Zavrieť

Porady

Odvody z podielov zo zisku

Dobrý deň,
prosím o radu:
spoločníci sa rozhodli, že si vyplatia podiel na zisku za roky 2004-2009.
Chcel by som vedieť, či sa z toho platia odvody do SP a ZP.

Ďakujem
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ešte prikladám moju komunikáciu s MZ SR z októbra 2012.

Moja otázka :
Ešte mám jednu otázku - samoplaiteľ celý rok 2012, zaplatil preddavky 570,96 €. Dosiahne príjem z dividend 4500 €, príjem presiahol úhrn VZ. ZP je povinná vykonať rzzp. VZ z dividend 4130,11, sadzba poistného z dividend aj u samoplatiteľa je 10 %, čiže poistné bude 413,01. Vznikne mu preplatok 157,95 €. Uvažujem správne?

Odpoveď z MZ SR :
ano, zatial mi to tak vychadza...

2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Jana Motyčková
Prílohu otvoriť neviem....
... po uložení klik na súbor a otvorí sa...
ale tu je v pdf:
0 0
emr emr

emr je offline (nepripojený) emr

KEJKA
ale ten nedoplatok 570,96 *eur je presne 10 % z vyplatených dividend bez odpoč.sumy
tak čo riešiš*?
Citala si tu prilohu? Moj jediny prijem bol tie dividendy. Moje preddavky boli presne v sume 570,96 (plus minus centy). T.j. mal by som byt na nule. Ale oni mi urobili dva vymeriavacie zaklady, raz mam platit 14% zo zakladu 4078 a dodatocne este 10% z druheho zakladu 5709

PS: priloha je obycajna web stranka, treba ulozit na disk a otvorit lubovolnym prehliadacom.
0 0
emr emr

emr je offline (nepripojený) emr

Doplnam vyjadrenie Dovery tlmocene mojou uctovnickou:

Rocne zuctovanie tabulka c.3- tam vycisluju vysku preplatku/nedoplatku pri „roznych subjektoch“ a podla info zo zdravotky, tak riadok 3 v tejto tabulke ste definovany ako subjekt podla § 11 ods. 2 zakona, t.j. samoplatitel – dobrovolny platca zdravotneho poistenia – t.j. platby poistneho sa musia vykonavat preddavkovo aj v pripade, ze nedosahujete ziaden prijem a v riadku 4 tejto tabulky sa uz definuju „prijmy podla § 10b ods. 1 pism. e) zakona“ – t.j. efektivne dosiahnute prijmy z dividend – podielu na zisku spolocnosti ako dalsieho subjektu „ spolocnika“.
Preddavky zo „ziadneho prijmu“ = preddavky zakonneho poistneho sa podla vykladu zakona.
Prijem z dividend = samostatny vymeriavaci zaklad na platby poistneho, t.j. z tohto prijmu sa plati odvod jednorazovo az v rocnom zuctovani.
Povodne info, co daval p. Mihal, kedy hovoril, ze zaplatene preddavky sa mozu zapocitat s povinnostou zaplatit odvod z dividend, bol upraveny novelou, a to tak, ze preplatky/ nedoplatky sa vycisluju kazdy samostnatne.

Takze aktulane RZZP za rok 2012 – vypocet je spravny, a treba vycisleny nedoplatok zaplatit.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Napriek tomu, že vyhláška takýto výpočet pripúšťa, je to v rozpore so zákonom. Zákon má vyššiu právnu silu ako vyhláška. Ja by som to určite namietala.
2 0
emr emr

emr je offline (nepripojený) emr

Viete povedat, co konkretne na tom vypocte zdravotnej poistovne je v spore so zakonom?

Ide o vyhlasku alebo novelu? V citate sa spomina novela, nie vyhlaska.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zákon aj v súčasnom znení hovorí v §13 ods. 3 :
"(3) Vymeriavací základ poistenca podľa §*11*ods.*2 je základ dane z príjmov zo zárobkovej činnosti podľa §*10b ods.*1 písm.*c) až e). Ak poistenec takýto príjem nemá, je vymeriavacím základom ním určená suma." (§11 ods 2 je samoplatiteľ, §10b ods.1 písm. e) sú dividendy)
Následne v ods.9 až 12 sa hovorí o minimálnom základe.
Rovnaké znenie v tomto platilo aj v r.2012.

Čiže zákon nehovorí, že vymeriavací základ samoplaitteľa je minimálny základ (prípadne ním určená suma) plus VZ z dividend.

Ale aj vyhláška, keď ju znovu čitam, je v poriadku (podľa zákona, pred novelou aj po novele.
4 0
emr emr

emr je offline (nepripojený) emr

Jana Motyčková
Čiže zákon nehovorí, že vymeriavací základ samoplaitteľa je minimálny základ (prípadne ním určená suma) plus VZ z dividend.
A co odsek 8? (vysedil som nepodstatne)

(8) Vymeriavací základ poistenca, u ktorého dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) a b), a poistencov uvedených v § 11 ods. 2 je úhrn vymeriavacích základov podľa odsekov 1 až 7; v období, v ktorom je poistenec považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu a nie je považovaný za zamestnanca alebo je považovaný za poistenca podľa § 11 ods. 2, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej minimálny základ podľa odsekov 10 a 11 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

emr
Jana Motyčková
Čiže zákon nehovorí, že vymeriavací základ samoplaitteľa je minimálny základ (prípadne ním určená suma) plus VZ z dividend.
A co odsek 8? (vysedil som nepodstatne)

(8) Vymeriavací základ poistenca, u ktorého dochádza v rozhodujúcom období postupne alebo súčasne k súbehu platiteľov poistného podľa § 11 ods. 1 písm. a) a b), a poistencov uvedených v § 11 ods. 2 je úhrn vymeriavacích základov podľa odsekov 1 až 7; v období, v ktorom je poistenec považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu a nie je považovaný za zamestnanca alebo je považovaný za poistenca podľa § 11 ods. 2, sa do úhrnu vymeriavacieho základu započítava najmenej minimálny základ podľa odsekov 10 a 11 za každý kalendárny mesiac, počas ktorého má platiteľ povinnosť platiť poistné.

ja tomu rozumiem nasledovne:
(3) Vymeriavací základ poistenca podľa § 11 ods. 2 je základ dane z príjmov zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. c) až e). Ak poistenec takýto príjem nemá, je vymeriavacím základom ním určená suma.

z tohto odseku mi vyplýva, že vymeriavaci zaklad samoplatitela - spolocnik s prijmom z dividend napr 3 000 Eur(po odpocitani 339,89 eur) je v tomto pripade prijem z dividendy 3000 Eur ... (ak by prijem z dividendy nemal vymeriavacim zakladom by bola nim urcena suma,)

v ods. 8 sa píse o uhrne prijmov ale jediny jeho prijdem bol prijem z dividendy a teda jeho vymeriavaci zaklad je len prijem z dividendy...(uhrn jeho prijmov su dividendy 3000 eur)

tento uhrn prijmov je vsak nizsi ako minimalny vymeriavaci zaklad, spolocnik vsak zaplatil preddavky z min. vymeriavacieho zakladu a nedoplatok nevznika...
Naposledy upravil Sarlotka : 05.08.13 at 09:09 Dôvod: oprava odpocitavanej sumy na 339,89
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Presne ako píše Sarlotka. Vymeriavací základ je v týchto prípadoch je príjem z dividend, najmenej vo výške minimálneho základu. O tom hovorí ten ods. 8.
Čiže ak príjem z dividend je 3000, VZ je minimálny základ
Ak pijem z dividend je 10000, VZ je 10000.
Mínus 339,89 samozrejme.
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

aj emr aj ja mame takyto vysledok RZZP , ktory teda povazujem nespravny z dovery, zaujimalo by ma ci aj ostatne poistovne pri "takychto" poistencoch postupovali pri vypocete ako zdravotna poistovna dovera...
Naposledy upravil Sarlotka : 05.08.13 at 11:42
0 0
emr emr

emr je offline (nepripojený) emr

Damy, zda sa mi ze ten lucifer co naformuloval ten paragraf 13 dostal aj mna aj vas. Ja namietku podam, ale moc od toho necakam. V kazdom pripade som sa opat raz presvedcil, ze kazda koruna odovzdana statu je koruna vynalozena zle. Namiesto toho aby boli vytvarane jednoduche priamociare spravodlive zakony, tu mame logicke hadanky a cvicenia v obfuskacii v styrok dejstvach predefinovania terminu vymeriavaci zaklad. Pekny vecer.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Dovera namietku uznala a vysledkom RZZP je nula. (ziaden nedoplatok)

Dakujem este raz p. Motyckova za usmernenia a rady.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Veľmi sa teším !!!
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

zase sa po roku borim s tymto pre mna narocnym na pochopenie zakonom...

viete mi prosim niekto odsuhlasit resp. ma nasmerovat pri nasledovnom:
poberatel ID, je zaroven spolocnik a vyplatil si podiel na zisku za rok 2012 vo vyske 2600 Eur v roku 2013, prijem z dividendy oznamil na tlacive zdravotnej poistovni
(ak by to bol samoplatitel tak v tomto pripade nedosiahol prijem z dividend min. vymeriavaci zaklad a nedoplatok nevznika)

ak za poberatela ID je platitelom poistneho stat.podľa §11 ods. 7 pismeno b)
stat zanho zaplatil zdravotne vo vyske min. vymeriavacieho zakladu za cely rok...


citam tie paragrafy a zase som z nich len domotana

§11 ods 8
(8) Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 znížený o vymeriavací základ zamestnanca podľa § 11 ods. 7 písm. v), na ktorý sa použila sadzba poistného podľa § 12 ods. 1 písm. a) druhého bodu (ďalej len "znížený vymeriavací základ"), vyšší ako 15-násobok životného minima47a) platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia (ďalej len "15-násobok životného minima") alebo ak má pomernú časť zníženého vymeriavacieho základu prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v) vyššiu, ako pomernú časť 15-násobku životného minima prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v).

zivotne minimum k 1.1.2013 bolo 194,58 eur, 15*194,57 = 2918,7 jeho vymeriavaci zaklad bol 2600 eur co je menej ako 2918,7 takze je poistencom statu


podĺa §13 ods 16
(16) Na vymeriavací základ osoby podľa § 11 odseku 7 písm. a) až l), n) až r), t) a u), ktorá má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa odsekov 1 až 8 vyšší ako 15-násobok životného minima, sa nevzťahuje vymeriavací základ podľa odseku 9 písm. a).

podla §13 ods 9 a
(9) Vymeriavací základ je
a) najmenej úhrn minimálnych základov podľa odsekov 10 a 11 za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých mal príslušný platiteľ poistného povinnosť platiť poistné,

cize stale mi vyplyva ze ak by poistenec statu mal prijem z dividendy vyssi ako 15*PZM v tomto pripade by zaplatil odvod z dividedny zo skutocne vykazaneho vymeriavacieho zakladu
nakolko vsak nema vyssi prijem z dividend ako 15*PZM v tomto pripade je za neho platitelom poistneho stat a nedoplatok nevznika?

je to tak spravne?
dakujem
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať