Zavrieť

Porady

Odvody z podielov zo zisku

Dobrý deň,
prosím o radu:
spoločníci sa rozhodli, že si vyplatia podiel na zisku za roky 2004-2009.
Chcel by som vedieť, či sa z toho platia odvody do SP a ZP.

Ďakujem
Usporiadat
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Neplatí.
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

A este jedna vec. Ak spolocnik vlastni napr 4 firmy a v roku 2012 mu vsetky firmy vyplatia dividendy za rok 2011 v suhrnnej vyske 30.000eur. Potom spolocnik uhradi odvod na ZP v roku 2013 vo vyske 10% z max. VZ 27.684eur. Keby mu tie dividendy vyplatili v roku 2013 potom by to bolo vo vyske 14% a z celej sumy 30.000eur. Spravne ?

Pomylil ma totizto tento material zo skolenia ktory hovori:
Dividendy za účtovné obdobie od r. 2011 a r. 2012 - vstupujú do vymeriavacieho základu ako dividendy – odvod 10% (Prechodné ustanovenie § 38b ods. 9 znie: Na dividendy zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje tento zákon v znení účinnom do 31. decembra 2012. Navrhovanou úpravou sa vytvára rovnaký režim pre platenie poistného na verejné zdravotné poistenie v prípade zisku dosiahnutého pred účinnosťou tohto zákona bez ohľadu na to, či dividendy boli vyplatené pred účinnosťou alebo po účinnosti tohto zákona.)
Naposledy upravil Lubkka : 10.12.12 at 06:47
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Lubkka Pozri príspevok
A este jedna vec. Ak spolocnik vlastni napr 4 firmy a v roku 2012 mu vsetky firmy vyplatia dividendy za rok 2011 v suhrnnej vyske 30.000eur. Potom spolocnik uhradi odvod na ZP v roku 2013 vo vyske 10% z max. VZ 27.684eur. Keby mu tie dividendy vyplatili v roku 2013 potom by to bolo vo vyske 14% a z celej sumy 30.000eur. Spravne ?
áno, je to správne
za rok 2012 má spoločník povinnosť sám, ohlásiť ZP príjem z dividend, kt. je ponížený o min. VZ vo výške 339,89 €
za rok 2013 túto povinnosť ten, kt vypláca podiel na zisku, zráža 14% ZP a takto očistený podiel vypláca....
14% ZP uhrádza pri výplate podielov príslušnej ZP.....

čo je na tejto transakcii na hlavu postavené? ak by bol poistencom (stačí pri výplate podielov) inej ako SK ZP nemá túto povinnosť......
0 0
Evinka73 Evinka73

Evinka73 je offline (nepripojený) Evinka73

zaciatocnik - úctovnik
Pri vyplatení podielov na zisku za rok 2011 u spoločníka ktorý je aj zamestnancom firmy, nemusím nič hlásiť na ZP, stačí ak on do konca mája oznámi vyplatenie divident a vysporiada sa to pri RZZP. A je potrebné nahlásiť niečo SP?
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Poprosila som odobrenie, či som to pochopila správne:
podiely zo zisku vyplátené za predchádzajúce roky v roku 2012 sa radia zákonmi platnými v čase dosiahnutia týchto ziskov, avšak v roku 2013 sa už budeme riadiť zákonom kedy budú tieto podiely vyplatené, bez ohľadu na to, kedy sme tento zisk dosiahli?!
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

môže mi to niekto potvrdiť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
kimart Pozri príspevok
Poprosila som odobrenie, či som to pochopila správne:
podiely zo zisku vyplátené za predchádzajúce roky v roku 2012 sa radia zákonmi platnými v čase dosiahnutia týchto ziskov, avšak v roku 2013 sa už budeme riadiť zákonom kedy budú tieto podiely vyplatené, bez ohľadu na to, kedy sme tento zisk dosiahli?!
na mňa krkolomná veta, možno chápeš správne, nie som si istá. K podčiarknutému by som dodala, že aj v r. 2013, ak sa budú vyplácať podiely za staré roky, tak sa nebude platiť napr. ZP, ak máš toto na mysli. Takže asi s ohľadom na rok vzniku zisku................hm.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Kejka ďakujem, asi som to troška krkolomne napísala, no ty si mi odpovedala správne.
Ale zle som si to vysvetlovala, pretože som si myslela, že ak sa budú v roku 2013 vyplácať podiely za staré roky (napr.2008 - 2010), tak sa budú musieť platiť odvody do ZP 14%....hmmmm
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

..mne , KDE alebo KTO vyplatí nejaký podiel ??,

aj taký jeden malý podielik by nebolo zlé , ale z veľmi ziskového podniku ....
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Tak ale teraz mi povedzte prečo v HN písali, že je výhodnejšie vyplácať si podiely zo zisku tento rok?
0 0
topa topa

topa je offline (nepripojený) topa

Vyplatili sme tento rok dividendy spoločníkovi za rok 2003. Vzhľadom nato, že týmto spôsobom by spoločník musel odviesť na daniach odvodoch o 14% viac ako keby sa vyplatili v r.2013, chcel by spoločník dividenu vrátit a vyplatiť si ju v roku 2013. Je možná takáto alternatíva?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

kimart Pozri príspevok
Tak ale teraz mi povedzte prečo v HN písali, že je výhodnejšie vyplácať si podiely zo zisku tento rok?
podľa môjho názoru je to tým, že:
1/ má možnosť si z vyplatených dividend odpočítať 339,89 € (min. VZ) , táto možnosť už v roku 2013 nebude
2/ zaplatí príslušnej ZP 10% poistenie-od r. 2013 to bude vo výške 14% a nebudú sa rozlišovať ani ŤZP a pod. všetci rovnako
3/ maximálny VZ na platby sa neúmerne oproti roku 2013 zvyšuje.....
4/ od r. 2013 sa podiely na zisku vyplácajú tak, že pri výplate sa očistia o ZP, a to sa posiela v priebehu roka do príslušnej ZP, do r. 2012 (r. 2011 príp. 2012-v ojenid. prípadoch)si hlásenie do ZP urobil sám......
0 0
peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

Dobrý deň, som jednoosobová sro (majiteľ, konateľ), podiel na zisku za 2011 som si zatiaľ nevyplatil, no ak tejto debate dobre rozumiem, mal by som to urobiť pred koncom roka 2012. To bude môj príjem (už ako fyzickej osoby) z podielu na zisku obchodnej spoločnosti v ktorej som majiteľom základného imania. Zároveň som zamestnancom v štátnej rozpočtovej organizácii, kde poberám zamestnaneckú mzdu, z ktorej mi tiež dačo strhávajú na zdravotné poistenie. No a ešte sem tam dostanem nejaké malé dividendy z akcií z kupónovej privatizácie. RZZP som ešte nikdy nerobil. Existuje nejaký jednoduchý a zrozumiteľný návod ako postupovať ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
RZZP robí už tvoja ZP za r. 2011 včítane
0 0
Evinka73 Evinka73

Evinka73 je offline (nepripojený) Evinka73

zaciatocnik - úctovnik
Ak vyplatím toho roku podiely na zisku za rok 2010, tak ešte nemusí majiteľ hlásiť ani do ZP a vysporiadať pri RZZP? Platí to až pre vyplatenie podielov na zisku za rok 2011?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mila123 Pozri príspevok
podľa môjho názoru je to tým, že:
1/ má možnosť si z vyplatených dividend odpočítať 339,89 € (min. VZ) , táto možnosť už v roku 2013 nebude
2/ zaplatí príslušnej ZP 10% poistenie-od r. 2013 to bude vo výške 14% a nebudú sa rozlišovať ani ŤZP a pod. všetci rovnako
3/ maximálny VZ na platby sa neúmerne oproti roku 2013 zvyšuje.....
4/ od r. 2013 sa podiely na zisku vyplácajú tak, že pri výplate sa očistia o ZP, a to sa posiela v priebehu roka do príslušnej ZP, do r. 2012 (r. 2011 príp. 2012-v ojenid. prípadoch)si hlásenie do ZP urobil sám......
Takto to nakoniec schválené nebolo!
Bolo tam doplnené :
§ 38b sa dopĺňa odsekmi 9 až 15, ktoré znejú:
„(9) Na dividendy zo zisku dosiahnutého v účtovnom období, ktoré sa začalo pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona, sa vzťahuje tento zákon v znení účinnom do 31. decembra 2012."

Viď tému : http://www.porada.sk/t205886-zdravot...-r-2013-a.html
4 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Evinka73 Pozri príspevok
Ak vyplatím toho roku podiely na zisku za rok 2010, tak ešte nemusí majiteľ hlásiť ani do ZP a vysporiadať pri RZZP? Platí to až pre vyplatenie podielov na zisku za rok 2011?
dividendy z rokov pred 2011 sa do ZP neoznamujú
4 0
peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

KEJKA Pozri príspevok
RZZP robí už tvoja ZP za r. 2011 včítane
Vďaka (teda predpokladám, že to patrilo mne...).
Potom ale asi mám nejakú ohlasovaciu povinnosť voči RZZP či-čo, čo som doteraz nerobil. Ak si vyplatím podiel na zisku za 2011, tak len spravím zápis v účtovníctve (rozhodnutie jediného spoločníka o vyplatení nerozdeleného zisku za 2011) a urobím bankový prevod ma súkromný účet. Mám o tom nejako informovať ZP a tá mi potom pošle nejaký výmer či ako sa to robí ? Vďaka za každú radu...
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

peek Pozri príspevok
Vďaka (teda predpokladám, že to patrilo mne...).
Potom ale asi mám nejakú ohlasovaciu povinnosť voči RZZP či-čo, čo som doteraz nerobil. Ak si vyplatím podiel na zisku za 2011, tak len spravím zápis v účtovníctve (rozhodnutie jediného spoločníka o vyplatení nerozdeleného zisku za 2011) a urobím bankový prevod ma súkromný účet. Mám o tom nejako informovať ZP a tá mi potom pošle nejaký výmer či ako sa to robí ? Vďaka za každú radu...
Pozri túto tému :
http://www.porada.sk/t193017-zp-ozna...-5-2012-a.html
0 0
peek peek

peek je offline (nepripojený) peek

Aha, vďaka za tento odkaz.
Keďže rozhodnutie vyplatiť nerozdelený zisk za 2011 padlo až teraz, budem mať príjem z dividend až teraz na konci roka 2012. Dokedy som povinný túto skutočnosť oznámiť do ZP ? Potom už nemusím nič - len čakať, kedy mi (ako fyzickej osobe) dôjde platobný výmer ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať