Zavrieť

Porady

Kúpa družstevného bytu

Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť...

Bol mi ponúknutý družstevný byt. Pani z realitky mi povedala, že po 2 rokoch ho môžem odkúpit za cenu 500-700 eur, čo sa mi zdá neskutočné, nakoľko na nachádza v centre mesta. Nemal by sa náhodou predávať za trhovú hodnotu?
Volal som do konkrétneho družstva a tam mi povedali, že byty ktoré majú nie sú na predaj . Je to jasný prípad pokusu o podvod?

Za vaše rady vopred ďakujem.
Usporiadat
matildaz matildaz

matildaz je offline (nepripojený) matildaz

Mária27 Pozri príspevok
Nie, nič neporušíš, nič pritiprávne nerobíš. Ide len o to, či mu bude stavebné sporenie toto akceptovať, keďže nekupuje priamo nehnuteľnosť ale členské práva, ale mali by. Poradte sa tam, či nebude lepšie byt odkúpiť a až potom predať. Môžeš si vytlačiť aj ten judikát vyššie, že je to legálne.
Ďakujem krásne za odpoved. Ja som si to už stiahla a dneska ideme za poradcom v stavebnom sporení.......ešte na jednu otázku by som poprosila odpoved......tento byt som nadobudla pred 6 rokmi, ale som tam nemala trvalý pobyt. Musím platiť daň z príjmu?????
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Matias.S Pozri príspevok
Ja prispejem s vlastnou skúsenosťou, kde som kupoval byt, ktorý bol ešte družstevný. Moja požiadavka však bola aby som mohol na daný byt dostať úver, som požiadal nájomcu daného bytu o zaplatenie anuity a odkúpenie bytu do OV. Daný nájomca už mal na družstve žiadosť o odkúpenie (podľa stanov musel mať danú žiadosť min. 2 roky). Anuita sa pohybovala cca 3000 €. Toto si nájomca pri predaji už ako vlastník započítal do ceny za ktorú mi byt ponúkal. Prebehol predaj na základe kúpno predajnej zmluvy, zápis do katastra, čerpanie úveru ... No problém nastal na družstve, kde som sa ja ako nový vlastník dozvedel, že družstvo chce odomňa ako od nové vlastníka bytu zaplatiť členské vo výške 1250 € pretože nájomca pri prevode bytu do OV prišiel o svoje členské práva (nakoľko je to môj známy a mi potvrdil, že nežiadal vrátenie členského) som začal pátrať ako mohol prísť o svoje členské práva a neboli prevedené na mňa bez daného poplatku. Tu som sa dočítal peknú klauzulu v stanovách družstva, že družstvo je oprávnené vylúčiť člena v prípade, že nezaplatí ďalšie členské poplatky mimo základného členského (to bolo 500 €) .... tak aj toto je možné .... a ako vlastník som teraz stratil výhodu voči nájomcom a platím si oveľa drahšie poplatky za spávu atď ... čo síce družstvo popiera ...
Byt bol vo vlastníctve družstva. Člen družstva si ho previedol do osobného vlastníctva. Stal sa vlastníkom a mohol, alebo nemusel ostať členom družstva. Ale mal právo predať svoj byt, aj tebe.

Ty, ako nový vlastník na základe akého zákona musíš byť členom družstva, správcu vášho domu?

Ak si sám, alebo ste v menšine individuálni vlastníci, družstvo s vami máva. Žiaľ je to tak. Ste diskriminovaní.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Matias.S Pozri príspevok
Ja prispejem s vlastnou skúsenosťou, kde som kupoval byt, ktorý bol ešte družstevný. Moja požiadavka však bola aby som mohol na daný byt dostať úver, som požiadal nájomcu daného bytu o zaplatenie anuity a odkúpenie bytu do OV. Daný nájomca už mal na družstve žiadosť o odkúpenie (podľa stanov musel mať danú žiadosť min. 2 roky). Anuita sa pohybovala cca 3000 €. Toto si nájomca pri predaji už ako vlastník započítal do ceny za ktorú mi byt ponúkal. Prebehol predaj na základe kúpno predajnej zmluvy, zápis do katastra, čerpanie úveru ... No problém nastal na družstve, kde som sa ja ako nový vlastník dozvedel, že družstvo chce odomňa ako od nové vlastníka bytu zaplatiť členské vo výške 1250 € pretože nájomca pri prevode bytu do OV prišiel o svoje členské práva (nakoľko je to môj známy a mi potvrdil, že nežiadal vrátenie členského) som začal pátrať ako mohol prísť o svoje členské práva a neboli prevedené na mňa bez daného poplatku. Tu som sa dočítal peknú klauzulu v stanovách družstva, že družstvo je oprávnené vylúčiť člena v prípade, že nezaplatí ďalšie členské poplatky mimo základného členského (to bolo 500 €) .... tak aj toto je možné .... a ako vlastník som teraz stratil výhodu voči nájomcom a platím si oveľa drahšie poplatky za spávu atď ... čo síce družstvo popiera ...
Ty si kúpil byt v osobnom vlastníctve bez členských práv, takže keď si sa chcel stať družstevníkom, museli ťa za člena prijať a mal si zaplatiť to, čo každý družstevník už zaplatené má.
Predchádzajúci vlastník prišiel k bytu tak, že mu ho družstvo previedlo za nesplatený investičný úver (anuitu). Podľa § 17 ods. 7 bytového zákona "Prevodom vlastníctva družstevného bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu." Teda ak chcel zostať družstevníkom, tiež si musel zaplatiť znovu to, čo majú všetci družstevníci zaplatené. Ten členský podiel (myslí sa na výstavbe) platí každý člen bytového družstva ako zálohu na výstavbu, čo je zmyslom bytového družstva. Potom čaká na byt a keď ho dostane, vypočíta sa hodnota členského podielu a on cenu doplatí. Napr. ak 3000 bol základný členský podiel a dostali sme byt s hodnotou 30000, doplatilo sa 27000. Pri prevode bytu si ale odpísali 30000.
Preto je v stanovách, že pri prevode bytu treba niečo (každé družstvo má inú sumu) doplatiť, aby si udržal členstvo a členské práva. Ak to stratil, nemal ti čo previesť. Bytové družstvo potom môže správu domu dať svojim členom lacnejšie - neúčtuje im zisk.
3 1
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

matildaz Pozri príspevok
Ďakujem krásne za odpoved. Ja som si to už stiahla a dneska ideme za poradcom v stavebnom sporení.......ešte na jednu otázku by som poprosila odpoved......tento byt som nadobudla pred 6 rokmi, ale som tam nemala trvalý pobyt. Musím platiť daň z príjmu?????
Ty si byt ešte do vlastníctva nenadobudla, lebo ho nemáš prevedený, nadobudla si len právo nájmu. V daňovom zákone je ale myslené aj na družstevné byty.
Podľa § 9 ods. 1 zákona o dani z príjmov
(1) Od dane je oslobodený príjem
i) z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom
3 1
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
Byt bol vo vlastníctve družstva. Člen družstva si ho previedol do osobného vlastníctva. Stal sa vlastníkom a mohol, alebo nemusel ostať členom družstva. Ale mal právo predať svoj byt, aj tebe.

Ty, ako nový vlastník na základe akého zákona musíš byť členom družstva, správcu vášho domu?

Ak si sám, alebo ste v menšine individuálni vlastníci, družstvo s vami máva. Žiaľ je to tak. Ste diskriminovaní.
Ano viem pretože som aj zástupca vlastníkov bytov a sme ozaj v menšine a presadzovanie našich požiadaviek je priam nemožné ... žiaľ má smolu aj BD pretože už im dýchame na krk a hlavne na ekonomiku, kde sa značne obmedzilo čerpanie z FUaO pretože do predaja prvého bytu bol stav na účte žalosne nízky priam nulový ....

Čo sa týka členstva ja nemusím byť členom no platia na mna tiež stanovy ako na družstevníkov akurát bez výhod člena ...
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Ty si kúpil byt v osobnom vlastníctve bez členských práv, takže keď si sa chcel stať družstevníkom, museli ťa za člena prijať a mal si zaplatiť to, čo každý družstevník už zaplatené má.
Predchádzajúci vlastník prišiel k bytu tak, že mu ho družstvo previedlo za nesplatený investičný úver (anuitu). Podľa § 17 ods. 7 bytového zákona "Prevodom vlastníctva družstevného bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu." Teda ak chcel zostať družstevníkom, tiež si musel zaplatiť znovu to, čo majú všetci družstevníci zaplatené. Ten členský podiel (myslí sa na výstavbe) platí každý člen bytového družstva ako zálohu na výstavbu, čo je zmyslom bytového družstva. Potom čaká na byt a keď ho dostane, vypočíta sa hodnota členského podielu a on cenu doplatí. Napr. ak 3000 bol základný členský podiel a dostali sme byt s hodnotou 30000, doplatilo sa 27000. Pri prevode bytu si ale odpísali 30000.
Preto je v stanovách, že pri prevode bytu treba niečo (každé družstvo má inú sumu) doplatiť, aby si udržal členstvo a členské práva. Ak to stratil, nemal ti čo previesť. Bytové družstvo potom môže správu domu dať svojim členom lacnejšie - neúčtuje im zisk.
Ja s tebou plne súhlasím, že zaplatiť členské je nutné .... no základný členský poplatok bol cca 500 € a družstvo si po inicializácii odpredaja bytov do OV vyžiadalo doplatenie od všetkých už aj aktuálnych členov 1250 € .... toto som zásadne odmietol a aj niektorí už členovia (na základe tohto im bolo odobraté členstvo) ....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

SPRÁVCA, § 8, odsek 5

(5) Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.

Vidíš niekde napísané stanovy družstva? Podstatná je zmluva o výkone správy. A zákon.
1 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
SPRÁVCA, § 8, odsek 5

(5) Správca zodpovedá vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome za všetky škody vzniknuté v dôsledku neplnenia alebo nedostatočného plnenia svojich povinností vyplývajúcich z tohto zákona alebo zo zmluvy o výkone správy.

Vidíš niekde napísané stanovy družstva? Podstatná je zmluva o výkone správy. A zákon.
Nie avšak zmluva o výkone správy bola robená správcom (družstvom) a je podľa mňa diskriminačná voči vlastníkom ... dať návrh na jej zmenu už padol xy krat no nič nakoľko je potrebná väčšina alebo zvolanie členskej schodze a ak by som ju nepodpísal tak aj tak nadobudne platnosť aj pre mňa ... ako postupovať ?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Matias.S Pozri príspevok
Ja s tebou plne súhlasím, že zaplatiť členské je nutné .... no základný členský poplatok bol cca 500 € a družstvo si po inicializácii odpredaja bytov do OV vyžiadalo doplatenie od všetkých už aj aktuálnych členov 1250 € .... toto som zásadne odmietol a aj niektorí už členovia (na základe tohto im bolo odobraté členstvo) ....
O zmene stanov rozhoduje členská schôdza, zvyčajne až 2/3 väčšinou. Čiže družstvo sú členovia, ktorí si to takto zariadili, možno aj preto, aby čo najviac členov z družstva vystúpilo. Tí šikovnejší to majú prešpekulované najmä s výplatou vyrovnacích podielov, delením zisku či zostaku ... Tí, čo sa nestarajú, zvyčajne doplácajú.
Tak isto to máte aj s hlasovaním v dome.
5 1
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

Mária27 Pozri príspevok
Tak isto to máte aj s hlasovaním v dome.
Čo sa týka hlasovania v dome. Posledne som bol informovaný družstvom, že aj napriek tomu že som zástupca vlastníkov bytov (sme v menšine menej ako 1/3) nemôžem zvolať schôdzu. Pritom máme aj zástupcu za nájomcov, ktorý však bol tiež informovaný, že nemôže zvolávať schôdzu (na základe oznámenia doručeného na družstvo), pretože je potrebné iba dať žiadosť a družstvo zvolá schôdzu. Toto však pri danom družstve nie je reálne .... iba v prípade, že chcú niečo oni ... tak ak sme aj zvolali schôdzu, doručili oznámenie a zápisnicu podľa 182/99 jednoducho to družstvo neakceptovalo ... (podotýkam, že zo zápisu si vybrali iba potrebné - pre nich vhodné opravy a ostatné veci jednoducho ignorovali) ... tak ako potom máme hlasovať a niečo riešiť ak družstvo (správca) jednoducho koná podľa seba ?!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Matias.S Pozri príspevok
Nie avšak zmluva o výkone správy bola robená správcom (družstvom) a je podľa mňa diskriminačná voči vlastníkom ... dať návrh na jej zmenu už padol xy krat no nič nakoľko je potrebná väčšina alebo zvolanie členskej schodze a ak by som ju nepodpísal tak aj tak nadobudne platnosť aj pre mňa ... ako postupovať ?
To, že správca je v dome väčšinový vlastník nie je jeho chyby, výhoda. Umožňuje mu to spravovať dom podľa svojich predstáv.

Aj správca, vlastník neprevedených bytov do osobného vlastníctva musí postupovať v medziach zákona. Ak nie, a ostatní vlastníci sú spokojní, alebo mu jeho správu tolerujú, je to v poriadku.

Zákon 182/1993 je v platnosti už osemnásty rok.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
To, že správca je v dome väčšinový vlastník nie je jeho chyby, výhoda. Umožňuje mu to spravovať dom podľa svojich predstáv.

Aj správca, vlastník neprevedených bytov do osobného vlastníctva musí postupovať v medziach zákona. Ak nie, a ostatní vlastníci sú spokojní, alebo mu jeho správu tolerujú, je to v poriadku.

Zákon 182/1993 je v platnosti už osemnásty rok.
Veď práve, že spokojný nie sú .... no stažnosti padajú na stenu ,.-(
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ako hrach! Kto má dôvod na úsmev?

Toto je minimum, čo by bolo treba v dome pochopiť. A nesťažovať sa, konať.

§ 4
Nadobúdanie vlastníctva

(1) Vlastníctvo bytu alebo nebytového priestoru v dome sa nadobúda

a) na základe zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru v dome s vlastníkom domu alebo s právnickou osobou, ktorá má právo hospodárenia k domu, s vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru,


DRUHÁ ČASŤ
PREVOD VLASTNÍCTVA BYTOV A NEBYTOVÝCH PRIESTOROV V DOME

§ 5
Zmluva o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome

Odsek 7

(7) Ak nedôjde k prevodu vlastníctva všetkých bytov a nebytových priestorov v dome, je pôvodný vlastník domu vlastníkom ostatných bytov a nebytových priestorov v dome, spoluvlastníkom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku a má práva a povinnosti vlastníka bytov a nebytových priestorov v dome.

Správa domu vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome

§ 6

(1) Na správu domu sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "spoločenstvo"), ak vlastníci bytov a nebytových priestorov neuzavrú zmluvu o výkone správy s inou právnickou osobou alebo fyzickou osobou (ďalej len "správca"), najmä s bytovým družstvom.


§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.
0 0
Matias.S Matias.S

Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

sito Pozri príspevok
Ako hrach! Kto má dôvod na úsmev?

Toto je minimum, čo by bolo treba v dome pochopiť. A nesťažovať sa, konať.
No veď konať konáme, len ono to nemá taký účinok ako chceme .... stále sa nájdu nejaké nezrovnalosti alebo iné lepšie riešenia (podľa družstva), ktoré si nakoniec presadí...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Prečo? Preto, že väčšina ľudí bývajúcich v dome sú nájomníci. A tí nemajú právo rozhodovať, ak im byt nepatrí, nie sú vlastníkmi.

Ale môžu ...
0 0
matildaz matildaz

matildaz je offline (nepripojený) matildaz

Mária27 Pozri príspevok
Nie, nič neporušíš, nič pritiprávne nerobíš. Ide len o to, či mu bude stavebné sporenie toto akceptovať, keďže nekupuje priamo nehnuteľnosť ale členské práva, ale mali by. Poradte sa tam, či nebude lepšie byt odkúpiť a až potom predať. Môžeš si vytlačiť aj ten judikát vyššie, že je to legálne.
Dobrý deň...bola som sa spýtať v Stavebnej sporiteľni a povedali mi, že oni neakceptujú takú zmluvu, len zmluvu spísanú s vlastníkom. Teda si to mám previesť do vlastníctva a potom spísať kúpno-predajnú zmluvu, ked budem mať list vlastníctva. Ale teraz mám dotaz, že ked si to ja dám do vlastníctva a hned potom ako budem mať list vlastníctva to predám, či budem musieť platiť daň z príjmu, lebo mi niekto povedal, že nie ked som prvý nadobúdateľ družstevného bytu do vlastníctva. Musím zasa dodržať lehotu 5-rokov vo vlastníctve a až potom predať, aby som nemusela platiť daň z príjmu? Ďakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

matildaz Pozri príspevok
Dobrý deň...bola som sa spýtať v Stavebnej sporiteľni a povedali mi, že oni neakceptujú takú zmluvu, len zmluvu spísanú s vlastníkom. Teda si to mám previesť do vlastníctva a potom spísať kúpno-predajnú zmluvu, ked budem mať list vlastníctva. Ale teraz mám dotaz, že ked si to ja dám do vlastníctva a hned potom ako budem mať list vlastníctva to predám, či budem musieť platiť daň z príjmu, lebo mi niekto povedal, že nie ked som prvý nadobúdateľ družstevného bytu do vlastníctva. Musím zasa dodržať lehotu 5-rokov vo vlastníctve a až potom predať, aby som nemusela platiť daň z príjmu? Ďakujem
Je to skutočne tak v zákone o dani z príjmov - minule som na to upozorňovala v nejakom príspevku: Ak predáš členské práva s nájmom družstevného bytu, v ktorom si býval 5 rokov, daň neplatíš. Ale ak ho odkúpiš a hneď predáš, nebol si vlastníkom 5 rokov a daň platíš. Zdá sa mi to nespravodlivé, možno to zle čítam. Daniarky sa nevyjadrili.

Je to tu príspevok 4:
http://www.porada.sk/t160950-miklos-...utelnosti.html
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať