Zavrieť

Porady

Odvody z podielov zo zisku

Dobrý deň,
prosím o radu:
spoločníci sa rozhodli, že si vyplatia podiel na zisku za roky 2004-2009.
Chcel by som vedieť, či sa z toho platia odvody do SP a ZP.

Ďakujem
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nuž, s námietkou neuspejete, iba ak dať námietku, tú zamietnu a následne to dať na súd. Ja si netrúfam toto rozhodnúť.
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

rada by som sa poradila a ozrejmila odvody do zdravotnej poistovne z dividend za rok 2011 podla sucasne platnej legislativy... (myslim, ze su teraz nejaké navrhy opat na zmeny ako sadza ci max. vymer. zaklad)

citam si vyhlasku 130/2012 o rzzp a najma


§ 5
Postup výpočtu ročného zúčtovania poistného

(1) Určí sa úhrn vymeriavacích základov ako súčet všetkých čiastkových vymeriavacích základov v členení na
a) vymeriavací základ zamestnanca a zamestnávateľa podľa § 13 ods. 1 a 4 zákona,
b) vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby upravený podľa § 13 ods. 8 a ods. 9 písm. a) zákona alebo podľa § 13 ods. 13 zákona,
c) vymeriavací základ platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona upravený podľa § 13 ods. 8 a ods. 9 písm. a) zákona,
d) vymeriavací základ podľa § 13 ods. 6 zákona,
e) vymeriavací základ podľa § 13 ods. 7 zákona.

(2) Určí sa minimálny vymeriavací základ ako úhrn čiastkových minimálnych vymeriavacích základov
a) celková výška príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok,
b) minimálny základ samostatne zárobkovo činnej osoby podľa § 13 ods. 9 písm. a) zákona,
c) minimálny základ platiteľa poistného podľa § 11 ods. 2 zákona podľa § 13 ods. 9 písm. a) zákona alebo
d) vymeriavací základ vykázaný zdravotnou poisťovňou podľa § 20 ods. 5 zákona.

(3) Určí sa upravený vymeriavací základ takto:
a) ak úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1 je väčší ako maximálny vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, uvádza sa maximálny vymeriavací základ podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona,
b) ak úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1 je menší ako minimálny vymeriavací základ podľa odseku 2, uvádza sa minimálny vymeriavací základ podľa odseku 2,
c) ak úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1 je v intervale medzi minimálnym vymeriavacím základom podľa odseku 2 a maximálnym vymeriavacím základom podľa § 13 ods. 9 písm. b) zákona, uvádza sa úhrn vymeriavacích základov podľa odseku 1.


rozumiem spravne,
1. vymeriavacie zaklade sa scitavaju? a teda
napr subeh zamestnanie, vyplateny podiel na zisku v roku 2012 z roku 2011 v pripade ze vymeriavaci zaklad v zamestnani je maximalny t.j. 36 nasob. priemr. mzdy spred dvoch rokov zdravotne odvody z vyplateneho podielu na zisku sa tym padom platit nebude, alebo sa dividendy a max. vymer. zaklad posudzuju samostatne?
2. tak isto napr szco a spolocnik v sro a vyplateny podiel na zisku v roku 2012 za rok 2011 plati sa len do vysky maximalneho vymeriavacieho zakladu

ak sa nedosiahne minimalny vymeriavaci zaklad robi zdrav. poist. rzzp z dividend?

3. samoplatitel a vyplateny podiel na zisku v roku 2012 za rok 2011 napr. 1 329,06 Eur , odráta sa 329,06 Eur z toho vyplyva ze by oznamil zdravotnej poistovni vymeriavaci zaklad do 31.5.2012 v sume 1000 eur, kedze nedosahuje sumu minimalnych vymeriavacich zakladov t.j. 12 * 329,06 zdrav poistovna mu rzzp nevykonava a nebude mat ziaden nedoplatok na zdravotnych odvodoch?
4. samoplatitel, spoločník, v pripade ze jeho podiel na zisku by bol 4277,78 Eur vyplateny v roku 2012 za rok 2011 , tzn 4277,78 - 329,06 = 3948,72 t.j.uhrn vymeriavacich zaklad je na urovni minim. vymeriavacich zakladov a doplati zdravotne odvody v roku 2013 vo výske 394,87 Eur
Naposledy upravil Sarlotka : 03.10.12 at 14:05
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ad 1. Treba si tú vyhlášku čítať aj ďalej - hneď v bodoch 4 a 5 máte, že sa určí koeficient = maximálny VZ deleno úhrn VZ a týmto koeficientom sa násobia jednotlivé VZ. Čiže aj keď dosiahol maximum zo zamestnania, a maximum je len jedno spoločné pre zamestnanie + dividendy, tak poistné z dividend mu vyjde, lebo každý VZ sa "úmerne" zníži. Ale nebude to 10 percent z celej sumy dividend, ale bude to nižšia suma. Zamestnávateľovi vznikne preplatok.
Ad 2 - detto ako bod 1
Ad 3 - nedoplatok nebude (inak odpočitateľné minimum bude 339,89.
Ad 4 - Prečo by mal niečo doplatiť?
Naposledy upravil Jana Motyčková : 04.10.12 at 11:21 Dôvod: preklepy
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

dakujem vam velmi pekne ... a dakujem aj za opravu odpocitatelneho minima...citam este tie koeficienty...

k bodu 4 by som si teda este raz uzrejmila s upravenymi sumami

samoplatitel plati za rok 2011 preddavky do ZP vo vyske 47,58 Eur mesacne
tento samoplatitel je spolocnik v sro a vyplatia sa mu podiely na sro za rok 2011 v roku 2012 vo výške napr. 5 000 Eur
pošle do 31.5.2013 tlačivo do zp kde uvedie prijem z dividend vo výške 5 000 - 339,89 Eur t.j. = 4 660,11 Eur
vznikne mu nedoplatok nakolko jeho vymeriavaci zaklad z dividend je vyssi ako minimalny vymeriavaci zaklad 12*339,89 Eur = 4078,68 Eur a teda mu ZP bude spracovavat RZZP a jeho nedoplatok z dividend na zdrav. poisteni bude 10 % z 4 660,11 Eur a teda 466,11 ?

dakujem vam velmi pekne
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nie.
Pri príjme 5000 € z dividend bude ZP povinná robiť rzzp - lebo je to viac ako úhrn minimálnych základov. Vymeriavacim základom bude 4660,11 - potiaľ správne. Ale ZP vypočíta poistné 10% z 4660,11 = 466,01. Odpočíta predavky 570,96 a poistencovi vznikne preplatok 104,95 €. Vyzerá to síce zvláštne ale je to tak.
2 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

preplatok? fiha no to teda vyzera zvlastne...

dakujem vam velmi pekne za trpezlivost a pomoc... kedze klienti uz chcu vediet aspon priblizne kolko si maju odlozit ...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Pani Motyčková,

ešte tak premýšlam, prosim uvažujem správne :
príklad ze ked spolocnik samoplatitel dostane dividendu napr za rok 2011 vyplatenu v roku 2012 vo výske 100 339,89, RZZP v roku 2013 mu vycislia znacne vysoke preddavky na rok 2014 a v pripade ze nasledujuci rok dosiahne spolocnost stratu /rok 2012/ a tym padom sa v roku 2014 nebude robit RZZP a tie vysoke preddavky mu nevratia alebo sa vyuzije v tom pripade bude postupovat v zmysle:

§
4 ods. (3) Zdravotná poisťovňa môže vykonať ročné zúčtovanie poistného aj v iných prípadoch, ak je predpoklad, že výsledkom ročného zúčtovania poistného je preplatok v prospech poistenca alebo naopak nedoplatok v prospech zdravotnej poisťovne.

dakujem velmi pekne
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Z dividend sa preddavky "nevyčísľujú". Čiže z dividendy vyplatenej v r. 2012 nebude v r.2014 (ani v inom roku) platiť žiadne preddavky.
3 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Dakujem, ja som pochopila, ze pre samoplatitelov sa preddavky z dividend pocitaju...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

A ešte raz veľmi pekne ďakujem p. Motyčková veľmi ste mi pomohli...
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Sarlotka Pozri príspevok
Dakujem, ja som pochopila, ze pre samoplatitelov sa preddavky z dividend pocitaju...
Nie.
.. za málo.
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Temu som precitala, ale predsa len ci sa nieco nezmenilo, mam z toho trosku zmatok.

Vyplacam podiely na zisku spolocnikovi s.r.o. teraz t.j. rok 2012

r. 1998 -2003 - ZP a SP neplatí, zdaniť 19% sadzbou dane
r. 2004 -2009 - neplati ZP, neplati SP, neplati dan
r. 2010 - neplati ZP, SP ani dan (prechodne ustanovenie Par.36 odst.12 zakona o ZP)
r. 2011 - platí sa ZP, SP nie, daň?

Dakujem.
Naposledy upravil adinka55 : 15.10.12 at 05:53
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Odobri mi to prosim niekto?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V podstate dobre.
r.1998-2003 - keďže sa to dáva do DP §8, ZP to zahrnie do rzzp a vypočíta z toho 14 percent poistné. Či je to v poriadku netrúfam si povedať.
r.2011- daň nie.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

p. Motyčková , vedeli by ste mi poradiť, či treba dať do DP výnos z poistného plnenia, ktoré bolo vyplatené po 15r. Na potvrdení je uvedená aj daň. No neviem či je zrážková, či preddavková. Neplatia sa z toho náhodou odvody aj do ZP? Suma výnosu je do 300e.Ďakujem
0 0
adinka55 adinka55

adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

Dakujem p. Motyčková.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Zdenka175 Pozri príspevok
p. Motyčková , vedeli by ste mi poradiť, či treba dať do DP výnos z poistného plnenia, ktoré bolo vyplatené po 15r. Na potvrdení je uvedená aj daň. No neviem či je zrážková, či preddavková. Neplatia sa z toho náhodou odvody aj do ZP? Suma výnosu je do 300e.Ďakujem
Daňové veci tak detailne neriešim. Ak nedáte otázku na konkrétnu osobu ale všeobecne, určite by niekto vedel.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Zdenka175 Pozri príspevok
p. Motyčková , vedeli by ste mi poradiť, či treba dať do DP výnos z poistného plnenia, ktoré bolo vyplatené po 15r. Na potvrdení je uvedená aj daň. No neviem či je zrážková, či preddavková. Neplatia sa z toho náhodou odvody aj do ZP? Suma výnosu je do 300e.Ďakujem
Podľa mňa je to zdanené zrážkovou daňou. T.j. v DP už neriešiš a tým pádom to nepôjde ani do RZZP.

Pozri § 7
Príjmy z kapitálového majetku

(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú

a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte, na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
c) úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek a úroky z hodnoty splateného vkladu v dohodnutej výške spoločníkov verejných obchodných spoločností,
d) dávky z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu35); rovnako sa posudzuje aj odstupné vyplácané podľa osobitného predpisu, 35)
e) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku; rovnako sa posudzuje aj jednorazové vyrovnanie alebo odbytné vyplácané v prípade poistenia osôb pri predčasnom skončení poistenia,
f) výnosy zo zmeniek okrem príjmov z ich predaja,
g) príjmy z podielových listov dosiahnuté z ich vyplatenia (vrátenia).
...

(3) Z príjmov uvedených v odseku 1 písm. a), b), d), e) a g) a v odseku 2, plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky sa daň vyberá podľa § 43.

§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.

...

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
...

f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],
....
(6) Daňová povinnosť daňovníka, ak ide o príjmy,
z ktorých sa daň vyberá zrážkou, sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.
4 0
katkarbk katkarbk

katkarbk je offline (nepripojený) katkarbk

Dobrý deň,
môžete mi prosím poradiť, ako je to s vyplatením podielu zo zisku za rok 2011 ak sa jedná o spoločníka, ktorý je občanom ČR s trvalým pobytom a zamestnaním v ČR, je jediným spoločníkom v slovenskej sro, ktorá bude podiel na zisku vyplácať a kde zároveň nie je zamestnancom, ani konateľom?
Bude platiť nejaké odvody alebo daň? Treba ho prihlásiť do niektorej z inštitúcií (SP, ZP, DÚ), alebo sa mu vystavuje nejaké potvrdenie pre účely ZP, SP a DÚ v ČR?
Ďakujem veľmi pekne!
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

katkarbk Pozri príspevok
Dobrý deň,
môžete mi prosím poradiť, ako je to s vyplatením podielu zo zisku za rok 2011 ak sa jedná o spoločníka, ktorý je občanom ČR s trvalým pobytom a zamestnaním v ČR, je jediným spoločníkom v slovenskej sro, ktorá bude podiel na zisku vyplácať a kde zároveň nie je zamestnancom, ani konateľom?
Bude platiť nejaké odvody alebo daň? Treba ho prihlásiť do niektorej z inštitúcií (SP, ZP, DÚ), alebo sa mu vystavuje nejaké potvrdenie pre účely ZP, SP a DÚ v ČR?
Ďakujem veľmi pekne!
nikde nič neplatí......vyplatíte mu podiely na zisku a hotovo.....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať