Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Nie to som mala na jednom strome , kúpený ako diospyros kaki (tipo na lotuse?)zo Siberz a ten mal tri druhy plodov, nedozreli úplne, lebo omrzli.( pokúsim sa nájsť lepšie fotky)

Čo sa týka tvojich semenáčov, Dvorský si popisoval, odolný je fotka stromu a plodov pár príspevkov vyššie a 3flow nepoznám.
Naposledy upravil pmajap : 18.11.13 at 10:58
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

1. 3flow sú semenáče Dvorského s totožnými vlastnosťami... preto budem ďalej uvádzať len názov 3flow pre zjednodušenie...
2. Ak som písal o 2 druhoch plodov na 3flow, je to nielen preto že majú iný tvar, ale majú aj inú veľkosť. Tie podlhovasté menšie rastú v skupinách v strapcoch a majú len priemerne polovičnú veľkosť, teda odlišnosť je naozaj výrazná... líšia sa veľmi výrazne až v 3 vlastnostiach: veľkosť, tvar, strapcovitosť...
Ak by sa tak výrazne nelíšili až 3 vlastnostiach nenazýval by som ich ako 2 druhy plodov.
Tiež si na to budem musieť dať pozor a radšej budem uvádzať že sa jedná o 2 typy plodov nie o 2 druhy. Plody sú teda v dvoch typoch, ktoré sa medzi sebou líšia tak, akoby sa jednalo o 2 rúzne druhy. Takto som to mal správne napísať.

S tohoto pohľadu mi pripadá tvoje vyjadrenie o troch druhoch plodov len preto, že sa líšili v tvare ale nie vo veľkosti ani ničom inom, mi pripadá ako nepresné a nešťastné. Navrhujem či by lepšie nevystihovalo realitu vyjadrenie že tvoj strom má plody rôznotvaré, či neustáleného tvaru, prípadne upresníš o aké tvary sa jedná a ako sú% zastúpené. Plody sú u teba rôzneho tvaru ale nie rôzneho druhu...
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Máš pravdu, na mojom je výnimočná len poloha, že ešte stojí pred domom a neleží za domom .. v drevárni.
Porovnanie plodov snáď na rok ak neomrznú kvetné puky, tento rok rodil len jeden konár, čo vlani v máji nezmrzol a neuschol.
Naposledy upravil pmajap : 19.11.13 at 09:40
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Tak konečně jsem se dostal vyfotit kaki Dvorský velikost je slušná na to že je zatím v květináči. Každopádně je hodně pozdní všechny odrůdy co mám tak už jsou vybarveny. Do severnější oblastí bych ho určitě nedával. Uvidí se jak bude pokračovat ve volné pudě jestli bude zvládat zimu a dozrát.
Dvorský.jpg  
2 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Veru s tým dozrievaním to bude asi horšie,lebo taká jeseň ako tento rok tak skoro nebude. Dostal som nejaké plody od známeho od Galanty.Pekné dozreté na jablkách,ale chýbala typická chuť,chýbal cukor,tak ako u hrozna keď sa v septembri koštujú neskoré odrody,a to ho máš ešte v kýbli a vystavuješ ho na slnku...tento kúsok sme odtrhli zo stromu a po zmäknutí bol nevýraznej chuti...keď to porovnám s Nikitou,tak šťavnatý,ale bez sladkosti...
PB021361.jpg  
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Musím z tebou souhlasit že že tento rok u hodě odrůd se neudělal cukr a aroma je velmi slabé a některé plody chutnají tak že je to mazlavé něco... bez chuti a zápachu.
0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Milas prosím ťa, aká je to odroda, na obrázku vyzerá dobre. Vo volnej pôde u nás máloktoré majú šancu aj dozrieť, tá vegetačná doba je príliš krátka, preto ma zaujíma aj doba pri ktorej je možné ich uskladniť, ale je priskoro sa na to pýtať.
Marek ten Dvorský , myslím si, že stojí za to vyskúšať ho aj v severnejších polohách.
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Když vezmu že za 7dní je prosinec a ještě pořád dost zelený tak to do severnějších oblastí asi nebude.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

K tomu že Dvorský je pozdný...
Niektoré plody dozrievajú už v októbry a mäknú. Vtedy sú najchutnejšie keď len začínajú mäknúť. Dajú sa jesť aj tvrdé, ale mne tak betónové kaki nechutí hoci by aj nemalo trpkosti. Nemusia byť na blato aby sa dali jesť ako pri väčšine kaki. Dajú sa jesť ako len polotvrdé či polomeké... pričom sfarbené nemusia byť úplnedo červena.
Tak ako máme letné jesenné a zinmé jablká ktoré sú určené na skladovanie, tak aj u tomelov je to rovnako. Sú dobré odrody dozrievajúce už v auguste, niektoré v septembri ďalšie v októbry a sú aj také ktoré v dobrej pivnici preskladujete ako jablká až do apríla.
Medzi tieto zimné odrody patrí aj dvorský. Nie je určený na to aby sa zjedol hneď po odtrhnutí ale ako zimné jablká na príklad na vianoce alebo aj neskôr...
Nikitská bordová je čo sa týka cukru unikát. Je najsladšia ale musí dozrieť do úplnej kaše...
Partizánske odkiaľ Dvorský pochádza je oveľa severnejšie a má vyššiu nadmorskú výšku než je podunajská nížina alebo južná Morava. Je to už horná Nitra. To potvrdia vodáci. Nad Partizánskym už Nitru nie je možné splavovať. Je to len taký väčší "potok".
Keď dozreje do zrelosti tam, musí dozrieť aj všade v podunajskej nížine a na južnej Morave. Je to proste zimná odroda na skladovanie... Tak neviem, o čom tu špekulujete.
Chuťovo je samozrejme Nikitská bordová ovela sladšia a chutnejšia a červenšia, ale to sa nedá porovnávať. Po vianociach už NB ťažko budete jesť...
1 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

http://www.agrovita.sk/pripravky/pom...rovital_k_400/

Keď nie sú plody sladké , treba použiť toto.
1 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Díval jsem se na to a vypadá to moc moc dobře. Na příští sezonu to zkusím i na jiné ovoce . Máš to zkusené?
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Neviem že či to funguje , ale moje plody boli sladké.-
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Díky moc zkusím to na ty co nebyli moc sladké škoda že jsem byl líny a nezměřil si u nich cukernatost. Abych to mohl porovnat v číslech.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Nemusí ma nikto presviedčať,aby som nešpekuloval...oko vidí, oko nie je ....huba okoštuje...jednoducho poniektorí majú už úrodu a koštujú nepotrebujú "kibicov"či to majú žuvať na pravej,alebo ľavej sánke..... Ide o to seriózne si tu navzájom popredávať skúsenosti a názory...nie typu maslový chleba s medom je veľmi dobrý!!! Ako to vieš???
Videl som suseda ho jesť!!!
Naposledy upravil Milas265 : 24.11.13 at 10:07
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Niečo podobné som používal na skúšku z Maďarska, ťažko hodnotiť, nemal som kontrolnu vzorku ale verím, že to môže byť fajn.
Dobrý nápad Juraj. A je dobre, že ťa to napadlo spomenúť.
Existuje niekoľko látok ktoré zlepšujú odolnosť na mráz, zlepšujú vitalitu a pod. Dokonca aj na prírodnej báze, ale nemám to zatiaľ odskúšané, preto sa neodvažujem k tomu zaujať stanovisko. Skúšam veľa vecí ale niečo rád prenechám aj ostatným.
Chcelo by to 2 rovnaké stromy a jeden "nadopovať" - postriekať a druhý vedla neho nie a odsledovať rozdiel...
Bolo by úžasne Juraj ak by sa na to podujal. Alebo aj niekto iný...
Myslím, že o tom by malo byť toto forum. Informovať sa navzájom o svojich zisteniach a pozorovaniach a nie sa vzájomne ohovárať.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Takúto farbu má jeden z bulharov v kvetináči....takže pôjde na jar
do pôdy...
PB231403.jpg  
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Poměřil jsem u zbylých kaki cukr Nikita 21 Brixe, Diospyros Lotus 20 Brixe, Jiro 15 Brixe, Nikatani Gosho 15 Brixe, KuroKaki 16 Brixe, Hana Fuju 18 Brixe,Čong Pjongu 17 brixe.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

No toto! Toto sú veci!!!!Takže cukru dosť...podotýkam,že 21 brixe je 19.3 °na stupnici muštomeru,to aby vedeli tí,čo merajú mušty...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Jak to meriaš Marek?
Ona tá cukornatosť úzko súvisí s dozretosťou. Taníny - triesloviny sa menia na cukry. Tiež skladovaním a dozrievaním plody strácajú na váhe to sa dá ľahko dokázať... vyparujú vodu.
Tým sa opäť koncentrujú cukry.
Preto cukornatosť úzko súvisí práve s vyzretosťou jednak preto že vyparením vody sa cukor koncentruje a jednak preto, že rozkladom zložitejších trieslovín vznikajú ďalšie cukry.
Lotus s maličkými plodmi rýchlejšie odparuje, navyše obsahuje veľa zvieravých trieslovín, ktoré sa rozložili, preto tá vysoká cukornatosť...
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Měřím to hand refractometer.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať