Zavrieť

Porady

Odvody ZP od 1.1.2011 za výkon funkcie správcu SVB

Ahojte,
podľa nového zákona o zdravotnom poistení je od 1.1.2011 povinnosť platiť odvody z odmeny za výkon funkcie správcu SVB podľa ZDP § 5 písm.d) na zdravotné poistenie.
Je možné odmenu za výkon funkcie správcu SVB realizovať formou Dohody o pracovnej činnosti z ktorej sa ZP neplatí?
Ďakujem za radu.
Usporiadat
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Llívia Pozri príspevok
Kvôli odvodom sme zrušili odmenu pre predsedu SVB a uzatvorila sa s ním dohoda o pracovnej činnosti. Poslali sme registračný list zamestnávateľa do Sociálnej poisťovne. Teraz mi odtiaľ volala pracovníčka, že nemáme vyplnený SK NACE. Aké číslo tam mám dať?
Na potvrdení o pridelení IČO je uvedené: nejaké číslo + prenájom priestorov (presné znenie si nepamätám). Mám hľadať SK NACE prislúchajúce k tejto činnosti, aj keď SVB nevykonáva žiadnu podnikateľskú činnosť?
SK NACE by malo byť to isté ako na daňovom priznaní pre SVB,
teda 68.32.0
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Na daňové priznanie som žiadne SK NACE nedávala (ani im to nechýbalo ). Nahlásila som tebou uvedený kód. Ďakujem za potvrdenie.
Predchádzajúci príspevok som upravila, ale nejako zase zblba Porada a nedal sa mi odoslať, až teraz.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

kedysi to bolo 70320 správa nehnuteľností

ale teraz je to 68320 správa nehnuteľnosti na základe poplatkov alebo zmluv

je to aj na POTVRDENI o prideleni IČO
0 0
shaza shaza

shaza je offline (nepripojený) shaza

My používame:

SK NACE: 68.32.0
Právna forma: 271
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Halli Pozri príspevok
kedysi to bolo 70320 správa nehnuteľností

ale teraz je to 68320 správa nehnuteľnosti na základe poplatkov alebo zmluv

je to aj na POTVRDENI o prideleni IČO
Na našom potvrdení o pridelení IČO je kód: prenájom nehnuteľností.
(Starý kód, lebo SK NACE (ak sa nemýlim) sa používa od 2008. Niekto asi urobil chybu pri určovaní prevažujúcej činnosti. Dúfam, že štatistický úrad, nie ja )
Na čo sú komu kadejaké kdejaké nejaké kódy?! Celá štatistika je jedna hnusná buserácia ľudí.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Je treba znova pozrieť na registráciu SVB, už je tam to nové SK NACE.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Neviem, čo tým myslíš. IČO prideľuje štatistický úrad.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

svojar Pozri príspevok
Je treba znova pozrieť na registráciu SVB, už je tam to nové SK NACE.
Je to tu: http://www.ean.sk/index.php?page=reg...ion=search&co=
zadaj do okienka slovo správ, vyhodí okrem iného aj činnosť
Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv
68320
2 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Na tej stránke som to dnes ráno hľadala a nič mi nenašlo - zadávala som reťazec - kód do políčka "Hľadaj" v strede stránky a ľala, tam treba zadať popis . Kód treba zadať do políčka "Hľadaj" vľavo (čo mi ráno nenapadlo urobiť).
(A nájsť zoznam SK NACE na stránke štatistického úradu je skoro nemožné )
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

No však práve pozrieť na stránku ŠÚ a zadať si svoje IČO a ukáže Ti organizáciu vrátane SK NACE.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My sme doteraz všetky odmeny vyplácali na konci roka, všetky boli na základe dohody.
Ako to chcete robiť tam kde píšete predsedovi SVB účtovníctvo ak to robí niekto iný? Alebo mu vymyslíte inú prácu do dohody?

Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene, má a plní nejaké povinnosti a tiež má stanovené čo nesmie. Nie je mi jasné prečo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne, pretože tie stanovené povinnosti musí plniť, aj keď je štatutár. Pritom to nie je zamestnanec, ktorý by denne robil od "vidím" do "nevidím". Nedá sa to zrovnávať s nejakým príjmom štatutárneho orgánu v nejakej správnej rade, dozornej rade, atď v nejakom podniku a z toho mu vyplývajúci príjem. Z funcie štatutára mu predsa zo zákona nevyplýva žiadna odmena (odmena sa dáva len predsedovi a členom rady). Štatutár tu má akurát právo "riadiť a konať v mene spoločenstva". A čo to ostatné čo robí predseda?
Naposledy upravil Orim : 13.02.11 at 23:23
0 0
shaza shaza

shaza je offline (nepripojený) shaza

"Ako to chcete robiť tam kde píšete predsedovi SVB účtovníctvo ak to robí niekto iný? Alebo mu vymyslíte inú prácu do dohody?"

No, účtovníctvo je dosť široký pojem a nikde nie je určené, že to nemôžu vykonávať viacerí ľudia... vždy sa dá vymyslieť do textu dohody o pracovnej činnosti všeličo - napr. zabezpečovanie odpisov, jednanie s dodávateľmi a podobne, určite sa tam dá dať všeličo... je len na predsedovi SVB, aby s takýmto navrhovaným riešením súhlasil, čo myslím, že nie je problém, nakoľko si stačí spočítať, koľko peňazí na tom ušetrí...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Orim Pozri príspevok
...Ako to chcete robiť tam kde píšete predsedovi SVB účtovníctvo ak to robí niekto iný? Alebo mu vymyslíte inú prácu do dohody?
Jednoducho, ten iný za spracovanie účtovníctva nič nemá (toto platí u nás).

Orim Pozri príspevok
...Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene, má a plní nejaké povinnosti a tiež má stanovené čo nesmie. Nie je mi jasné prečo vykonávať funkciu predsedu na základe dohody nie je správne...
Toto už bolo rozoberané aj v nejakej inej téme. Je to to isté, ako keď funkciu konateľa nemôže konateľ vykonávať na základe pracovnej zmluvy alebo niektorej z dohôd mimo pracovnej činnosti.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

svojar Pozri príspevok
No však práve pozrieť na stránku ŠÚ a zadať si svoje IČO a ukáže Ti organizáciu vrátane SK NACE.
Môžeš dať sem presný odkaz na tú stránku ŠÚ, kde treba zadať IČO? Nenašla som to.
(Na stránke registra SVB SK NACE nevypisuje.)
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Skús tu http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=2844
vstúp do registra, zadaj IČO
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Kam vy na takéto info chodíte?
(Máme tam to, čo som písala: 68200 Prenájom a prevádzkovanie vlastných alebo prenajatých nehnuteľností. Treba to zmeniť na 68.32.0?)
Naposledy upravil Llívia : 14.02.11 at 10:37 Dôvod: Opravila som kód.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Toto je v manuáli Sociálnej poisťovne.

Zamestnanec v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na nepravidelný príjem, je zamestnancom len na účely dôchodkového poistenia.

Zamestnanec, ktorý je v právnom vzťahu, ktorý mu zakladá právo na pravidelný mesačný príjem, je zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.

Mňa zaujíma, čo sa rozumie "právny vzťah, ktorý mu zakladá právo na pra- nepra- videlný príjem". Mám pri sebe stanovy spoločenstva, kde je uvedené:
a) Za výkon funkcie v rade patrí členovi rady a predsedovi rady mesačná odmena.
b) Za výkon funkcie predsedu patrí mesačná odmena.
c) za výkon činnosti patrí účtovníkovi odmena.
Mám za to, že vo všetkých 3 prípadoch je práve toto ten právny vzťah zakladajúci právo na príjem, pričom a) a b) sú pravidelným príjmom a c) nepravidelný.
Na tomto základe bolo spoločenstvo povinné sa prihlásiť do SP najneskôr do 31.01.2011? Ak sa neregistrovalo, čo ho čaká, aké sankcie? Príjem žiadnemu z nich nebol v r. 2010 vyplatený, okrem predsedu (prík.zmluva). Tomu to chcem spraviť v r. 2011 tak, aby bola z toho DVP aj u ostatných, otázka znie či je to v tomto prípade možné. Bolo by riešením zmena stanov v týchto bodoch?
2 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Posúvam... a ďakujem za akúkoľvek prospešnú radu.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Draci na mzdy, kde ste sa všetci podeli. :-) Zdá sa, že je to tvrdý oriešok na rozriešenie.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Žiadny názor? Žiadna úvaha? Skutočne nikto nič?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať