Zavrieť

Porady

DPH a oneskorený doklad

veselá, priateľská..
Ahojte, prosím Vás klient mi dal daňový doklad-ktorý mal zapotrošený s dátumom 15. 08. 2005, tj. 3 Q/05, čo teraz s ním? mám urobiť opravné daňové priznanie DPH, alebo ho dám do 4 Q/05. Niečo som počula, že zákon o DPH povoľuje zaúčtovať doklad s dátumom ,,zaradenia,, do účtovníctva. Poradíte? Ďakujem. Vediem JÚ.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ormika-musela som sa na chvíľku oddialiť-syn. Už som tu. Zobralo mi to do augusta-lebo mi zaraďuje FA podľa dátumu dodania. Len číslo nasledujúceho záväzku bude preskočené.
0 0
Janette Janette

Janette je offline (nepripojený) Janette

veselá, priateľská..
Ďakujem Vám všetkým za strávený čas.
0 0
ata111 ata111

ata111 je offline (nepripojený) ata111

andrej_rv
Nerozumieš ? Majiteľ zoberie tovar, dostane fa, zaplatí ju v hotovosti a keď si o 3 mesiace vysype kufrík, tak natrafí na doklad a hodí ho účtovníčke... A tá nech rozmýšľa čo s tým.
Mne je všetko jasné, ale ani daniari nie sú blbí a práve toho sa môžu chytiť, že ako to ... keď...., hoci zákon ti to umožňuje, ale keď robíš priebežne pokladňu i záväzky, tak je to nemožné ... a majú ťa. Tak že aj tak sa dá.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

ata111
Mne je všetko jasné, ale ani daniari nie sú blbí a práve toho sa môžu chytiť, že ako to ... keď...., hoci zákon ti to umožňuje, ale keď robíš priebežne pokladňu i záväzky, tak je to nemožné ... a majú ťa. Tak že aj tak sa dá.
Majú podľa zákona o účtovníctve, ak nie sú smernice, ale ak zákon o dani z pridanej hodnoty hovorí aj niečo iné tak prečo nie
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Dátum vzniku účtovného prípadu a právo na odpočítanie dane sú dva rozdielne pojmy. Účtovná evidencia a evidencia podľa § 70 Zákona o dani z pridanej hodnoty rovnako, ak zoberieme do úvahy, čo je ich cieľom a podľa ktorých zákonov ich účtovná jednotka a daňový subjekt vedie.

A to že sú doklady niekde inde ako pri účtovníčke ešte neznamená, že ich účtovná jednotka nemala k dispozícii.

V takýchto prípadoch je vhodné spísať si prevzatie dokladov aj s uvedením dátumov (pre zdôvodnenie prípadných nezrovnalostí a vytknutí nedostatkov pri kontrole), a zároveň využiť všetky možnosti, ktoré nám dotknuté zákony umozňujú.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AVO
Dátum vzniku účtovného prípadu a právo na odpočítanie dane sú dva rozdielne pojmy. Účtovná evidencia a evidencia podľa § 70 Zákona o dani z pridanej hodnoty rovnako, ak zoberieme do úvahy, čo je ich cieľom a podľa ktorých zákonov ich účtovná jednotka a daňový subjekt vedie.
A to že sú doklady niekde inde ako pri účtovníčke ešte neznamená, že ich účtovná jednotka nemala k dispozícii.
V takýchto prípadoch je vhodné spísať si prevzatie dokladov aj s uvedením dátumov (pre zdôvodnenie prípadných nezrovnalostí a vytknutí nedostatkov pri kontrole), a zároveň využiť všetky možnosti, ktoré nám dotknuté zákony umozňujú.
Janka, žeby sa vrece roztrhlo s tými otázkami? vyzerá to ako nekonečný príbeh.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
zlatá sociálka...ešte nech mi niekto povie, že prečo sa nevenujem aj účtovníctvu...aspoň hodinu denne nebudem na sociálku nadávať
0 0
Ala100 Ala100

Ala100 je offline (nepripojený) Ala100

mam podobny problem s doslou fakturkou, ale z CR. akurat vcera mi doniesol sefik fakturku s datumom vystavenia 02.02.2005, pravdaze aj s prijmovym dokladom s rovnakym datumom. dnes je 07.12.2005. mam dilemu s akym kurzom to nahrat do uctovnictva a teda aj na samozdanenie. Mozte sa k tomu vyjadrit? Osobne by som to najradsej hodila do smetniaka
0 0
sarmantna sarmantna

sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

Do účtovníctva aj na samozdanenie treba faktúru nahrať kurzom 2.2.2005, hlavne keď je príjmový doklad s tým dátumom!!
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Prečítala som si tieto príspevky a aj súvisiace . A mám dilemu. Čím viac čítam tým sa viac zamotávam.
Mám faktúru zo dňa 31.12.2005- zdaniteľné plnenie. Tovar bol prijatý na sklad 31.12.2005. Faktúra však nebola odovzdaná na zaúčtovanie./bola na sklade/
Faktúra sa objavila teraz v marci 2006 , keď dodávateľ zistil , že nie je uhradená.
Zmeškali sme právo na odpočítanie DPH v decembri 2005 a aj januári 2006.

Teda mi vychádza z toho , ak si chceme odpočítať DPH, tak musíme podať dodatočné priznanie za január alebo december.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

heket
Prečítala som si tieto príspevky a aj súvisiace . A mám dilemu. Čím viac čítam tým sa viac zamotávam.
Mám faktúru zo dňa 31.12.2005- zdaniteľné plnenie. Tovar bol prijatý na sklad 31.12.2005. Faktúra však nebola odovzdaná na zaúčtovanie./bola na sklade/
Faktúra sa objavila teraz v marci 2006 , keď dodávateľ zistil , že nie je uhradená.
Zmeškali sme právo na odpočítanie DPH v decembri 2005 a aj januári 2006.

Teda mi vychádza z toho , ak si chceme odpočítať DPH, tak musíme podať dodatočné priznanie za január alebo december.
1. V decembri ste mali urobiť rezervu na túto nevyfakturovanú dodávku.
2. Právo na odpočítanie dph si uplatníte v marci, až vtedy ju máte fyzicky.
Opravujem sa: ešte sme len pred podaním dph za február, takže do 2/2006.
Naposledy upravil Tweety : 07.03.06 at 12:21
0 0
luluhaha luluhaha

luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

Ja mám podobný problém, len ide o fa z EU, d.vystavenia 4.10.05, zaplatené v hotovosti 4.10.2005 ale až teraz som to zistila - 7.3.2006 som obdržala faktúru aj s príjmovým - vypísala som dodatočné DP a teraz som na pochybách (JU,sme štrvťročný platitelia) - žeby som to mohla pichnúť do I.Q 2006?
0 0
heket heket

heket je offline (nepripojený) heket

Tweety
1. V decembri ste mali urobiť rezervu na túto nevyfakturovanú dodávku.
2. Právo na odpočítanie dph si uplatníte v marci, až vtedy ju máte fyzicky.
1.Ohľadne rezervy mi je to jasné, to už je spracované.
2. Prečo nie do februára.Veď doklad je do podania DPH za február.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

heket
1.Ohľadne rezervy mi je to jasné, to už je spracované.
2. Prečo nie do februára.Veď doklad je do podania DPH za február.
Prepáč,jasné, ešte nebola dph za február,takže odpočítaš vo februári.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
heket
Prečítala som si tieto príspevky a aj súvisiace . A mám dilemu. Čím viac čítam tým sa viac zamotávam.
heket
Mám faktúru zo dňa 31.12.2005- zdaniteľné plnenie. Tovar bol prijatý na sklad 31.12.2005. Faktúra však nebola odovzdaná na zaúčtovanie./bola na sklade/
Faktúra sa objavila teraz v marci 2006 , keď dodávateľ zistil , že nie je uhradená.
Zmeškali sme právo na odpočítanie DPH v decembri 2005 a aj januári 2006.
Teda mi vychádza z toho , ak si chceme odpočítať DPH, tak musíme podať dodatočné priznanie za január alebo december.
Správne sa domnievate. To, že doklad bol na sklade a teda nebol predložený k zaúčtovaniu je chybou obehu dokladov na firme a nie je dôvodom na neuplatnenie si práva na odpočítanie v zdaňovacom období, kedy právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období, ak ste doklad obdržali do 25. 1. 2006. Za týchto podmienok právo na odpočítanie dane možno uplatniť za mesiac december 2005, alebo január 2006.
Tweety
1. V decembri ste mali urobiť rezervu na túto nevyfakturovanú dodávku.
Tweety
2. Právo na odpočítanie dph si uplatníte v marci, až vtedy ju máte fyzicky.
Opravujem sa: ešte sme len pred podaním dph za február, takže do 2/2006.
V citovanom príspevku je jednak chybná rada týkajúca sa účtovania predmetnej dodávky. Nie je dôvod na tvorbu rezervy, nakoľko sa nejedná o zohľadnenie rizík a neistôt plynúcich z existencie záväzku, ktorý účtovná jednotka nevie identifikovať čo do výšky, prípadne časového vymedzenia. Dodávka súvisí so vznikom reálneho záväzku, ktorý účtovná jednotka premietne do účtovníctva pri vzniku účtovného prípadu v závislosti od internej úpravy týkajúcej sa účtovných operácií na prelome účtovných období. Má možnosť ich zaúčtovať v rámci číselnej rady faktúr roka 2005, alebo ako nevyfakturovanú dodávku t.j. na účet 326. Predmetné účtovanie závisí od toho, ako má účtovná jednotka premietnuté účtovanie upravujúcich závierkových účtovných operácií do interných postupov.
Druhou chybnou radou, je uplatnenie práva na odpočítanie v marci, alebo po oprave vo februári. V tomto období nemôže daňový subjekt uplatniť právo na odpočítanie dane v prípade, že doklad obdržal do 25. 1. 2006. To, že faktúra sa nachádzala na sklade, nakoľko súvisela s príjmom na sklad neznamená, že daňový subjekt doklad obdržal v tomto období. Právo na odpočítanie dane v mesiaci február, alebo marec je možné uplatniť za predpokladu, že daňový subjekt faktúru obdržal po termíne 25. 1. 2006. Ak splníte túto podmienku, právo na odpočítanie je možné uplatniť bez možnosti voľby v období, kedy faktúru daňový súbjekt obdrží. Ak ju obdrží vo februári, právo na odpočítanie dane uplatní vo februári, ak v marci, tak právo na odpočítanie dane uplatní v marci.
heket
1.Ohľadne rezervy mi je to jasné, to už je spracované.
heket
2. Prečo nie do februára. Veď doklad je do podania DPH za február.
Tak ako som uvádzala, mám za to, že v prípade, že podmienky dodávky sú jasné ku dňu zostavenia účtovnej závierky, nie je dôvod na účtovanie rezervy. Právo na odpočítanie dane nesúvisí s tým, či už máte spracované daňové priznanie za mesiac február, ale kedy ste faktúru obdržali. Uvedené platí iba v prípade, že ste doklad obdržali po termíne 25.1. 2006.
Tweety
Prepáč,jasné, ešte nebola dph za február,takže odpočítaš vo februári.
Uvedená podmienka platí v prípade zadanej otázky len vtedy, ak doklad daňový subjekt obdržal v mesiaci február.
Naposledy upravil Jana Acsová : 07.03.06 at 17:03
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Uzatváram tému DPH a oneskorený doklad. Otázky zadávateľov boli zodpovedané.
0 0