Zavrieť

Porady

Trojstranný obchod??????

Natrafila som na nasledujúci problém.
Máme firmu A,B a C, všetky z 3 rôznych štátov s rôznymi IČ DPH.
Firma B nakupuje tovar u firmy A a predáva priamo firme C na jej sklad.
Firma B zabezpečuje aj prepravu tohto tovaru, čiže ide o klasický trojstranný obchod.

Čo však nastane, ak sa firma C /konečný odberateľ/ rozhodne, že si chce ten tovar prepraviť /nie kúpiť , iba prepraviť/ sama z firmy A svojou určenou špedičnom firmou, pretože si ten tovar chce priamo poslať ďalej ku svojmu klientovi /nie na svoj sklad/ a nechce, aby sa firma B dozvedela o jeho konečných odberateľoch a prebrala mu klientelu?

Potom sa už nejedná o trojstranný obchod. Ako sa to potom definuje?
A ako sa to potom všetko fakturuje?
Firma B dostane od firmy A faktúru bez DPH. To mi je jasné, ale ako však faktúruje firma B tovar firme C? Tiež bez DPH?

Prosím o radu.
Za všetky príspevky vopred vďaka.
Usporiadat
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

lutik
Tá maďarská firma A nemôže vedieť, že ten tovar nejde do firmy B. To znamená, že ani prepravný doklad nebude vystavený s miestom vykládky tovaru - firma C. Prepravný doklad sa vystavuje s miestom dodania - Slovensko. A potom na ceste sa pridáva ešte jedna CMR s miestom dodania - firma C a predávajúcim firma B.
Ideálne, veď potom nemáš žiaden problém. Ty si krytá. K dodávke B-C :
IC obchod, FA §43 z B na C a teraz ak si firma robí dopravu sama (pošle vlastné auto), tak čestné vyhlásenie, ak pošle svojho dopravcu, tak tú druhú CMR. Na tvojom mieste by som si žiadala oboje.

lutik
A keďže firma A predáva tovar na parite EXW, podľa mňa nemá právo pýtať si kópiu prepravného dokladu, lebo s prepravou nemá absolútne nič spoločné. A ani doteraz nič nepýtala.
Neviem ako to majú oni vo svojom zákone o DPH. Keby to bola firma v SR, musí to vydokladovať podľa §43. Keď nič nechú, tak im predsa nebudeš nasilu núkať doklady. Ak niečo chcieť budú - tak kópiu prvej CMR s tebou ako príjemcom, alebo tvoje vyhlásenie. Teraz ma napadlo - im predsa ostáva prvý list CMR, na ktorom je miesto určenia SR a pečiatka prepravcu, pravdepodobne im to stačí. To len náš poradca s tým robí problémy, tak preto ma to zaujímalo. Svoju kópiu CMR pre príjemcu si potom prilož k ich došlej faktúre (len pre istotu).
lutik
Už som z toho nešťastná, zdá sa mi, že tie zákony sú urobené tak, že každý musí o každom všetko vedieť. Ako si ma firma chrániť svojich obchodných partnerov?
Povedala by som, slovenská úprava EU zákonov - skomplikujú aj čo nemusia. Hlavne sa na to pozeraj aj dokladovo na dva rôzne obchody, je to celé čisté, takže nemusíš mať obavy. Pri kontrole hrozí jedine nepochopenie celej transakcie zo strany DU, ale dve oddelené transakcie pochopia.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Ok, Janka....tak dúfajme, že to DÚ pochopí......pekný deň.....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať