Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2010

Dobrý deň, môže mi, prosím, niekto poradiť? Od júna 2010 som bola nezamestnaná, vedená na Úrade práce a dostávala som pol roka podporu v nezamestnanosti, teda do novembra. Za prvých 5 mesiacov mi bývalý zamestnávateľ dal potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti... Mám aj potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane FO... zo životnej poisťovne. Neviem, čo mám teraz robiť. Mám nárok na vrátenie dane? Mám si sama podať daňové priznanie? Za radu vopred ďakujem.
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jojka2001 Pozri príspevok
ahojte poradaci, chcela by som sa poradit, ci je potrebne podat dan. priznanie typ A, ak som od roku 2008 na MD, ale od 21-31.10.2010 som bola zamestnana, cista mzda cinila 261e, a od 2.11.2010 som PN doteraz....
kedze som nasla tuto vetu....
Povinnosť podať daňové priznanie máte vtedy, ak ste dosiahli príjmy väčšie než je 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Za zdaňovacie obdobie 2010 sa jedná o čiastku 2 012,85 eur.
cize to sedi, a rodicovsky prispevok je oslobodeny...nie? iba si chcem potvrdit spravnost...dakujem pekne...
Nie, nemáš povinnosť podať DP.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jojka2001 Pozri príspevok
ahojte poradaci, chcela by som sa poradit, ci je potrebne podat dan. priznanie typ A, ak som od roku 2008 na MD, ale od 21-31.10.2010 som bola zamestnana, cista mzda cinila 261e, a od 2.11.2010 som PN doteraz....
kedze som nasla tuto vetu....
Povinnosť podať daňové priznanie máte vtedy, ak ste dosiahli príjmy väčšie než je 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka. Za zdaňovacie obdobie 2010 sa jedná o čiastku 2 012,85 eur.
cize to sedi, a rodicovsky prispevok je oslobodeny...nie? Áno, ten nie je predmetom DP. iba si chcem potvrdit spravnost...dakujem pekne...
V texte.
0 0
jojka2001 jojka2001

jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

rodina1 Pozri príspevok
Nie, nemáš povinnosť podať DP.
dakujem krasne za rychlu odpoved..ale este mi vrta jedna otazka, ci nebolo by vyhodne podat priznanie kvoli bonusom na deti, ale manzel je podnikatel....ten si uplatni bonus....tak neviem ci mozeme obaja...dakujem pekne...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jojka2001 Pozri príspevok
dakujem krasne za rychlu odpoved..ale este mi vrta jedna otazka, ci nebolo by vyhodne podat priznanie kvoli bonusom na deti, ale manzel je podnikatel....ten si uplatni bonus....tak neviem ci mozeme obaja...dakujem pekne...
Bonus nemôžete uplatniť obaja.
0 0
jojka2001 jojka2001

jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

Tweety Pozri príspevok
Bonus nemôžete uplatniť obaja.
dakujem krasne, tak mi jedna starost odpada
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Ahojte, dá sa podať dodatočné ročné hlásenie, ak mi teraz klient doniesol "zabudnuté" papiere jedného zamestnanca, ktorý pracoval aj v inej organizácii na dohodu a bola mu zrazená daň a tým pádom mu taktiež vyšiel nárok aj na zamestnaneckú prémiu. Celkovo to činí 320 Eur, čo by mu mal DÚ vráti ? Ako postupovať ?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jess Pozri príspevok
Ahojte, dá sa podať dodatočné ročné hlásenie, ak mi teraz klient doniesol "zabudnuté" papiere jedného zamestnanca, ktorý pracoval aj v inej organizácii na dohodu a bola mu zrazená daň a tým pádom mu taktiež vyšiel nárok aj na zamestnaneckú prémiu. Celkovo to činí 320 Eur, čo by mu mal DÚ vráti ? Ako postupovať ?
Ty si mu už vykonal vykonala RZD?
Ak áno, musí si ten zamestnanec už spraviť DDP a v ňom uplatniť aj zamestnaneckú prémiu.
Naposledy upravil rodina1 : 11.04.11 at 07:59 Dôvod: "zmena pohlavia"
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Áno, ja som mu vykonala RZD a keďže pracoval len pár mesiacov, dane neplatil a ani mu nevznikol nárok na zam.prémiu. Po dodatočných dokladoch má nárok na vrátenie dane, ktoré zaplatil inde a aj nárok na ZP. Čiže on osobne si musí podať DP A ?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jess Pozri príspevok
Áno, ja som mu vykonala RZD a keďže pracoval len pár mesiacov, dane neplatil a ani mu nevznikol nárok na zam.prémiu. Po dodatočných dokladoch má nárok na vrátenie dane, ktoré zaplatil inde a aj nárok na ZP. Čiže on osobne si musí podať DP A ?
Áno, keďže si mu už RZD vykonala. Vydáš mu doklad o RZD a na základe toho podá DDP. V DP si už doplní údaje z druhého potvrdenia, uplatní ZP a tiež odpočet dane. Musí však počítať, že mu DÚ za dodatočné DP vyrubí pokutu.
1 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
66 eur za pokutu ???
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
jess Pozri príspevok
66 eur za pokutu ???
myslím si, že najmenšia suma je 33 €.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
ďakujem
0 0
Zanazone Zanazone

Zanazone je offline (nepripojený) Zanazone

Dobry den, prosim o radu. Zamestnancovi vznikol po RZD vysoky nedoplatok a poziadal zamestnavatela o postupne zrazanie do konca roka. Chcem sa opytat, ako je to u zamestnavatela. Je povinny odviezt na DU cely jeho nedoplatok a jemu ho postupne strhavat alebo bude odvadzat kazdy mesiac len tu strhnutu cast, a rovnako to bude uvadzat do kvartalneho prehladu o dani?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Zanazone Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu. Zamestnancovi vznikol po RZD vysoky nedoplatok a poziadal zamestnavatela o postupne zrazanie do konca roka. Chcem sa opytat, ako je to u zamestnavatela. Je povinny odviezt na DU cely jeho nedoplatok a jemu ho postupne strhavat alebo bude odvadzat kazdy mesiac len tu strhnutu cast, a rovnako to bude uvadzat do kvartalneho prehladu o dani?
§ 38
(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.



Mne z toho vyplýva, že nedoplatok sa môže zrážať po častiach do konca kalendárneho roka a zrazené časti nedoplatku sa postupne odvádzajú správcovi dane v termíne, kedy sa zrazia.
5 0
helahank helahank

helahank je offline (nepripojený) helahank

poraďte mi prosím, mám pod.problém a potrebujem vedieť aký dátum zrazenia dane dám do potvrdenia keď chce zam. darovať 2 % a daň mu budem sťahovať do mája,Ď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

helahank Pozri príspevok
poraďte mi prosím, mám pod.problém a potrebujem vedieť aký dátum zrazenia dane dám do potvrdenia keď chce zam. darovať 2 % a daň mu budem sťahovať do mája,Ď
Dátum vykonania RZD.
0 0
gabuš gabuš

gabuš je offline (nepripojený) gabuš

Dobrý deň ja by som sa chcela opýtať: jednému zamestnancovi sa zabudlo vykonať ročné zúčtovanie za rok 2010 aj keď o to požiadal. Do 28.2.2011 bol zamestnaný vo firme A. Od 1.3.2011 je zamestnaný už vo firme B. Robím teraz mzdy za 03/2011 a neviem čo s ním. Môžem mu vykonať ročné zúčtovanie už v novej firme B. Obidve firmy vlastní tá istá osoba, len firma A k 31.3.2011 zaniká. Ďakujem.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
helahank Pozri príspevok
poraďte mi prosím, mám pod.problém a potrebujem vedieť aký dátum zrazenia dane dám do potvrdenia keď chce zam. darovať 2 % a daň mu budem sťahovať do mája,Ď
V takomto prípade, ak zamestnanec chce darovať 2% dane, nedoplatok z RZD nemôžeš sťahovať až do mája. Podľa par.38 ods.7 zákona o dani z príjmov nedoplatok z RZD musí byť uhradený najneskôr do 30.4.2011.
1 0
Zanazone Zanazone

Zanazone je offline (nepripojený) Zanazone

Tamila Pozri príspevok
§ 38
(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.



Mne z toho vyplýva, že nedoplatok sa môže zrážať po častiach do konca kalendárneho roka a zrazené časti nedoplatku sa postupne odvádzajú správcovi dane v termíne, kedy sa zrazia.
Dakujem za pomoc.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Ivana 1511 Pozri príspevok
Dobrý deň, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela pracovníčka ktorá nie je vydatá, ale žije viac rokov v spoločnej domácnosti s tým istým mužom, ktorý je vážne chorý a v mesiacoch 02-12/2010 poberal dávky NP ?
Pracovníčka si nemôže uplatniť na svojho partnera, resp. druha žiadnu odp. položku zo základu dane...nie je jej manželom....
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať