Zavrieť

Porady

Odvody z podielov zo zisku

Dobrý deň,
prosím o radu:
spoločníci sa rozhodli, že si vyplatia podiel na zisku za roky 2004-2009.
Chcel by som vedieť, či sa z toho platia odvody do SP a ZP.

Ďakujem
Usporiadat
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Srdečná vďaka
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ešte by som sa chcela spýtať, či sa na tieto dividendy vzťahuje max.VZ?
Dočítala som sa, že "Vymeriavacím základom pre dividendy sú také príjmy z dividend, ktoré prevyšujú 44,2% z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov."

Zdá sa mi že som niekde čítala aj že sa na to vzťahuje max.VZ ale teraz to už neviem nájsť...

Dakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Maximány VZ sa vzťahuje aj na dividendy.
3 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

A keď tomu dobre rozumiem, tak odvod z dividend sa platí v tom roku, keď je dividenda vyplatená? Teda sa môže rozdeliť aj do 10 rokov a vtedy by,teoreticky, nemusela v roku dosiahnuť sumu vyššiu ako vymeriavací základ pre dividendy a neplatil by sa žiaden odvod? Pravda, keď v nasledujúcich rokoch spoločnosť nebude mať zisk....
0 0
Aňuška Aňuška

Aňuška je offline (nepripojený) Aňuška

Tu je vzor - príloha 2 "Oznámenie o príjmoch...", čo sa týka dividend.
5 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... stále rozmýšľam na jedným ... ak máme v spoločnosti tichého spoločníka ( jeho osoba je známa akurát nám a Obchodnému registru) ... neporušíme nejaké ustanovenie zákona, ak ho prostredníctvom oznámenia o príjmoch za rok 2011 " odtajníme? ... je to tak správne?, pretože vhodné to určite nebude ... vychádzajúc tak týmto z príspevku č. 67 od Aljok v tejto téme, kde je v príspevku č. 3 ZP - Oznamovanie príjmov z dividend alebo z výkonu os.asistencie do 31.5.2012 uvedené aj Oznámenie o príjme za rok 2011 ..
1 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Pochopila som to správne, že to oznámenie vyplňajú poistenci a nie firmy, ktoré im dividendy vyplácajú?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Anna123 Pozri príspevok
Pochopila som to správne, že to oznámenie vyplňajú poistenci a nie firmy, ktoré im dividendy vyplácajú?
Áno, poistenci.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

promont maja Pozri príspevok
... stále rozmýšľam na jedným ... ak máme v spoločnosti tichého spoločníka ( jeho osoba je známa akurát nám a Obchodnému registru) ... neporušíme nejaké ustanovenie zákona, ak ho prostredníctvom oznámenia o príjmoch za rok 2011 " odtajníme? ... je to tak správne?, pretože vhodné to určite nebude ... vychádzajúc tak týmto z príspevku č. 67 od Aljok v tejto téme, kde je v príspevku č. 3 ZP - Oznamovanie príjmov z dividend alebo z výkonu os.asistencie do 31.5.2012 uvedené aj Oznámenie o príjme za rok 2011 ..
Ja to chápem ako povinnosť poistenca vyplniť Oznámenie o príjmoch. T.j. tichý spoločník sa "nabonzuje" do ZP sám.
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Aljok Pozri príspevok
Ja to chápem ako povinnosť poistenca vyplniť Oznámenie o príjmoch. T.j. tichý spoločník sa "nabonzuje" do ZP sám.
... aspoň že tak ... je to aj tak dosť chúlostivé, pretože sa tichý spoločník bude tomu brániť ... keďže je tichým spoločníkom, rieši iba zisk, ktorý má zdanený ... ak si takúto oznamovaciu povinnosť nesplní (.. a ak je to iba na ňom .. ), ako si zdravotná poisťovňa overí, či dotyčný tichý spoločník má alebo nemá ( .. opomínajúc výšku VZ) povinnosť platby odvodu do zdravotného poistenia z vyplateného podielu na zisku po zdanení ...? .. veď takto žiadny iný kontrolný mechanizmus nemá ... skôr si myslím, že takúto oznamovaciu povinnosť bude mať aj "zamestnávateľ"... či? ..
Naposledy upravil promont maja : 24.04.12 at 13:36
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

"Zamestnávateľ" túto oznamovacu povinnosť nemá. Čo bude v budúcnosti - to vie asi len ten, kto vie čitať z kryštálovej gule.
Ešte treba zdôrazniť - teraz sa oznamujú len dividendy prijaté v r.2011, za účtovné obdobie od r.2011. Čiže momentálne len likvidačný zostatok spoločnosti.
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Jana Motyčková Pozri príspevok
Maximány VZ sa vzťahuje aj na dividendy.
(9) Vymeriavací základ je

b) najviac 36-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu (ďalej len „priemerná mesačná mzda“); táto suma sa alikvotne upraví o obdobie poistenia v cudzine.

Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (
§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.

K tomuto by som sa chcela spýtať... "ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu". ked si v roku 2012 vyplatia dividendy zo zisku z roku 2011, a RZZP sa robi v 2013, tak sa berie v úvahu priemerná mesačná mzda z roku 2009 alebo 2010 alebo 2011 ???

Rozhodujúce obdobie je kedy boli dividendy vyplatené alebo zo zisku ktorého roku boli vyplatené? Lebo ak "kedy boli vyplatené", tak je asi lepsie ich vyplatit co najskor, kedze priemerná mzda stale rastie, tak aj max.VZ by stale rastol.

Takze v prípade ze ide o vyplatenie v roku 2012 zo zisku 2011, tak v RZZP 2013 bude max VZ:
a) z mzdy roku 2011: 786 x 36 = 28296 € ?

b) z mzdy roku 2010: 769 x 36 = 27684 € ?
c) z mzdy roku 2009: 744,50 x 36 = 26802 € ?

Dakujem


0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Tak som sa na to chcela opýtať v zdravotnej poisťovni a tam mi pre istotu povedali ze max.VZ pre dividendy neexistuje.

tak už som z toho jelen
0 0
veruska veruska

veruska je offline (nepripojený) veruska

zk24 Pozri príspevok
(9) Vymeriavací základ je

b) najviac 36-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu(ďalej len „priemerná mesačná mzda“); táto suma sa alikvotne upraví o obdobie poistenia v cudzine.

Rozhodujúce obdobie na určenie vymeriavacieho základu (
§ 13) je kalendárny rok, v ktorom sa platí poistné.
K tomuto by som sa chcela spýtať... "ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu". ked si v roku 2012 vyplatia dividendy zo zisku z roku 2011, a RZZP sa robi v 2013, tak sa berie v úvahu priemerná mesačná mzda z roku 2009 alebo 2010 alebo 2011 ???

Rozhodujúce obdobie je kedy boli dividendy vyplatené alebo zo zisku ktorého roku boli vyplatené? Lebo ak "kedy boli vyplatené", tak je asi lepsie ich vyplatit co najskor, kedze priemerná mzda stale rastie, tak aj max.VZ by stale rastol.

Takze v prípade ze ide o vyplatenie v roku 2012 zo zisku 2011, tak v RZZP 2013 bude max VZ:
a) z mzdy roku 2011: 786 x 36 = 28296 € ?

b) z mzdy roku 2010: 769 x 36 = 27684 € ?
c) z mzdy roku 2009: 744,50 x 36 = 26802 € ?

Dakujem


Ak je poistné platené v roku 2012, rok 2012 je rozhodujúce obdobie a kalendárny rok, ktorý 2 roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu je rok 2010.
Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

no mňa teoreticky mätie to, že poistné bude reálne platené práveže až v roku 2013, kedze na dividendy sa neplatia ziadne preddavky. Ta veta, že rozhodujúce obdobie je to, v ktorom sa platí poistné ma navadza na to rozlišovať medzi "obdobie ZA KTORE sa plati poistne (prípadne obdobie kedy dosiahol prijmy podliehajuce poistnému) a obdobie KEDY sa platí poistné".

Najlogickejši by bol ten rok 2012, ale prekvapeni uz bolo hodne, takze radsej vsetko overujem

A hlavne mi vo VšZP povedali ze max.VZ sa na dividendy nevzťahuje, tak som popletená celá
0 0
veruska veruska

veruska je offline (nepripojený) veruska

Aj ja to teraz preverujem, lebo konatelia chcú vedieť, aký vplyv budú mať vyplatené podiely na odvody, či to nejako skorigovať a pod. Ohľadne maximálneho vymeriavacieho základu som aj napísala dotaz do VšZP, snáď odpovedia.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Mna vo VsZP vzdy odbiju tym ze k RZZP 2012 nie je ziadna vyhlaska a mi nevedia odpovedat ake odvody z toho vyjdu, a ze sa zmenila vlada a ze sa moze zmenit zakon a tak... A ked im poviem ze mna to zaujima podla platneho zakona, tak mi zopakuje ze sa k tomu nemôže vyjadriť lebo nema vyhlasku k RZZP. A to som mala jednoduche otazky dve: "ci plati teda max.VZ pre dividendy a ked ano ako sa počíta..."... Odpovede som sa nedočkala, lebo vraj §13 ods.9 sa na dividendy nevzťahuje.
Ja som vsak zo zakona nepochopila ze by boli dividendy z toho vyňaté. A p.Motyčková tiež tvrdí že max.VZ platí aj na dividendy....

Ked sa dozvies viac, prosím daj vedieť. Ved je jasne ze spolocníci chcu vedieť aky to bude mať na nich dopad.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nikde v zákone nenájdete, že §13 ods.9 sa na dividendy nevzťahuje. Určite! Snáď pre vaše upokojenie - keď som pred rokom školila pre istú banku, mali požiadavku aby mi MZ potvrdilo, že materiály k danému školeniu sú v súlade so zákonom a MZ mi ich potvrdilo. Podstatnou súćasťou materiálu bola otázka dividend a uplatnenia maxima. Takže táto informáca je potvrdená Ministerstvom zdravotníctva. Aj keď je nová vláda, nemôže spätne meniť zákony.

Pokiaľ ide o to maximum ("rozhodujúce obdobie je rok, v ktorm sa platí poistné") - netreba špekulovať. Toto znenie je v zákone už dávno a doteraz to nikto nekomplikoval presným dátumom, kedy sa aké preddavky zaplatili alebo nezaplatili.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 09.05.12 at 07:01
5 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, keď je spoločník vo svojej s.r.o-čke aj zamestnaný, zo svojho platu platí maximálne odvody a v roku 2012 bude mať vyplatené aj dividendy za rok 2011, bude musieť zaplatiť tých 10% aj tak, t.j. dividendy majú svoj samostatný vymeriavací základ a je jedno, že on už odvody v maximálnej výške zaplatil z príjmov zo závislej činnosti - t.j. suma sumarum zaplatí maximálne odvody + ešte 10% z dividend?
Vďaka za radu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať