Zavrieť

Porady

Internet Banking - BEZPECNOST

Zdravim,
potreboval by som vediet ako mam co najlepsie zabezpecit pevny PC (WinXP64bit,ESET Smart Security) z ktoreho obsluhujem Internet Banking (dalej len IB).
PC je pripojeny na wifinu (Typ zabezpecenia: WPA2-PSK).

- co nastavit na wifine?
- co nastavit na PC?
- popr. nejake ine typy...


Diky
Usporiadat
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

Vlado40 Pozri príspevok
Sieť so skrytým názvom vidieť ako iná sieť.
to zalezi od aplikacie, neviem ako winy a napr inssider(mozem pozret ked sa k tomu dostanem), ale network manager v ubuntu neukaze nic, ani wifi manager v mobile
taky airodump uz detekuje nejaku siet, kismet bezpecne odchyti meno
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

michaaal Pozri príspevok
Cize ked to zhodnotim tak skryt siet je zbytocne a moze mi spravit problemy... Dolezite je mat silne heslo a WPA2 sifrovanie a schopny antivir.

A este k minulemu prispevku - ked mam raz pripojeny PC na kabel
z wifi routeru (nezavisle od toho ze mam v byte wifi siet z wifi routeru) tak nie je mozne sa dostat na ten pevny PC?
Neviem ci niekto spominal, ale je dolezite zmenit si aj heslo pre administraciu routera, pretoze ked si vsetko super zabezpecis a nechas si na routery default heslo, tak akokeby si nic nezabezpecil.
0 0
zacik23 zacik23

zacik23 je offline (nepripojený) zacik23

ak sa aj niekto nabura do tvojej wifi siete tak moznost zneuzitia tvojho IB je stale velmi mala kedze pri kazdej transakcii zadavas "unikatny kod" (predpokladam ze ked je niekto takyto paranoik tak urcite nema GRID Kartu) a moznost odchytenia tohto kodu je pre hackera minimalna (zamerne nepisem nulova).

Ak sa niekomu podari ziskat tvoj login a heslo do IB tak si maximalne moze pozriet tvoju historiu platieb a zostatok na ucte, ziadnu "aktivnu" transakciu nespravi.
0 0
Arnold123 Arnold123

Arnold123 je offline (nepripojený) Arnold123

Všetky dnešné prehliadače by mali podporovať https, čiže komunikácia klienta so serverom je zašifrovaná a aj v prípade, že by niekto odchytol dáta počas komunikácie z nezašifrovaniej wi-fi.
Hlavne mať čistý systém od kadejakých backdoorov, keylogerov ...., lebo sú aj také, čo po kliknutí v prehliadači na odostať podržia tento príkaz, zmenia číslo účtu kam poslať peniaze a odošle. Potom sa pošle zo serveru report o zadaných hodnotách a žiadosťou o kód z GRID karty. Vírus využíva iba nepozornosť užívateľa, ktorý na reporte neskontroluje číslo účtu a sám napíše kód a potvrdí.

http://goo.gl/twGxI

Ja využívam na IB Linux a Google Chrome v incognito móde.
Naposledy upravil Arnold123 : 25.01.11 at 15:44
0 0
existpierre existpierre

existpierre je offline (nepripojený) existpierre

na wifi nič nastavovať nemusíš, máš ju zašifrovanú.
Treba sa zamerať, aby si dávať pozor, aby si si počítača nenainštaloval nejaký nevhodný softwér alebo aby sa ti tam nenainštaloval sám, v čom ti pomôže ESET Smart Security a trocha zodpovednosti (vyhýbať sa pofidérnym internetovým stránkam a neinštalovať do počítača kadejaké blbosti. Ak si presvedčený, že nejaký program do počítača potrebuješ, najprv sa spýtaj (niekoho známeho alebo v nejakej internetovej diskusii), či je ten program dôveryhodný alebo či existuje nejaká dôveryhodná alternatíva.).
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

michaaal
A este k minulemu prispevku - ked mam raz pripojeny PC na kabel
z wifi routeru (nezavisle od toho ze mam v byte wifi siet z wifi routeru) tak nie je mozne sa dostat na ten pevny PC?
Pokiaľ si z PC pripojený k routeru káblom, router máš chránený firewallom, svojim nickom a silným heslom - nemusíš mať obavy.
Pri IB si banka pri KAŽDOM pripojení ku klientovi vytvára NOVÝ autorizačný kód, ktorý musíš potvrdzovať. A na začiatku som spomínal, aj ostatní spomínali: akonáhle vstúpiť na stránku IB, je spojenie ŠIFROVANÉ (poznáš to podľa https://.. - ale to som už predsa spomínal skôr). A takéto šifrované spojenie (vstup na zabezpečenú stránku) podporujú (aspoň dúfam) všetky prehliadače. A pokiaľ si na stránke IB z pevného PC (káblom), wifina je z toho mimo (len pri spojení s IB cez wifinu sa šíria vzduchom bankové číselka - ale šifrované - lebo je komunikácia medzi NB a routerom).
0 0
michaaal michaaal

michaaal je offline (nepripojený) michaaal

misoft Pozri príspevok
... A pokiaľ si na stránke IB z pevného PC (káblom), wifina je z toho mimo (len pri spojení s IB cez wifinu sa šíria vzduchom bankové číselka - ale šifrované - lebo je komunikácia medzi NB a routerom).
Pises ze ked som pripojeny kablom z pevneho PC do wifi routra, tak wifina (a teda aj WPA2 sifrovanie) je z toho mimo. Ale v podstate ide o tu istu siet, nie?
Takze ak by sa niekto dostal do wifiny, tak sa vie dostat do notebookov (ktore sa pripajaju vzduchom) a aj do pevneho PC (ktory je pripojeny kablom) ked je to jedna siet, resp. jeden a ten isty router, nie?
(teraz nehovorim o bezpecnosti IB ale celkovo o bezpecnosti pocitaca)
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

To že sú 4 PC napojené na jeden router neznamená ,že zdieľajú aj spoločnú sieť.
0 0
michaaal michaaal

michaaal je offline (nepripojený) michaaal

Vlado40 Pozri príspevok
To že sú 4 PC napojené na jeden router neznamená ,že zdieľajú aj spoločnú sieť.

cize ak by sa niekto dostal na wifinu (na ktoru su napojene notebooky), no mal by som pevny PC pripojeny kablom z wifi routra, tak tam sa nedokaze dostat?

ak ano, tak za akeho predpokladu?
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Tak napr. sieť má svoj názov a heslo a sú na každom PC určené zložky,súbory ktoré sú zdieľané v sieti.
0 0
michaaal michaaal

michaaal je offline (nepripojený) michaaal

resp. inak sa opytam - preco je mat lepsie zapojeny PC pomocou kabla k wifi routru ako cez sifrovanu wifi?
0 0
Vlado40 Vlado40

Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

Ak máš rýchly net ,tak kábel je rýchlejší ,stabilnejší ako wifi ,ktorá má aj prekážky.
0 0
michaaal michaaal

michaaal je offline (nepripojený) michaaal

to jasne, ale tema je bezpecnost...

Skratka ide mi o to ze z pohladu bezpecnosti

1.) preco je lepsie mat PC zapojeny kablom napriamo z wifi routra ako cez wifi?
2.) a ci to nie je vlastne jedno ze mam pevny PC zapojeny kablom ked mi ten wifi signal aj tak ide vzduchom (pre tie notebooky)?
0 0
Arnold123 Arnold123

Arnold123 je offline (nepripojený) Arnold123

Skús si prečítať: http://cs.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi
Je tam aj o tej bezpečnosti.
0 0
mecky mecky

mecky je offline (nepripojený) mecky

michaaal Pozri príspevok
to jasne, ale tema je bezpecnost...

Skratka ide mi o to ze z pohladu bezpecnosti

1.) preco je lepsie mat PC zapojeny kablom napriamo z wifi routra ako cez wifi?
2.) a ci to nie je vlastne jedno ze mam pevny PC zapojeny kablom ked mi ten wifi signal aj tak ide vzduchom (pre tie notebooky)?

1) lepsie z toho pohladu ze kabel je prakticky nenapadnutelny bez fyzickeho pristupu k routeru.
wifi je teoreticky napadnutelna, ale pri spravnom nastaveni (WPA2-AES (nie tkip, alebo ich kombinacia), vlastne ssid- nie default , silne heslo ) neexistuje prakticka moznost utoku, lebo hladanie kluca by trvalo radove desiatky rokov

2) hypoteticky keby niekto zisti kluc do wifi tak prenos po kabli by napadnut aj tak nemohol (mal by ale ine moznosti), v pripade splnenia bodu 1 je to jedno

samozrejme toto plati iba pre bezpecny prenos medzi tebou a routrom, trojany, utok z internetu, podvrhnute stranky a maili a vselico co tu bolo spominane je hrozbou aj nadalej
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Alebo jednoduchšie:
Signál pri WiFi do ruotra ide pekne zabalený a obalený a od routra letí vzduchom, stačí igelitový sáčok a chytíš vlny
Signál pri kábli ide po drôtiku (alebo kúskom skla) do routra, odtiaľ opäť káblikom k PC pekne zabalený a obalený.
Kým v prvom prípade je WiFi signál voľne dostupný (ako rádio), v druhom prípade by sa niekto musel PRIAMO prisať na kábel.
0 0
michaaal michaaal

michaaal je offline (nepripojený) michaaal

OK, dakujem vsetkym za info, aj za maximalne lopatisticke info od misoft-a

No este mam otazky (vlastne nie su az tak mimo temy):

1. Bol tu spominany program CCleaner ktorý vymaže dočasné súbory, cookies, atď... Co robi ine tento program ako ked manualne vo firefoxe kompletne vymazem historiu (cookies,cache,atd.)?

2. Taktiez tu bol spomenuty firewall
Comodo. Ak to dobre chapem, tak je to nahrada za windowsacky firewal? Cize ak by som chcel pouzivat comodo, tak musim mat vypnuty windows firewal? Resp. ESET Smart Security obsahuje vlastne tiez firewall, nie? Ako to vlastne funguje?
A teda preco je vlastne lepsi Comodo ako win firewall?
0 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Ak mas este smart security, tak zabudni na comodo (comodo je free, preto som ho tu spomenul)
windowsacky firewall samozrejme mozes vypnut, ak mas aktivovany ten estovsky
0 0
Arnold123 Arnold123

Arnold123 je offline (nepripojený) Arnold123

michaaal Pozri príspevok
OK, dakujem vsetkym za info, aj za maximalne lopatisticke info od misoft-a

No este mam otazky (vlastne nie su az tak mimo temy):

1. Bol tu spominany program CCleaner ktorý vymaže dočasné súbory, cookies, atď... Co robi ine tento program ako ked manualne vo firefoxe kompletne vymazem historiu (cookies,cache,atd.)?

2. Taktiez tu bol spomenuty firewall
Comodo. Ak to dobre chapem, tak je to nahrada za windowsacky firewal? Cize ak by som chcel pouzivat comodo, tak musim mat vypnuty windows firewal? Resp. ESET Smart Security obsahuje vlastne tiez firewall, nie? Ako to vlastne funguje?
A teda preco je vlastne lepsi Comodo ako win firewall?
Čo je firewall: http://cs.wikipedia.org/wiki/Firewall
Test firewallov: http://www.zive.cz/bleskovky/test-fi...9/default.aspx

Mal by byť aktívny iba jeden firewall. Keď nainštaluješ firewall tretej strany (od Comodo alebo Esetu), tak sa automaticky ten Windowsácky vypne.
1 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

1. Bol tu spominany program CCleaner ktorý vymaže dočasné súbory, cookies, atď... Co robi ine tento program ako ked manualne vo firefoxe kompletne vymazem historiu (cookies,cache,atd.)?
On nemaže len cookies a dočasné súbory, on odstráni aj už nepoužívané odkazy, adresy, históriu v Spustiť a Hľadať v Štart, schránku OS, fragmenty súborov (Chkdsk), vlastné súbory a adresáre (ktoré dočasne používa), prípadne v aplikáciách (Office, Nero Burning a pod.), multimédiách a tď, odstráni všetko to, čo bolo už používané, ale je to už nepotrebné. Zároveň vie skontrolovať registre a všetko v registroch, čo sa nepoužíva, nie je správne, nemá účel, odstráni (bez toho, aby narušil chod OS). Odstraňované položky registra sa však dajú zálohovať (ponúka to), takže, ak by niečo "pokašľal", je možné to vrátiť späť (ale mne zatiaľ nikdy nič nepokašľal).
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať