Zavrieť

Porady

Usporiadat
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

V praxi je väčšinou ustálené, že právne služby advokáta podľa dohody sú klientovi poskytnuté dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku súdu, t.j. advokátovi vzniká týmto dňom daňová povinnosť a do 15 dní v prospech klienta - platiteľa DPH je povinný vyhotoviť faktúru.[/quote

Nie vždy sa to podarí: koľko krát sa mi stalo, že som rozsudok zaslala napr. v 1/06 na súd, aby som dostala pečiatku právoplatnosti (po tlf.rozhovore s pracovníčkou súdu som vedela, že v januári je právoplatný), ale keďže na súdoch sú strašne zanepráznený, právoplatný rozsudok s pečiatkou mi zašlú až v máji. Kedy vystaviť faktúru a s akým dátumom dodania služby? Tých horeuvedených 15 dní sa mi nedá dodržať, mám 70% rozhodnutí zo súdov, ktoré mi dôjdu až po dvoch či troch mesiacoch od právoplatnosti rozhodnutí. Vystavujem faktúry vtedy, keď mi prídu správoplatnené.Myslíte, že je to správne?
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Pripojí sa ešte niekto k danej téme?
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

jééj ja by som sa pridala, keď ešte nie je neskoro... riešim presne ten istý problém.

Nedá sa ustrážiť vždy právoplatnosť rozhodnutia. My ich máme dosť a niekedy vyznačenie právoplatnosti trvá aj pol roka, keď je sudkyňa napríklad chorá alebo etc... A ja predsa nemôžem každý deň obvolávať súdy či už je rozsudok právoplatný...

Ešte mi teraz napadlo že deň vzniku daňovej povinnosti by mohol napríklad byť aj deň vyznačenia právoplatnosti rozsudku.. Tento dátum je taktiež na rozsudku uvedený.

A ešte taká maličkosť... Ako mi daniar príde vlastne na to, kedy ten rozsudok nadobudol právoplatnosť? To mám ku každej faktúre prikladať kópiu rozsudku? (ak originál ide klientovi)

Tak čo, skúsite?
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Jana Acsová
Ešte na doplnenie:
Ak budete považovať prijatú úhradu za platbu za čiastkové plnenie, nie je potrebné následne ju vyúčtovať ako zálohu. Vystavovali by ste faktúru s dátumom dodania v deň prijatia platby a to na čiastkové plnenie a vyúčtovacie plnenie na zvyšok trov právneho zastúpenia s dátumom dodania v deň nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorý je posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.
Ešte sa chcem opýtať, ako vlastne potom bude vyzerať takáto faktúra?
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

ibiza
Ešte mi teraz napadlo že deň vzniku daňovej povinnosti by mohol napríklad byť aj deň vyznačenia právoplatnosti rozsudku.. Tento dátum je taktiež na rozsudku uvedený.
Aj tak mi nedá... posledný deň dodania služby by mohol byť aj deň odovzdania spisového materiálu. Až vtedy sa pre nás definitívne končí právne zastupovanie... Klientovi odovzdám právoplatný rozsudok a ostatný materiál zo spisu... Hm? Právne zastupovanie sa predsa nekončí dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku. Veď my predsa ešte čakáme na právoplatnosť, po jej nadobudnutí rozsudok vezmem na súd alebo ho pošlem poštou na súd, následne po doručení sa ešte píše výzva odporcovi na úhradu trov..

Z toho mi teda vychádza, že posledný deň dodania služby si určí advokát vlastne sám?
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Bea:

Trovy súdneho zastúpenia, na ktoré sa uplatňuje DPH - sú mi jasné.
Ale čo s paušálnou odmenou podľa vyhlášky 655/2004 Z.z. § 15 a 16, na ktorú sa DPH neuplatňuje ? Je tento príjem považovaný za oslobodený ? Nie je advokát povinný používať koeficient?
ďakujem za rady.
0 0
ibiza ibiza

ibiza je offline (nepripojený) ibiza

Čo sa týka paušálnych náhrad, k tým advokátovi súd DPH v zmysle vyhlášky 655/2004 Z.z. neprizná, avšak podľa zákona o DPH je to jeho príjem - protihodnota takže DPH z toho odviesť musí... a klient mu ho musí zaplatiť.. Existuje na to aj stanovisko DR SR, je to tu niekde na porade, ale neviem presne, kde..
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Ďakujem ....
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

ibiza
A ešte taká maličkosť... Ako mi daniar príde vlastne na to, kedy ten rozsudok nadobudol právoplatnosť? To mám ku každej faktúre prikladať kópiu rozsudku? (ak originál ide klientovi)
Áno, ku každej faktúre treba priložiť kópiu súdneho rozhodnutia.Za rok spravím aj 800 faktúr podľa rozhodnutí a neviem si predstaviť potom vysvetľovanie daniarom pri kontrole, prečo taká či onaká suma je na faktúre, keby som nemal pripojené rozhodnutie priamo pri faktúre.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

ibiza
A ešte taká maličkosť... Ako mi daniar príde vlastne na to, kedy ten rozsudok nadobudol právoplatnosť? To mám ku každej faktúre prikladať kópiu rozsudku? (ak originál ide klientovi)
Áno, ku každej faktúre treba priložiť kópiu súdneho rozhodnutia.Za rok spravím aj 800 faktúr podľa rozhodnutí a neviem si predstaviť potom vysvetľovanie daniarom pri kontrole, prečo taká či onaká suma je na faktúre, keby som nemala pripojené rozhodnutie priamo pri faktúre.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Prosím vás, čo s trovymi, ktoré opečiatkoval súd napr. 2.februára 2007 s tým, že právoplatný rozsudok je 30.12.2006? V podvojnom účtovníctve netreba náhodou vytvoriť ešte v starom roku nejaké výnosy budúcich období? Alebo jednoducho len spraviť faktúru v novom roku toho 2.februára 2007?
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Natka Pozri príspevok
Prosím vás, čo s trovymi, ktoré opečiatkoval súd napr. 2.februára 2007 s tým, že právoplatný rozsudok je 30.12.2006? V podvojnom účtovníctve netreba náhodou vytvoriť ešte v starom roku nejaké výnosy budúcich období? Alebo jednoducho len spraviť faktúru v novom roku toho 2.februára 2007?
Prosím vás, pomôže mi niekto?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Právničke sme zaplatili preddavok na náhradu trov exekúcie za úkony v exekučnom konaní. Na aký účet to zaúčtovať?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zaplatené preddavky účtujeme na 314.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
pripojim sa. tiez si myslim ze treba vystavit fakturu, len moj advokat mi tvrdi ze staci rozhodutie. ako sa to ale vyriesi ak vystavi fakturu klientovi - a ponecha si to ako odmenu? zapoctom? a este jeden problem s tym rezijnym pausalom - myslim ze jednoznacne treba DPH, ale vraj v zakone o advokacii je to mimo DPH.
0 0
Maxima25 Maxima25

Maxima25 je offline (nepripojený) Maxima25

benefin Pozri príspevok
pripojim sa. tiez si myslim ze treba vystavit fakturu, len moj advokat mi tvrdi ze staci rozhodutie. ako sa to ale vyriesi ak vystavi fakturu klientovi - a ponecha si to ako odmenu? zapoctom? a este jeden problem s tym rezijnym pausalom - myslim ze jednoznacne treba DPH, ale vraj v zakone o advokacii je to mimo DPH.
prosim vie sa niekto k tomuto vyjadrit? riesim tento isty problem.. dost surny...dakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Po prečítaní tejto témy , pustiť sa do účtovníctva akvokáta , alebo nie ? Dokonca v blízkej dobe sa stane plátcom DPH.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať