Zavrieť

Porady

okamzite skoncenie pracovneho pomeru

Dobry den,
chcela by som sa informovat, ako mam postupovat v pripade, ak osobe uz vyse 5 mesiacov nebola vyplatena mzda? Viem, ze treba podat okamzite skoncenie pracovneho pomeru podla § 69 ods. 2, no problem je v tom, ze zamestnavatel predal svoju firmu, novym konatelom sa stal akysi bezdomovec, ktory je v Obchodnom registri zapisany v dalsich skrachovanych firmach.
Ako a komu sa ma dorucit oznamenie o skonceni pracovneho pomeru? Skusala som uz zaslanie DO VLASTNYCH RUK, no list sa vzdy vratil ako neprebrata zasielka.
Nikto mi s tym nevie pomoct, nikto s tym nic nechce mat spolocne a ja neviem, ako sa ma ukoncit pracovny pomer.
Ako ziskat v tomto pripade zapoctovy list, vystupny list?.
Ma si tiez dana osoba sama podat odhlasku zo socialnej a zdravotnej poistovne?
Dakujem velmi pekne za radu.
Ing. Katarina Miskova
Naposledy upravil Dav : 31.01.11 at 14:21
Usporiadat
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tak som si to zistovala. Kurierom to ani nie je az tak drahe a je istota, ze v ten den to tam bude.Aj my vystavioa potvdrenie, ze to bolo prevzate.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

alaya1 Pozri príspevok
Ivka dakujem. Jemu PN konci zajtra.Uz to musime vyriesit, nema to konca kraja. Tych 15 dni bude vykryvat, nemoze sa dostavit na pracovisko.
Nechceme urobit chybu. Manzel s nimi uz telefonoval, navrhol aj dohodu, ze by sa dohodol. Ani chyru, ale ani robotu dat primeranu nie. Musime to riesit takto
Neda sa takato zasielka poslat kurierom? To by to malo tam byt hned v ten den..
Ako chce manzel vykryvat cas po ukonceni PN?
Musi si dat pozor na to, aby nedostal absenciu, takze do prace nastupit musi.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Tak som rada, dakujem za vsetky vase rady, uzavreli sme dohodu so zamestnavatelom o ukonceni PP aj s odstupnym a preplatenim polovice vypovednej doby.
Chcem sa este opytat, to odstupne sa vyplaca zo sumy uvedenej na prac.zmluve, alebo sa priemeruje jeho cista mzda, ktoru zarobil? On ma na zmluve minimum, lebo vsetko boli pohyblive casti mzdy.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

alaya1 Pozri príspevok
Tak som rada, dakujem za vsetky vase rady, uzavreli sme dohodu so zamestnavatelom o ukonceni PP aj s odstupnym a preplatenim polovice vypovednej doby.
Chcem sa este opytat, to odstupne sa vyplaca zo sumy uvedenej na prac.zmluve, alebo sa priemeruje jeho cista mzda, ktoru zarobil? On ma na zmluve minimum, lebo vsetko boli pohyblive casti mzdy.
Odstupné počítame z priemernej kvartálnej mzdy
.§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem pekne, on konci dohodou, ale s citaciou toho paragrafu.
Takze spocitaju priemer jeho zarobku cisteho,za posledne 3 mesiace, hm..tak to pekne vyskoci aj dan. este raz vdaka, jeden problem aspon vyrieseny.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pozor, nie čistého, ale hrubého.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Dnes, 09:57 AM

Dakujem pekne, on konci dohodou, ale s citaciou toho paragrafu.
Takze spocitaju priemer jeho zarobku cisteho,za posledne 3 mesiace, hm..tak to pekne vyskoci aj dan. este raz vdaka, jeden problem aspon vyrieseny.


Ala, ak sa dobre pamätám, tvoj manžel bol na PN-ke, takže žiadny príjem za I. štvrťrok 2011 nemal. odstupné mu bude počítané z pravdepodobného priemerného zárobku. Podlieha odvodom aj zdaneniu (daň mu po podaní DP za rok 2011 vrátia)
Naposledy upravil veronikasad : 06.06.11 at 07:11
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem ti Veronika, no vies, ja som nevzdelana v uctovnictve, co to znamena- "odstupné mu bude počítané z pravdepodobného priemerného zárobku. "- to mu vypocitaju z toho, aky prijem ma uvedeny v pracovnej zmluve? Tam mam minimalnu mzdu..Pytam, sa nie, ze som chamtiva, ale aby som bola informovana, nerozumiem tym odbornym pre teba asi rutinnym vyrazom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Príjem z pracovnej zmluvy má zaručený. Aké pohyblivé zložky mzdy počas výkonu práce mal preplácané ?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Veronika, tak to ja presne neviem, ale on v sklade robil na vykon, kolko urobil, tolko mu zaplatili, pluus prezcasy. jeden mesiac mal velmi vysoku mzdu, iny mesiac nizku. A na zmluve ma len minimalnu mzdu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

alaya1 Pozri príspevok
Veronika, tak to ja presne neviem, ale on v sklade robil na vykon, kolko urobil, tolko mu zaplatili, pluus prezcasy. jeden mesiac mal velmi vysoku mzdu, iny mesiac nizku. A na zmluve ma len minimalnu mzdu.
Výšku odstupného práca nadčas neovplyvní (mzda sa delí odpracovanými hodinami). Do pravdepodobného priemerného zárobku by mohli zahrnuť nejaké odmeny - skôr si ale myslím, že mu ho budú počítať len z toho, čo má v pracovnej zmluve. (môžu pravdepodobný zárobok určiť aj z priemerného zárobku zamestnanca, ktorý na tejto pozícii pracuje teraz)
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

dakujem velmi pekne, zas si mi velmi pomohla, ako vzdy. A z jeho poslednych zarobkov sa to neda pocitat, kym nesiel na PN? ved je to dohoda o ukonceni PP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Priemerný zárobok sa počíta z príjmu za predch. kal. štvrťrok. keďže v tom období žiadny príjem nemal, použije sa pravdepodobný zárobok.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem, takze oni urcia, kolko by mal pravdepodobne zarobit. Uz mi to je jasne.Este raz vdaka, pekny dnicek.
0 0
Triny8 Triny8

Triny8 je offline (nepripojený) Triny8

Dobry den. Potrebujem poradit i ked mam svojho pravnika, potrebujem vediet aj ine nazory. V mesiaci jun niekto anonymne napisal, ze v mojom oddeleni je obtazovanie, Po 2 dnovom vysetrovani extrnou firmou sa anonym potvrdil. Behom minuty vyhodili dotycneho, ktory verbalne obytazoval zeny, jeho priameho nadriadeneho a aj mna. Dali mi paragfraf 68, ods.1, za hrube porusenie pracovnej discipliny a za pasivitu (neviem co tym mysleli), zacala som sa branit, kedze praca znamela pre mn vsetko, behom sekundy mi zobrali vsetko co som po rokoch vybudovala. Zamestnavatel tak spravil podla americkej legislativy. Ked sa slovensky management ozval, nedali im sancu a ani mne, sa k tomu vyjadrit, povazovali to za zlyhanie z mojej strany. Teraz moj advokat riesi s nimi mimosudnu dohodu ale zjavne moj navrh, ktory je mimochodom dost dobry, sa im zda byt prehnany. Myslim, ze moj navrh na mimosudnu dohodu je adekvatny tomu, co mi sposobili. Kedze som hned po oznameni skolabovala sanitka ma zobrala do nemocnice, uz som 3ti tyzden PN a nemozem sa z toho dostat. Uplne som vyhorela, mam lability, musela som vyhladat odbornu pomoc. Pocas vysetrovania som mala mat zaplatenu dovolenku, koli mojej loyalite k spolocnosti, som dovolenku den pred nastup zrusila, od jula mi konecne po 4 rokoch mali dat plat managera, ktory som dovedy nemala, o 2 mesiaci som mala dostat 4rocny bonus za skvelu pracu, vsetko mi padlo, odprevaili ma pred budovu ako handru, kedze som mala aj sluzobne auto, bola som uplne nahrata, bez auta, mobilu, penazi a neskutocnou hanbou, kedze cela spolocnost bola v okne. Bolo to neskutocne, v tej chvile som chcela spachat samovrazdu. Viem niekomu to pride ako trapne, smiesne, ale pre mna to bolo velmi ponizujuce a neviem sa s tym zmierit. Dokonca mam pocit, ze ani ked vysudim nejake peniaze, ze to ma naplni, bojim sa ze sa to bue so mno tiahnut dlho. Dokonca budem mat aj velmy problem sa zamestnat na rovnakej urovni ako som bola predtym koli paragrafu co mi dali do okazmiteho skoncenia PP. Viem, ze tazko sa k takemuto pripadu vyjadruje, len som sa konecne potrebovala vykecat, pretoze ma to nesmierne trapi.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Triny8 Pozri príspevok
Dobry den. Potrebujem poradit i ked mam svojho pravnika, potrebujem vediet aj ine nazory. V mesiaci jun niekto anonymne napisal, ze v mojom oddeleni je obtazovanie, Po 2 dnovom vysetrovani extrnou firmou sa anonym potvrdil. Behom minuty vyhodili dotycneho, ktory verbalne obytazoval zeny, jeho priameho nadriadeneho a aj mna. Dali mi paragfraf 68, ods.1, za hrube porusenie pracovnej discipliny a za pasivitu (neviem co tym mysleli), zacala som sa branit, kedze praca znamela pre mn vsetko, behom sekundy mi zobrali vsetko co som po rokoch vybudovala. Zamestnavatel tak spravil podla americkej legislativy. Ked sa slovensky management ozval, nedali im sancu a ani mne, sa k tomu vyjadrit, povazovali to za zlyhanie z mojej strany. Teraz moj advokat riesi s nimi mimosudnu dohodu ale zjavne moj navrh, ktory je mimochodom dost dobry, sa im zda byt prehnany. Myslim, ze moj navrh na mimosudnu dohodu je adekvatny tomu, co mi sposobili. Kedze som hned po oznameni skolabovala sanitka ma zobrala do nemocnice, uz som 3ti tyzden PN a nemozem sa z toho dostat. Uplne som vyhorela, mam lability, musela som vyhladat odbornu pomoc. Pocas vysetrovania som mala mat zaplatenu dovolenku, koli mojej loyalite k spolocnosti, som dovolenku den pred nastup zrusila, od jula mi konecne po 4 rokoch mali dat plat managera, ktory som dovedy nemala, o 2 mesiaci som mala dostat 4rocny bonus za skvelu pracu, vsetko mi padlo, odprevaili ma pred budovu ako handru, kedze som mala aj sluzobne auto, bola som uplne nahrata, bez auta, mobilu, penazi a neskutocnou hanbou, kedze cela spolocnost bola v okne. Bolo to neskutocne, v tej chvile som chcela spachat samovrazdu. Viem niekomu to pride ako trapne, smiesne, ale pre mna to bolo velmi ponizujuce a neviem sa s tym zmierit. Dokonca mam pocit, ze ani ked vysudim nejake peniaze, ze to ma naplni, bojim sa ze sa to bue so mno tiahnut dlho. Dokonca budem mat aj velmy problem sa zamestnat na rovnakej urovni ako som bola predtym koli paragrafu co mi dali do okazmiteho skoncenia PP. Viem, ze tazko sa k takemuto pripadu vyjadruje, len som sa konecne potrebovala vykecat, pretoze ma to nesmierne trapi.
Keď si vysúdiš peniaze, nebude to pre nič za nič, ale preto, že niekto spravil chybu. A ty o tom budeš mať potvrdenie. Ak sa budeš súdiť a súd uzná, že zamestnávateľ skončil s tebou PP neplatne, bude to uvedené aj v rozsudku a tak budeš môcť dokázať novému zamestnávateľovi, že ty si chybu neurobila.
Neviem, ako to chodí v tej oblasti, kde pracuješ, ale ja keď som si hľadala zamestnanie, nikto od mňa nikdy nepýtal zápočtový list - len tam je uvedený spôsob a dôvod skončenia prac. pomeru. Dozvedieť by sa to môžu, len ak budú kontaktovať tohto tvojo zamestnávateľa. Do životopisu ten dôvod uzvázdať nemusíš. Keď sa ťa na to pri pohovore spýtajú, vysvetlíš im to.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať