Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň prajem,
szčo sa od 01.02.2011 stáva platiteľom dph. Prosím vás môže si na základe § 55 zákona o DZPH Odpočítanie dane pri registrácii platiteĺa uplatniť nasledovné?
- osoba, ktorá sa stáva platiteľom môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu, v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Teda, od 01.02.2011 sa stáva platiteľom k 31.01.2011 si spraví inventúru tovaru / predaj syrových výrobkov /, zistí hodnotu tovaru na sklade, ale problém mám s tým ako vyčísliť dph z tejto hodnoty tovaru. Tovar bol nakúpeny od platiteľa dph.

Ďakujem za rady a trpezlivosť.
Usporiadat
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sara-ke Pozri príspevok
dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci je mozne pouzit §55 a odpocitat si dat v takomto pripade (ja myslim, ze ano, len si nie som ista):

s.r.o. vznikla 15.2.2011 hned sme poziadali o dobrovolneho platcu dph, ale platitelmi sme sa stali az od 15.3.2011 medzitym sa do firmy nakupovali pocitace, softver, rozny spotrebny material, telefony, zaplatili sme aj najom dopredu na 3 mesiace - chcem sa opytat ci si mozem z tychto veci uplatnit odpocet dph a z akym datumom to mam uctovat, mam tam dat datum 15.3.?ked je blocek napr. z 20.02.??

dakujem velmi pekne
Čítaj tu:
http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...odla-55-a.html
3 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, sro sa stala platcom dph, následne potrebuje vystaviť dobropis za palety, pôvodnú faktúru vystavila, keď ešte ked nebola platca dph. Dopropis vystavujem bez dph? správne?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ahoj, neviem ci sa to presne hodi do tejto temy ale ide tiez o registraciu platitela. Firma (zatial nie je platitel) ma zmluvu o dielo. Podpisana je v r.2010 a cast vynosov pripadajucich na r. 2010 bola v tom roku aj vyfakturovana. Na naklady pripadajuce na tie vynosy bola vytvorena rezerva nakolko so subdodavatelom ma dohodu, ze budu fakturovat az po celkovom dokonceni diela. V maji r. 2011 ide firma vystavit fakturu na takmer celu zvysnu sumu a vystavenim tejto faktury ma povinnost sa registrovat za platitela DPH. Moja otazka je ako to bude s fakturou od subdodavatela(platitela DPH), kt. vystavi fakturu uz v case ked firma bude platitel DPH. Bude si moct firma odpocitat celu DPH z dodavatelskej faktury? Moj osobny nazor je ze nie (§49 odst.2). Prosim poradi mi niekto skuseny.
Naposledy upravil nika.sum : 03.05.11 at 10:12
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
všetko závisí od dátumu dodania a od zmluvne dohodnutých lehôt.
Ak fakturuješ v zmysle zmluvy a správne uvedieš dátum dodania, tak DPH uplatníš-neuplatníš podľa dátumu registrácie - teda asi nie.
Na druhej strane, ak je dokázané, že dodávateľ je oprávnený fakturovať a uvedie dátum dodania po dátume tvojej registrácie, tak ty máš nárok na odpočítanie DPH.
Je to však atypický prípad, ked ty na jednej strane odovzdávaš a fakturuješ dielo a na strane druhej tvojmu dodávateľovi nenastal !!!! deň dodania? odporúčam zvážiť a zosúladiť.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

KEJKA Pozri príspevok
všetko závisí od dátumu dodania a od zmluvne dohodnutých lehôt.
Ak fakturuješ v zmysle zmluvy a správne uvedieš dátum dodania, tak DPH uplatníš-neuplatníš podľa dátumu registrácie - teda asi nie.
Na druhej strane, ak je dokázané, že dodávateľ je oprávnený fakturovať a uvedie dátum dodania po dátume tvojej registrácie, tak ty máš nárok na odpočítanie DPH.
Je to však atypický prípad, ked ty na jednej strane odovzdávaš a fakturuješ dielo a na strane druhej tvojmu dodávateľovi nenastal !!!! deň dodania? odporúčam zvážiť a zosúladiť.
Dakujem, skusim asi este podat dopyt na DU. Podla toho § 49 odst.2, ak boli naklady pouzite na vynosy, kt. ziskal ako neplatitel, tak by nemal mat narok na odpocet. Ale skusim este ten DU a potom sem pripnem odpoved. Este raz dakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
súhlasím, že by to nemalo byť odpočítané, ale skôr si myslím, že ide o neštandardné zmluvy medzi obchodnými partnermi.
predsa tvojmu dodávateľovi vzniká daňová povinnosť dodaním, a určite dodal, ked ty môžeš na základe dodávky fakturovať svojmu odberateľovi.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

KEJKA Pozri príspevok
súhlasím, že by to nemalo byť odpočítané, ale skôr si myslím, že ide o neštandardné zmluvy medzi obchodnými partnermi.
predsa tvojmu dodávateľovi vzniká daňová povinnosť dodaním, a určite dodal, ked ty môžeš na základe dodávky fakturovať svojmu odberateľovi.
Firma ma s odberatelom dohodnute zmluvne, ze bude fakturovat v priebehu dodavky a so subdodavatelom, ze on bude fakturovat po ukonceni celeho diela. Maju to zmluvne podchytene. A dodavatel sice dodal ale neukoncil dodanie, stale dodava. A ja musim riesit. Dala som dopyt, dufam, ze som to tam jasne napisala, lebo ich odpovede su dost casto take vyhybave a nepresne.

Najlepsim riesenim podla mna by bolo vyfakturovat celu sumu este pred registraciou (nebudu z dodavky platit DPH) a neodpocitavat DPH z dodavatelskej faktury.
0 0
zeloran zeloran

zeloran je offline (nepripojený) zeloran

Dobry den, kupil som si notebook v maji 2011 za 1800 eur s DPH (1500 eur bez DPH) na ucely podnikania, tento mesiac poziadam o registraciu dobrovolneho platcu DPH, budem si moct na zaklade §55 narokovat odpocet dph u toho notebooku aj ked bol kupovany mesiac pred registraciou platcu dph? Dakujem vopred za odpoved.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

zeloran Pozri príspevok
Dobry den, kupil som si notebook v maji 2011 za 1800 eur s DPH (1500 eur bez DPH) na ucely podnikania, tento mesiac poziadam o registraciu dobrovolneho platcu DPH, budem si moct na zaklade §55 narokovat odpocet dph u toho notebooku aj ked bol kupovany mesiac pred registraciou platcu dph? Dakujem vopred za odpoved.
Áno, odpočet si môžeš uplatniť...
4 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Dobrý deň, klient neplatca DPH sa stal od 27.6.2011 platiteľom DPH. Odpočet DPH z majetku pred tým ako sa stal platiteľom mi je jasné r. 26, no ale tovar do predajne, ktorý nakúpil pred dátumom registrácie tiež na r. 26, alebo spolu s ostatným tovarom nakúpeným po dátume registrácie na r. 21? Ďakujem.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

invest Pozri príspevok
Dobrý deň, klient neplatca DPH sa stal od 27.6.2011 platiteľom DPH. Odpočet DPH z majetku pred tým ako sa stal platiteľom mi je jasné r. 26, no ale tovar do predajne, ktorý nakúpil pred dátumom registrácie tiež na r. 26, alebo spolu s ostatným tovarom nakúpeným po dátume registrácie na r. 21? Ďakujem.
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa DPH sa týka všetkého majetku, teda aj zásob tovaru... Znamená to, že aj tovar, nakúpený pred registráciou, ktorý je na sklade, bude uvedený na r. 26 DP k DPH... Ku dňu, kedy sa stal klient platiteľom DPH, mal urobiť inventúru tovaru na sklade, s rozpisom základ dane, DPH a spolu... Tiež zvyknem pripojiť fotokopie faktúr, ktorých sa tovar na sklade týka...
5 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Anja111 Pozri príspevok
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa DPH sa týka všetkého majetku, teda aj zásob tovaru... Znamená to, že aj tovar, nakúpený pred registráciou, ktorý je na sklade, bude uvedený na r. 26 DP k DPH... Ku dňu, kedy sa stal klient platiteľom DPH, mal urobiť inventúru tovaru na sklade, s rozpisom základ dane, DPH a spolu... Tiež zvyknem pripojiť fotokopie faktúr, ktorých sa tovar na sklade týka...
Ďakujem.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

ešte my teraz doniesol doklady na materiál, ktorý bol zakúpený pred registráciou a bol použitý na opravu predajne. napr. primalex, elektro, štetce, hyg. potreby pre zamestnancov.....
Tiež môžu ísť do r. 26?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
invest Pozri príspevok
ešte my teraz doniesol doklady na materiál, ktorý bol zakúpený pred registráciou a bol použitý na opravu predajne. napr. primalex, elektro, štetce, hyg. potreby pre zamestnancov.....
Tiež môžu ísť do r. 26?
Nie tie su spotrebované . Na to nie je nárok na odpočet . Nárok je iba na to , čo možeš fyzicky zinventovat / tovar /.
2 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Katarína Cigánová Pozri príspevok
Nie tie su spotrebované . Na to nie je nárok na odpočet . Nárok je iba na to , čo možeš fyzicky zinventovat / tovar /.
ešte niečo, na dokladoch z metra nie je uvedené DIČ. môžem uplatniť, alebo mi to vyhodia?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
invest Pozri príspevok
ešte niečo, na dokladoch z metra nie je uvedené DIČ. môžem uplatniť, alebo mi to vyhodia?
Náležitosti faktúry rieši §71 odst 2 . zákona o DPH / písm b, hovorí , že má byt identifikovaný odberatel DIČom pre DPH ak mu je pridelené ...
Domnievam , že sa jedná o nákup tovaru pred pridelením DIČ pre DPH - čiže v čase nákupu ste ho nemali pridelené , preto na doklade byt nemôže.
Využívate iné ustanovenie zákona pre odpočet pri registrácii - tak sa domnievam , že by Vám tento doklad mali akceptovat , vzhladom k tomu , že tovar bol nadobudnutý pred registráciou.
Iné bude riadne odpočty - kde už musíte na dokladoch mat identifikáciu podla §71 odst.2 zákona o DPH .
V Metre si ho dajte zapísat , tiež nezabudnut na telefony , SPP, elektriku apod. ...
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, firma v r.2008 nakupila tovar z Ciny, riadne ho preclila a zaplatila vycislenu DPH. Odvtedy je tovar na sklade. V aprili 2011 sa firma stala platitelom DPH, pri registracii ma aj v tomto pripade moznost odpocitat zaplatenu DPH ak som to spravne pochopila?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, firma v r.2008 nakupila tovar z Ciny, riadne ho preclila a zaplatila vycislenu DPH. Odvtedy je tovar na sklade. V aprili 2011 sa firma stala platitelom DPH, pri registracii ma aj v tomto pripade moznost odpocitat zaplatenu DPH ak som to spravne pochopila?
ano ak máš nadobúdacie doklady - JCD , doklad o zaplatení dane a tovar máš na sklade , môžeš si pri registrácii uplatnit odpočet dane . Samozrejme v sadzbe / hodnote / tej , ktorá platila v roku nadobudnutia. Uvedený tovar samozrejme musíš použit v budúcnosti na svoje zdanitelné plnenia - teda je to obchodný tovar / raz ho predáš /.
2 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Katarína Cigánová Pozri príspevok
ano ak máš nadobúdacie doklady - JCD , doklad o zaplatení dane a tovar máš na sklade , môžeš si pri registrácii uplatnit odpočet dane . Samozrejme v sadzbe / hodnote / tej , ktorá platila v roku nadobudnutia. Uvedený tovar samozrejme musíš použit v budúcnosti na svoje zdanitelné plnenia - teda je to obchodný tovar / raz ho predáš /.
Ano mam vsetko, som som si to pofotila, aj s fakturou z r. 2008. Urcite ho chcu predat. Prave teraz sa chystaju toho "zbavit" predajom a preto ma to napadlo. Priznam sa, ze som skoro na ten tovar na sklade zabudla, robim im uct externe, do r. 2010 naraz za cely rok a tovar na sklade lezal. Len v noci ma zrazu napadlo, ze to treba pri registracii odpocitat, ved ked ho budu predavat zaplatia DPH. Ja im uctujem nakup tovaru sposobom B, takze vzdy na zaciatku roka preuctovavam 504/132 a na konci opacne. Teraz som si ID - kde prilozim invent.supis a vsetky tie papiere okolo zauctovala 343/504. Dufam, ze to je spravne?
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

skúsi niekto poradiť ....

Právo na odpočítanie dane je možné uplatniť v prvom zdaňovacom období platiteľa a nasledovne:

1.- zo zásob vo výške obsiahnutej v ich obstarávacej cene (stav zásob účtovná jednotka a daňový subjekt preukazuje operatívnou evidenciou a inventúrou),
2.- z krátkodobého majetku vo výške obsiahnutej v jeho obstaravácej cene ak bol nadobudnutý v roku registrácie platiteľa,
3.- z majetku odpisovaného v súlade so zákonom o daniach z príjmov vo výške viažúcej sa k jeho zostatkovej cene (okrem výnimiek podľa § 49 napr. osobný automobil s príslušenstvom ak je platiteľ jeho konečným užívateľom),
4.- zo služieb vo výške obsiahnutej v ich cene ak sa tieto viažu k hnuteľnému a nehnuteľnému majetku a sú súčasťou jeho obstarávacej ceny ako výdavky súvisiace s obstaraním majetku,


chcem sa spýtať - na základe bodu 2 - napr. gola sada, pečiatka , pneumatiky na auto -všetko nakúpené pred termínom kedy sa podnikateľ stal platitelom - je nárok na uplatnenie ?

ešte sa chcem spýtať - uplatnená DPH podla § 55 pri registrácii -cez INT bude POZD , alebo VOZD s mínusom , neviem nájsť usmernenie ohladne zaúčtovania

dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať