Zavrieť

Porady

zle vypočítané odpisy v minulých rokoch-ako opraviť???

Prebrala som jednu spoločnosť, kde som zistila, že pri jednej budove, ktorá je v majetku spoločnosti boli doteraz zle počítané odpisy.
Skúsim v skratke načrtnúť:
- v r.2004 sa menila doba odpisovania u budov z 30 na 20 rokov a zároveň naša budova prešla techn.zhodnotením t.j. v tomto roku mala účtovníčka použiť vzorec 2x zvýšená ZC
--------------
20 rokov
to aj urobila
- ale v r.2005 už počítala odpisy vzorcom
2x ZC
----------------
30 - počet odpis.rokov zo zvýšenej ZC
konkrétne v tomto roku =1/

Jednoducho sa pomýlila a používala koeficient 30 a nie 20
Takže od r.2005 mám zle počítané odpisy a mne tým pádom nesedí zostaková cena majetku, z ktorej keď budem vychádzať tak budem mať aj ja odpisy v r.2010 v nesprávnej výške. Vie mi niekto poradiť ako opraviť zostatk.cenu, tak aby som mala už v r.2010 odpisy v správnej výške??
Do nákladov sa v minulých rokoch dostávali odpisy v nižšej výške ako sa reálne mali uplatniť. T.j. oprávky mám nižšie ako by mali byť.
Usporiadat
tammmara tammmara

tammmara je offline (nepripojený) tammmara

A mozem si stanovit uctovny odpisovy plan napr. tak ze budovu budem odpisovat 50 rokov pricom prve styri roky budem odpisovat 1% z hodnoty budovy (255.000.-EUR) a ostatne roky budem postupne percento zvysovat? Nie je 1% za rok malo, ak sa napriklad v danom roku robili opravy tejto budovy v hodnote 5000 eur?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
stanoviť odpisový plán do účtovníctva je výsostným rozhodnutím účtovnej jednoty, ktorá si ho stanovuje podľa skutočnej miery opotrebenia, resp. predpokladanej a teda aj v čase je možné tento plán upravovať, ak sa podmienky využívania a opotrebenia zmenia.
0 0
jojka2001 jojka2001

jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

KEJKA Pozri príspevok
stanoviť odpisový plán do účtovníctva je výsostným rozhodnutím účtovnej jednoty, ktorá si ho stanovuje podľa skutočnej miery opotrebenia, resp. predpokladanej a teda aj v čase je možné tento plán upravovať, ak sa podmienky využívania a opotrebenia zmenia.
prosim vas, poradite mi? omylom v roku 2011 bolo zauctovanie obstaranie auta..aj cez PF 042//321 aj cez ID 042//474... mozem jednoducho v roku 2012 dat opravu zauuctovania 474//042? dakujem pekne..ak blba otazka vopred sa ospravedlnujem..pokrocily cas...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jojka2001 Pozri príspevok
prosim vas, poradite mi? omylom v roku 2011 bolo zauctovanie obstaranie auta..aj cez PF 042//321 aj cez ID 042//474... mozem jednoducho v roku 2012 dat opravu zauuctovania 474//042? dakujem pekne..ak blba otazka vopred sa ospravedlnujem..pokrocily cas...
môžeš
0 0
jojka2001 jojka2001

jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

KEJKA Pozri príspevok
môžeš
ste poklad Kejka..dakujem pekne..prosim este mi poradite...omylom som v roku 2011 lizovala auto a teraz som prisla nato ze to je vlastne spotrebny uver od csob leasing..
takze ak mozem zhrniem..lebo som sa uz zamotala do toho cele...a aby som to napravila..mam to zauctovane v roku 2011 takto:
FA : za auto: 042//321
dph 343//321
odpocet zalohy-polozka) 321//314
dph 321//343

uhrada akontacie: 379//211.... asi malo byt 321//211???

mesacne splatky: istina: 474//379
uroky: 562//379
poistenie: 568//379

a v mes. splatkach by mala byt 479...alebo moze ostat na inych zavazkoch 379??

plis ako sa z toho celeho spravne vysomarit..dakujem

p.s...takze asi postupne...mozem teda opravit 479//474 z roku 2011?

Naposledy upravil jojka2001 : 22.03.13 at 20:08
0 0
jojka2001 jojka2001

jojka2001 je offline (nepripojený) jojka2001

posuvam
0 0
Nataka Nataka

Nataka je offline (nepripojený) Nataka

pri inventarizácii účtov sa zistili nesprávne zostatky na účte 082 - neboli odpisované nejaké 4 stroje-zariad.atp. Tri z nich neboli odpisované dva roky a jeden až 5 rokov. Možme to brať ako prerušenie odpisov a doodpisovať ich v tomto roku, akoby sa v ich odpisovaní pokračovalo po - akoby - prerušení odpisovania?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Nataka
pri inventarizácii účtov sa zistili nesprávne zostatky na účte 082 - neboli odpisované nejaké 4 stroje-zariad.atp. Tri z nich neboli odpisované dva roky a jeden až 5 rokov. Možme to brať ako prerušenie odpisov a doodpisovať ich v tomto roku, akoby sa v ich odpisovaní pokračovalo po - akoby - prerušení odpisovania?
účtovné odpisy sa nedajú prerušiť..
prerušiť možno len daňové odpisovanie..
https://podpora.financnasprava.sk/81...3%A9ho-majetku
0 0
Nataka Nataka

Nataka je offline (nepripojený) Nataka

...Ok, teda neboli účtované vôbec, tak môžme teraz o nich účtovať klasickým zápisom 551/082? Alebo musíme tie roky minulé dať ako významnú chybu min.období 428/082?
0 0
eny87 eny87

eny87 je offline (nepripojený) eny87

začínajúca účtovníčka :)
Prosim váás pekne,,,,je tu toho spomenuté veľa. Ale ked byvala účtovníčka prerušila odpisovanie majetku v r. 2012 a 2013,,kedy účt. odpis=danovemu odpisu,,,možem si v roku 2014 (ešte sme nepodali DP) kedže mame dobry zisk uplatniť obidva roky?????????? (ona povedala že áno,,že je to na mne kedy si ho uplatním)...či blbosť??
Ďakujem pekne za opoved. Som začínajúca účtovníčka,,,a toto mi nedá pokoja.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
blbosť, samozrejme.
Uplatníš ďalší odpis ale ročný, nie dvojročný.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať