Zavrieť

Porady

Započítanie faktúr

Prosím vás, ako mám urobiť započítanie faktúr v JÚ?
Môžem zaznačiť do denníka dodávateľskú a odberateľskú faktúru ako nepeňažnú operáciu? Alebo sa to zaznačuje nejak inak?

Ďakujem za pomoc
Usporiadat
Aňa Aňa

Aňa je offline (nepripojený) Aňa

unavená zmenami zákonov
Ospravedlňujem sa, ak som sa zle vyjadrila. Nemyslela som tým, že je to chyba. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale aj ja sa niekedy ináč vyjadrím a vyzerá to ako by som chcela povedať, že je to zlé.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Niekedy je započítanie pohľadávok jednostranný právny úkon (podľa obč.z. § 580) - stačí aby jedna strana urobila kroky smerujúce k započítaniu pohľadávok, vtedy asi nedospejete k výmene PPD a VPD, takže ostáva druhá možnosť - ID, zápočtový list.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Beata
Keď mi príde zápočtový list, napíšem si na faktúru "Uhradené zápočtom (viď zápočtový list). Tento zápočtový list si prefotím a priložím k faktúram, ktoré sú predmetom zápočtu. Zápočet mi zároveň slúži ako interný doklad. V účto mi to ide cez bezhotovostný príjem a výdaj a samozrejme podľa charakteru do nákladov.
Myslím si, že toto je správny postup.

Len by som to trošku doplnil:

na konci roku je treba v peňažnom denníku, v rámci uzávierkových operácii zaúčtovať príjem aj výdaj.

Viem, že daňovú povinnosť to neovlyvní. Ale platí aj zákon o účtovníctve a ten tiež pozná sankcie. Kontroluje to DÚ. Alebo môže konrolovať. Zatiaľ neviem o veľa pokutách v JÚ za porušenie zákona o účtovníctve, ale keď nič nenájdu, možno sa im to hodí. Tak prečo riskovať.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Danka Kosibová
vidite Lucka Vam to ako pekne do podrobna rozpisala. Ja len doplnim, ze ak niekomu neberie program uctovanie dvoch rovnakych uctov ako mne, robim si zápočet cez pomocny ucet 395 - vnutorne zuctovanie.

takze 311/395 fa A
a potom 395/311 fa B
Pozor! Požiť účet 395 je chyba. Tento účet je určený na účtovanie medzi vnúropodnikovými jednotkami. Už som videl pokutu za nesprávne účtovanie na účte 395 (bola 100 000 a na základeš odvolania ju DR znížilo na 10 000).

Nič ale nebráni doplniť do účtového rozvrhu účet, ktorý rámcová účtová osnova neobsahuje, napr. 399
Naposledy upravil mudroš : 19.08.04 at 15:39 Dôvod: Preklep v sume
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Mudroš, ďakujem za odobrenie môjho postupu, len dodávam, že do príjmu a výdavku to samozrejme ide, aj som to napísala. Len to nejde cez hotovosť, lebo v skutočnosti tie peniaze neprešli pokladňou, ani bankovým účtom.
No neviem, sú rôzne účtovné softy, ale ak by sme si zobrali klasický peňažný denník, tak to pôjde do stĺpca priebežné položky, ďalej príjmy (ovplyvňujúce základ dane) a naopak zase priebežné položky a výdavok (ovplyvňujúci základ dane) a rozpísaný podľa typu - materiál, tovar, réžia atď.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

My robime mnozstvo vzaj. zapoctov, hlavne s materskou firmou z Belgicka. A robim to tak, ze v knihe dosl. fa a vyd. fa zuctujem uhrady ale bez toho aby mi tieto uhrady uctovne vstupovali do pen. dennika, cize ich uhradu nezauctujem. A sumu, v kt. sa mi stretnu pohladavky so zavazkami tu zauctujem ako: 321/311. Dokonca mam aj take pripady, kde cast fa je fyzicky zaplatena cez ucet a cast fa je zapocitana. Myslim, ze je to OK, ci nie? Robim to tak uz asi 4 roky.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Súhlasím s tým, že je to treba dostať do príjmov a výdavkov. inak by bol skreslený výkaz o príjmoch a výdavkoch, teda účtovná závierka.
Ale ak skutočne nenastal príjem a výdavok (v hotovosti alebo na BÚ), tak sa to musí robiť v uzávierkových operáciách. Vykazovať príjmy a výdavky peňažných prosriedkov, ktoré v skutočnosti nenastali, je podvod.
0 0
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Ako má byť v JÚ správne zaúčtovaný zápočet, jedná sa mi hlavne o dátum nakoľko firme hrozí že bude platiteľom DPH. Ak je došlá faktúra na 10 000,- a vystavená faktúra na 100 000,- a k zápoču dôjde napr. 5.7.2005 účtujem tento zápočet cez ID s dátumom 5.7.2005 alebo keďže sa jedná o nepeňažnú operáciu k 31.12.05. Príjem 90 000 Sk účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ESTER
Ako má byť v JÚ správne zaúčtovaný zápočet, jedná sa mi hlavne o dátum nakoľko firme hrozí že bude platiteľom DPH. Ak je došlá faktúra na 10 000,- a vystavená faktúra na 100 000,- a k zápoču dôjde napr. 5.7.2005 účtujem tento zápočet cez ID s dátumom 5.7.2005 alebo keďže sa jedná o nepeňažnú operáciu k 31.12.05. Príjem 90 000 Sk účtujem ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
V postupoch účtov.v JÚ som nikde nevidela, že by sa zápočty robili v JÚ k 31.12.2005. V tvojom prípade by som účtovala 5.7.2005 do výšky záväzku t.j. 10.000,00 cez ID. Zbytok 90 000,00 neúčtuješ nikde, zostáva ti ako neuhradená, kedˇsa uhradí až potom ju zaúčtuješ dňom úhrady do peňaž.denníka.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Ja som v literatúre čítala, že v knihe záväzkov a pohľ. sa zaznačí, že zápočet (úhrada) bola vykonaná dňom zápočtu, čiže v tvojom prípade 5.7.2005, ale do denníka sa to dá v uzávierkových operáciách k 31.12. cez ID (len neviem, ktorý softvér to dokáže spraviť).
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Mickya
Ja som v literatúre čítala, že v knihe záväzkov a pohľ. sa zaznačí, že zápočet (úhrada) bola vykonaná dňom zápočtu, čiže v tvojom prípade 5.7.2005, ale do denníka sa to dá v uzávierkových operáciách k 31.12. cez ID (len neviem, ktorý softvér to dokáže spraviť).
A v ktorej liter.si to čítala? Ja to nemôžem nikde nájsť.
díky za odpoveď
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Rúbalová Renáta
A v ktorej liter.si to čítala? Ja to nemôžem nikde nájsť.
díky za odpoveď
Myslím, že to bol Poradca podnikateľa, ale nie som si istá. Nemám to pri sebe, mám to doma alebo možno v knižnici som to čítala, pozriem sa na to a dám vedieť.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Našla som to, je to poradca podnikateľa - Špeciál č. 2, ak by si ho nemala, môžem pohľadať ešte inú literatúru.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Mickya
Našla som to, je to poradca podnikateľa - Špeciál č. 2, ak by si ho nemala, môžem pohľadať ešte inú literatúru.
Prosím ťa skús ešte pohľadať, lebo poradcu podnik.špeciál č.2 nemám. A môhla by si mi napísať čo tam presne je, ako to je definované?
ďakujem.
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

Rúbalová Renáta
Prosím ťa skús ešte pohľadať, lebo poradcu podnik.špeciál č.2 nemám. A môhla by si mi napísať čo tam presne je, ako to je definované?
ďakujem.
Je tam uvedený príklad. Skúsim teda ešte niečo pohľadať, keď to nemáš.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Ja robím JU v MRP a dátum zápočtu dám podľa dohody o zápočte a zaúčtovanie do peňažného denníka robím cez ID ako nepeňažnú operáciu, ale do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich dane.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
alex1
Ja robím JU v MRP a dátum zápočtu dám podľa dohody o zápočte a zaúčtovanie do peňažného denníka robím cez ID ako nepeňažnú operáciu, ale do príjmov a výdavkov ovplyvňujúcich dane.
Aj ja s tebou súhlasím, ale vieš nejde mi do hlavy prečo by sa zápočty mali robiť ku koncu roka, ja som to nikde nečítala a ani na príkladoch nevidela.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Pri jednoduchom účtovníctve sa prostredníctvom interných dokladov robia uzávierkové operácie a tam je ten dátum 31.12. Ináč iba peňažné operácie. Ale tiež zápočty dávam normálnym dátum nie 31.12. aj keď nie je to peňažná operácia.
0 0
Zuna 3 Zuna 3

Zuna 3 je offline (nepripojený) Zuna 3

Prosím o radu ako mám do zápočtu uviesť:

Máme pohľadávku - faktúru 200.000,-- Sk

a pohľadávku - dobropis - 854.420,-- Sk

Chceme započítať tých 200.000,-- Sk
Ako to napísať do zápočtu ?
Viete mi poradit?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuna 3 Pozri príspevok
Prosím o radu ako mám do zápočtu uviesť:

Máme pohľadávku - faktúru 200.000,-- Sk

a pohľadávku - dobropis - 854.420,-- Sk

Chceme započítať tých 200.000,-- Sk
Ako to napísať do zápočtu ?
Viete mi poradit?
Na to, aby si mohla urobiť zápočet, potrebuješ mať záväzok, s ktorým tie pohľadávky započítaš, a to si neuviedla. Alebo ide o vašu pohľadávku a váš dobropis? Ak je tak, potom z faktúru 200000.- započítaš celú sumu, a z vášho dobropisu rovnako 200000.-, na úhradu pohľadávky ostane 0.- a dobropisu 654420.-.
Naposledy upravil Tweety : 26.08.08 at 07:35
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať