Zavrieť

Porady

Aké odvody platia členovia štatutárnych orgánov od 1.1.2011

Aké odvody do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne ,platia členovia štatutárnych orgánov poberajúcich odmenu za výkon funkcie od 1.1.2011.
ďakujem
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Salsa, v príspevku 56 máš pravdu s tým rozpočítaním, je to presne ako si napísala
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Arava Pozri príspevok
Vopred sa ospravedlňujem ale mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi konateľom a štatutárom??
Štatutár je niekto kto koná v mene spoločnosti, organizácie, podniku. Môže to byť napr. konateľ, riaditeľ, člen dozornej rady atď.
5 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Arava Pozri príspevok
Vopred sa ospravedlňujem ale mohol by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi konateľom a štatutárom??
Štatutár koná za právnickú osobu s tretími osobami, ako keď koná fyzická osoba za seba ako ponikateľa. V obchodnom zákonníku je pri každom druhu obchodnej spoločnosti napísané, kto je štatutár. Štatutár musí byť zverejnený.
Napr. § 133 ods. 1 hovorí, že v s.r.o je štatutárnym orgánom jeden alebo viac konateľov. Konatelia pritom spoločnosť riadia - zodpovedajú za vedenie účtovníctva a evidencie ... Konateľov vymenúva valné zhromaždenie z radov spoločníkov alebo iných fyzických osôb (§ 133 ods. 4).
8 1
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mariana11 Pozri príspevok
....Bol vyslaný ako zamestnanec nie ako konateľ. Preto si myslím , že v tomto prípade netreba prihlasovať.
... pravdu povediac, vôbec nie som nadšený z takto formulovaných ustanovení zákona, ak jedna a tatáž osoba podlieha takémuto rozpolteniu !
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

truch Pozri príspevok
Inak, ja som našich prihlásila ešte 27.1., keby sme im náhodou niečo chceli vyplatiť, tiež som myslela, že ak vyplatím podiely na zisku, musím prihlásiť, nie je to pravda, na ústredí SP ma informovali, že podiely na zisku nepodliehajú zdaneniu a teda ani odvodom. Jedného z konateľov, prihláseného toho 27.1. som už aj odhlásila, končil k 31.1. PP, lebo je predčasný dôchodca / o mesiac skôr sme prešli na dohodu/, lebo aj súbežný PP konateľa s nepravidelným príjmom zakladá účasť na dôchodkovom poistení,tak by mu dôchodok pozastavili, aj keď skončil riadny PP.
Určite podiely na zisku nepodliehajú odvodom do SP ? A teda aké odmeny podliehajú odvodom do SP? Ja som už z toho jeleň
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

JAJA11 Pozri príspevok
Určite podiely na zisku nepodliehajú odvodom do SP ? A teda aké odmeny podliehajú odvodom do SP? Ja som už z toho jeleň
Sú to odmeny konateľom. Tuto prihlasovanie vysvetľuje aj p. Mihál:
http://www.porada.sk/1637962-post15.html
4 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tamila Pozri príspevok
Sú to odmeny konateľom. Tuto prihlasovanie vysvetľuje aj p. Mihál:
http://www.porada.sk/1637962-post15.html
A z čoho sa vyplácajú tieto odmeny?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Konateľ spoločnosti môže mať vyplácanú odmenu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie alebo mandátnej zmluvy. Ide do nákladov firmy.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Tamila Pozri príspevok
Konateľ spoločnosti môže mať vyplácanú odmenu konateľa na základe zmluvy o výkone funkcie alebo mandátnej zmluvy. Ide do nákladov firmy.
Ďakujem za odpoveď. Teraz mi však nie je celkom jasné, teda z odmien na základe mandátnej alebo podobnej zmluvy sa od 1.1.2011 platia odvody do ZP a do SP.
Vyplatenie podielu na zisku - z toho sa platí len do ZP?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

JAJA11 Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Teraz mi však nie je celkom jasné, teda z odmien na základe mandátnej alebo podobnej zmluvy sa od 1.1.2011 platia odvody do ZP a do SP.
Vyplatenie podielu na zisku - z toho sa platí len do ZP?
Z podielov na zisku sa neodvádza nič, ostatné odvody v tabuľke
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19645
3 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

truch Pozri príspevok
Z podielov na zisku sa neodvádza nič, ostatné odvody v tabuľke
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19645
Čiže spoločníkov vyplácať len z podielov na zisku. Je to najjednoduchšie a najlacnejšie.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

JAJA11 Pozri príspevok
Čiže spoločníkov vyplácať len z podielov na zisku. Je to najjednoduchšie a najlacnejšie.
akurát nie je jasné dokedy stačí zmena v zákonoch a zase budeme hľadať spôsob ako im niečo vyplatiť
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

salsa Pozri príspevok
" Tiež by som poprosila o radu v prípade konateľa, kde nemá uvedené žiadne iné odmeny okrem mesačného platu, ktorý má aj každý mesiac vyplatený. Odmeny za výkon funkcie konateľa nemá v priebehu roka žiadne a najskôr na budúci rok bude mať možno vyplatené podiely zo zisku. Doteraz som bola presvedčená aj na základe školenia, ktoré som absolvovala, že ho netreba prihlásiť do SP, no čím viac čítam, už som si nie taká istá, či som ho predsa nemala prihlásiť do 31.1. Mala som ho prihlásiť, alebo som urobila dobre, že som ho neprihlásila?
"

" až vtedy , keď sa príjem bude vyplácať . Napr. sa vyplatí odmena konateľa v 11/2011, tak ho prihlásim vtedy , keď sa to dozviem a rozpočítam odmenu na predchádzajúce mesiace t.j.12 mesiacov dozadu, v tomto prípade 11 mesiacov a odvediem odvod do SP...
Na úplne 1.prednáške nám bolo povedané, že ak mu bola odmena po prvýkrát vyplatená v 11/2011, čiže ho prihlásiš až v 11/2011, tak sa nebude rozpočítavať za predchádzajúce mesiace (sledovanie max.VZ), ale uplatní sa max. VZ len za 1 mesiac 11/2011. Ale nemože sa tento konatel/štatutár odhlásit a mal by byt stále prihlásený...
Naposledy upravil grammatika : 04.02.11 at 08:19
0 0
samo zv samo zv

samo zv je offline (nepripojený) samo zv

Keď tak čítam info, tak mi vyvstáva otázka, či návrh: Štatutárovi zrušiť pracovnú zmluvu na riaditeľa, nechať mu len funkciu štatutára s určenou pravidelnou odmenou a potom už netreba platiť úrazové a garančné.? Či dačo prehliadam v predpisoch? Dopĺňam, že myslím najmä šatutárov v neziskových organizáciách-riaditeľov. Ušetrilo by sa pár eur na úrazovom a garančnom poistení.
Naposledy upravil samo zv : 04.02.11 at 08:38
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
truch Pozri príspevok
Z podielov na zisku sa neodvádza nič, ostatné odvody v tabuľke
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19645
je rozdiel, či konateľ má alebo nemá aj podiel v spoločnosti
http://www.porada.sk/1618076-post4.html
2 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

grammatika Pozri príspevok
"



Na úplne 1.prednáške nám bolo povedané, že ak mu bola odmena po prvýkrát vyplatená v 11/2011, čiže ho prihlásiš až v 11/2011, tak sa nebude rozpočítavať za predchádzajúce mesiace (sledovanie max.VZ), ale uplatní sa max. VZ len za 1 mesiac 11/2011. Ale nemože sa tento konatel/štatutár odhlásit a mal by byt stále prihlásený...
Včera nám hovorili, že ak vyplatím nepravidelný príjem prvýkrát v 11/2011, musím ho hneď prihlásiť - od 1.1.2011 a jeho príjem v 11. mesiaci rozpočítať od januára.
http://www.employment.gov.sk/index.php?id=19699
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
Ak má v zmluve o výkone funkcie napísané, že mu bude odmena vyplatená v 11/11, tak ho treba prihlásiť od 1.1. a potom rozpočítať na 1-11 pri vyplatení odmeny. Ak to nemá zatiaľ v zmluve, resp. zmluva o poberaní odmeny za výkon funkcie nie je, netreba ho prihlasovať
4 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Ešte nám p.Mihál odporučil, aby sme urobili písomné dohody s konateľmi, že nebudú v tomto roku poberať odmeny. Je to potrebné preukázať SP, ak by vykonávala kontrolu a vy nemáte konateľov prihlásených.
0 0
evamarcisinova evamarcisinova

evamarcisinova je offline (nepripojený) evamarcisinova

Práve dnes riešim ten istý prípad. Volali mi zo SP, že mám zlý výkaz pretože som štatutárovi nezrazila aj odvody na poistenie v nezamestnanosti. Mám opraviť a doručiť im opravný výkaz. Vychádzala som takisto z tabuľky odvodov ktorú sme dostali spolu so Zákonmi 2011. Ako to vlastne je?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

evamarcisinova Pozri príspevok
Práve dnes riešim ten istý prípad. Volali mi zo SP, že mám zlý výkaz pretože som štatutárovi nezrazila aj odvody na poistenie v nezamestnanosti. Mám opraviť a doručiť im opravný výkaz. Vychádzala som takisto z tabuľky odvodov ktorú sme dostali spolu so Zákonmi 2011. Ako to vlastne je?
Majú pravdepodobne nahlásený pravidelný príjem, vtedy platia odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ak by mali nepravidelný príjem , odvody na poistenie v nezamestnanosti by neplatili.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať