Zavrieť

Porady

Ročné vysporiadanie DPH

Prosím Vás, pomôžte mi niekto vysomáriť sa z ročného vysporiadania DPH.
Výpočtu koeficientu rozumiem. Teda asi... Z minulého roka som používala koeficient 0,94. Teraz na konci roka mi vyšiel 0,80. Krátený nárok na odpočet DPH uplatňujem jedine pri nájomnom, kde je každý mesiac výška DPH 53,00€, pričom som si uplatňovala len 49,82€. Ročné vysporiadanie v podstate znamená, že zohľadním rozdiel medzi koeficientom z minulého roka a tým, čo mi vyšiel na konci roka? Teda že som si z faktúr za nájomné mala uplatňovať len 42,40€?

O čom vlastne ročné vysporiadanie je? Keď som dala v programe vykonať ročné vysporiadanie, z daňovej povinnosti 160€ mi vyšiel 2000€ nadmerný odpočet.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
len prvý koeficient sa odsúhlasuje, resp. oznamuje na DU, ostatné už vyplývajú z prepočtu. DU má možnosť to riešiť pri kontrole.
alebo
ešte sa môže odsúhlasovať aj nasledujúci koef. ak je iný než vypočítaný - ked vyplýva zo zmenených podmienok a daňovník chce postupovať inak, než mu vyplýva zo zákona.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
kremienok76 Pozri príspevok
pokiaľ viem, každý rok po prepočítaní skutočných oslobodených služieb vypočítam koeficient a ten oznámim na DU... predsa sumy tých služieb môžeš mať rôzne v každom roku.... robím to tak niekoľko rokov a nikde nebola k tomu pripomienka z DU
zotrvačnosť nie vždy je na mieste, pozri:

§50 zákona o DPH
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

... ak nie je voľba, prečo to oznamovať ? zbytočná byrokracia
1 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

Poraďáci, nemáte vzor Oznámenia , ktoré posielate pri vysporiadavani koeficienta na konci roka? Ako to vyzerá, čo tam má všetko byť.
ďakujem
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Maaaria Pozri príspevok
Poraďáci, nemáte vzor Oznámenia , ktoré posielate pri vysporiadavani koeficienta na konci roka? Ako to vyzerá, čo tam má všetko byť.
ďakujem
Aké oznámenie, čo rozumieš pod vysporiadaním koeficienta na konci roka? Ak myslíš výpočet ročného koeficientu po skončení roka, ktorý budeš používať v roku 2012 ten sa nikde neoznamuje.
0 0
kremienok76 kremienok76

kremienok76 je offline (nepripojený) kremienok76

Stefan2005 Pozri príspevok
zotrvačnosť nie vždy je na mieste, pozri:

§50 zákona o DPH
(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

... ak nie je voľba, prečo to oznamovať ? zbytočná byrokracia
myslím, že v prípade ak tým ušetrím v priebehu roka, resp. mám menší rozdiel v povinnosti DPH na konci roka, tak ho radšej oznámim a počítam novým... či zle chápem ...
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Nič neoznamuješ,rozdiel vyriešiš v účtovníctve cez uzávierkové operácie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kremienok76 Pozri príspevok
myslím, že v prípade ak tým ušetrím v priebehu roka, resp. mám menší rozdiel v povinnosti DPH na konci roka, tak ho radšej oznámim a počítam novým... či zle chápem ...
len prvé obdobie sa počíta s oznámeným koeficientom, v nasl. období sa používa koeficient z predchádzajúceho roka. Ak sa výrazne zmenia skutočnosti a chceš použiť iný, než vypočítaný koeficient, nestačí oznámiť, ale vyžiadať si súhlas správcu dane.
0 0
vistero vistero

vistero je offline (nepripojený) vistero

Ahojte , mne audítor radil urobiť koeficient za predošlý rok celý a používať to v ďalšom roku. Je to správny postup, my okrem služieb aj školíme zamestnancov firiem a školenia nám predstavujú 13% z príjmov celého roku, mám teda dávať 0,87 x dph pri každom výdaji?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať