Zavrieť

Porady

Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň prajem,
szčo sa od 01.02.2011 stáva platiteľom dph. Prosím vás môže si na základe § 55 zákona o DZPH Odpočítanie dane pri registrácii platiteĺa uplatniť nasledovné?
- osoba, ktorá sa stáva platiteľom môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu, v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Teda, od 01.02.2011 sa stáva platiteľom k 31.01.2011 si spraví inventúru tovaru / predaj syrových výrobkov /, zistí hodnotu tovaru na sklade, ale problém mám s tým ako vyčísliť dph z tejto hodnoty tovaru. Tovar bol nakúpeny od platiteľa dph.

Ďakujem za rady a trpezlivosť.
Usporiadat
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
veronikasad Pozri príspevok
Spíš si inventúrne súpisy na zásoby (vrátane tých čistiacich prostriedkov a pod.-uveď ich v samostatnom súpise)+ kartu drobného hmotného majetku na DrHM do 1700€

Pri daňovej kontrole u môjho klienta žiadali v inv.súpise aj Dodávatela a číslo dokladu, pod ktorým boli položky v účtovníctve zaúčtované. Kontrolovali každý jeden doklad.
áno, s týmto mám skúsenosť, že treba urobiť inventúrny súpis zásob
vždy dávam pč., názov, základ dane, dph, suma spolu, dodávateľ, doklad na ktorom je to zaučtované. prikladám k tomu aj fotokopie dokladov (i ked dan.kontrola si aj tak vyžiadala originály a odškrtávali si položku za položkou)

a urobím teda samostatný súpis na režiu a drob.majetok
vďaka
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jacekova Pozri príspevok
super, dík za upresnenie. pretože práve mi doniesol nový klient doklady. stal sa platcom dph 10.7.2012 a bude mať internetový obchod. všetko sa "spúšta" 1.8.2012, takže by som mu relatívne na všetko (režia, drobný majetok) mohla nárokovať dph, pretože ešte nič sa nepoužíva. díííík
Katka, ale réžia u mňa je široký pojem. V JU do prevádzkovej réžie sa účtujú len služby ...T-com,vodné-stočné, vedenie účtovníctva,energia,plyn a podobne. Neviem čo sa myslí pod pojmom réžia u Teba ?
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Zita5 Pozri príspevok
Katka, ale réžia u mňa je široký pojem. V JU do prevádzkovej réžie sa účtujú len služby ...T-com,vodné-stočné, vedenie účtovníctva,energia,plyn a podobne. Neviem čo sa myslí pod pojmom réžia u Teba ?
mám PÚ a proste obsah 501-ky (čistiace, spotrebný tovar)
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ešte ma napadlo. nakupoval tovar v priebehu roka 2012 z Číny aj niečo málo z čiech (ako neplatca DPH).
čo sa týka dovozu (čína) zaplatil clo aj dph. ku dňu registrácie dph má na sklade všetok tento tovar, keďže obchod ešte nie je rozbehnutý.
má nárok na odpočet dph pri registrácii z týchto zásob nakúpených z číny? (čechy sú mi jasné, tam má smolu)
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Dobrý deň, už som sa pýtala, ale zmiatla ma odpoveď vyššie - jacekova "proste obsah 501". čo s takým materiálom, ktorý som použila pri príprave predajne, ktorá otvára prevádzku 1.8. registrácia za platcu od 18.7. Firma vznikla 23.6. a odvtedy sa tá prevádzka pripravovala.T.z. nakúpili sa farby, rôzne lišty, vodovodná batéria a pod. Kancelária inde nie je. Môžem uplatniť odpočet aj z tých farieb...? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekofin Pozri príspevok
Dobrý deň, už som sa pýtala, ale zmiatla ma odpoveď vyššie - jacekova "proste obsah 501". čo s takým materiálom, ktorý som použila pri príprave predajne, ktorá otvára prevádzku 1.8. registrácia za platcu od 18.7. Firma vznikla 23.6. a odvtedy sa tá prevádzka pripravovala.T.z. nakúpili sa farby, rôzne lišty, vodovodná batéria a pod. Kancelária inde nie je. Môžem uplatniť odpočet aj z tých farieb...? Ďakujem veľmi pekne.
Myslím že nie, lebo ich ku dňu registrácie nemáš na zásobe, ale boli spotrebované.
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
Ešte ma napadlo, nemohla by som všetok ten materiál zaúčtovať od toho 23.6.2012 do dňa registrácie na účet 112 a dňom registrácie vydať zo skladu? A tak si uplatniť odpočet aj na tie farby, lišty, batéria...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ekofin Pozri príspevok
Ešte ma napadlo, nemohla by som všetok ten materiál zaúčtovať od toho 23.6.2012 do dňa registrácie na účet 112 a dňom registrácie vydať zo skladu? A tak si uplatniť odpočet aj na tie farby, lišty, batéria...
kedy bol ten materiál skutočne použitý ?
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
V skutočnosti bol materiál nakupovaný odo dňa založenia spoločnosti , lebo je to s.r.o. predajňa kvetov t.j. od 17.6. 2012. Zápis do OR 23.6.2012. Už pri založení sa uvažovalo, že sa zaregistruje za platiteľa DPH, čo sa podarilo až od toho 18.7.2012. Kedy sa začalo tie priestory upravovať, to neviem. Nájomná zmluva na priestory je od 1.7.2012. Nemohlo by sa to zdôvodniť, že materiál sa postupne nakupoval a s prácami sa začalo až po 18.7., takže vtedy ten materiál vydám do spotreby?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jacekova Pozri príspevok
ešte ma napadlo. nakupoval tovar v priebehu roka 2012 z Číny aj niečo málo z čiech (ako neplatca DPH).
čo sa týka dovozu (čína) zaplatil clo aj dph. ku dňu registrácie dph má na sklade všetok tento tovar, keďže obchod ešte nie je rozbehnutý.
má nárok na odpočet dph pri registrácii z týchto zásob nakúpených z číny? (čechy sú mi jasné, tam má smolu)
áno má. Ved je to SR DPH.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ekofin Pozri príspevok
V skutočnosti bol materiál nakupovaný odo dňa založenia spoločnosti , lebo je to s.r.o. predajňa kvetov t.j. od 17.6. 2012. Zápis do OR 23.6.2012. Už pri založení sa uvažovalo, že sa zaregistruje za platiteľa DPH, čo sa podarilo až od toho 18.7.2012. Kedy sa začalo tie priestory upravovať, to neviem. Nájomná zmluva na priestory je od 1.7.2012. Nemohlo by sa to zdôvodniť, že materiál sa postupne nakupoval a s prácami sa začalo až po 18.7., takže vtedy ten materiál vydám do spotreby?
poorvnnaím dátumov nákupu materiálu, NZ, preberacieho protokolu k priestorom sa dá ľahko získať relevantné informácie o tom, kedy bol ten-ktorý materiál skutočne použitý, reps. s vysokou pravdepodobnosťou. Ja by som to riešila nejakým kompromisom podľa typu a rozsahu prác, ktoré boli na predajni vykonané.
Zvýraznila som vetu - všetko je možné, závisí od schopnosti argumentovať, ale osobne by som sa cítila aj pred kontrolou trápne ak by som im mala zdôvodňovať, že som síce nakúpila farby 1.7., ale čakala som na registráciu, aby som ich mohla použiť, či?
Ved už plánovaním registrácie k DPH a prác na predajni sa dalo týmto dohadom predísť.
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

áno prenájom bude zaťažený DPH,,,,a ďakujem za odpoveď
0 0
ekofin ekofin

ekofin je offline (nepripojený) ekofin

zena,matka 3 detí,úctovník
KEJKA Pozri príspevok
poorvnnaím dátumov nákupu materiálu, NZ, preberacieho protokolu k priestorom sa dá ľahko získať relevantné informácie o tom, kedy bol ten-ktorý materiál skutočne použitý, reps. s vysokou pravdepodobnosťou. Ja by som to riešila nejakým kompromisom podľa typu a rozsahu prác, ktoré boli na predajni vykonané.
Zvýraznila som vetu - všetko je možné, závisí od schopnosti argumentovať, ale osobne by som sa cítila aj pred kontrolou trápne ak by som im mala zdôvodňovať, že som síce nakúpila farby 1.7., ale čakala som na registráciu, aby som ich mohla použiť, či?
Ved už plánovaním registrácie k DPH a prác na predajni sa dalo týmto dohadom predísť.
Ďakujem Kejka, práce neboli náročné: vymaľovanie, výmena umývadla i batérie a výmena podlahových líšt, výmena svetiel. Predtým tam totiž bola tiež nejaká predajňa. Všetky tieto práce si majiteľka robila svojpomocne. Myslím si, že za dva týždne sa to dá zvládnuť.
Ale pozriem sa ešte, koľko by to robilo na tom odpočte a keď to nebude veľká suma, asi to nebudem riskovať.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Na základe info z porady som vypočítala odpočet DPH pri registrácii, čo sa týka os. vozidla nakúpeného minulý rok, a len by som sa potrebovala uistiť, či som išla na to správne:

Obstarávacia cena vozidla bola 25777,95 (na faktúre je rozpis DPH) + spracovateľský poplatok Wolkswagen fin. služby 515,56 (nie je tam rozpis DPH)
Tak som vypočítala zostatkovú cenu k 1.1.2012 bez toho spracovateľského poplatku : 19 333,- EUR

Výpočet: zost. cena daňová ( 19 333,4625 : 1,2 ) x 0,20 = 3222,2437
Kontrola: odpis zo sumy DPH z faktúry od nákupu : ( 4296,33 : 4 ) = 1074,0825 - 4296,33 = 3222,2475
A ešte ako zaokrúhlovať ?
Postupovala som správne? Prosím keď niekto môže , kuknite sa mi na to .... ďakujem pekne !!! :-)))
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
Na základe info z porady som vypočítala odpočet DPH pri registrácii, čo sa týka os. vozidla nakúpeného minulý rok, a len by som sa potrebovala uistiť, či som išla na to správne:

Obstarávacia cena vozidla bola 25777,95 (na faktúre je rozpis DPH) + spracovateľský poplatok Wolkswagen fin. služby 515,56 (nie je tam rozpis DPH)
Tak som vypočítala zostatkovú cenu k 1.1.2012 bez toho spracovateľského poplatku : 19 333,- EUR

Výpočet: zost. cena daňová ( 19 333,4625 : 1,2 ) x 0,20 = 3222,2437
Kontrola: odpis zo sumy DPH z faktúry od nákupu : ( 4296,33 : 4 ) = 1074,0825 - 4296,33 = 3222,2475
A ešte ako zaokrúhlovať ?
Postupovala som správne? Prosím keď niekto môže , kuknite sa mi na to .... ďakujem pekne !!! :-)))
A ešte samozrejme obstarávaciu cenu znížim o odpočet DPH, už urobené odpisy neupravujem ale v tomto roku odpisujem už takto upravenú obstarávaciu cenu. Alebo znížim zost. cenu k 31.12.2011 ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ani1 Pozri príspevok
.....................Obstarávacia cena vozidla bola 25777,95 (na faktúre je rozpis DPH) + spracovateľský poplatok Wolkswagen fin. služby 515,56 (nie je tam rozpis DPH)
Tak som vypočítala zostatkovú cenu k 1.1.2012 bez toho spracovateľského poplatku : 19 333,- EUR
........................
nie je to náhodou lízing? ak áno, počítala si zbytočne, LZ nie je obstaranie majetku, ale služba.
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

KEJKA Pozri príspevok
nie je to náhodou lízing? ak áno, počítala si zbytočne, LZ nie je obstaranie majetku, ale služba.
bol to nákup na tretinky , aj to je leasing?
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

nemáme leasingovú zmluvu
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
nemáme leasingovú zmluvu
Je to autokredit
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
Je to autokredit
Mohol by mi niekto upresniť, či je nákup na tretinky (autokredit) leasing alebo nie, keď nemáme leasingovú zmluvu? A či je teda ten výpočet na odpočet dph pri registrácii správny? Ďakujem pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať