Zavrieť

Porady

odpočítateľná položka na manželku

dobrý - otázka by bola. SZCO, chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku ( príjem má len taký že sa stará o svokru - poberá príspevok na opatrovanie v sume 196,60 €)
môžem si uplatniť odpočet vo výške 4025,70 €.??????
Naposledy upravil Dav : 15.01.11 at 19:39
Usporiadat
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Uplatniť si môže len rozdiel.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Tweety Pozri príspevok
Nie je to tak, pretože otázka smerovala na uplatnenie NČ manžela na manželku.
jaj, ospravedlňujem sa, ja som zle pochopila otázku, odpoveď patrí pre jej DP, takže ešte raz:

ošetrovné a nemocenské dávky sú príjem pre manželku, od NČ odrátaš jej príjem a rozdiel si môžeš uplatniť ako NČ na manželku
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

Dakujem, a je potrebné k tomu dokladovať zo soc.poisťovne aj dátumy odkedy dokedy čerpala PN a očr?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ada159 Pozri príspevok
Dakujem, a je potrebné k tomu dokladovať zo soc.poisťovne aj dátumy odkedy dokedy čerpala PN a očr?
Nie, datumy nie, len sumy.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ada159 Pozri príspevok
Dakujem, a je potrebné k tomu dokladovať zo soc.poisťovne aj dátumy odkedy dokedy čerpala PN a očr?
Nie, sumy spočítaš, odpočítaš od NČ a rozdiel uplatníš.
0 0
ada159 ada159

ada159 je offline (nepripojený) ada159

dakujem pekne za všetky odpovede
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ahojte. Dôchodca a zároveň zamestnanec si chce v ročnom zúčtovaní uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Manželka bola v roku 2010 dôchodkyňou a taktiež aj časť roka SZČO. Príjem zo živnosti mala 1045 €, výdavky na poistné cca 265 €, dôchodok 2 568 € a dávky NP 220 €. T.j. jej príjem po odpočítaní poistného je 3568 €. Môže si rozdiel medzi 4025,70 € a 3568 €, teda 457,70 uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku na manželku? Aký doklad potrebuje doložiť zo živnosti /príjem - poistné/? Ďakujem.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Dôchodca a zároveň zamestnanec si chce v ročnom zúčtovaní uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Manželka bola v roku 2010 dôchodkyňou a taktiež aj časť roka SZČO. Príjem zo živnosti mala 1045 €, výdavky na poistné cca 265 €, dôchodok 2 568 € a dávky NP 220 €. T.j. jej príjem po odpočítaní poistného je 3568 €. Môže si rozdiel medzi 4025,70 € a 3568 €, teda 457,70 uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku na manželku? Aký doklad potrebuje doložiť zo živnosti /príjem - poistné/? Ďakujem.
Posúvam...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

milagros208 Pozri príspevok
Ahojte. Dôchodca a zároveň zamestnanec si chce v ročnom zúčtovaní uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Manželka bola v roku 2010 dôchodkyňou a taktiež aj časť roka SZČO. Príjem zo živnosti mala 1045 €, výdavky na poistné cca 265 €, dôchodok 2 568 € a dávky NP 220 €. T.j. jej príjem po odpočítaní poistného je 3568 €. Môže si rozdiel medzi 4025,70 € a 3568 €, teda 457,70 uplatniť ako nezdaniteľnú čiastku na manželku? Aký doklad potrebuje doložiť zo živnosti /príjem - poistné/? Ďakujem.
Bola dôchodkiňou už aj k 1.1.2010? Ak áno nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Xanti Pozri príspevok
Bola dôchodkiňou už aj k 1.1.2010? Ak áno nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku.
Dôchodkyňou bola aj k 01.01.2010. Viem, že ona nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, ale jej manžel dôchodca si na ňu nemôže odpočítať rozdiel medzi 4025,70 a jej vlastným príjmom?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie nemôže.
Naposledy upravil Xanti : 28.01.11 at 11:39
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Môžem vedieť prečo nie? Nevzťahuje sa naňho par. 11 ods. 3 písm. a/, bod 2? Ďakujem za vysvetlenie.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

milagros208 Pozri príspevok
Môžem vedieť prečo nie? Nevzťahuje sa naňho par. 11 ods. 3 písm. a/, bod 2? Ďakujem za vysvetlenie.
Lebo ako dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku mzdy, preto sa nemôže vzťahovať na ňu ten paragraf ktorý si tu uviedla.
A ak nemá nárok jeden tak potom ani druhý si nemôže uplatniť niečo na čo ten prvý nárok nemá.
Naposledy upravil Xanti : 28.01.11 at 11:38
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

Xanti Pozri príspevok
Lebo ako dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku mzdy, preto sa nemôže vzťahovať na ňu ten paragraf ktorý si tu uviedla.
A ak nemá nárok jeden tak potom ani druhý si nemôže uplatniť niečo na čo ten prvý nárok nemá.
Xanti, on ako dôchodca nemá nárok na NČZD, ak bol dôchodcom k 1.1. Ale odpočet na manželku si môže uplatniť, ak jej príjem /dôchodok + príjem zo živnosti/ je nižší ako 4025,70 € - aj keď je dôchodkyňa.
Naposledy upravil katka50 : 29.01.11 at 08:48
3 0
lefa lefa

lefa je offline (nepripojený) lefa

Xanti Pozri príspevok
Lebo ako dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku mzdy, preto sa nemôže vzťahovať na ňu ten paragraf ktorý si tu uviedla.
A ak nemá nárok jeden tak potom ani druhý si nemôže uplatniť niečo na čo ten prvý nárok nemá.
TO MYSLÍTE ÚPLNE VÁŽNE?????!!!!!!!!

Aha, uz je vyssie odpoved.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

milagros208 Pozri príspevok
Dôchodkyňou bola aj k 01.01.2010. Viem, že ona nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku, ale jej manžel dôchodca si na ňu nemôže odpočítať rozdiel medzi 4025,70 a jej vlastným príjmom?
Áno-môže.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Xanti Pozri príspevok
Lebo ako dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku mzdy, preto sa nemôže vzťahovať na ňu ten paragraf ktorý si tu uviedla.
A ak nemá nárok jeden tak potom ani druhý si nemôže uplatniť niečo na čo ten prvý nárok nemá.
On za minulý rok ešte nárok na nezdaniteľnú čiastku má, pretože k 01.01.2010 nebol ešte dôchodcom, ona dôchodkyňou bola už k 01.01.2010.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

milagros208 Pozri príspevok
On za minulý rok ešte nárok na nezdaniteľnú čiastku má, pretože k 01.01.2010 nebol ešte dôchodcom, ona dôchodkyňou bola už k 01.01.2010.
Ty musíš zvlášť posudzovať jeho a zvlášť jeho manželku. Ako som Ti písala vyššie. On keďže nebol dôchodcom k 1.1. má nárok na NČZD. Ale aj keby nemal. NČZD na manželku si môže uplatniť bez ohľadu na to, či ona má, alebo nemá nárok uplatniť si na seba NČZD. Dôležitá je výška jej príjmu, ktorá musí byť nižšia ako 4025,70€.
2 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

katka50 Pozri príspevok
Ty musíš zvlášť posudzovať jeho a zvlášť jeho manželku. Ako som Ti písala vyššie. On keďže nebol dôchodcom k 1.1. má nárok na NČZD. Ale aj keby nemal. NČZD na manželku si môže uplatniť bez ohľadu na to, či ona má, alebo nemá nárok uplatniť si na seba NČZD. Dôležitá je výška jej príjmu, ktorá musí byť nižšia ako 4025,70€.
Presne tak som si to myslela na začiatku aj ja. Potom som si už nebola istá.
Ešte by som sa chcela spýtať, čo sa týka zdokladovania jej príjmu - potvrdenie zo SP o poberaní nemocenských a dôchodkových dávok a čo sa týka živnosti aký doklad o výške príjmov a zaplatenom poistnom? Ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

milagros208 Pozri príspevok
Presne tak som si to myslela na začiatku aj ja. Potom som si už nebola istá.
Ešte by som sa chcela spýtať, čo sa týka zdokladovania jej príjmu - potvrdenie zo SP o poberaní nemocenských a dôchodkových dávok a čo sa týka živnosti aký doklad o výške príjmov a zaplatenom poistnom? Ďakujem.
Manžel len uplatní rozdiel medzi 4025,70 a jej príjmom. Zdokladovať jej príjem nijako nemusí. Pozor ale napríklad na to, či nemá náhodou pripísané napríklad nejaké úroky z vkladov. Aj tie sú jej príjmom a ľudia na to nemyslia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať