Zavrieť

Porady

majetok a tech.zhodnotenie

Dostali sme fakturu za nakup notebooku (do 30.000,-) a prislusenstva k notebooku (za 22.000,-) - toto prislusenstvo patri ale k starsiemu notebooku,
ktory uz odpisujeme. Mozem obe sumy zahrnut priamo do nakladov?
Vdaka!
Usporiadat
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Dotácie z ÚP sú "štátnymi" peniazmi a ich použitie sa musí dokladovať zvyčajne dosť byrokraticky. Závisí so samozrejme aj od kontrolórov, ale u nás to preverujú dosť podrobne. Na druhej strane, asi málokto z ÚP vie, že k hodnote PC sa musí pripočítať aj Windows, najmä ak to je na fa rozpísané.
0 0
Jožo Jožo

Jožo je offline (nepripojený) Jožo

Milá Katija, ani ma nenapadlo, že ma navádzaš na klamanie ÚP, napadlo ma len to, že zrejme nemáš skúsenosti v tom, ako si každý úrad práce použitie jeho príspevku starostlivo stráži. Aj tak som Ti za tip vďačný - pomáha všetkým na tejto debate zúčastneným dopracovať sa k nejakému legálnemu riešeniu, ktoré pomôže nielen mne, ale aj ďalším budúcim živnostníkom, aby sa nenechali chytiť do podobnej pasce.
Schodnejšia sa mi zdá cesta, ktorú navrhol andrej_rv. Aj keď mi už predajca nainštalovaný Windows XP dvakrát "oživoval", stále s ním mám problémy, ktoré som na bývalom pracovisku nikdy nemal, takže chyba zrejme nebude u mňa. Ďakujem za radu.
Ešte by som rád dodal, že mi nejde o to, aby som sa vyhol odpisom kvôli dani z príjmu, ale o to, aby nefigurovali v ročnej uzávierke. Andrej_rv má pravdu, že pracovníci ÚP nevedia o povinnosti zaúčtovať PC spolu s nainštalovaným softvérom, s rozpísanou faktúrou boli spokojní. Určite menej spokojnosti však prejavia, ak im začiatkom budúceho roka prinesiem výkaz o hospodárení, ako ma k tomu zaväzuje dohoda a bude z neho zrejmé, že som nakúpil aj DHM.
Naposledy upravil Jožo : 22.10.05 at 17:29
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Takže teoreticky, ani omylom ich nemôžem použiť na nič iné?
Dobre, mám ich na podnikateľskom účte, žiadne svoje peniaze tam nemám. Chystám sa ich použiť v súlade s dohodou a zrazu zistím, že mezdi tým kým sa ja rozhodujem mi banka zo štátnych peňazí odúčtovala bankové poplatky. A teraz čo? No ja si myslím, že štát to prežije, keď ja na účet peniaze za poplatky doplatím zo svojho, až keď zistím čo sa stalo. Alebo aj v takomto prípade som peniaze neoprávnene použila, je to nenapraviteľné a budú ma sankcionovať? Všetci sa niekedy pomýlime.
Nechcem Joža na nič nahovárať. Len sa mi zdá, že nič takého strašného, nenapraviteľného neurobil.
Škoda, že na poradu asi nechodia kontrolóri ÚP. Bola by som veľmi zvedavá na to, čo by poradili Jožovi.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Skúsim dať univerzálnu radu pre všetkých, čo budú používať tento druh "podpory ÚP" - vopred si rozmyslieť, čo a ako za tie peniaze obstarať, a až potom konať. Ušetrí sa tým hodne času a nervov.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

To je fajn.
Prajem ti, aby ti to vyšlo.
0 0
Jožo Jožo

Jožo je offline (nepripojený) Jožo

ajobs
Skúsim dať univerzálnu radu pre všetkých, čo budú používať tento druh "podpory ÚP" - vopred si rozmyslieť, čo a ako za tie peniaze obstarať, a až potom konať. Ušetrí sa tým hodne času a nervov.
Neostáva mi nič iné než s ajobs súhlasiť. Živnostníkovi, ktorý tesne predtým najmenej 4 mesiace siahal na svoje úspory, sa spočiatku príspevok z ÚP zdá byť veľkou pomocou, no jeho všakovaké obmedzenie v cene, účtovaní a použití, mu čoskoro narobí vrásky, ak si naozaj starostlivo a včas nezistí, čo môže a čo nie. A netreba sa pritom spoliehať na slová pracovníkov ÚP, lebo často v tom nemajú jasno ani oni. V maléri však ostane len živnostník.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Nechcem mentorovať, ale hovorím z vlastnej skúsenosti. Tiež sme toho roku začali podnikať, a keď som bol na ÚP zisťovať, za akých podmienok dávajú onen "príspevok", pochopil som, že radšej o neho nebudem žiadať a nevystavím sa množstvu byrokracie, ktorá je s tým spojená. Kde sú tie časy, keď ÚP poskytoval na zriadenie pracovného miesta oveľa vyššie čiastky
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Jožo
Neostáva mi nič iné než s ajobs súhlasiť. Živnostníkovi, ktorý tesne predtým najmenej 4 mesiace siahal na svoje úspory, sa spočiatku príspevok z ÚP zdá byť veľkou pomocou, no jeho všakovaké obmedzenie v cene, účtovaní a použití, mu čoskoro narobí vrásky, ak si naozaj starostlivo a včas nezistí, čo môže a čo nie. A netreba sa pritom spoliehať na slová pracovníkov ÚP, lebo často v tom nemajú jasno ani oni. V maléri však ostane len živnostník.
V Trnave a Dubnici sme museli už do podnikateľského plánu presne uviesť na čo ho použijeme konkrétne PC - suma, SW - suma atď...ak nám to schválili, tak nebol potom už problém, lebo pri prinvestovani sme sa toho držali a zasa UP si to potom podľa toho i kontroloval. Nemali sme problémy..... a každá korunka dobrá....:p

takto to prajem aby sa podarilo vybaviť i ostatným
0 0
Jožo Jožo

Jožo je offline (nepripojený) Jožo

Blahoželám, sway, Teba ako skúsenú účtovníčku nemá šancu v paragrafoch dobehnúť nikto. Živnostníkov v iných odboroch však niekedy až prekvapujúce účtovnícke predpisy ľahko dostanú do úzkych a keďže musia robiť predovšetkým vo svojom fachu a nemajú veľa času pred každým svojím krokom listovať v zákonoch, môžem si byť istý, že v mojom prípade bola toto len jedna z prvých nepríjemných skúseností. Obavy z budúcnosti mi však zmierňuje poznanie, že aj pri tých ďalších isto nájdem na Porade kamarátov. Ešte raz ďakujem a prajem krásnu nedeľu.
Naposledy upravil Jožo : 22.10.05 at 21:08
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
:p

držím Ti palce a rada pomôžem aj nabudúce........
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať