Zavrieť

Porady

Aké odvody platia členovia štatutárnych orgánov od 1.1.2011

Aké odvody do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne ,platia členovia štatutárnych orgánov poberajúcich odmenu za výkon funkcie od 1.1.2011.
ďakujem
Usporiadat
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

truch Pozri príspevok
Majú pravdepodobne nahlásený pravidelný príjem, vtedy platia odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ak by mali nepravidelný príjem , odvody na poistenie v nezamestnanosti by neplatili.
tu sú uvedené rôzne príklady: http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=19708
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Pozri temu tabuľka odvodov do ZP a SP tam mas link na prehľadnu tabuľku platenia odvodov od 1.1.2011
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Ak konateľovi, ktorý je v SP prihlásený od 01.01.2011 s nepravidelným príjmom spoločnosť v 12-tom mesiaci vyplatí 1x za rok odmenu 36000 eur platí, že táto odmena sa rozpočíta spätne na mesiace 01 – 11/2011 t.j. Odvody do SP sa odvedú na DP+RFS 11x z max. vymeriavacieho základu t.j. z 2978 eur.


1.Ako je to v prípade ak spoločnosť vyplatí odmenu tomu konateľovi za 01/2011 za podmienky, že už v roku 2011 mu nebude žiadna odmena vyplatená t.j. 36000 eur je vyplatené za 01/2011 . Odvod do SP je len 1x z 2978 eur?
2. To isté ako v bode 1 ale k 31.01.2011 konateľa spoločnosť odhlási zo SP – po vyplatení 1x odmeny nebude poberateľom nepravidelného príjmu.
Naposledy upravil srska : 11.08.11 at 21:35
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

srska Pozri príspevok
Ak konateľovi, ktorý je v SP prihlásený od 01.01.2011 s nepravidelným príjmom spoločnosť v 12-tom mesiaci vyplatí 1x za rok odmenu 36000 eur platí, že táto odmena sa rozpočíta spätne na mesiace 01 – 11/2011 t.j. Odvody do SP sa odvedú na DP+RFS 11x z max. vymeriavacieho základu t.j. z 2978 eur.


1.Ako je to v prípade ak spoločnosť vyplatí odmenu tomu konateľovi za 01/2011 za podmienky, že už v roku 2011 mu nebude žiadna odmena vyplatená t.j. 36000 eur je vyplatené za 01/2011 . Odvod do SP je len 1x z 2978 eur?
2. To isté ako v bode 1 ale k 31.01.2011 konateľa spoločnosť odhlási zo SP – po vyplatení 1x odmeny nebude poberateľom nepravidelného príjmu.
1. áno presne tak, zatiaľ podľa platného zákona sa rozpočítava vždy spätne k januáru daného roka.
2. v roku 2012 už mu nebude vyplatená žiadna odmena? Čiže nebude mať už žiadnu zmluvu, kde by bola zmienka o odmene?
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

grammatika Pozri príspevok
1. áno presne tak, zatiaľ podľa platného zákona sa rozpočítava vždy spätne k januáru daného roka.
2. v roku 2012 už mu nebude vyplatená žiadna odmena? Čiže nebude mať už žiadnu zmluvu, kde by bola zmienka o odmene?
add2: bude mať len 1x 36000 vyplatené za 01/2011 a k 31.01.2011 bude odhlásený zo SP a aj zmluva bude napr. koncipovaná tak, že po 31.01.2011 nebude poberateľom odmeny za výkon funkcie konateľa.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

srska Pozri príspevok
add2: bude mať len 1x 36000 vyplatené za 01/2011 a k 31.01.2011 bude odhlásený zo SP a aj zmluva bude napr. koncipovaná tak, že po 31.01.2011 nebude poberateľom odmeny za výkon funkcie konateľa.
Myslím si, že ak je odmena vyplatená k 31.1.2011, zaplatí len raz z maximálneho základu a ak v roku 2011 nebude mať už inú odmenu, tak to aj zostane. Netreba ani odhlasovať, keď bude mať vyplatenú ďaľšiu odmenu až k 31.1. 2012, zase ušetrí
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

truch Pozri príspevok
Myslím si, že ak je odmena vyplatená k 31.1.2011, zaplatí len raz z maximálneho základu a ak v roku 2011 nebude mať už inú odmenu, tak to aj zostane. Netreba ani odhlasovať, keď bude mať vyplatenú ďaľšiu odmenu až k 31.1. 2012, zase ušetrí
no to som chcel vedieť či to nieje v rozpore s momentálne platnou legislatívou
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

nie v rozpore s momentálnou legislatívou to nie je
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011...lne-poistenie/
3 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

add2: bude mať len 1x 36000 vyplatené za 01/2011 a k 31.01.2011 bude odhlásený zo SP a aj zmluva bude napr. koncipovaná tak, že po 31.01.2011 nebude poberateľom odmeny za výkon funkcie konateľa.
predpokladám pán minister, že takto je to korektné podľa platnej legislatívy a odvod bude len 1x z 2978 eur. (berte to ako príklad)
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Veľmi súrne by som potrebovala poradiť : Robím výplatu v Pohode pre konateľa s pravidelnou odmenou, ktorý je zároveň aj zamestnancom. V Pohode bude pracovník zalozený 2x - raz ako zamestnanec, raz ako konateľ. Ako zamestnanec má vysokú mzdu, ktorá presahuje max. vymeriavacie základy pre všetky poistenia a teraz mám dilemu, ako mu zraziť poistné z titulu konateľa. V podstate ide o dva pracovné pomery, pričom už v prvom prekročí vymeriavacie základy. Keď som správne pochopila na blogu pána Mihála, tak na sociálne poistenie zamestnanca by som mala zraziť z oboch vzťahov do výšky max.VZ a na sociálne poistenie zamestnávateľa sa max.VZ posudzuje z každého vzťahu osobitne.
Nie je mi jasné, ako postupovať pri zdravotnom poistení. Možno mal už niekto taký prípad.
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Môžem sa aj ja opýtať ako je to s odmenamy - jubilejné -životné, pracovné, aké odvody sa z toho platia? ďakujem
dúfam, že som správne položila otázku, pretože mzdy moc nerobím...stále sa niečo nové učím..
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

UBIKA25 Pozri príspevok
Môžem sa aj ja opýtať ako je to s odmenamy - jubilejné -životné, pracovné, aké odvody sa z toho platia? ďakujem
dúfam, že som správne položila otázku, pretože mzdy moc nerobím...stále sa niečo nové učím..
skušam ešte raz
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

UBIKA25 Pozri príspevok
Môžem sa aj ja opýtať ako je to s odmenamy - jubilejné -životné, pracovné, aké odvody sa z toho platia? ďakujem
dúfam, že som správne položila otázku, pretože mzdy moc nerobím...stále sa niečo nové učím..
hm este raz to skúšam dakujem
0 0
peru peru

peru je offline (nepripojený) peru

kattka.c Pozri príspevok
tu je prehladna tabulka:
Dobry den,
tabulka je sice prehladna, no v rozpore napriklad s touto tabulkou:
eserocka.sk/prehlad_odvodov.html

Hlavne ma trapi konatel s pravidelnymi prijmami - poistenie v nezamestnanosti.

Len dnes som zistil (moja chyba), ze nemozem poberat davky v nezamestnanosti, ak som spolocnik v nejakej firme.

Som spolocnik, konatel bez odmeny a spravil som zo seba aj zamestnanca vo svojej firme, aby som si vsetko poctivo platil. No a poctivo si platim 7 rokov poistenie v nezamestnanosti a teraz zistim, ze ak pridem o zakazky a robotu, tak si mozem ist piskat, ak nezavriem firmu (ktora moze byt v strate). Som sklamany.

Chcel by som po novom zrusit pracovny pomer a byt konatelom s pravidelnym prijmom - ale nechcem platit poistenie v nezamestnanosti.

Pre lahke pocitanie - mesacna odmena konatela 100Eur
Zamestnavatel Zamestnanec
10 4 zdravotne
1,4 1,4 nemocenske
14 4 starobne
3 3 dochodkove
4,75 0 solidarita
Ostatne nula.

Minimalny vymeriavaci zaklad pre zdravotne nie je - netreba doplatit v rocnom zuctovani 2012. Minimalny vymeriavaci zaklad pre socialku nie je.

Mylim sa niekde?
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Preštudovala som si príspevky a čo sa týka môjho prípadu, vyšlo mi toto:

Jednoosobová s.r.o.-konateľ- nie je v spoločnosti v postavení zamestnanca- nedostáva odmenu za výkon svojej funkcie ani pravidelnú, ani nepravidelnú
NEMUSÍ SA PRIHLÁSIŤ DO SP OD 01.01.2011.

V roku 2011 mu bude vyplatený podiel na zisku za roky 2008,2009.
NEMUSÍ PLATIŤ 14% DO ZP /ZDRAV.POISŤ./

Je to správne?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Chcela by som si doriešiť staré nerozdelené zisky, lebo od 01.01.2011 treba platiť z vyplatených podielov na zisku 14% do ZP, tak aby som to mala očistené, z čoho treba, a z čoho ešte nie.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JANA LC Pozri príspevok
Preštudovala som si príspevky a čo sa týka môjho prípadu, vyšlo mi toto:

Jednoosobová s.r.o.-konateľ- nie je v spoločnosti v postavení zamestnanca- nedostáva odmenu za výkon svojej funkcie ani pravidelnú, ani nepravidelnú
NEMUSÍ SA PRIHLÁSIŤ DO SP OD 01.01.2011.

V roku 2011 mu bude vyplatený podiel na zisku za roky 2008,2009.
NEMUSÍ PLATIŤ 14% DO ZP /ZDRAV.POISŤ./

Je to správne?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Chcela by som si doriešiť staré nerozdelené zisky, lebo od 01.01.2011 treba platiť z vyplatených podielov na zisku 14% do ZP, tak aby som to mala očistené, z čoho treba, a z čoho ešte nie.

Ďakujem za odpoveď.
Súhlasím, aj mne to tak vychádza.
Odvody do ZP z vyplateného zisku sa budú odvádzať až zo zisku vytvoreného v roku 2011, ktorý bude vyplatený až v roku 2012, teda prvýkrát dostane ZP peniaze až pri ročnom zúčtovaní v roku 2013. Všetky ostatné podiely spoločníka na zisku budú vyplácané po starom.
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

Vie mi prosím niekto pomôcť s týmto?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Plné znenie otázky je v príspevku 98.
Ďakujem!
0 0
JANA LC JANA LC

JANA LC je offline (nepripojený) JANA LC

JANA LC Pozri príspevok
Vie mi prosím niekto pomôcť s týmto?

A teraz potrebujem pomoc s tým, že tento konateľ je inval. dôchodca /na plnom ID/. Je nejaké obmedzenie, čo sa týka výšky podielu na zisku, aby mu náhodou nesiahli na to málo, čo dostáva?
Podiel na zisku mu bude vyplatený cca 1.500,- €.

Plné znenie otázky je v príspevku 98.
Ďakujem!
____________
Nakoľko mi nikto neodpovedal, ešte raz som sa pozrela do starších príspevkov, pokúsim sa teda odpovedať sama:

dôchodca je oslobodený od podávania DP do polovice nezd.č..
v roku 2011 mu bude vyplatený podiel na zisku cca 1.500,- € za roky 2008,2009.

1., tento príjem je oslobodený od dane z príjmu aj od odvodu do zdrav. poist. teda nemám o čom rozmýšľať

2., keďže je to dôchodca / to je jedno či je invalid, alebo starobný d./ od 01.01.2011 za znižuje nezd. časť na 3.559,30€, suma 1.500,- € neprevyšuje polovicu nezd. časti , nemusí podávať DP.

Ak ma nikto v tomto neutvrdí, pôjdem sa spýtať do sociálky, a aj tak mám na to ešte čas.

Ďakujem za odpoveď!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať