Zavrieť

Porady

úhrada faktúry v hotovosti a príjmový doklad

Zdravím všetkých,

prosím vás o radu. Vystavil som faktúru s tým, že mi ju dotyčný zaplatí bankovým prevodom. Avšak potom ten človek prišiel a chce to zaplatiť v hotovosti.

Ako mám v tomto prípade postupovať? (som úplny nováčik)
Mám mu vystaviť príjmový doklad, kde účel platby uvediem číslo tej faktúry a tiež mu mám opečiatkovať a podpísať tú faktúru? Teda dám mu aj podpísanú FA a aj príjmový doklad? alebo nejako inak?

vďaka
Usporiadat
Miamia Miamia

Miamia je offline (nepripojený) Miamia

evina Pozri príspevok
som ešte nič nezrozumiteľnejšie nečítala...
jednoducho povedané, je to všetko len nešpecifický text... pokiaľ každý pojem nie je v zákone exaktne vysvetlený, tak to môže mať milión významov. Podľa mňa si ten odstavec odporuje, lebo najprv dáva možnosť elektronického podpisu (berme toto ako najvyššiu možmú preukaznosť, že som to vystavil fakt ja) no v zápätí dáva príležitosť na využitie iného "kanála", ktorý je zákonite menej dôveryhodnejší.

inak z praxe - dlhé obdobie (aj pred tou formuláciou len o zaruč.elek.podpise) chodili Fa len čisto v pdfku a po vytlačení ich daňová kontrola uznávala a doteraz s tým nebol vôbec problém. ale asi záleží na kontrolórovi... ako vo všetkom v SR...
0 0
xLuigix xLuigix

xLuigix je offline (nepripojený) xLuigix

Použijem Vašu tému, aby som nezkladal zbytočne novú ... sorr
Som "podobný začiatočnícky" prípad akurát:

Klient je zo zahraničia, ponúkol sa vyplatiť faktúru v hotovosti, lebo má pracovnú cestu "okolo".
Ide o jednorázovú platbu 400e,
som živnostník - počítačové služby konk. toto bude za grafické práce, webstránku, ak som dobre pozeral tak nepotrebujem ERP ..
vravel som, žeby bolo výhodnejšie, resp. pohodlnejšie prevodom, ale tak, ak by nepovolil pre prípad ak by to uhradil v hotovosti.
a) Musím vystaviť niečo ako potvrdenie(doklad), že som tie peniaze dostal? Aby s tým neboli problémy spätne.
b) Výkaz podám normálne? Alebo budú potrebné nejaké "doplnky"? (som regis. podľa 7a, mám ič pre daň.)

Ďakujem
Naposledy upravil xLuigix : 18.01.12 at 15:25 Dôvod: pravopis
0 0
sbsgabi sbsgabi

sbsgabi je offline (nepripojený) sbsgabi

som manželka SZČO ktorá musí riešiť za neho všetky papiere lebo je na cestách .Chcem sa naučiť ako správne mu viesť učtovníčtvo aspon základy . ...viac
Ahojte ja sa len učím tu ked čítam čo nám poradia učtovníci alebo ľudia čo v tom vedia chodiť.

Ak tomu dobre rozumiem mám jednod. účtovníctvo nie som platca DPH a vystavím Fa napr : Faktúra č.02/2012 do faktúry napíšem dátum vystavenia,dátum splat.,forma úhrady: prevodom ,číslo účtu jeho moje ,banka..... adresa .A fakturujem vám za......a cenu napr.600€ Moja pečietka a podpis a podpis jeho .
Ale on namiesto prevodom uhradí sumu v hotovosti .

Tak sa nič nerobí on my vystavý výdajkový pokladničný doklad bez DPH a ja mu dám príjimový pokl.doklad.

A do penazneho deníka uvediem úhrada hotovosť .
Ja si ešte na spodok každej Fa čo vystavím alebo aj čo zaplatí napíšem ceruzov ako bola uhradená dátum a sumu tak sa kontrolujem 2 x a je to rýchlejšie ktonemá Alfa účtovníctvo.
Je to zle?
0 0
sbsgabi sbsgabi

sbsgabi je offline (nepripojený) sbsgabi

som manželka SZČO ktorá musí riešiť za neho všetky papiere lebo je na cestách .Chcem sa naučiť ako správne mu viesť učtovníčtvo aspon základy . ...viac
ahojte zle som napísala príjmový má to byť PPD a VPD-výdajkový pok. doklad
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
sbsgabi Pozri príspevok
Ahojte ja sa len učím tu ked čítam čo nám poradia učtovníci alebo ľudia čo v tom vedia chodiť.

Ak tomu dobre rozumiem mám jednod. účtovníctvo nie som platca DPH a vystavím Fa napr : Faktúra č.02/2012 do faktúry napíšem dátum vystavenia,dátum splat.,forma úhrady: prevodom ,číslo účtu jeho moje ,banka..... adresa .A fakturujem vám za......a cenu napr.600€ Moja pečietka a podpis a podpis jeho .
Ale on namiesto prevodom uhradí sumu v hotovosti .

Tak sa nič nerobí on my vystavý výdajkový pokladničný doklad bez DPH a ja mu dám príjimový pokl.doklad.

A do penazneho deníka uvediem úhrada hotovosť .
Ja si ešte na spodok každej Fa čo vystavím alebo aj čo zaplatí napíšem ceruzov ako bola uhradená dátum a sumu tak sa kontrolujem 2 x a je to rýchlejšie ktonemá Alfa účtovníctvo.
Je to zle?
Či to je zle záleží od toho, čo je predmetom fakturácie:
ak si ZŤP alebo ide o službu, ktorá nie je vymenovaná v prílohe - v poriadku
ak nie si ZŤP a predávaš tovar alebo služby vymenované v prílohe zákona, je zle: nemôžeš prijať hotovosť bez ERP
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Rozalka Pozri príspevok
Či to je zle záleží od toho, čo je predmetom fakturácie:
ak si ZŤP alebo ide o službu, ktorá nie je vymenovaná v prílohe - v poriadku
ak nie si ZŤP a predávaš tovar alebo služby vymenované v prílohe zákona, je zle: nemôžeš prijať hotovosť bez ERP
Ak nemôžeš prijať platbu v hotovosti, zober klienta do banky, aby ti peniaze vložil na účet, alebo mu vypíš poštovú poukážku (vklad na účet) a choď s ním na poštu.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Ahojte,mňa by zaujímal opačný príklad:
-ak dostaneme FP a SZČO chce aby sme mu danú FP zaplatili v hotovosti, ale naša fi. nemá povinnosť mať ERP - môžme vybrať peniaze z účtu a zaplatiť mu za služby?
Ďakujem
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Maxinka Pozri príspevok
Ahojte,mňa by zaujímal opačný príklad:
-ak dostaneme FP a SZČO chce aby sme mu danú FP zaplatili v hotovosti, ale naša fi. nemá povinnosť mať ERP - môžme vybrať peniaze z účtu a zaplatiť mu za služby?
Ďakujem
Ak platíte za faktúru, ktorú pre Vás vystavil Váš dodávateľ, nie je podstatné, či Vy musíte mať ERP, ale ak on musí mať a zaplatíte mu, musí Vám dať doklad z ERP.
Ak jeho služby nepodliehajú evidencii ERP stačí, ak vystaví PPD.
1 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Dnes sme odviezli auto jednemu kamaratovi so servisu a pytal sa nas, ci budeme chciet uhratit fakturu prevodom alebo cez PPD. Podla mna by zivnostnik prevadzkujuci autoservis ak prijme peniaze za fa v hotovosti mal dat doklad z ERP, nie? Ak by sme to zaplatili na zaklade PPD bol by to pre nas postacujuci doklad na odpocet DPH a na uznanie platby ako danoveho vydavku ak nema spravnu formu? Ak to takto nespravne robil doteraz, co s tym ... okrem nakupu ERP... Dakujem za radu
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Ahojte poradaci, pozeram, ze mi zatial nemal nikto cas odpovedat na otazku a uz mam znova tu istu, lebo sme to kupene auto dali vycistit, umyt a nalepit folie, budu nam davat fakturu, podla toho, co som si nastudovala tieto sluzby podliehaju povinnosti evidencie ERP, dufam, ze som studovala spravne. Ak mi ako neznaly zakona bude tiez chciet za urhradu fa vystavit PPD, budem si na zaklade toho odpocitat DPH a bude to pre mna v danovy vydavok ak tento danovy doklad nebude mat zakonom predpisanu formu? Dakujem za odpoved a za vas cas.
0 0
c.s.i. c.s.i.

c.s.i. je offline (nepripojený) c.s.i.

Dobré ráno, úhrada faktúry z autoservisu je cez RP. DPH si odpočítavaš s faktúry a nie s PPD. Keď nemá pokladňu, tak mu urob úhradu prevodom,alebo vkladom na BU.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

c.s.i. Pozri príspevok
Dobré ráno, úhrada faktúry z autoservisu je cez RP. DPH si odpočítavaš s faktúry a nie s PPD. Keď nemá pokladňu, tak mu urob úhradu prevodom,alebo vkladom na BU.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI
1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
Ja viem, ze DPH sa odpocitava z faktury, kedze uctujeme v systeme JU, tak musi byt zaplatená, nie? A aby sme si tu fakturu mohli dat do nakladov ovplyvnujucich ZD, tak musi byt zaplatena a ak je zaplatena na zaklade PPD neopravnene a mal byt k tomu doklad z ERP, tak si to budem moct uplatnit ako zaplateny danovy vydavok, ked k tomu bude zly danovy doklad? Moj manzel sa stale smeje, ze co stresujem s dokladmi, normalne sme kvoli uctovnym dokladom mali vcera rodinnu hadku, teda len taku malu, ale bola. Dakujem za opodved.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

kubkokubko Pozri príspevok
Ja viem, ze DPH sa odpocitava z faktury, kedze uctujeme v systeme JU, tak musi byt zaplatená, nie? A aby sme si tu fakturu mohli dat do nakladov ovplyvnujucich ZD, tak musi byt zaplatena a ak je zaplatena na zaklade PPD neopravnene a mal byt k tomu doklad z ERP, tak si to budem moct uplatnit ako zaplateny danovy vydavok, ked k tomu bude zly danovy doklad? Moj manzel sa stale smeje, ze co stresujem s dokladmi, normalne sme kvoli uctovnym dokladom mali vcera rodinnu hadku, teda len taku malu, ale bola. Dakujem za opodved.
Máš pravdu, servis ti vystaví fa a vydá doklad o úhrade v hotovosti - blok z RP, kde bude napísané č. fa. Ak by ti vydal len papierovú príjemku, je to v rozpore so zákonom.
2 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

kubkokubko Pozri príspevok
Ja viem, ze DPH sa odpocitava z faktury, kedze uctujeme v systeme JU, tak musi byt zaplatená, nie? A aby sme si tu fakturu mohli dat do nakladov ovplyvnujucich ZD, tak musi byt zaplatena a ak je zaplatena na zaklade PPD neopravnene a mal byt k tomu doklad z ERP, tak si to budem moct uplatnit ako zaplateny danovy vydavok, ked k tomu bude zly danovy doklad? Moj manzel sa stale smeje, ze co stresujem s dokladmi, normalne sme kvoli uctovnym dokladom mali vcera rodinnu hadku, teda len taku malu, ale bola. Dakujem za opodved.
DPH si môžeš odpočítať aj bez zaplatenia faktúry, to je jedno, či máš JÚ alebo PÚ.
Do výdavkov si ju dáš až po zaplatení.
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať