Zavrieť

Porady

Novela Zákona o Dani z príjmov 534/2005

Biba Biba

Biba je offline (nepripojený) Biba

Ahojte, včera som bola na školení , je zase v platnosti novela k Zákonu o Dani z príjmov č 534/2005, kde sú niektoré veci platné od 15.12.2005 a niektoré od 1.1.2006, Treba si pozrieť aj prechodné ustanovenia.

http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2005&cc=217 Biba
Usporiadat
AdaG AdaG

AdaG je offline (nepripojený) AdaG

Ja som hovorila na chodbe s pracovníčkou DU, čo má na starosti styk a informácie pre verejnosť a tá mi povedala, že na ich školení preberali túto novelu v ponímaní, že "FO so bude môcť dať do nákladov len stravné takou formou, že si kúpi stravné lístky, nie tak, ako doteraz (od 1.11.)!?!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, ja si tiež myslím, že to bude tak. Ale ma zaujíma počet dní - 30-31 kalendárnych dní? Teda ak je to 100%-ná SZCO?
0 0
moni112 moni112

moni112 je offline (nepripojený) moni112

Prosím Vás skúste mi poradiť ohľadom konateľov-stravné. Doteraz som mu vyplatila stravné podľa zákona o cest.náhradách, keď vykonal prácu mimo miesta podnikania. Neviem, či sa zmena bude týkať aj konateľov. Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lida
áno, ja si tiež myslím, že to bude tak. Ale ma zaujíma počet dní - 30-31 kalendárnych dní? Teda ak je to 100%-ná SZCO?
V mesiaci, ktorý má 30 dní to bude 30 dní, v mesiaci, ktorý má 31 dní, to bude 31 dní, inak to môže byť už len vo februári (28-29).
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

AdagG píše v prísp. č. 22, že ... nie tak ako doteraz od
1.11. To mi asi ušlo. Od 1.11. ako môže dať SZČO stravné do výdavkov?
Ďakujem pekne.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Lida
áno, ja si tiež myslím, že to bude tak. Ale ma zaujíma počet dní - 30-31 kalendárnych dní? Teda ak je to 100%-ná SZCO?

Aj ja som bola dnes na školení a p. Faiglová povedala, že si máme všimnúť zvlášť tieto slová v novele:
najviac v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89

a to znamená, že žiadnych 30-31 dní, - ani zamestnanec nemôže pracovať v jednej firme toľko dní v mesiaci, takže riadiť sa zákonníkom práce. Hovorila aj príklad, že keby zamestnanec na 5 hodín denne bol aj SZČO, tak môže si uplatniť len z jedného stravné, zákon hovorí iba o tom, že nemôže byť súbeh - teda stravné aj tam, aj tam. A samozrejme zakúpenie stravných lístkov
0 0
betka111 betka111

betka111 je offline (nepripojený) betka111

Milá AdagG, môžem sa opýtať, prečo spomínaš dátum
1.11. v súvislosti so stravným SZČO?
Ďakujem, Betka
0 0
dara dara

dara je offline (nepripojený) dara

Takže ako to vlastne je ? SZČO kto stanoví za koľko dní má nárok na stravné ? Alebo vychádzať podľa toho koľko je v mesiaci pracovných dní? A stravné sa dá v plnej výške do nákladov ?
0 0
NOKIA NOKIA

NOKIA je offline (nepripojený) NOKIA

Prajem Vám všetkým úspešný Nový rok 2006, a novoročný dotaz - máte už niekto úplné znenie zákona o dani z príjmov so zapracovaním poslednej novely 534/2005 , teda platnej od 15.12.2005 a 1.1.2006? Vďaka
0 0
radka01 radka01

radka01 je offline (nepripojený) radka01

Ahojte vsetci tato moja sprava bude asi od veci ale neviem sa dostat na zadanie novej temy neviem preco. Potrebujem surne poradit ak som minuly rok 2005 predala byt v ktorom som mala trvale bydlisko viac ako 5 rokov a vlastnicka som tiez dlhsie budem platit dan z prijmu alebo dan z nehnutelnosti, musim podat danove priznania ? a kde na Danovy urad alebo do konca januara na Mestsky urad ? Prosim Vas poradte mi niekto.
Dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Daň z príjmu nebudeš platiť. Podľa Tvojho zadania - splňaš podmienky podľa
paragrafu 9 ZoDP:

Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z*predaja bytu alebo obytného domu s*najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v*ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom

Na Miestny úrad /kde sa nehnuteľnosť nachádza/ oznám, že si ju predala. Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti musí do 31.1.2006 podať nový vlastník.
0 0
KONZULTA BC KONZULTA BC

KONZULTA BC je offline (nepripojený) KONZULTA BC

účtovník,reality,ekonomické poradenstvo ...viac
gotka
Bol doplneny § 19 o písmeno p/
p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom
s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý
odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac
v rozsahu a vo výške ustanovených pre zamestnancov
podľa osobitného predpisu,89) ak daňovníkovi
súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie
podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom
závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje
výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena
e).“.

Dobre tomu rozumiem? ze od 1.1.06 si aj zivnostnik bude môct uplatnit 55% stravneho do nakladov za kazdy odpracovany den?????
..výdavky na stravovanie,najviac vo výške stanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu t.j.podľa zákona č.283/2002 Z.z, v znení novely je za 5-12 hodín .... t.j. maximálne vo výške 89 Sk ?Je to alternatíva č.1
č.2-ZDP §19 upravuje ďalej/ 55 % z 89 Sk do nákladov/výdajov/ a zbytok osobná spotreba ?Existujú dve možné alternatívy ?Výklad je tu podľa mňa nejednoznačný aj keď chcem akceptovať 55 % do výdajov z 89Sk-dieta.
Naposledy upravil KONZULTA BC : 26.01.06 at 18:37
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tu máš odpovede http://www.porada.sk/t16413-p2-strav...od-112006.html
0 0
miloB557 miloB557

miloB557 je offline (nepripojený) miloB557

Ďakujem Ti.Už rozumiem.Len mi vŕta v hlave čo je výhodnejšie pre SZČO stravný lístok,alebo ak pracujem mimo bydliska 5 až 12 hod.je pre mňa výhodnejšie zúčtovat si do nákladov celé diety vo výške 89 Sk , nie ?
Hovorím za Konzultu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať