Zavrieť

Porady

Odvody z podielov zo zisku

Dobrý deň,
prosím o radu:
spoločníci sa rozhodli, že si vyplatia podiel na zisku za roky 2004-2009.
Chcel by som vedieť, či sa z toho platia odvody do SP a ZP.

Ďakujem
Usporiadat
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Maxinka Pozri príspevok
ešte raz pre upresnenie to potrebujem:::
...ale ak bude mať vyplatené dividendy napr. za rok 2012..v 06/2013 tak to už nahlási do 05/2014...prísl. ZP a zaplatí 14%???
Prečo sa u dividendy ktorá je za rok 2012 má platiť odvod 14% a nie 10%? Malo by byť predsa jedno, v ktorom roku je dividenda vyplatená.
Či toto už neplatí?
Na dividendy zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje tento zákon v znení účinnom do 31. decembra 2012.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zo zisku z roku 2012 vyplateného po 1.1.2013 bude zdravotné poistnie 10%.
0 0
retr0 retr0

retr0 je offline (nepripojený) retr0

Viem, ze tato otazka tu uz padla, avsak nebola jednoznacne vyriesena, resp. sa mohli medzicasom objavit nejake nove usmernenia.

Plati sa zdravotne poistne z prijmov dosiahnutych pred rokom 2004 (Mam vedmost o prechodych ustanoveniach riesiacich povinnost platit zdravotne poistenie iba z prijmov dosiahnutych v uctovnom obdobi po 1.1.2011)?

ide o to, ze dan z prijmov sa z dividend spred roku 2004 plati a ide o ostatny prijem. V zakone sa spomina, ze zdravotny odvod sa neplati len z dividend (pism. e) §10b(1)) ale aj z ostatnych prijmov (pism. d) §10b(1)). Myslite si, ze toto ustanovnie zaklada opravnenie pozadovat zdravotne odvody aj z prijmov spred roku 2004? Nepovaznujete to za retroaktivne a nie v sulade so zmyslom novely (iba na prijmy po 1.1.2011)?

Potesim sa akejkolvek vecnej odpovedi.
Dakujem
0 0
sedlinho sedlinho

sedlinho je offline (nepripojený) sedlinho

Dobry den,

chcem sa spytat, co nastane v pripade, ze si chcem vyplatit zisk za rok 2012 a od 1.1.2013 pracujem na trvaly pracovny pomer v Rakusku, kde som aj zdravotne poisteny.
Musim aj v tomto pripade odviest zdravotne odvody vo vyske 10%? Ak ano, platia sa zrazkou priamo s.r.o. alebo az v RZZP 2013?

Pokial ide o dividendy vyplatene v roku 2012 (z hosp.vysledku 2011), som povinny oznamit ich ako prijem zdravotnej poistovni do 31.5.2013, aj ked uz v nej nie som poisteny?

​Dakujem za radu
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

janecek3 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu:
spoločníci sa rozhodli, že si vyplatia podiel na zisku za roky 2004-2009.
Chcel by som vedieť, či sa z toho platia odvody do SP a ZP.

Ďakujem
Nie, podiely z rokov 2004 - 2009 nepodliehajú uvedeným odvodom.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

retr0 Pozri príspevok
Viem, ze tato otazka tu uz padla, avsak nebola jednoznacne vyriesena, resp. sa mohli medzicasom objavit nejake nove usmernenia.

Plati sa zdravotne poistne z prijmov dosiahnutych pred rokom 2004 (Mam vedmost o prechodych ustanoveniach riesiacich povinnost platit zdravotne poistenie iba z prijmov dosiahnutych v uctovnom obdobi po 1.1.2011)?

ide o to, ze dan z prijmov sa z dividend spred roku 2004 plati a ide o ostatny prijem. V zakone sa spomina, ze zdravotny odvod sa neplati len z dividend (pism. e) §10b(1)) ale aj z ostatnych prijmov (pism. d) §10b(1)). Myslite si, ze toto ustanovnie zaklada opravnenie pozadovat zdravotne odvody aj z prijmov spred roku 2004? Nepovaznujete to za retroaktivne a nie v sulade so zmyslom novely (iba na prijmy po 1.1.2011)?

Potesim sa akejkolvek vecnej odpovedi.
Dakujem
Prvý raz sa platí zdravotné poistenie z dividend roku 2011 a vyplatených v roku 2011. Takýchto prípadov v praxi asi nie je veľa a týka sa to iba podielov na likvidačnom zostatku.
Dividendu za rok 2011 vyplatenú v roku 2011 treba oznámiť ZP do 31.5.2012
Dividendu za rok 2011 vyplatenú v do 31.12.2012 treba oznámiť ZP do 31.5.2013
Uvádza sa na príslušnom tlačive výška dividend znížená o minimálny vymeriavací základ.
Vlastný názor k odvodom radšej neuvádzam.






0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

sedlinho Pozri príspevok
Dobry den,

chcem sa spytat, co nastane v pripade, ze si chcem vyplatit zisk za rok 2012 a od 1.1.2013 pracujem na trvaly pracovny pomer v Rakusku, kde som aj zdravotne poisteny.
Musim aj v tomto pripade odviest zdravotne odvody vo vyske 10%? Ak ano, platia sa zrazkou priamo s.r.o. alebo az v RZZP 2013?

Pokial ide o dividendy vyplatene v roku 2012 (z hosp.vysledku 2011), som povinny oznamit ich ako prijem zdravotnej poistovni do 31.5.2013, aj ked uz v nej nie som poisteny?

​Dakujem za radu
Ak diividendy dostanete v čase, kedy ste zdravotne poistneý v Rakúsku, z týchto dividend sa ZP neplatí - v tomto čase sa na vás nevzťahuje slovenský zákon o zdravotnom poistení.

Dividendy vyplatené v r.2012 ste povinný oznámiť ZP, v ktorej ste boli v r.2012.
4 0
sedlinho sedlinho

sedlinho je offline (nepripojený) sedlinho

Jana Motyčková Pozri príspevok
Ak diividendy dostanete v čase, kedy ste zdravotne poistneý v Rakúsku, z týchto dividend sa ZP neplatí - v tomto čase sa na vás nevzťahuje slovenský zákon o zdravotnom poistení.

Dividendy vyplatené v r.2012 ste povinný oznámiť ZP, v ktorej ste boli v r.2012.
Dakujem za radu. Na zaklade tohto predpokladam, ze nikto z Penty, J&T a podobnych velkych "firiem" nie je zdravotne poisteny na Slovensku pri vyplate dividend.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

potrebovala by som poradiť ohľadom vytvorenej zákonnej rezervy v roku 2003, ktorá sa následne rozpustila v rokoch 2005 až 2008. Do ktorého režimu pri vyplácaní spadá? Podľa roku 2003, alebo 2004 až 2010?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

a kde sa dajú zistiť informácie o tom, čo vlastne platí pre človeka, ktorý je zdravotne poistený v inom členskom štáte, ak potrebuje zdravotné ošetrenie a bude mu poskytnuté na Slovensku? A aké odvody sa platia v rôznych štátoch? Nenašiel by sa niekde nejaký prehľad a porovnanie ZP v rôznych členských štátoch? Myslím, že to by bola informácia, ktorú by podnikatelia vedeli patrične oceniť :-)
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Dobrý deň.
Prosím vás, ak niekto nenahlási príjem dividend 2011 vyplatených v roku 2012, aké mu hrozia pokuty? Kde a či vôbec si ZP môže overiť vyplatenie takýchto dividend?
Ešte otázka, ak by ich niekto nahlásil dodatočne povedzme o rok, platil by pokutu?
Ďakujem.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, ako správne vyplniť Oznámenie o príjmoch za r.2012, keď sa jedná o dividendy z investičného fondu z ČR, ktoré boli vyplatené občanovi SR po zdanení? Uvedie sa predpokladám suma po zdanení.. a do ktorého riadku?
Vďaka za pomoc.
0 0
evina.bk evina.bk

evina.bk je offline (nepripojený) evina.bk

Vie mi niekto poradiť, či v nasledovných prípadoch treba vyplniť oznámenie pre ZP?
1. občan ČR s trvalým pobytom v ČR je zamestnaný v SR, platí ZP v SR. Zároveň je spoločníkom inej slovenskej s.r.o.-čky, ktorá mu vyplatí zisk za 2011 v roku 2012.
2. občan ČR s trvalým pobytom v ČR je zamestnaný na dohodu v SR, ZP v SR neplatí. Slovenská firma mu vyplatí zisk za 2011 v roku 2012.
Ďakujem Vám vopred!
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

pokiaľ je spoločníkom v v spoločnosti a nie je zdravotne poistený v SR, z vyplatených dividend neplatí odvody do ZP
1 0
evina.bk evina.bk

evina.bk je offline (nepripojený) evina.bk

Ďakujem, takže ako som si to myslela: 1-platí odvody, 2-neplatí odvody z dividend.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

[/QUOTE]

Ad 3. samoplatitel a vyplateny podiel na zisku v roku 2012 za rok 2011 napr. 1 329,06 Eur , odráta sa 329,06 Eur z toho vyplyva ze by oznamil zdravotnej poistovni vymeriavaci zaklad do 31.5.2012 v sume 1000 eur, kedze nedosahuje sumu minimalnych vymeriavacich zakladov t.j. 12 * 329,06 zdrav poistovna mu rzzp nevykonava a nebude mat ziaden nedoplatok na zdravotnych odvodoch?
Ad4. samoplatitel, spoločník, v pripade ze jeho podiel na zisku by bol 4277,78 Eur vyplateny v roku 2012 za rok 2011 , tzn 4277,78 - 329,06 = 3948,72 t.j.uhrn vymeriavacich zaklad je na urovni minim. vymeriavacich zakladov a doplati zdravotne odvody v roku 2013 vo výske 394,87 Eur[/QUOTE]



Jana Motyčková
Ad 1. Treba si tú vyhlášku čítať aj ďalej - hneď v bodoch 4 a 5 máte, že sa určí koeficient = maximálny VZ deleno úhrn VZ a týmto koeficientom sa násobia jednotlivé VZ. Čiže aj keď dosiahol maximum zo zamestnania, a maximum je len jedno spoločné pre zamestnanie + dividendy, tak poistné z dividend mu vyjde, lebo každý VZ sa "úmerne" zníži. Ale nebude to 10 percent z celej sumy dividend, ale bude to nižšia suma. Zamestnávateľovi vznikne preplatok.
Ad 2 - detto ako bod 1
Ad 3 - nedoplatok nebude (inak odpočitateľné minimum bude 339,89.
Ad 4 - Prečo by mal niečo doplatiť?
Dobrý deň,

prosim o radu, konatel dostal rocne zuctovanie preddavkov z dovery, islo konkretne o priklad ktory sme pisali vyssie:

- samoplatitel uhradil preddavky za rok 2012 12*47,58 eur = 570,96
- vyplatil si dividendy v roku 2012 vo výške cca 1200 eur, (po odrátaní 339,89 )
- ziadne ine prijmy neboli

-zdravotna poistovna poslala vyuctovanie s nedoplatkom 120 eur (10 % z 1200)

- moj nazor je, ze zdrav, poist. nebola povinna vykonat rocne zuctovanie,nakolko prijem nebol v uhrne 12* min. vymer. zaklad, a ked uz urobila, tak mal naopak vzniknut preplatok 570,96 -120 eur 450,96 eur
Alebo sa mylim?

Dakujem za kazdu radu.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nemýlite sa.
Aj ked ZP vykonala rzzp (nie je povinná, neznamená, že nemôže), vymeriavacím základom mala byť iba suma 1200, čo je menej ako minimálny VZ samoplatiteľa, čiže VZ by sa upravil na minimum a teda výsledkom mala byť maximálne nula. Nemohol vzniknúť nedoplatok. Voči takýmto rzzp sa treba odvolať. Viď §13 ods. 6 (ćo je VZ samoplatiteľa) a ods. 9 (minimálny VZ) zákona o zdravotnom poistení.
Preplatok 450 € vzniknúť nemohol, lebo na samoplatiteľa sa vzťahuje minimálny VZ. Trochu je tam pri vykonaní rzzp problém so sadzbou poistného, z 1200 mala byť sadzba 10 percent, zo zvyšku 14, čo ale nie je zákonne celkom dobre doriešené, preto v týchto prípadoch je lepšie pre ZP, keď rzzp nevykoná.
2 0
emr emr

emr je offline (nepripojený) emr

Podobny pripad. Samoplatitel. Spolocnik s.r.o. V RZZP mi vypocitali separatne vymeriavaci zaklad aj za samoplatitela aj za prijmy z dividend.

Namiesto ocakavanej nuly mi vykazali nedoplatok 570,96 eur.

Ma zmysel to namietat? Moja uctovnicka tvrdi ze nie.

Detaily vypoctu od Dovery v prilohe

Doplnujuce info: Za dany rok som mal jediny prijem - dividendy (podiely na zisku sro) vo vyske 6049 euro (co po odpocitani 339,89 robi tych 5709,11)
Naposledy upravil emr : 30.07.13 at 20:08 Dôvod: doplnene info
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ale ten nedoplatok 570,96 *eur je presne 10 % z vyplatených dividend bez odpoč.sumy
tak čo riešiš*?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Prílohu otvoriť neviem. Podľa informácií, ktoré píśete, v tomto prípade vymeriavacím základom samoplatiteľa je iba príjem zo zisku po odpoćítaní 339,89.. Ten je vyšsí ako minimálny VZ samoplatiteľa, čiže z tohoto príjmu má byť vypočítané poistné sadzbou 10 percent, t.j. suma 570,91. Z vypočítaného poistného sa mali odpočítať preddavky, ktoré ste ako samoplatiteľ zaplatil. Ja by som vykonané rzzp namietala. Poisťovne v tomto nepostupujú podľa zákona.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať