirovnať BZ v Bratislave.
Tiež si nemyslím, že Steiermark kaki vydrží - 25 °C. Originálny strom je na svahu nad dedinou a pri strome určire teplotu nikto nemeral. Ak aj dole pri potoku bolo údajne - 25, pri strome mohlo byť napr. - 20.
Tiež som kedysi čítal, že Dunaj vydrží - 25 a mne pri - 18 vymrzol!
Takýmto spôsobom by sme sa zasa dopracovali k totálne mrazuvzdornému kaki s polkilovými plodmi, ktoré nejaký podvodník chce speňažiť....
Navrhol som amatérsku metódu, ako by sa mrazuvzdornosť mohla otestovať. Plánujem to spraviť hlavne s dostupnými hybridmi, ale aj mrazuvzdornými kaki, ako napr. Steiermark. Neskôr to zverejním a záujemci môžu diskutovať o vylepšení. Pre ďalšie porovnanie je ale dôležité, aby to všetci spravili rovnako.
Na mojej stránke:
www.asimina.sk
mám popis 4 skupín kaki podľa trpkosti. Prevzal som to zo stránky univerzity vo Florencii. Autorom je prof. Edgardo Giordani. Keďže pochádza z Argentíny, dobre si rozumieme. Majú viac ako 80 odrôd kaki. Pred pár rokmi mi poslal poriadny balík vrúbľov, 35 odrôd. Väčšinu som porozdával. Dosť ma však znechutilo, keď som v nemenovanej BZ chcel vedieť, ktoré odrody sa chytili a chcel som samozrejme vidieť aj rastliny. Nikdy "nebol" čas zbehnúť k rastlinám. Až keď som sa neskôr náhodou dozvedel, že tam má rastliny aj jeden známy poradca, bolo mi to jasné. Možno že ste si na niektorej predajnej výstave kúpili kaki, odrody pochádzajúce z Florencie. Upozorňujem ale, že neskôr som zistil, že odroda Fuyu asi nebola správne označená.
Vrátim sa ale k tým 4 skupinám. Samozrejme, že skratky v anglickej verzii sú iné:
CFNA = PCNA
CFA = PCA
VFNA = PVNA
VFA = PVA
Stránka univerzity sa stala nedostupnou. Keď som to nedávno reklamoval Edgardovi, dal mi novú adresu, kam mu stránku presťahovali, ale ešte tam nie sú nahraté data.
Zdraví Miro.
www.asimina.sk
1 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

[[/QUOTE]

Upre mange dik more -
Skupinu PVNA ešte nevymysleli. Alebo už áno?[/QUOTE]

Juraj, PVNA sa da lahko vyguglit...Patri tam napriklad odroda Zenji-maru...Popis najdes na nete, ciastocne som to opisal v predoslom prispevku.... Vela publikovali prave ludia z Florencie....

Miro, mas na mysli nemenovanu BZ v krasavici na Dunaji? :-) Viem, ze zaujem o vruble hurmikaki z ich strany je asi stale, len maju svoje vlastne zaujmy, obchodne....Vonku pestuju ten svoj jeden stepeny stromcek, mozno uz daco do neho dostepili... Dotycnemu panovi z BZ omrza to ich vonkajsie kaki kusok od BA, smerom na Zahorie.....

pmajap tu polozila otazku na hybrid NB no2, ale su aj dalsie ako napr. NB 21 alebo NBT 01-08. Moc sa o nich nevie.... Myslim, ze bez aspon casti genov z D.virginiana sa s mrazuvzdornostou pod -20 nedostaneme...ale nech napisu ludia, co napriklad pestuju wabiho "dvorskeho" alebo "3floor", kam smerom na sever Slovenska im to vydrzalo bez zimnej ochrany a ake minusy to vydrzalo...

O serioznosti niektorych udajov ohladne mrazuodolnosti sa da pochybovat, vid ten Dunaj, a ine....Rozsiahla diskusia je na ruskych forach o mrazuodolnosti hybridov Goverly, uz som to prestal sledovat...
1 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Teraz by som mal sem napísať že ja som to vedel iba som vás skúšal -) No pravda je taká že zas som o niečo múdrejší.
1 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Juraj Bindzár
Teraz by som mal sem napísať že ja som to vedel iba som vás skúšal -) No pravda je taká že zas som o niečo múdrejší.
Juraj,klobúk dole si trieda
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

To mám chápať tak, že viržínky sú "o ničom", ešte so ich nechutnal a tak neviem. Tu ako aj na kiwifore sa zrazu začína všetko meniť. 2-3 roky dozadu boli viržínky najlepšia volba, hlavne nové odrody a zrazu je všetko inak. Sú nazozaj chuťovo tak pozadu za klasickým hurmikaki poprípade za krížencami. Človek potom fakt nevie čo má nasadiť.........
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Treba si položiť otázku čo je vlastne dobré a hlavne pre koho je to dobré?Ja myslím,že jesť sa to bude dať
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

jurkomts
To mám chápať tak, že viržínky sú "o ničom", ešte so ich nechutnal a tak neviem. Tu ako aj na kiwifore sa zrazu začína všetko meniť. 2-3 roky dozadu boli viržínky najlepšia volba, hlavne nové odrody a zrazu je všetko inak. Sú nazozaj chuťovo tak pozadu za klasickým hurmikaki poprípade za krížencami. Človek potom fakt nevie čo má nasadiť.........
Juro, viržínky to bola dobrá voľba , keď ti nebudú chutiť tak si do nich navrubľuješ také kaki aké len budeš chcieť.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Regiomare, hybridy NB no2, NB 21, NBT 01-08... sú vyšľachtené na Ukrajine, alebo sú už zo šľachtenia v ČR, o aké krížence sa jedná. Franz na fóre písal, že NB no2 mu kvitla, ale zhodila plody, tiež by som rada vedela či niekomu rodila a ako je to s odolnosťou. A tiež skoré virginiany čo spomínal wabi. V auguste dozrel v skleníkoch Canzghou u Janka Chrasta, ako je to u virgilián, na odolnosť sa nepýtam, ale chuť by ma zaujímala. Ďakujem
Naposledy upravil pmajap : 11.11.13 at 07:55
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

NB No2,NB 21, NBT 01-08, VKH # 1, VKH # 2, JT 01-02, NB x Saijo, NB x Honan Red ,R x Honan Red, R x Saijo, NB x R jsou dovezené z Ameriky ale úplně přesně jejich původ se mě nepodařilo zjistit. Každopádně jsou to Hybridy NB a R takže odolnost vůči mrazu bude u kříženců R podobná jako u NB -24C a u kříženců NB x kaki bude tak -20C. Takže stejná jako u Ukrajinských Gor. Ukrajinci ty svoje Gory dělali volným sprášení v sadů a následou selekcí rostlin. Tady tyto vznikli cíleným křížením NB nebo R nějaké Kaki podle použitých odrůd tak bych to typoval na Japonce aspoň u některých rostlin (názvu). Franz psal že mu to opadlo to jo ale to měl mladou rostlinu na jaro danou do volné půdy a podle toho co jsem sním mluvil tak ji přelél. NB No2 tento rok zaplodilo kamarádovi jsou to velké plody tak cca 200g možná i více jak budu u něho tak to vyfotím a dám sem fotku. Odrůda Dvorský mě tento rok zaplodila poprvé měla zatím jen samičí květy velikost plodů je tak cca 200g a více ale je v celku pozdní teprve teď se začíná barvit do žluta. Odolnost vůči mrazu nemohu posoudit mám ho teprve v květináči. Do volné půdy půjde na rok. Chuť viržinek je jiná než kaki u hodě odrůd převládá rumová příchuť a na konci tříslovinky. Každopádě jsou o hodě menší tak cca 20g až 50g aspoň ty co znám já. Rané odrůdy jako Early Golden začínají zrát v půlce 9 měsíce první kusy a trvá jim to až do 11 měsíce. Každopádně se nedají dlouho skladovat nebo se mě to aspoň nepodařilo. U Meader při delším době zralosti se projeví moučnatost jako u jablka.
3 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Tak tomuto hovorím príspevok!! Díky Marek!
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Marek ďakujem, už som sa chcela ísť pýtať na fórum.
0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Ahoj Marek!
Ešte nás čaká moc práce, aby sme sa v tom trochu vyznali.
U Ross. sa udáva mrazuvzdornosť - 25°C, u Nikity nie - 24, ale - 22, aspoň tak som čítal. Ale ako a v akých podmienkach to je v skutočnosti, to nevieme. Ale z toho som tiež dedukoval, že ďalšie hybridy s kaki by síce mali mať väčšie plody, ale ešte menšiu mrazuvzdornosť, možno - 20. Lenže v genetike aritmetika neplatí a tak môžu vzniknúť hybridy malé s nízkou mrazuvzdornosťou, ale naopak aj väčšie s dostatočnou mrazuvzdornosťou. A ešte je v hre chuť a doba dozrievania.
Keď bolo predminulú zimu u nás - 18, vtedy bolo v Kyjeve - 27. Pýtal som sa nato ako dopadli "gory". Vsjo zmjorzlo. Ale vraj potom znova vyrašili. Nuž bolo by dobre zistiť (pracujem na tom), v akom stave sú teraz.
Budem spokojný, až u Pala v záhrade bez ochrany niečo dobré dozreje.
Miro.
1 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Môžeš byť spokojný! Bol som u Pala v záhrade a bez ochrany mu dozrievá zemelez
0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Milan,
nechytaj ma za slovíčka, lebo ti odpoviem, že Palo ma zemelezom neponúkol. Vieš, že som myslel niečo kakovité.
U teba s výberom problém nevidím. Dokonca u mňa uvažujem, že ktorej odrody dokážeme (v budúcnosti) spotrebovať pol metráka, aby sme nemuseli páliť kakiovicu.
Možno že sa zastavím budúcu stredu.
Miro.
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Nepočítal bych až tak stupně celsia tak jak to všichni dělají záleží tam na více faktorech. Zaleží na kondici rostly a pak to začíná kolik dní hraničního mrazu velký podíl má vítr, sníh, voda. Ono zaleží na kterých stránkách sto četl že NB je to udávané z malým rozdílem různě i u jiných odrůd Kaki. Rozdíly teplot jsem našel u různých odrůd rostlin mírné rozdíly.
1 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

Vdaka za informaciu Marek. Vela z uvedenych hybridov ma Cliff z USA, zbiera zaujimave hurmikaki po celom svete, vratane tych korejskych a aj ruskych. Myslim, ze cas materialu sa dostala sem od neho (VKH 1, VKH 2 a ine), ale ani on neuvadza nejak vela informacii na svojej stranke o nich. Jedine sa ho spytat, na jeho skusenosti. Preto ma zaujimalo, co asi prislo do hry ako druhy rodic pri vzniku hybridov NB no2 a Rosseyanky 2. Honan Red je podla popisu odolna odroda voci chladu, ale ma male plody, podobne ako Saijo, to je navyse aj hodne neskoro dozrievajucou odrodou. Ktovie, ake vlastnosti maju potomkovia po nich, ci zdedili velkost plodov od nich, alebo sa tam vystiepilo nieco velkoplodejsie, neviem...To sa uvidi az casom u tych, co ich pestuju. Taishuu je japonska neastrigentna odroda s velkymi plodmi, stredne neskoro dozrievajuca, vyslachtena na konci minuleho tisicrocia...Kazdopadne ak ma NB no2 200 g plody v priemere, tak to by bolo uz dostacujuce, este chut a mrazuodolnost preskumat....
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať