Zavrieť

Porady

vyúčtovacia fa za plyn 2010 a daňové priznanie

zazi zazi

zazi je offline (nepripojený) zazi

Včera sme odovzdali DPH na daňový úrad a dnes mi prišla vyúčtovacia fa za plyn za rok 2010 s 19 % DPH za obdobie od 19.1.2010-31.12.2010. Dátum vyhotovenia dali 15.1.2011. Každý mesiac sa platia fa za opakované dodávky. Musím podať dodatočné daňové priznanie za december 2010 ?
Usporiadat
danka28 danka28

danka28 je offline (nepripojený) danka28

Aj ked sa na to netvorila rezerva na konci roka 2010? Lebo konkretne, pri spravcovskej spolocnosti pri byte, sme tvorili rezervu na sluzby spojene s najmom bytu, ale pri plyne nie.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak ste si pri uzávierke äčtov, inventarizácii zostatkov, resp. pri tvorbe rezerv uviedli, že očakávate podľa kvalifikovaného odhadu preplatok a nie nedoplatok, tak nebolo nutné tvoriť rezervu.
AK ste v roku 2010 vykázali daňový zisk, tak je to daňový náklad bez ohľadu na tvorbu netvorbu rezervy.
1 0
danka28 danka28

danka28 je offline (nepripojený) danka28

V roku 2010 sme dosiahli stratu, dost vysoku. Takze by postacilo vyjadrenie, ze ocakavame preplatok, ktore vy podpisal konatel a mozeme to v roku 2011 zauctovat ako danovy naklad?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

danka28 Pozri príspevok
V roku 2010 sme dosiahli stratu, dost vysoku. Takze by postacilo vyjadrenie, ze ocakavame preplatok, ktore vy podpisal konatel a mozeme to v roku 2011 zauctovat ako danovy naklad?
Nie, takto nie, kedže ste nemali ZD, v roku 2011 budete účtovať do nedaňových nákladov.
0 0
danka28 danka28

danka28 je offline (nepripojený) danka28

Tweety Pozri príspevok
Nie, takto nie, kedže ste nemali ZD, v roku 2011 budete účtovať do nedaňových nákladov.
Takze neplati co napisala Kejka? Napisala : "ak ste si pri uzávierke äčtov, inventarizácii zostatkov, resp. pri tvorbe rezerv uviedli, že očakávate podľa kvalifikovaného odhadu preplatok a nie nedoplatok, tak nebolo nutné tvoriť rezervu ".
Tak je to danovy naklad, alebo nie? Lebo podla mna z hladiska dani je to rovnake. Minuly rok som faktury z SPP neuctovala v priebehu roka na zalohy a na konci roka do nakladov cez tvorbu rezerv, ale priamo do nakladov. Rezervu by sme aj tak tvorili iba vo vyske faktur, lebo absolutne nevieme odhadnut skutocnu spotrebu. Rozdiel je v tom, ze to nemame na 323 ale na 321 zauctovane. Alebo sa mylim? Dakujem
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
danka28 Pozri príspevok
Takze neplati co napisala Kejka? Napisala : "ak ste si pri uzávierke äčtov, inventarizácii zostatkov, resp. pri tvorbe rezerv uviedli, že očakávate podľa kvalifikovaného odhadu preplatok a nie nedoplatok, tak nebolo nutné tvoriť rezervu ".
platí čo napísala Kejka

lebo si sa pýtala toto:

danka28 Pozri príspevok
....Za rok 2010 nam vznikol nedoplatok, je to danovo uznany naklad v roku 2011?
a ona odpovedala:

KEJKA Pozri príspevok
ak ste si pri uzávierke äčtov, inventarizácii zostatkov, resp. pri tvorbe rezerv uviedli, že očakávate podľa kvalifikovaného odhadu preplatok a nie nedoplatok, tak nebolo nutné tvoriť rezervu.
AK ste v roku 2010 vykázali daňový zisk, tak je to daňový náklad bez ohľadu na tvorbu netvorbu rezervy.
takže z jej odpovede si treba vybrať odpoveď na otázku, ktorá bola položená ako rozhodujúca. Tvorba-netvorba rezervy v tomto prípade nie je relevantná...
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Tweety Pozri príspevok
Nie, takto nie, kedže ste nemali ZD, v roku 2011 budete účtovať do nedaňových nákladov.
... no existuje ešte Usmernenie MF SR číslo 2752/2002-72, v ktorom stojí:

Dôvodom na podanie dodatočného daňového priznania však nie je najmä: .....konečné vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb (napr. voda, elektrina, plyn), platených v predchádzajúcom zdaňovacom období, ktorých konečné vyúčtovanie bolo vykonané v bežnom zdaňovacom období;

a je doteraz platné...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Bolo treba hned napísať, že ste boli v strate......
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Stefan2005 Pozri príspevok
... no existuje ešte Usmernenie MF SR číslo 2752/2002-72, v ktorom stojí:

Dôvodom na podanie dodatočného daňového priznania však nie je najmä: .....konečné vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb (napr. voda, elektrina, plyn), platených v predchádzajúcom zdaňovacom období, ktorých konečné vyúčtovanie bolo vykonané v bežnom zdaňovacom období;

a je doteraz platné...
Myslím, že toto sa týka práve podávania DDP v takýchto prípadoch, ak sa vykázal zisk a nie strata. Toť môj názor. A oni aj ked vykázali stratu, zaúčtuje to na nedaňový náklad a žiadne DDp teraz podávať nemusia. Keby vykázali základ dane a tento by sa im mal znížiť na základe tohto došlého vyúčtovanie, na ktoré netvorili rezervu, tak by vznikla otázka, či podávať DDP a znížiť ZD, alebo nepodávať a zaúčtovať to ako riadny náklad. No ešte raz pripomínam, to by bolo v prípade dosiahnutia základu dane. Nie straty. Takže teraz nie, nebude to daňový náklad. Ale ak by velmi chceli prehlbiť stratu, tak si myslím, že DDP kludne podať môžu.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Betina2 Pozri príspevok
Myslím, že toto sa týka práve podávania DDP v takýchto prípadoch, ak sa vykázal zisk a nie strata. Toť môj názor...
Opatrenie MF platí od roku 2002 (a podmienka daňového zisku v ňom nie je), kým §17, odst. 29 ZoDP platí druhý rok....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Betina2 Pozri príspevok
... oni aj ked vykázali stratu, zaúčtuje to na nedaňový náklad a žiadne DDp teraz podávať nemusia...
... podávať nemusia v žiadnom prípade - bolo a je to stále na uvážený UJ, či využije túto možnosť. Povinnosť podať je pri zvýšení základu dane... A podľa môjho názoru usmernenie MF sledovalo za cieľ minimalizovať počet podaných DDP z titulu vyúčtovania uvedených služieb...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Stefan2005 Pozri príspevok
... podávať nemusia v žiadnom prípade - bolo a je to stále na uvážený UJ (čiže môžu, ak chcú ), či využije túto možnosť. Povinnosť podať je pri zvýšení základu dane... A podľa môjho názoru usmernenie MF sledovalo za cieľ minimalizovať počet podaných DDP z titulu vyúčtovania uvedených služieb...
Presne tak
0 0
danka28 danka28

danka28 je offline (nepripojený) danka28

Ďakujem Vám veľmi pekne, opäť sa mi potvrdilo pravidlo, že čím viac hláv tým, viac rozumu a názorov a človek skôr dospeje k nejakému záveru . Takže je to nedaňový náklad a DDP sa určite podávať nebude tá strata bola tak vysoká, že tento nedoplatok by sa tam úplne stratil. Ešte raz veľká vďaka, odvádzate skutočne dobrú prácu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Stefan2005 Pozri príspevok
... no existuje ešte Usmernenie MF SR číslo 2752/2002-72, v ktorom stojí:

Dôvodom na podanie dodatočného daňového priznania však nie je najmä: .....konečné vyúčtovanie rôznych preddavkových platieb (napr. voda, elektrina, plyn), platených v predchádzajúcom zdaňovacom období, ktorých konečné vyúčtovanie bolo vykonané v bežnom zdaňovacom období;

a je doteraz platné...
Ale veď ja som nenapísala, že majú podať DDP, napísala som len , že ich náklad nebude daňový.
Naposledy upravil Tweety : 14.10.11 at 10:26
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Tweety Pozri príspevok
Ale veď ja som nenapísala, že majú podať DDP, napísala som len , že ich náklad nebude daňový.
... v súvislosti so zadaním otázky nezdieľam uvedený názor;
a) viď dané usmernenie MF
b) okrem toho musel by mi niekto dokázať, že nedoplatok za obdobie 18.8.2010-19.8.2011 sa týka obdobia 18.8.2010-31.12.2011 a nie obdobia od 1.1.2011-19.8.2011; už tým, že netvorili rezervu k 31.12.2010 mohli deklarovať, že spotreba sa rovná tomu, čo je zaúčtované...
3 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ahojte

Prečítal som názory na tému a neviem sa rozhodnúť či uplatniť náklady daňovo alebo nedaňovo v roku 2011. Obec nám vyfakturovala za 2010 energiu v 03/2011. Dodatočné nechceme a ako som sa dočítal ani nemusíme podávať. Prečítal som aj usmernenie z ktorého mi nie je jasné riešenie.
Ja sa prikláňam k názoru, že sa to môže uplatniť daňovo v roku 2011. Zaujímal by Váš postup v takýchto prípadoch. určite to riešite každý rok .

Dakujem
0 0