Zavrieť

Porady

Aké odvody platia členovia štatutárnych orgánov od 1.1.2011

Aké odvody do soc.poisťovne a zdravotnej poisťovne ,platia členovia štatutárnych orgánov poberajúcich odmenu za výkon funkcie od 1.1.2011.
ďakujem
Usporiadat
coro coro

coro je offline (nepripojený) coro

Prosím Vás o odpoveď, lebo už dlho a stále márne sa snažím nájsť ako to je a tento prípad (aj keď sa mi zdá normálny) nikde neviem nájsť. Hlavne ma zaujíma prihlásenie do zdravotnej poisťovne ktoré bolo/nebolo povinné do 31.1.

Som normálny občan SR, spoločník jednoosobovej sro, jej konateľ, a v nej aj normálny zamestnanec so mzdou na tpp.
Ako Konateľ nemám žiadnu odmenu za konateľstvo.
Ako Spoločník som nedostal už dlho nič a ani nič nedostanem aspoň tento rok lebo podiel na zisku zo straty nevytvorím.
Ako Zamestnanec som normálne prihlásený, platím odvody, posielam výkazy.

Bol som povinný prihlásiť sa druhý krát do Zdravotnej poisťovne?
Pochopil som správne že do Sociálnej netreba, kým nie je žiadny príjem okrem TPP?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
podľa mňa netreba sa nikde hlásiť, všetky registrácie máš vyriešené.
0 0
Liw73 Liw73

Liw73 je offline (nepripojený) Liw73

prosím o radu, člen DR a predseda predstavenstva majú pravidelný príjem... odvázda odvody zamestnávateľ aj člen DR a PP do ZP? samozrejme odvody do SP sú jasné. Do SP povinne odvádzajú NP,povinné DP( IP SP RFS ) a povinné PvN. dakujem za odpoved. Pekný den
0 0
krajnakova krajnakova

krajnakova je offline (nepripojený) krajnakova

Mam otazky k teme:

Je mozne, aby jednoosobova sro nemala zamestnanca a cinnost vykonaval v podstate len konatel bez pravidelnej odmeny? Spolocnost existuje od 2010 kedy dosiahla nepatrny zisk, zisk je aj v 2011. Teraz nastava otazka- staci vyplatit konatelovi nepravidelnu odmenu raz rocne ked je znamy HV? Odmena bude vyplatena teraz v 2012, tj postupujem podla odvodovej povinnosti podla 2012?
Podiel na zisku vyplateny spolocnikovi za rok 2011 nepodlieha ziadnym odvodom?

Mam odlozene DP do konca juna. Mozem vyplatit podiel na zisku za 2010 spolocnikovi? Nie je tam povinnost nieco nahlasovat/prihlasovat/platit?

Dakujem.
0 0
krajnakova krajnakova

krajnakova je offline (nepripojený) krajnakova

este som zabudla dodat- konatel nie je spolocnikom! dik!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
konaateľ nie je spoločník, takto si to doplnila. Tá odmena nie je zo zisku, ale riadna odmena za prácu - aj ked nepravidelná, správne?
Konateľ je zamestnaný niekde inde?
krajnakova Pozri príspevok
Mam otazky k teme:

Je mozne, aby jednoosobova sro nemala zamestnanca a cinnost vykonaval v podstate len konatel bez pravidelnej odmeny? ...............áno
Spolocnost existuje od 2010 kedy dosiahla nepatrny zisk, zisk je aj v 2011. Teraz nastava otazka- staci vyplatit konatelovi nepravidelnu odmenu raz rocne ..........stačí
ked je znamy HV? ........aj ked nie je známy
Odmena bude vyplatena teraz v 2012, tj postupujem podla odvodovej povinnosti podla 2012?
áno, ale ak je to za rok 2011, urob do r.2011 rezervu na odmenu
Podiel na zisku vyplateny spolocnikovi za rok 2011 nepodlieha ziadnym odvodom? podlieha odvodu do ZP-viac pozri tému týkajúcu sa tejto problematiky.

Mam odlozene DP do konca juna. Mozem vyplatit podiel na zisku
za 2010 spolocnikovi?.môžeš..ozaj 2010-ten nepatrný?
Nie je tam povinnost nieco nahlasovat/prihlasovat/platit?........netreba

Dakujem.
0 0
krajnakova krajnakova

krajnakova je offline (nepripojený) krajnakova

Konatel je este SZCO. Tam si plati dovody...
Co sa tyka odmeny-prave uvazujem ze najlepsie je ho jednorazovo vyplatit zo zisku (podiel)- teda ak to dovoluje spolocenska zmluva? Musim to preverit.

V opacnom pripade by sa jednalo o jednorazovu-nepravidelnu odmenu.

O podiel na zisku by slo o ten nepatrny...za rok 2010. V 2011 to bude viac.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Môžete mi prosím poradiť, spoločník v s.r.o. , kde zároveň bol aj zamestnancom ku koncu júna 2012 sa ide ako zamestnanec odhlásiť a pôjde na úrad práce. Mne logicky vyplýva z toho, že bude treba aj ukončiť činnosť celej s.r.o., nie? Nemôže ostať spoločníkom v s.r.o. ( aj keď bez príjmu ) a zároveň sa evidovať na úrade práce?
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

megyzah Pozri príspevok
Môžete mi prosím poradiť, spoločník v s.r.o. , kde zároveň bol aj zamestnancom ku koncu júna 2012 sa ide ako zamestnanec odhlásiť a pôjde na úrad práce. Mne logicky vyplýva z toho, že bude treba aj ukončiť činnosť celej s.r.o., nie? Nemôže ostať spoločníkom v s.r.o. ( aj keď bez príjmu ) a zároveň sa evidovať na úrade práce?
Prosím neporadíte, viem, že je to také zamotané, podľa mňa nemôže jeho s.r.o. fungovať ďalej, a pritom on ako jediný spoločník sa evidovať na úrade práce, ale pre istotu...
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

megyzah Pozri príspevok
Môžete mi prosím poradiť, spoločník v s.r.o. , kde zároveň bol aj zamestnancom ku koncu júna 2012 sa ide ako zamestnanec odhlásiť a pôjde na úrad práce. Mne logicky vyplýva z toho, že bude treba aj ukončiť činnosť celej s.r.o., nie? Nemôže ostať spoločníkom v s.r.o. ( aj keď bez príjmu ) a zároveň sa evidovať na úrade práce?
Podľa zákona o službách zamestnanosti:
§ 5 odst.d) hovorí, že za samostatne zárobkovú činnú osobu sa považuje fyzická osoba, ktorá je spoločníkom sro.
§ 6 odst.2 hovorí, že na úrade práce sa môže evidovať občan, kt. neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

a zároveň v prihláške na úrad
viď :http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ...amestnanie.pdf musí čestne prehlásiť, či vykonáva SZČ.

Čiže evidovať sa nemôže, nakoľko vykonáva SZČ ako spoločník...
1 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

grammatika Pozri príspevok
Podľa zákona o službách zamestnanosti:
§ 5 odst.d) hovorí, že za samostatne zárobkovú činnú osobu sa považuje fyzická osoba, ktorá je spoločníkom sro.
§ 6 odst.2 hovorí, že na úrade práce sa môže evidovať občan, kt. neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

a zároveň v prihláške na úrad
viď :http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ...amestnanie.pdf musí čestne prehlásiť, či vykonáva SZČ.

Čiže evidovať sa nemôže, nakoľko vykonáva SZČ ako spoločník...
gramatika,

a nie je to, že niesmie byť konateľom, bo ja som mala 2, zrušili konateľstvo, dali prehlasenie, že ako spoločníci nepoberajú žiadny príjem ani odmeny, skrátka nič a riadne ich zaevidovali na UPSVaR a dostávali i podporu v nezamestnanosti....
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

VieraPopluharova Pozri príspevok
gramatika,

a nie je to, že niesmie byť konateľom, bo ja som mala 2, zrušili konateľstvo, dali prehlasenie, že ako spoločníci nepoberajú žiadny príjem ani odmeny, skrátka nič a riadne ich zaevidovali na UPSVaR a dostávali i podporu v nezamestnanosti....
toto hovorí zákon:

§ 5 Zákon o službách zamestnanosti
Samostatne zárobkovo činná osoba


Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

http://www.upsvar.sk/buxus/docs//SSZ...dnecie_UoZ.pdf
kde čestne prehlasuje osoba, že nie je spoločníkom, a nie či dosahuje príjem ako spoločník.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

ale súhlasím, takisto poznám osobu, ktorú evidovali ako spoločníka a dostal podporu v nezamestnanosti. ale myslím, že je to v rozpore so zákonom a s jeho čestným prehlásením...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

.. a zákon je v rozpore so zdravým rozumom - konateľ môže byť na ÚP, ale spoločník, aj keď žiadnu činnosť pre spoločnosť nevykonáva, nemôže.
2 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

megyzah Pozri príspevok
Prosím neporadíte, viem, že je to také zamotané, podľa mňa nemôže jeho s.r.o. fungovať ďalej, a pritom on ako jediný spoločník sa evidovať na úrade práce, ale pre istotu...
Pokiaľ je spoločníkom s.r.o. sa nemôže registrovať na úrade práce, ak sa chce registrovať musí z s.r.o vystúpiť.
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Ďakujem všetkým, teraz je mi to jasné!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať