Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Hybridy.
Niekde na ruskom fóre som sa dočítal o váhe nových ukrajinských hybridov (Goverla...) až 270 g. Niekto to zatiahol do nemeckého fóra a tiež to niekto skopíroval aj sem.
Dostal som tabuľku hodnôt meraných na univerzite v Kyjeve, minimálne, max. rozmery, váha.
Ani max. hodnoty žiadnej odrody sa ani zďaleka nepribližujú k 200 g.
Priemerné váhy v gramoch (niektoré moje výsledky to potvrdzujú):
Rossiyanka 60.3
Nikitskaya bordovaya 76.9
Mount Rogers 127.3
Mount Goverla 144.8
Mount Roman-Kosh 109.5
John Ric 26.4
Meader 33.1
Veber 19.7

Marek, myslím, že tá "Goverla" tvojho kamaráta nie je Goverla, ale nejaké kaki.
Skúst to preveriť, odkiaľ to má, či sa jedná o omyl, alebo ho niekto úmyselne oklamal... Možno si ušetríme riešenie problémov, ktoré z toho môžu byť o pár rokov, ak sa to nesprávne rozšíri.

Chuť Goverla minulý rok: bola sladká v prezretom stave, chuť blízka D. virg. Prok. Teraz, 26. 11. je ešte pomerne tvrdá, chuť sladká s trochou trpkosti, šupka trpká.
Prekvapila ma Rossiyanka - 2. Plod veľký, teraz začína mäknúť. Dozrievanie aj chuť veľmi podobná Dunaju.
Nejaké fotky posielam Palovi.
Teraz sa idem zbaliť a prenasledovať kométu Ison do Karibiku. Že to nemá nič spoločné s kaki? Veď aj západ slnka, aj kaki sú oranžové. Ak sa niečo pekné podarí, fotky budú na mojej stránke.
Miro.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Sú to zaujímavé informácie. Iste je to tak, že priemerne sú plody oveľa menšie než je ich maximálna veľkosť. Oba údaje sú dvôležité. Maximálna veľkosť aj priemerná.
Osobne však najviac dôverujem práve pozorovaniam z nášho územia. Nie že by som upodozrieval Ukrajincov že výsledky merania nie sú presné.
Plody nie sú odlievané všetky do rovnakej formy ako vianočné gule. Nepodobajú sa ako vajce vajcu...
Je to však ako s meraním teplôt, ktoré jednotlivé stromy vydržia v zime. Merania sú presné. A však to čo meriame sa nám akosi mení. Príroda je rozmanitá a tak ako nie je teplota ako teplota (veľa som o tom písal v predchádzajúcich vstupoch), tak ani veľkosť plodu nie je u jednotlivých odrôd daná jednoznačne. To sa netýka len tomelov ale vlastne ktoréhokoľvek ovocia. Aj na jabloni sú niektoré jabĺčka aj dvojnásobne väčšie než iné. A to sa jedná o plody toho istého stromu v tom istom roku. Ten istý strom v nasledujúcom roku bude mať veľkosť ovocia často úplne inú. Rozdiel priemerov veľkosti ovocia s toho istého stromu v rôznych rokoch môže byť odlišný o viac ako 50%. To je bežná realita, ktorú si vie poľahky zmerať ktokoľvek na vlastnej záhrade.
Čo potom keď stromy rastú stovky km od seba a klimatické aj mikroklimatické podmienky sú úplne iné.
Samozrejme vrúble z Ukrajiny tiež nemusia vždy "sedieť". Našťastie viem že tu kolujú vrúble čo ja viem tak minimálne zo 4 zdrojov. Iste ich bude aj viacej. Nezostáva než dúfať, že nie všetky sú nesprávne identifikované a zamenené...
Treba však povedať že veľkosť plodov ovplyvňuje najmä množstvo plotov v súvislosti s veľkosťou stromu a jeho schopnosťou asimilácie ako aj čerpania živín koreňmi. Tým sa dostávame k množstvu vody a s tým súvisiacim výrazným vplyvom na veľkosť plodov.
Ďalším faktorom je dĺžka leta a množstva svetla a tepla počas neho. Je tiež dôležité určité optimum svetelných a tepelných pomerov. Všetkého moc škodí. Tak teplota nad 30 stupňov už svojim zvyšovaním postupne zhoršuje asimiláciu a teplotnú pohodu. Zvyšuje sa odparovanie vody... U nás však je riziko skôr opačných problémov. Pre diospyros je naša klíma okrajovou oblasťou nielen pre množstvo tepla, ale aj pre množstvo svetla.
Akonáhle sa začnú nočné teploty približovať nule, prestáva rast plodov a začne ich dozrievanie. A to i v prípade že nie sú úplne dorastené. Tieto plody potom nedosiahnu samozrejme nikdy ideálnu chuť a cukornatosť...
ďalším významným faktorom je podnož. Na základe vyhodnocovania pozorovaní, je jasné, že nie len rozdiel medzi Diospyros Virginiana a Diospyros lotus či dokonca Diospyros kaki. Aj medzi jednotlivými podnožovými semenáčmi toho istého druhu sú veľké rozdiely, ktoré významne ovplyvňujú nielen rast stromu ale aj veľkosť plodov.
Tiež výživa - hnojenie má výrazný vplyv. Vek stromu a jeho kondícia sú tiež postrehnuteľné ako ovplyvňujúce faktory.
Preto by som nezatracoval ako nemožné veľkosti plodov u NB do 150g ako najväčšie a u Gorel do 250g ako nejväčšie. Pokiaľ jedny dosahujú niekde priemer 77g a ďalšie od 100 do 150g, tak Maximálne veľkosti sú približne dvojnásobne väčšie než priemery v týchto prípadoch tak to nie je štatisticky významné a teda to len potvrdzuje predpoklad pravdivosti všetkých týchto údajov.
V čom je teda dôležitosť predložených údajov o priemernej veľkosti plodov Ukrajinských hybridov? Nie je to číslo samotné, pretože stromy nevedia čítať a nie sú tak disciplynované, a tak tento parameter nedodržia. Preto sa priemerná veľkosť plodov z vašeho stromu nebude zhodovať s priemernou veľkosťou uvádzanou Ukrajincami. Nemusí to však znamenať, že máte strom s pomýlených vrublov a je to iná odroda...
Pre jasnejší príklad uvediem niečo o ľuďoch čo sa každého osobne týka. Priemerná veľkosť všetkých mužov na svete bola údajne 169 cm. Najväčší muž sveta však meria tuším okolo 2,5m. Podobne by sa dalo pokračovať...
Je dôležité vkladať sem údaje o hmotnosti jednotlivých odrôd. takýto údaj však treba brať s rezervou, dokonca aj keď sa jedná nie o hmotnosť najväčšieho plodu ale o priemer...
0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

To len aby nikto zasa nečakal polkilové a úplne mrazuvzdorné plody...

odrody
váha (g) min. max. priem. var.%
------------------------------------------------------
Rossiyanka 43.9 69.3 60.3 13.2
Nikitskaya bordovaya 61.3 97.7 76.9 16.0
Mount Rogers 103.6 141.4 127.3 11.5
Mount Goverla 138.4 151.3 144.8 2.8
Mount Roman-Kosh 89.1 134.1 109.5 16.3
John Ric 18.0 35.1 26.4 19.5
Meader 25.8 41.1 33.1 17.1
Veber 9.4 27.5 19.7 27.0

Ako vidím, tento systém tabuľku rozhodil, doplňte si medzery.
1 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Tu sú sľubené fotky od Mira



Celé toto fórum je na .....
Naposledy upravil paloo : 26.11.13 at 13:00 Dôvod: oprava foto
2 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Palo, neotvára fotky, vracia späť na hlavnú stránku porady.
Mikiad, prosím ťa ako je to s dozrievaním Rogers a Roman Koš a tiež chuťovo aké sú. Pestuješ aj Aman kaki, je to pravdepodobne japonský tomel,ak áno, aká je u neho mrazuvzdornosť, chvália ho ako mimoriadne chutný.
0 0
Mikiad Mikiad

Mikiad je offline (nepripojený) Mikiad

Palo, máš úplnú pravdu, sťahujem sa na španielske fórum. Ak bude záujem, poskytnem ti linky, informácie a fotky pre kiwifórum. Tam môžeme skúsiť tú spomínanú akciu s mrazuvzdornosťou.
Tu naozaj nemá význam strácať čas. Nechávam to tu tomu, čo všetko vie, všetko má a všetko vám predá.
Miro.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Tak,ja v tom prípade chcem disciplynovaný strom,čo vie čítať s nepomýleného vrúbľa a zo zeme kde žijú muži 2,5 metra vysokí...
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž ak by som všetko mal a všetko predal, tak to máme jedno nekonečno mínus jedno nekonečno... obávam sa že mi toho veľa nezostane...
Všetko neviem, všetko je veľmi veľa. Nie som veštica Teodora...
Ale mám veľa otázok na ktoré hľadám veľa odpovedí. Zopár som našiel a veľa veľa ešte zostáva... ale o to je to zaujímavejšie...
Ak na niečo prídem a myslím si že je to na niečo dobré, tak to kľudne zverejním. Chápem že to niekoho môže rozčuľovať a tak aspoň glosuje. Keď to nemá žiadnu informačnú hodnotu, nech je to aspoň vtipné...
Tým som nemyslel tabuľku, tá je zaujímavá a korešponduje s tým čo sa dá očakávať...

[url=http://postimg.org/image/lj9oum8ud/][img]http

0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Dnes bolo v Nitre -4 v noci, To ešte kvetináče vydržia. Nasledujúcu noc má byť -6 a to by už nemuseli rozchodiť. Treba všetko schovať... do pivnice do vodovodnej šachty a podobne. Hurmi kaki už dávno nemajú listy, preto v zime svetlo nepotrebujú. Pochopiteľne vo voľnej pôde pekne zakorenené stromy problém nemajú, tam nevymrznú. Schovať treba len kvetináče.
0 0
Marek107 Marek107

Marek107 je offline (nepripojený) Marek107

Obrázek i odrůda Goverly je správný jiná odrůda to není. Strom na kterém rostli má cca 5m vysoký a asi 10 roku starý tento rok tam nebylo až tak plodů. Nebyl důvod prč plody by nedorostly do plné velikosti.
Naposledy upravil Marek107 : 27.11.13 at 10:10
0 0
jurkok jurkok

jurkok je offline (nepripojený) jurkok

Ragno, plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok. Strom prezimoval v komore kde mrzlo ale samozrejme nie ako vonku. Po presadení von sa nevedel celé leto chytiť. Plodov ale nasadil extrémne vela, ale z dôvodu neprirastania dreva listov väčšinu zhodil. Zimovaný v komore na rovnakom mieste bol aj predminulú zimu a v kontajnery potom dosť narástol. Teraz sú plody veľkosti ako Nikita, takže možno len polovičné.
Ragno.jpg  
3 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Pekný stromček aj pekná úrodička...
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Naozaj pekná úroda. Až moc na veľkosť toho stromčeka.
Dopredu sa ospravedlňujem, že napíšem praktické postrehy a rady. Nie je to preto, že by som chcel mudrovať. Že by som chcel kritizovať už vôbec nie. Nebolo by dobre, keby sem ľudia nechceli písať preto že ich hneď niekto skritizuje alebo uzemní. Veď krásne zarodený stromček je úspech.
Verím však že každý pochopí že toto nie je glosa s účelom ponížiť, uraziť ako je tu často bežné.
Nedá mi však uviesť na pravú mieru text k obrázku. V dobrom chcem vyviesť nielen Jurkoka ale aj ďalších ktorí to možno budú čítať z omylu. Ak to tu nenapíšem, tak to tu nenapíše nikto s tých ktorých síce uráža že sem prispievam, ale sami ak aj vedia a vidia tak proste nenapíšu a namiesto rady skôr ignorancia, prípadne snaha o uštipačnú poznámku. Dá sa to chápať. Premýšľanie bolí. Nemajú čas na talafatky. Navyše ak sa namiesto vďačnosti za radu človek stretne skôr s nepochopením a zášťou. Lúdia sú schopní skôr sa uraziť čo ich poučujem. Niet horšieho ako urazená pýcha... Chápem to a nehnevám sa...
Jurkok sa chcel pochváliť. Chce aj radu? Možno je presvedčený že žiadnu nepotrebuje. Veď úroda pekná. Veľkosť plodov logicky zdôvodnil: „plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok“
Takže tu je zamenený dôvod – príčina s následkom. V skutočnosti stromček nemal prírastky preto, že mal veľa plodov a tie boli pochopiteľne malé lebo ich bolo veľa... a nie naopak.
Nepochopenie stromu. Ľudia sú dnes už vzdialený odtrhnutý od prírody.
Rovnako musím citovať ďalej: „Plodov ale nasadil extrémne veľa, ale z dôvodu neprirastania dreva listov väčšinu zhodil.“
Asi pred 2 mesiacmi som napísal pomerne dlhý príspevok prečo naše drahé Hurmi kaki zhadzujú plody. Iste nie z dôvodu neprirastania dreva a listov. Dôležitým dôvodom je ale to, že sú jednoducho veľmi úrodné. Nevládzu vyživiť také množstvo plodov. Je to bežné u všetkých ovocných stromov. Sú šľachtené na úrodu – veľké plody, to si však vyžaduje veľa živín a energie. Oveľa viac ako u ich maloplodých predkov. Stromček vyžmýkal zo seba čo mohol. Do plodov dal také množstvo energie, že mu už nezostalo na to aby aj rástol. Prečo ale nemal dosť energie? Nepomer medzi pomerne malým množstvom koreňov a naopak relatívne veľkým množstvom púčikov, do ktorých musel svoju energiu rozdeliť.
Tak sa stalo to, že veľa púčikov dostalo trochu energie. Dosť na to aby sa prebudili a začali rašiť. Čo urobí púčik na ktoromkoľvek strome, či napríklad na hrozne-viniči, keď dostane trochu energie? Začne rásť a zakvitne. Nerastie bujne, naopak. Energia postačí na kvitnutie a nie na bujný rast. Ak by z kvetov nič nebolo, tak vyrastie slabší letorast a strom sa pritom zas až toľko nevyčerpá. Ak však musí živiť veľa plodov siahne až na dno svojich možností. Ako správny rodič dá svojim deťom i to posledné. Kdesi sa však stala chyba. Plody neobsahujú semeno, nie sú to jeho deti, iba sa tak tvária.
K viniču-hroznu som tomel kaki prirovnával preto, že rovnako tiež kvitne na mladých, nových, zelených výhonoch v máji. Toto majú spoločné. Ako zabránime viniču aby sa celkom nevyčerpal v jednom roku nadmernou úrodou? Vinohradníci poznajú odpoveď. Musíme ho ostrihať. Na každom jedincovi môžeme nechať len také množstvo púčikov, ktoré dokáže koreň „uživiť“, to znamená že musíme správne vybalancovať rovnováhu medzi silou koreňa a rastom a úrodou ako trvale udržateľný zdroj chutného ovocia.
O tom to je. Preto musíme stromčeky pestovať a starať sa o ne. Oni by potrebovali nejakú srnku ktorá by im trochu okúsala konáriky, nechala nejaké bobky za odmenu. Neobratné veľké prasa či slona, alebo opicu ktorý by zožral plody a pritom zopár konárov odlomil a tiež by sa odmenil kôpkou toho čo už nepotrebuje...
Srnku ani kozu o prasati a slonovi nehovoriac, však k stromčeku nepustíme... tak to musíme urobiť my nepodarené opice. Pohnojiť a ostrihať. Dodať výživu – energiu a zmenšiť počet púčikov, pretože stromček vyhnal mnohé navyše. Počítal s nejakými „nehodami“, že o nejaké príde...
Najlepšie sa odmeníme nášmu kamarátovi stromu, keď sa na neho „vysereme“ a trochu ho pritom aj „olámeme“. Ospravedlňujem sa, ide o to aby ste si to zapamätali...
Dúfam že som tým nikoho neurazil a možno niektorí pochopili prečo stromček na obrázku je triumf len na prvý pohľad a v skutočnosti sa nie je čím pýšiť. Majiteľ si to trochu uvedomuje. Cíti že niečo nie je v poriadku. Preto ten komentár. Viem že má svoj stromček rád, alebo aspoň jeho plody. Ak bude mať jeden rok veľmi hojno na budúci rok... ľudové pranostiky netreba podceňovať...
Skutočná príčina je tu:
„Po presadení von sa nevedel celé leto chytiť. Plodov ale nasadil extrémne veľa...“ Svedčí o tom že to asi nie je celkom OK.
Veľmi dôležité je stromček pri každom presadení aspoň trochu ostrihať. Teda presnejšie by bolo trochu viac ostrihať – zmladiť a najmä nedovoliť mu mať plody a ak tak len jeden na ukážku – bude naozaj veľký. Ide o to, že bude takto rodiť aj v ďalšom roku a hlavne sa chytí a porastie, bude tak väčší a na väčšom strome je aj viac plodov a o tom to je. Občas si treba odoprieť a nechať niečo aj na zajtra. Trpezlivosť neprináša iba ruže ale aj kaki...
Pri pekných prírastkoch je vitalita a odolnosť stromu oveľa väčšia. Tvoj stromček chce rodiť aj ty chceš jeho krásne chutné plody ale ak chceš skutočne pre neho to najlepšie nevyčerpávaj ho. Ty máš rozum, on len maká ako najlepšie vie. Treba ho usmerniť.
O nič nejde dá sa to našťastie ešte napraviť. Postačí na jar stromček poriadne zmladiť a uvedomiť si ako bude následne obrastať a potom pokračovať pravidelne 2 x do roka, vždy na jar pred vyrašením ale po mrazoch a vždy znova v júni pred tým ako prestanú nové letorasty nasadzovať na vrcholčekoch nové listy. Podrobnosti zas napíšem keď bude aktuálny termín.
Písal som tu už o tom. Ale najlepšie o tom píše doc. Ing. Oleeg Paulen, PhD. Vo svojej knihe „Rez ovocných drevín“ Teda nie že by som to mal čas čítať, je to novinka. Nemyslím si, že by tam písal konkrétne o Hurmi kakoch. Venuje sa tam iba komerčne významným drevinám, ale hlavné zásady „Dvojfázového sektorového rezu“ je veľmi výhodné dodržiavať aj pri pestovaní našich kaki Ebenovníkov. Mimochodom autora poznám veľmi si ho vážim ako najlepšieho odborníka na Slovensku a viem že pestuje a strihá aj svoje hurmi kaki...
1 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Ja keď som ten stromček uvidel, mňa napadlo iba to že predajca toho stromčeka nakúpil voľno korenné 150 cm vysoké stromčeky z Talianska ,dobre zrezal korene a zasadil ich do 5 litrového kontajnera aby ho mohol predať za 3 x takú cenu ako to kúpil a výsledok je tu.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Juraj tento raz to nebolo moc vtipné ale skôr smutné.
Každé presádzanie je šok ale o to horšie keď je to zo subtrópov do našej nevyspytateľnej zimy. Ak niekto lacno kúpi a draho predá tak to je normálny kapitalizmus a snažia sa to robiť všetci, aby nemuseli robiť, tak len proste kúpiť a hneď predať a je to "čistá robota".
Horšie je, keď stromček je často dopredu odsúdený...
Ale to nie je možno prípad tohoto stromčeka. Ten myslím má ešte šancu.
I tak obdivujem tvoj zrak že si to všetko s tej fotky poznal...
To ja by som sa to neodvážil tvrdiť na základe fotky.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Tento raz to ani nechcelo byť vtipné , ale ja som napísal len že ma to napadlo a tvrdiť radšej nebudem nič lebo aj tak máš vždy pravdu.
Naposledy upravil Juraj Bindzár : 28.11.13 at 22:48
1 0
jurkok jurkok

jurkok je offline (nepripojený) jurkok

Tak ja Vás oboch trochu vyvediem z omylu. Samozrejme bol stromček kúpený v záhradnom centre a im ho dadalo záhradné centrum z talianska. Samozrejme že tam prudukujú stromky hurmikaki (ragno, Tipo) spôsobom, že ich predpestujú voľne v zemi a potom ich presadia do (v tomto prípade) 20l kontajnerov. Strom mal slušnú veľkosť (zhruba tak ako na obrázku, len mal menšiu korunku). Stál 16€ (kúpený v Nových Zámkoch a majú icjh aj tento rok) aj stým som sa tu dva roky dozadu "pochválil" Presne toto somm vedel a preto bol v roku 2012 pestovaný v dvakrát tak velkom kontajnery (aby podrástol zhrubol abol pripravený na rok 2013 a zimu 2013/2014 vonku). Tam nahodil zo 5 plodov, ktoré aj zhodil lebo sa niekedy polievať jednoducho nestíha a vieme ako reagujú hurmikaki na následné zaliatie. každopádne sa chytil, prekorenil nový kontajner a aj slušne podrástol. samzrejme bol na jar 2012 a 2013 primerane zostrihnutý. Na jar 2013 poputoval na konečné miesto kde som mu vytvoril viac než vhodné podmienky (dostatočne veľká jama, prekyprená pôda....zálievka....asi lepšie iesto ako má Karas v Trnave Jednoducho ale nerástol a to nemal ani ešte nahodené kvety keďže rodí na letorastoch z minuloročného dreva. Keby som sa chcel chváliť, tak sem hodím foto Dunaja (pôvod Karas) aj s tohto ročnou úrodou, ktorú sme zatial len vyskúšali, lebo plody potrebujú trochu viac času ako po minulé dva roky. Pestovaniu ovocných drevím sa venujem už nejaký ten rok a o reze a obecne o pestovaní som za tie roky niečo pochytil. Rovnako ako o pestovaní stolového viniča a klasických ovocnín (tento rok bola viac než dobrá úroda), úrodu ktorú vyskúšali tak členovia mojej rodiny ako aj kolegovci v práci.....
Ragno je len pokus, skúšam čo to dá. Na jeho miesto však už mám iných adeptov (Steiermark, Kubo - ďalší pokus). Má tam ale naozaj "obývačkové" podmienky tak nech sa činí.
p.s.: wabi, niečo na tých plodoch v prvý rok bude resp. ich vplyve na rast aj kď to podľa mňa nebude hlavná príčina. Ukáže to rok 2014. Ak skončí, priznám sa, nerobí mi to problém. A ešte jedna vec, ja som tu od teba ešte (možno sa mýlim) nevidel foto celého stromu diospyrosu, len konáre a plody.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

jurkok
Tak ja Vás oboch trochu vyvediem z omylu. Samozrejme bol stromček kúpený v záhradnom centre a im ho dadalo záhradné centrum z talianska. Samozrejme že tam prudukujú stromky hurmikaki (ragno, Tipo) spôsobom, že ich predpestujú voľne v zemi a potom ich presadia do (v tomto prípade) 20l kontajnerov. Strom mal slušnú veľkosť (zhruba tak ako na obrázku, len mal menšiu korunku). Stál 16€ (kúpený v Nových Zámkoch a majú icjh aj tento rok) aj stým som sa tu dva roky dozadu "pochválil" Presne toto somm vedel a preto bol v roku 2012 pestovaný v dvakrát tak velkom kontajnery (aby podrástol zhrubol abol pripravený na rok 2013 a zimu 2013/2014 vonku). Tam nahodil zo 5 plodov, ktoré aj zhodil lebo sa niekedy polievať jednoducho nestíha a vieme ako reagujú hurmikaki na následné zaliatie. každopádne sa chytil, prekorenil nový kontajner a aj slušne podrástol. samzrejme bol na jar 2012 a 2013 primerane zostrihnutý. Na jar 2013 poputoval na konečné miesto kde som mu vytvoril viac než vhodné podmienky (dostatočne veľká jama, prekyprená pôda....zálievka....asi lepšie iesto ako má Karas v Trnave Jednoducho ale nerástol a to nemal ani ešte nahodené kvety keďže rodí na letorastoch z minuloročného dreva. Keby som sa chcel chváliť, tak sem hodím foto Dunaja (pôvod Karas) aj s tohto ročnou úrodou, ktorú sme zatial len vyskúšali, lebo plody potrebujú trochu viac času ako po minulé dva roky. Pestovaniu ovocných drevím sa venujem už nejaký ten rok a o reze a obecne o pestovaní som za tie roky niečo pochytil. Rovnako ako o pestovaní stolového viniča a klasických ovocnín (tento rok bola viac než dobrá úroda), úrodu ktorú vyskúšali tak členovia mojej rodiny ako aj kolegovci v práci.....
Ragno je len pokus, skúšam čo to dá. Na jeho miesto však už mám iných adeptov (Steiermark, Kubo - ďalší pokus). Má tam ale naozaj "obývačkové" podmienky tak nech sa činí.
p.s.: wabi, niečo na tých plodoch v prvý rok bude resp. ich vplyve na rast aj kď to podľa mňa nebude hlavná príčina. Ukáže to rok 2014. Ak skončí, priznám sa, nerobí mi to problém. A ešte jedna vec, ja som tu od teba ešte (možno sa mýlim) nevidel foto celého stromu diospyrosu, len konáre a plody.
Keď si Juro z Kolárova ,tak som ti poslal súkromnú správu na nick Jurkomts.
0 0
jurkok jurkok

jurkok je offline (nepripojený) jurkok

Hej, juro z Kolárova. Na kiwifore som juro a tu jurkok, email je jurkomts. Nejak som to prekombinoval Zatila mi nič neprišlo (ani tu, ani na email ani na kiwifore)
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Jurkovia moji drahý tak som rád že „nemám pravdu“... Naozaj ju nchcem dokazovať ani sa dohadovať. Pretože mi nešlo o to aby som ju mal. Nie som na ňu žiarlivý a majte si ju kľudne obaja do sýtosti aj grupáč si s ňou spravte... Aspoň mi nebude nikto vyčítať že ju mám furt len ja. Rád sa s ňou podelím...
Každému je nepríjemné keď ho pravda prichytí s milenkou cigánkou. Pretože tá smrdí a nikto sa k nej nepriznáva. To sú ale silné slová. Nie všetko čo nie je pravda je lož. Niečo proste je omyl. Mýliť sa je ľudské. A hoci by som nikdy neklamal (čo by iste bolo samo o sebe klamstvo), milión krát som sa už zmýlil, pokĺzol keď sa brodím blatom dohadov aj sa potkol a spadol na zem. Ide o to zodvihnúť sa a ísť ďalej bez škodlivých emócií.
Jurkok či Jurkomts, či aké máš ešte prezývky, iste si skúsený záhradkár a ak je to tak, tak potom prečo píšeš: „plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok“ Mne nevadí že ten stromček mal nulové prírastky. Ja ťa za to nekritizujem. Ako by som si to mohol dovoliť! Veď to by som si najprv musel pozametať pred vlastným prahom. S úsmevom ti nafotím nejaké svoje stromčeky a poviem k tomu že takto to nemá vypadať, mohol by to byť kľudne odstrašujúci príklad. A iste viem nafotiť aj pekné ukážkové stromčeky... Nie som ideálny. Samozrejme mám veľa chýb a „chodím s kožou na trh“ a ľudia sa strafujú a preto viem, že to nie je nič príjemné. Preto sa ti celú dobu ospravedlňujem a prosím aby si sa neurážal!
Mám ťa rád a držím ti vo všetkom palce. Môžeš sa na mňa hnevať že mám iný názor?
Mne je ľúto iba že si sa zmýlil keď napríklad píšeš že :
„plody malé z dôvodu malých resp. nulových prírastkov tento rok“
„Plodov ale nasadil extrémne vela, ale z dôvodu neprirastania dreva listov väčšinu zhodil.“
V dobrom som ťa opravil. Vysvetlil skutočné dôvody a ich následky. Iste mohol som ťa neúprimne pochváliť a „pomastiť ti bruško“, to by si bol asi radšej a nehneval by si sa na mňa.
Je jedno kto čo napísal. Tomu stromu je jedno že tvrdíš že :
„samzrejme bol na jar 2012 a 2013 primerane zostrihnutý.“
Ak by bol primerane zostrihnutý, nemal by tak dlhé minuloročné 2012 letorasty ako je vidno na fotke. Ak by bol primerane zostrihnutý nenapísal by si toto: „Jednoducho ale nerástol a to nemal ani ešte nahodené kvety keďže rodí na letorastoch z minuloročného dreva.“ Ak by bol primerane zostrihnutý tak by rástol a nerodil toľko malých plodov na úkor svojej vitality rastu a úrod v budúcich rokoch...
Veď kde teda bol „problém“ keď píšeš: „Na jar 2013 poputoval na konečné miesto kde som mu vytvoril viac než vhodné podmienky (dostatočne veľká jama, prekyprená pôda....zálievka....asi lepšie iesto ako má Karas v Trnave “
Ľudia radi hľadajú problém v okolnostiach, v stromčeku v odrode, v poveternostných vplyvoch ale len neradi v sebe. Vieš prečo to píšem? Pre toto:
„Keby som sa chcel chváliť, tak sem hodím foto Dunaja“
Znamená to, že si sa nechcel chváliť a teda si chcel asi dať poučenie. Aké je teda poučenie?
Ak nedostatočne ostrihám stromček pred vysadením, má malé prírastky ak navyše nechám na ňom veľa plodov, veľká časť opadne a ostatné nenarastú a sú melé a prírastky nie sú takmer žiadne. Mám síce hneď po vysadení „dobrú“ úrodu ale v ďalšom roku bude úroda malá či žiadna.
Ani nevieš ako rád by som bol keby si niečo podobné napísal k tomu tvojmu obrázku. Nemusel by som ja písať tieto litánie, navyše by som napísal máš pravdu. A takto mám akurát výčitky svedomia že zasa mám pravdu ja a Juro a možno aj ďalší mi to budú vyhadzovať na oči...
Pokorne sa ospravedlňujem, nejde o to aby som mal pravdu ja. Budem rád ak ju budú mať všetci ostatní a nebudem im to vyčítať. Iba proste som nechcel aby tu zostali mylné informácie a nesprávne dôvody. To je všetko.
A Juraj. Naučil som sa sem dávať fotografie vďaka Paloovi. Nemám problém zahlcovať toto fórum stovkami fotografií ale načo. I tak to tu zahlcujem dlhými textami...
Vaše fotky sú dostatočne pekné. Tak krásne foto úrody ako sem dal Juraj už neprekonám a ani nechcem prekonávať. Zas by ste mi to len vyčítali. Nestačí že mám „vždy pravdu“, „všetko viem“ „všetko mám“... naozaj nemusím mať aj naj... fotky...
Mimochodom odrodu Rogno nemám odskúšanú ak ťa môžem poprosiť napíš niečo o nej. Rád sa nechám poučiť. O odrode Kubo tiež neviem vôbec nič... čo to je?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať