Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Wabi, "Dvorský a 3floor" patria do tejto skupiny ( z tvojej stránky)

V 2 prípadoch vytvárajú stromy dokonca 2 druhy plodov a tri druhy kvetov. Samčie kvety slúžia iba na opelenie. Z väčších obojpohlavných kvetov sa vyvýjajú pomerne veľké plody od 130 do 200g, výnimočne i o niečo viac. Tieto väčšie plody majú výraznejšie sploštený hranatý štvorcovytý tvar. Menšie, iba samičie kvety sa vyvíjajú do menších podlhovastých vajcovitých až slivkovitých podlhovastých plodov bez sploštenia, veľkých len 40-80g. Pri menších plodoch sú semená v počte 3-6, pri väčších 4 až 10. Častejšie sa vyskytujú plody s vyšším množstvom semien. Toto pre niekoho negatívum však vyvažujú sladkou dužinou, ktorá sa dá jesť, hoci ešte nie je zrelá. Neobsahuje taniny - triesloviny a preto nemajú vôbec zvieravú chuť, hoci sú ešte zelené a nedozreté, už sú sladké a poživateľné. Takto sú vhodné aj pre milovníkov tvrdého ovocia, ktorí inak mäkké kaki často neoblubujú.
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

Juraj Bindzár
Tak tu je celý stromček pre lepšiu identifikáciu.
Juraj ja co viem, tak Tipo by malo mat vacsie plody nez Vaniglia, konkretne Tipo nad 200 g a Vaniglia okolo 150 g. Ale neviem ci sa da na to spolahnut. Bu-yu u jedneho pestovatela v Nitre ma plody aj okolo 300 g v skleniku ale u nas vonku vo volnej pode tak maximalne 160-200 g-zeby kratsou vegetacnou sezonou?...Co som aj videl Vaniglie, tak plody mi prisli menej do oranzova nez u Tipo... Ja by som si tipnul, ze to Vaniglia bude...Este k tomu Tipu kdesi pisali, ze v Taliansku je viac "lokalnych" odrod, ktore sa ukazali po genetickych testoch, ze je to vsetko odvodene od povodneho Tipa... Neviem, ci aj Mercatelli neni nieco Tipo-idne, skusim pokukat dake literarne zdroje....
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Juraj na tvoju otázku ti môže odpovedať len ten šťastlivec, ktorému rastú obe Talianske odrody na záhrade bez toho aby vymrzli a dokonca mu aj dozrievajú plody. Zrejme to však nebudú dovozcovia ktorí voľnokorenáče týchto Talianskych odrôd iba dovezú a rýchlo predajú aby im nezostali na krku suché papečky...
Pobavil som sa, keď na jar na Gardénii mi nejaký pán hrdo ukazoval aký veľký stromček granátového jablka kúpil opodiaľ v nemenovanom stánku. Spýtal som sa ho či nemá pocit, že to hurmi kaki je suché. Spýtal sa ma že čo to je hurmi kaki? Vysvetlil som mu to ako Ebenovník, Tomel, Diospyros kaki, Datojasilva... Nechápavo mi ukázal ceduľku na ktorej bolo napísané : „Granátové jablko“ Nechtom sa mi nepodarilo poškrabať úplne suchú kôru. Ubezpečil som ho že je to úplne jedno čo je tam napísané, v konečnom dôsledku si zo zľavou kúpil za 6€ mizerný kolík k rajčiaku... Neveril mi. Ľudia často odmietajú realitu a veria svojim vysneným predstavám...
Nie, toto nie je o ohováraní konkurencie. Otvorene píšem o svojich skúsenostiach s cieľom poradiť. (ak sa vám nepodarí nechtom poškrabať kôru akéhokoľvek stromu, pričom namiesto žltozeleného vlhkého škrabanca je ranka suchá hnedá, či vôbec nedokážete poškodiť kôru, znamená to, že tomuto stromčeku už nepomôže ani polievať svätenou vodou) Nie je to tak, že sem niečo stručne napíšem, ohovorím „konkurenciu“ a potom dole uvediem odkaz na moju stránku kde jedine je svätá pravda... všetko ostatné sú iste žvásty... To bol vtip. Samozrejme že sa snažím písať samé nezmysly a dá mi hodne práce ich zoštilizovať ale nedovolím si uraziť ostatných že tiež píšu iba samé zavádzajúce informácie. Jedine by ma mohlo ospravedlniť že mám záchvaty grafománie.
Je škoda že aj pán, ktorý jediný má patent na rozum ešte okrem Proka neochutnal iné dobré Virginiany. Niekedy je čiernobiele videnie na škodu. Ak niekomu chutí Prok, tak mu určite bude chutiť ešte aj niekoľko ďalších odrôd, ktoré sú rovnako dobré a dokonca aj chutnejšie a skoršie dozrievajúce. Ale je pravdou že väčšina Viginian nestojí za nič iné ako preštepenie... a to dokonca aj odrody v Amerike tak propagované... Výnimiek je však viac a stojí za to ich hľadať...
Lenže ak by to všetci urobili tak, že od začiatku, bez skúšania by hodili všetky Virginiany do jedného vreca a zavrhli by ich, (čo keď mačka vo vreci je vlastne niečo iné... nemyslel som na kocúra...) tak proste neobjavíme tie odrody ktoré sú špičkovým ovocím.
Vôbec nepochybujem ani na chvíľu, že tento vynikajúci pre mnohých ešte neochutnaný druh (Diospyros Virginiana) má veľkú budúcnosť a patrí do každej záhradky a to nielen na južnom Slovensku.
Už teraz viem že toto fórum čítajú ľudia ktorí sem síce neprispievajú ale dobre sa na tom bavia, možno len preto, že vedia ako chutia dobré Virginiany... za rok či dva to nebudem ja, kto bude musieť korigovať svoje slová čierne na bielom tu uvedené.
Kto tu zavádza a píše nezmysly? Čas je ten, kto to vyrieši na 100%. Ja to viem už dnes a preto si môžem dovoliť písať to čo píšem úplne otvorene. Napokon, verím že toto je fórum kde sa vyskytujú nadpriemerne inteligentní ľudia, ktorí si vedia sami vytvoriť z prečítaného vlastný záver...
K tomu Tamopanu len toľko , je tam ceduľka kde je uvedené, že plody sú netypické, len na fotke tento dodatok s časti zakrývajú listy... Vedel som že sa nájde niekto, kto sa toho chytí. Nepovažujem to však za podstatné. Proste došlo možno k zámene vrúbľov, alebo táto vlastnosť tamopanu nie je typická pre všetky plody, alebo sa jedná o mutant, spätné mutácie sú pomerne bežné...
Táto odroda je zaujímavá svojimi typickými plodmi. Ja mám napríklad s časti zrastené obočie ale nemyslím že by to bolo dôležité. Ten prstenec Tamopanu je pre mňa rovnako nepodstatný ako čiastočne zrastené obočie... Na Brežneva sa nechytám a kam sa s tým obočím až dostal? Tam kam každý – do truhly? Ale zas pohreb to bol parádny a to ani neprispieval na Poradu...
Čo sa týka odolnosti toho neuveriteľného potvorského semenáča Kostáty, ktorý popiera všetky aritmetické predpoklady a zdá sa to byť neuveriteľné. Je to naozaj tak a reagoval by som presne rovnako, neveril by som tomu, keby som to nevidel na vlastné oči... mám aj svetkov ale ak tomu niekto neverí tak to chápem a je mi to jedno.
Jednalo sa o 3 rôzne stromy tohto „neuveriteľne otužilého“ čistokrvného kaki, na tom mieste kde všetko ostatné vymrzlo a namrzlo včítane hybridov a hlavne v tom roku nič nezarodilo okrem neho.
Ťažko povedať pri akej teplote k tomu došlo. Akú teplotu vlastne vydržal? Či to bolo krutou zimou, či neskorými mrazmi, či obomi... Nedovolím si na základe toho povedať že vydrží toľko a toľko... To by bol len dohad a neúplná informácia. Pretože okrem skutočnej hodnoty mrazu ktorý ten či iný strom vydrží je dôležité za akých okolností k tomu došlo... Ktorákoľvek odroda môže niekde vydržať oveľa nižšiu teplotu a potom to schytá hoci mráz bol tabuľkovo nie tak krutý. Napríklad -26 vydrží a potom zmrzne pri -18 stupňoch. To je príroda a nie aritmetika!
Tak sa napríklad teoreticky môže stať že môj syn bude o 10 cm vyšší odomňa, hoci manželka aj jej rodina sú odomňa nižší. Nie je to pravdepodobné ak mám len jedného syna. Každý sa však už určite stretol s tým, že naozaj bol syn vyšší od otca... Nemusí to byť vždy len statným susedom či poštárom ktorý má rád vôňu kávy. Vraj každé 4 dieťa má úplne iného otca než si všetci myslia. Našťastie mám len 3 deti, takže to je v pohode. Ešte že poznám matematiku ale študoval som aj genetiku...! Kto by veril štatistike!
V skutočnosti ide najmä o to aby sme stanovili rebríček odolnosti odrôd a to je dôležitejšie a najmä oveľa presnejšie než stanovenie určitej teploty vytrhnutej z kontextu okolností mikroklímy, vlhkosti, priebehu teplôt pred tým a potom počas celej zimy, dĺžky trvania mrazu a tiež druh podnože, výške štepenia pod či nad zemou, veku stromčeka, vyzretosti jeho dreva, druhu pôdy, hnojenia, zálievky...
Ak sa snaží niekto porovnávať iba teploty, porovnáva neporovnateľné... Nemožno všetky spomínané charakteristiky vyjadriť iba jedným číslom! Je to rovnaká smiešnosť ako keď niekto sleduje výšku IQ a toto berie ako jediné posudzovacie kritérium hodnoty človeka. Možno schopnosti človeka vyjadriť jedným číslom? Áno. Je to síce smutné a nepresné no slúži aspoň pre porovnanie viacerých ľudí, pričom okolnosti testovania sú rovnaké, či podobné... Predstavme si ale, že by sme testovaným pred začatím testovania dali povinne vypiť rôzne množstvo piva. Nie som si vôbec istý či génius po 10 pivách bude ešte použiteľný... Porovnávanie mrazuodolnosti rôznych stromov na rôznych miestach počas rôznych zím nemá žiadnu výpovednú hodnotu...
A teraz mám pocit, že ak napíšem pre niekoho kto sa dočítal až sem že podobné texty aj s gramatickými chybami a preklepmi sa nachádzajú aj na stránke:
asimina.webnode.sk
tak sa nejedná o planú reklamu... stálo ma to čas a nielen to písanie samotné, ale aj čas aby som mohol dostať do tohto a ďalších svojich textov obsah. Na druhej strane na čo by som prejazdil tisíce km, vysadil tisíce stromov a zhováral sa s tisíckami ľudí ak by som nemal odovzdať tieto skúsenosti zadarmo tým ktorí si to zaslúžia a tým ostatním tiež...
Ak mám šancu skladať z čriepkov poznania mozaiku, je to zásluhou tých ktorí mi tieto ligotavé myšlienky poskytli a mojou povinnosťou je poskytnúť ich ďalej. Ak vám niečo z toho do vašej mozaiky nepasuje, je mi ľúto. Nemusíte ho brať vážne, nazvite ho kľudne nezmyslom... Ľudia často klamú sami seba. Svetu je to ale jedno, on je taký aký je, nie taký aký ho chcete mať. Iste môžeme sa ho pokúsiť spoločne zmeniť trošku k lepšiemu a potom sa môže viac podobať tomu čo by sme chceli, ale nie je to zadarmo...
1 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

regiomare
Juraj Bindzár
Tak tu je celý stromček pre lepšiu identifikáciu.
Juraj ja co viem, tak Tipo by malo mat vacsie plody nez Vaniglia, konkretne Tipo nad 200 g a Vaniglia okolo 150 g. Ale neviem ci sa da na to spolahnut. Bu-yu u jedneho pestovatela v Nitre ma plody aj okolo 300 g v skleniku ale u nas vonku vo volnej pode tak maximalne 160-200 g-zeby kratsou vegetacnou sezonou?...Co som aj videl Vaniglie, tak plody mi prisli menej do oranzova nez u Tipo... Ja by som si tipnul, ze to Vaniglia bude...Este k tomu Tipu kdesi pisali, ze v Taliansku je viac "lokalnych" odrod, ktore sa ukazali po genetickych testoch, ze je to vsetko odvodene od povodneho Tipa... Neviem, ci aj Mercatelli neni nieco Tipo-idne, skusim pokukat dake literarne zdroje....
Regiomare, tie informácie čo si sem dal o tipo a vaniglii už poznám z talianskych a maďarských stránok ,ale čo ma zaujalo to je to že Bu-yu u nás vo voľnej pôde. Mohol by si mi prezradiť že kde približne bývaš a aký mráz ten strom už vydržal? Normálne dozrejú u teba vonku Bu-yu plody ? Ja som počul že Bu-yu je dosť neskorá odroda.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Pozdrav z Nitry S9








Na váhe je Rosseyanka 2


No a ja v Kaflande po 10 centov za kus S18
Naposledy upravil paloo : 12.11.13 at 17:06
1 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Niečo sa už v dnešnej dobe dá liečiť aj ambulantne......
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi



Tu sú vedľa seba rosijanka a opisovaný mrazuodolný semenáč kaki štepený tiež na lotuse. Má krásne veľké lesklé tmavé kožovité ušľachtilé listy, na obrázku sú červené
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Takto vypadají různé odrůdy Kaki vypěstované u nás na Moravě fotky nejsou moje ale na porovnání dobré. Je tu i NB-21 z těch nových odrůd.
019.jpg  
2 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

Juraj,

Bu-yu vydrzalo -18 stupnov, co je asi hranicna teplota, kedy je este schopne aj zaplodit v nasledujucom roku... Ale je to mlada, cca 4 rocna rastlina, naozaj patri medzi neskoro dozrievajuce odrody, teraz je dozlta az mierne oranzova...A lokalita je severnejsie, nez je Nitra.

Wabi,

tak hadam mozem vyslovit svoj nazor, ked uz to ma byt diskusia. Je mi luto, ze prave Tamopan je zrovna takou odrodou, ktora sa da hned odlisit od ostatnych prave tym charakteristickym prstencom na plodoch. Ja si myslim, ze to je skor zamena s niecim inym, ako mutacia, hoc so mnou nemusis suhlasit.. Niekto nezainteresovany by si podla fotky mohol povedat, ze Tamopan vyzera prave ako na obrazku, tak som na to upozornil, ze to nie je pravda.

S tym rozpaetim teplot, ze raz vydrzi odroda -26 a na dalsi -18 je trocha prehnane. Ak by sme napriklad tvrdili, ze Nikitska bordova zamrza aj pri teplote -18 stupnov, tak by sme mohli cele jej pestovanie na Slovensku rovno zabalit, ved -18 byva aj v nizinach.. Alebo podla najnovsieho modneho trendu prejst na pestovanie virginian... No a ona preziva zimy aj pri Piestanoch, napriklad u milasa. Podla mna minimalna zimna teplota ma svoju vypovednu hodnotu a ma vyznam ju uvadzat, hoc ide o suhrn viacerych faktorov pri mrazuodolnosti...

Marek 107

Ta NB21 vyzera naozaj fajn, vdaka za fotku. Teraz tento hybrid treba uz len otestovat aj niekde inde, nez na juznej Morave, napriklad u palaa
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Tu píše nejaký Mičurin,že vydrží viac ako -27 ... a aj potom pridal,že všetky mrazy...akurát aj fotky pomiešal

http://dom.bazos.sk/inzerat/30230428...-Ebenovnik.php

Predám stromčeky Hurmikaki česky Tomel, viac ako 70 odrôd Hurmi kaki ako ich volajú ľudovo inak Diospyros, Ebenovník rajčiakovitý, Datojasilva, Hurmikaki alebo po česky Tomel. Pestujem samozrejme všetky druhy stromov a kríkov ktoré poznáte a nepoznáte, no práve
Hurmikaki je z nich najzaujímavejší. Niektoré plody chutia ako čokoláda, iné ako karamel, ďalšie ako figa, či marhuľa alebo mandarinka.
Plody si v obchode môže len málo kto dovoliť kupovať vo veľkom počte pretože sú drahé.
Dajú sa však bez problémov dopestovať v záhrade ako jablká a dajú sa do jari preskladovať. Vydržia aj mrazy viac ako -27 v zime. Nemajú choroby a škodcov. Majú vysokú estetickú hodnotu, krásne veľké lesklé listy, odrody s červenými listami, plody veľmi chutné sladké, zdravé a liečivé
Odrody ktoré vydržia všetky mrazy.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Pestujem samozrejme všetky druhy stromov a kríkov ktoré poznáte a nepoznáte.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobre by bolo spoznať tohto pestovateľa , ten by mi určite povedal že či mám vanigliu alebo tipo.
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Juraj pokud mu budeš psát tak se ho zeptej něco na nové Hybridy jesli to platí tých -27C i na ně ať je nám jasno kolik vlastně zvládnou teho mrazu. Když pěstuje tolik odrůd Kaki tak mu to musí byt jasno.
0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

V prírode všetko so všetkým súvisí, ale že by kaki malo niečo spoločné s Brežnevovým obočím...??? Asi mi vekom unikajú súvislosti.
Andrej, kedysi som si myslel, že by sa s tebou dalo spolupracovať. Ale zo všetkých strán sa sypú informácie, že je to nemožné. Vybral si sa na nesprávnu koľaj. Skús pribrzdiť a prehodiť výhybku. Schopností máš dosť, aby si to zvládol.

Juraj, ak mi pošleš poriadne fotky v reze, a maximum ďalších informácií, veľkosť, chuť, pôvod..., pošlem to Edgardovi, necha sa trápi, veď je na to odborník. Ale z toho, čo si tu poskytol, ti nikto ani približnú odpoveď dať nemôže. Jeho stránka na novom serveri má zatiaľ iba úvod, keď nabehne kompletná, skutočným pestovateľom ju bez problému poskytnem, ostatní nech hľadajú.

Marek, aj dnes som hovoril s Oľgou, ostatné súkromne.

Milan, tak po celkom príjemnej ceste do Nitry (nezastavil som sa u teba, lebo sme išli cez Bánovce), ma tvoj príspevok poriadne vytočil. U toho predajcu z inzerátu by som nekúpil ani seno pre králiky. Je to plné klamstiev, zavádzajúcich informácií, nebudem pokračovať, skrátka veľkopodvodník na všetkých frontoch. Ešte ho tak odhaliť - to bude riadna fuška. Alebo nie, dokáže to niekto? Vodítkom by mohlo byť č. telefónu. Dokáže ho tu nakoniec niekto menovať, alebo mám byť ten najhorší ja?
Ja som sa na Poradu zaregistroval len kôli jednému podvodníkovi s polkilovými mrazuvzdornými kaki, ten už stíchol. Tento druhý má toľko energie, že prebuldozéruje všetko. Ľutujem všetkých jeho zákazníkov. Ja kaki na predaj nemnožím, takže ho nahradiť nemôžem. Ale o vrúbľoch sa môžeme pobaviť.

Zatiaľ len toľko, ešte dodám nejaké sľúbené informácie a potom sa budem venovať užitočnejším veciam. Momentálne ma viac ako kaki zaujíma, kde bude najfotogenickejšia a najfotografovateľnejšia kométa Ison.
Miro.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

wabi


Tu sú vedľa seba rosijanka a opisovaný mrazuodolný semenáč kaki štepený tiež na lotuse. Má krásne veľké lesklé tmavé kožovité ušľachtilé listy, na obrázku sú červené

Prešla som si všetky príspevky v tejto téme aj tvoju stránku. Na porade píšeš o semenáči z materskej rastliny v Partizánskom. O tom strome som počula, už neexistuje, nový majiteľ ho vyrúbal, ale ktosi vraj stihol zobrať vrúble. Táto fotka je zaujímavá na porovnanie plodov, ale.... je z juhu, pravdepodobne Morava, v rohu je mrazom nedotknutý banánovník a na stromoch arguty.
Prosím ťa, nejde mi o fotky, odskúšal si ho aj v severnejších častiach Slovenska a aké najnižšie teploty zvládol.
0 0
regiomare regiomare

regiomare je offline (nepripojený) regiomare

PMAJAP

To bude ten "Dvorsky" - semenac zasadeny z plodu dovezeneho z Albanska. Bol zasadeny v blizkosti rodinneho domu, chraneny z troch stran obvodovymi murmi, cize mal zabezpecenu mikroklimu....Podobnu otazku som polozil i ja, ze kolko stupnov vydrzi volne na zahrade a kam vramci Slovenska ho mozno pestovat...Nie zeby som mal zaujem ho pestovat, len zo zaujimavosti....
2 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Je tu fakt veselo. Ešte že mám zmysel pre humor... Juraj znova nesklamal, keď to sem prekopíroval.
Tiež sa mi nepáči keď niekto nazýva Jujubu čokoládovým stromčekom, ale ujalo sa to a ľudia sa na čokoládový stromček pýtajú. Amelanchier zas mnohí nazývajú hrozienkovým stromčekom, je to ale možno lepšie ako muchovník. Kamčatské čučoriedky už poznajú asi všetci... rovnako ako banán severu sa celkom ujal iste lepšie než český muďoul...
Do podobnej kategórie možno radiť aj ten inzerát. Je určený na upútanie pozornosti a to sa, zdá sa, podarilo. Nebol určený na vzdelávanie, či charakteristiku jednotlivých odrôd. Nebol zjavne určený pre toto fórum.
Mnoho ľudí ani len netuší že existuje Hurmi kaki a nikdy ho ani len neochutnali a ak tak nevedia že sa dá u nás dopestovať. Myslia si podobne ako pri hruškách naschi, že sa jedná o tropické ovocie ako napríklad ananás či liči alebo maracuja a pod.
Informácie ktoré sú vytrhnuté s kontextu a napísané v skratke pôsobia zavádzajúco ako každá reklama. Síce neklame ale nepovie podstatné a ak tak len výhody a klady... Preto sa nestotožňujem s týmto textom. Ak by som ten inzerát písal ja napísal by som ho trochu inak, fakt ale je že v ňom boli použité prekopírované vety môjho textu... Takže sám zo sebou sa človek ťažko poháda, to už by bola schizofrénia...

Ospavedlňujem sa páni ak som kohokoľvek urazil. Ja na nikoho neútočím, neurážam, snažím sa propagovať to čo stojí za to. Je to mojím poslaním. Niekedy je to ťažšie, ale ak to pomáha cieľu - rozšírenie povedomia o týchto zaujímavých drevinách tak človek nejakú tú facku znesie...
Všetky svoje názory skúsenosti, postrehy som tu prezentoval. otvorene hodil do pléna. Počítam s tým, že s niečím niekto nesúhlasí, je to normálne a ako som už uviedol nemám patent na rozum...
Budem len rád ak aj ostatní napíšu niečo vecné a obsažné. Aké odrody pestujú, rozdiely medzi nimi. Nie kvôli mne. Je to proste len lepšie ako riešiť obočie, rozprávky a inotaje...

Robím chyby ako každý. Veľa investujem a riskujem, keď píšem o hypotézach ktoré sa nemusia potvrdiť (napríklad s tým mrazuodolným veľkoplodým lotusom), vždy však je jasné s kontextu čo je fakt, čo hypotéza a čo iba vtip.
Tie fotky ktoré sem zavesil Marek sú fakt zaujímavé... to najzaujímavejšie čo tu v poslednom čase prišlo, ak nepočítam niektoré fundované komentáre od regiomare.
Čo sa týka Tamopanu, jasne som napísal, že je to naozaj tak, dokonca aj na tej fotke je to v podtitule, len je to mierne prekryté listami. Žiaľ k zámene vrúbľov dochádza. Je absolútne v poriadku že si to hneď postrehol a že si to napísal, máš obdivuhodný postreh, je mojou chybou, že na fotke listy prekrývajú nápis, ktorý na to upozorňuje. Tvoje postrehy sú k veci a preto je to fajn, že na ne môžem reagovať. Zámena vrúbľov je asi pravdepodobnejši ako mutácia. Fakt je, že som nikdy túto odrodu nenaštepil a nerozmnožil, pretože nie je zaujímavá...
Samozrejme bez problémov rád objasním. Ten banánovník tam je len letnený, v zime sa schováva. Na fotke nie je Dvorský, ale semenáč ten odolný, ktorý vydržal viac než rosijanka, čo je neuveriteľné...! Nezamieňajme ho však s 3flow, to je úplne iný semenáč. Sú to 2 rôzne veci...
Žiaľ, neviem presne uviesť u 3flow, akej nadmorskej výške a kde všade už rastie úspešne vonku, pretože každému komu ho dávam, vravím, aby ho popestoval ešte rok dva vo veľkom kvetináči a potom vysadil na chránené miesto a tak proste pokiaľ viem nikomu nevymrzol a preto ani neviem hraničnú teplotu ktorú znesie. Pvôvodné staré stromy v dobrej polohe prežili desiatky rokov a zimy spred 25 rokov, kedy v Mlyňanoch vymrzli až po zem dokonca všetky lotusy a Mlyňany patria k najteplejším lokalitám a lotus asi -23 znesie.
Čo sa týka tých teplôt, je v poriadku, že sú uvádzané pri odrodách, len treba povedať aj to, že tento údaj je vytrhnutý z kontextu je zavádzajúci ako je tu v obľube písať...
Tak napríklad v máji postačí aj -7 a kaki zmrzne... Takisto keď príde silný odmäk napríklad v januári či februári a púčiky sa začnú nalievať a potom prituhne na - 18 a aj odolnejší Diospyros proste namrzne...
To samozrejme súvisí s ostatným, čo som uviedol... ďalšie menované vplyvy ktoré sa mi nechce znova podrobne opísať ale sú zrejmé: mikroklíma, vlhkosť, priebeh teplôt pred tým a potom počas celej zimy, množstvo snehu, námraza, kolísanie teplôt, dĺžka trvania mrazu a tiež druh podnože, výška štepenia pod či nad zemou, vek stromčeka, vyzretosť jeho dreva, druh pôdy, hnojenia, zálievky...
Nepíšem to preto, že chcem obhajovať napísané, iba proste kvôli upresneniu ako som to myslel. Potom aj tých -27 čo udávajú pri svojich hybridoch Ukrajinci sú pri bežných našich podmienkach asi nie vždy reálne. Je to možno teplota, ktorú maximálne dokázali vydržať ale neznamená to zďaleka, že ju vydržia vždy a za každých okolností...
Spolupracujem s viacerými ľuďmi, než prispievajú aktívne do tejto témy, takže spolupracovať sa asi so mnou dá... Aktívne sem neprispievajú pretože sa im proste nechce znášať útoky najmä tie nepodložené a nezmyselné... Proste im na tom nezáleží, nebaví ich prezentovať, neradi píšu. Napokon stačí porovnať počet prečítaní témy s počtom príspevkov...
Ale zas nebyť toho čo sem píšem a nebyť opozície, tak by to tu bolo mŕtve. To uznávam, takže to tak asi má byť... každý má svoju úlohu...
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

wabi
Je tu fakt veselo. Ešte že mám zmysel pre humor... Juraj znova nesklamal, keď to sem prekopíroval.
Tiež sa mi nepáči keď niekto nazýva Jujubu čokoládovým stromčekom, ale ujalo sa to a ľudia sa na čokoládový stromček pýtajú. Amelanchier zas mnohí nazývajú hrozienkovým stromčekom, je to ale možno lepšie ako muchovník. Kamčatské čučoriedky už poznajú asi všetci... rovnako ako banán severu sa celkom ujal iste lepšie než český muďoul...
Do podobnej kategórie možno radiť aj ten inzerát. Je určený na upútanie pozornosti a to sa, zdá sa, podarilo. Nebol určený na vzdelávanie, či charakteristiku jednotlivých odrôd. Nebol zjavne určený pre toto fórum.
Mnoho ľudí ani len netuší že existuje Hurmi kaki a nikdy ho ani len neochutnali a ak tak nevedia že sa dá u nás dopestovať. Myslia si podobne ako pri hruškách naschi, že sa jedná o tropické ovocie ako napríklad ananás či liči alebo maracuja a pod.
Informácie ktoré sú vytrhnuté s kontextu a napísané v skratke pôsobia zavádzajúco ako každá reklama. Síce neklame ale nepovie podstatné a ak tak len výhody a klady... Preto sa nestotožňujem s týmto textom. Ak by som ten inzerát písal ja napísal by som ho trochu inak, fakt ale je že v ňom boli použité prekopírované vety môjho textu... Takže sám zo sebou sa človek ťažko poháda, to už by bola schizofrénia...

Ospavedlňujem sa páni ak som kohokoľvek urazil. Ja na nikoho neútočím, neurážam, snažím sa propagovať to čo stojí za to. Je to mojím poslaním. Niekedy je to ťažšie, ale ak to pomáha cieľu - rozšírenie povedomia o týchto zaujímavých drevinách tak človek nejakú tú facku znesie...
Všetky svoje názory skúsenosti, postrehy som tu prezentoval. otvorene hodil do pléna. Počítam s tým, že s niečím niekto nesúhlasí, je to normálne a ako som už uviedol nemám patent na rozum...
Budem len rád ak aj ostatní napíšu niečo vecné a obsažné. Aké odrody pestujú, rozdiely medzi nimi. Nie kvôli mne. Je to proste len lepšie ako riešiť obočie, rozprávky a inotaje...

Robím chyby ako každý. Veľa investujem a riskujem, keď píšem o hypotézach ktoré sa nemusia potvrdiť (napríklad s tým mrazuodolným veľkoplodým lotusom), vždy však je jasné s kontextu čo je fakt, čo hypotéza a čo iba vtip.
Tie fotky ktoré sem zavesil Marek sú fakt zaujímavé... to najzaujímavejšie čo tu v poslednom čase prišlo, ak nepočítam niektoré fundované komentáre od regiomare.
Čo sa týka Tamopanu, jasne som napísal, že je to naozaj tak, dokonca aj na tej fotke je to v podtitule, len je to mierne prekryté listami. Žiaľ k zámene vrúbľov dochádza. Je absolútne v poriadku že si to hneď postrehol a že si to napísal, máš obdivuhodný postreh, je mojou chybou, že na fotke listy prekrývajú nápis, ktorý na to upozorňuje. Tvoje postrehy sú k veci a preto je to fajn, že na ne môžem reagovať. Zámena vrúbľov je asi pravdepodobnejši ako mutácia. Fakt je, že som nikdy túto odrodu nenaštepil a nerozmnožil, pretože nie je zaujímavá...
Samozrejme bez problémov rád objasním. Ten banánovník tam je len letnený, v zime sa schováva. Na fotke nie je Dvorský, ale semenáč ten odolný, ktorý vydržal viac než rosijanka, čo je neuveriteľné...! Nezamieňajme ho však s 3flow, to je úplne iný semenáč. Sú to 2 rôzne veci...
Žiaľ, neviem presne uviesť u 3flow, akej nadmorskej výške a kde všade už rastie úspešne vonku, pretože každému komu ho dávam, vravím, aby ho popestoval ešte rok dva vo veľkom kvetináči a potom vysadil na chránené miesto a tak proste pokiaľ viem nikomu nevymrzol a preto ani neviem hraničnú teplotu ktorú znesie. Pvôvodné staré stromy v dobrej polohe prežili desiatky rokov a zimy spred 25 rokov, kedy v Mlyňanoch vymrzli až po zem dokonca všetky lotusy a Mlyňany patria k najteplejším lokalitám a lotus asi -23 znesie.
Čo sa týka tých teplôt, je v poriadku, že sú uvádzané pri odrodách, len treba povedať aj to, že tento údaj je vytrhnutý z kontextu je zavádzajúci ako je tu v obľube písať...
Tak napríklad v máji postačí aj -7 a kaki zmrzne... Takisto keď príde silný odmäk napríklad v januári či februári a púčiky sa začnú nalievať a potom prituhne na - 18 a aj odolnejší Diospyros proste namrzne...
To samozrejme súvisí s ostatným, čo som uviedol... ďalšie menované vplyvy ktoré sa mi nechce znova podrobne opísať ale sú zrejmé: mikroklíma, vlhkosť, priebeh teplôt pred tým a potom počas celej zimy, množstvo snehu, námraza, kolísanie teplôt, dĺžka trvania mrazu a tiež druh podnože, výška štepenia pod či nad zemou, vek stromčeka, vyzretosť jeho dreva, druh pôdy, hnojenia, zálievky...
Nepíšem to preto, že chcem obhajovať napísané, iba proste kvôli upresneniu ako som to myslel. Potom aj tých -27 čo udávajú pri svojich hybridoch Ukrajinci sú pri bežných našich podmienkach asi nie vždy reálne. Je to možno teplota, ktorú maximálne dokázali vydržať ale neznamená to zďaleka, že ju vydržia vždy a za každých okolností...
Spolupracujem s viacerými ľuďmi, než prispievajú aktívne do tejto témy, takže spolupracovať sa asi so mnou dá... Aktívne sem neprispievajú pretože sa im proste nechce znášať útoky najmä tie nepodložené a nezmyselné... Proste im na tom nezáleží, nebaví ich prezentovať, neradi píšu. Napokon stačí porovnať počet prečítaní témy s počtom príspevkov...
Ale zas nebyť toho čo sem píšem a nebyť opozície, tak by to tu bolo mŕtve. To uznávam, takže to tak asi má byť... každý má svoju úlohu...
Wabi je nechcem bonzovať ale kto to sem prekopíroval , to bol Milan . Ja som si z toho iba opísal jednu vetu ktorá sa mi veľmi zapáčila -
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Takže to nie je Dvorský ani 3flow. Wabi zaujíma ma tem semenáč, ty mi priamo neodpovieš, tak hľadám a našla som zaujímavú informáciu na tvojej stránke
Na Slovensku Evidujem, či poznám alebo poznal som spolu 16 takýchto stromov. 10 ešte žijúcich semenáčov má odlišné vlastnosti. 5 s týchto stromov je náhodou na rôznych miestach v Nitre. Všetko sú to samozrejme pravé Hurmi kaki so všetkými výhodami aj nevýhodami, ktoré z toho vyplívajú.
Všetko sú to napriek svojmu veku nie veľmi veľké avšak pomerne rozložité stromy s kmeňom typickým pre takéto semenáče. Kmeň nie je hrubý, rast najčastejšie nie je tak bujný ako pri štepovancoch na Diospyros lotus, kvôra je hrubšia, dopraskaná a odlamuje sa.
Majú pomerne veľké listy. Na konároch ktoré sú mladé a bujné po zmladení môžu byť listy až prekvapivo nezvyčajne veľké. NIektoré majú listy kožovitejšie lesklé z vrchnej strany.

1.JPG  
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Nerastie tento semenáč aj u nňa na dvore? Listy začali rásť po orezaní stromčeka.
0 0
jurkomts jurkomts

jurkomts je offline (nepripojený) jurkomts

Milan, ty jeden "provokatér" naozaj nevieš, kto je ten mičurin?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať