Zavrieť

Porady

neuplatnená DPH

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
A máme problém. Sme mesačný platcovia DPH. Zistili sme, že máme nesprávne naúčtovanú faktúru, z ktorej sme si nesprávne uplatnili DPH poníženú o výšku vyúčtovacej zálohovej faktúry. Nanešťastie faktúra bola predmetom daňovej kontroly na DPH za zdaňovacie obdobie 3-05. Máme ešte nejakú možnosť si túto nesprávne uplatnenú DPH znárokovať? Nevie niekto o nejakom spôsobe? A ak nie, tak táto neuplatnená DPH, na ktorú sme mali nárok na odpočitanie bude daňovo neuznaná?
Usporiadat
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ahojte, teraz mi bol dodaný doklad z ERP+dod.list z mesiaca jún, podľa zákona by sa dal uplatniť v tomto štvrťroku, alebo neuplatniť dph, pri neuplatnenej dph zadávam celkovú sumu s dph? alebo len základ? ďakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

DPH uplatňuješ keď máš doklad, takže si ju uplatníš
v tomto štvrťroku
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

dobre ďakujem, ale keby sa náhodou vyskytol doklad napr. z I.Q., chcem ho dať do nákladov ale kvôli nízkej dph, nechcem podávať dodatočné, môžem ho zaradiť a neuplatniť dph? A potom uvádzam celk.cenu dokladu, alebo len základ? to by ma zaujímalo do budúcnosti. ďakujem
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pru Pozri príspevok
dobre ďakujem, ale keby sa náhodou vyskytol doklad napr. z I.Q., chcem ho dať do nákladov ale kvôli nízkej dph, nechcem podávať dodatočné, môžem ho zaradiť a neuplatniť dph? A potom uvádzam celk.cenu dokladu, alebo len základ? to by ma zaujímalo do budúcnosti. ďakujem
DPH je v tomto prípade pripočitateľnou položkou k ZD, t.j. náklad ale nie daňový...
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

takže doklad, ktorý má niekto zabudnutý v šuplíku, donesie na konci roka, nemôžem odrátať z dane z príjmu, zaúčtujem ako nedaňový a v DP pripočítam?
Nemala som ešte taký prípad, len pre istotu.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
len neuplatnená dph bude pripočitateľnou položkou, vytvor si na to analyticku napr. 568.999 a tam účtuj takúto dph, potom učtovanie zabudnutého dokladu bude vyzerať napr. 501.xxx/211
568.999/211
nebudeš tam mať 343 alebo 568, ak doklad časovo a vecne súvisí to čo učtujem na 501 je daňové
0 0
daduc daduc

daduc je offline (nepripojený) daduc

zdravím vás, ja som teraz zistila, že v júli som zaplatila zálohu na tovar, dodavatel mi dodal zalohovú fa s júlovým dátumom, ktorú som nezahrnula do DP za júl. Môžem si ju uplatniť za august, alebo mám dať dodatočné dp za JúL ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
daduc Pozri príspevok
zdravím vás, ja som teraz zistila, že v júli som zaplatila zálohu na tovar, dodavatel mi dodal zalohovú fa s júlovým dátumom, ktorú som nezahrnula do DP za júl. Môžem si ju uplatniť za august, alebo mám dať dodatočné dp za JúL ?
môžeš si ho uplatniť aj v 8/2008

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo,......
0 0
daduc daduc

daduc je offline (nepripojený) daduc

Ďakujem !
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

vrátim sa k príspevku 27. Ako je to v JU. Mám napr. doklad na 119,- s dph. Môžem do réžie zaúčtovať 119? alebo len 100? alebo zaúčtujem 100, 19, ale členenie dph dám bez vplyvu na dph?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pru Pozri príspevok
vrátim sa k príspevku 27. Ako je to v JU. Mám napr. doklad na 119,- s dph. Môžem do réžie zaúčtovať 119? alebo len 100? alebo zaúčtujem 100, 19, ale členenie dph dám bez vplyvu na dph?
119= prevádzková réžia
Uzávierkové operácie bez vplyvu na peňažný tok, t.j.
-19 = prevádzková réžia
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

A treba robiť nejakú evidenciu, lebo ako si budem pamätať v priebehu roka, ktoré mám odrátať?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pru Pozri príspevok
A treba robiť nejakú evidenciu, lebo ako si budem pamätať v priebehu roka, ktoré mám odrátať?
http://www.porada.sk/t90987-p3-inter...lady-v-ju.html
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

tam som sa nedočítala. Keď zaúčtuje výdaj z pokladne 119, dám bez vplyvu na dph a k tomu ešte ID? môj soft mi neumožnuje zadávať predkontácie v JU.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Pru Pozri príspevok
tam som sa nedočítala. Keď zaúčtuje výdaj z pokladne 119, dám bez vplyvu na dph a k tomu ešte ID? môj soft mi neumožnuje zadávať predkontácie v JU.
119 výdaj z pokladne bez vplyvu na DPH. K 31.12. v rámci uzávierkových operácií ID 19 "vybrať" z daňového základu mínusovým zápisom z prevádzkovej réžie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja možné výdavok aj rozdeliť pri účtovaní:
- 100 VOZD,
- 19 VNZD.
Ak už pri vzniku účtovného prípadu vieme, že DPH nebude odpočítaná a bude nedaňovým výdavkom.

P.S.:
Ak dobre rozumiem kontextu otázky, že sa jedná o zaúčtovanie výdavku s neuplatnením práva na odpočítanie dane, ktoré vzniklo.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Jana Acsová Pozri príspevok
Ja možné výdavok aj rozdeliť pri účtovaní:
- 100 VOZD,
- 19 VNZD.
Ak už pri vzniku účtovného prípadu vieme, že DPH nebude odpočítaná a bude nedaňovým výdavkom.

P.S.:
Ak dobre rozumiem kontextu otázky, že sa jedná o zaúčtovanie výdavku s neuplatnením práva na odpočítanie dane, ktoré vzniklo.
Pri dialničných známkach keď nie je priložená zadná časť s vyčíslenou DPH a nákup je hradený platobnou kartou (teda nie je to doklad zozbieraný v odpadkovom koši na čerpacej stanici), alebo doklad donesú v čase keď je možné uplatniť odpočet dane iba dodatočným DP (a to klienti nechcú) účtujem spôsobom ako popisuje Jana Acsova.

Môže to tak byť?

apo
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Neviem či rozumiem, ale ak rozumiete dokladom podkladovú časť nálepky, tá platí spolu s dokladom o nákupe - dátum nákupu sa vyznačí na podkladovej časti, vtedy vzniká právo na odpočítanie dane.

Právo na odpočítanie dane nevzniká z dokladu o nákupe, nakoľko predajcovia spravidla postupujú ako sprostredkovatelia a dialničné známky sú pre nich "prechodnou položkou" podľa § 22 ods. 3 ZDPH a DPH k nej neúčtujú. Preto nie je z dokladu možné uplatniť odpočítanie a doklad o kúpe sa dopĺňa o podkladovú časť nálepky.

Ak máte na mysli oneskorené odovzdanie podkladovej časti nálepky, osobne zastávam názor, že nie každý prípad je zrelý na DDP (možno žiadny), nakoľko daňová povinnosť sa viaže ku kalendárnemu roku ako takému. A teda určiť jej vznik je možné viacerými spôsobmi. Rovnako aj vznik daňovej povinnosti obhájiť. Ale určite je potrebné zvážiť vždy konkrétnu situáciu vrátane súvisiacich okolností.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Myslím, že sa rozumieme.
Prvý prípad.
Nie je a nebude dodaná zadná časť nálepky, ale je paragón o nákupe. V tedy uplatním postup z Vášho vysvetlenia v ktorom hodnotu dane zaúčtujem ako náklad pripočítateľný k základu dane.

Druhý prípad.
Pri nákupoch hradených cez elektronickú pokladnicu je možné uplatniť odpočet DPH v dvoch obdobiach. Prvé obdobie v súlade s dátumom na paragóne a nasledujúce obdobie. Keďže tieto doklady nechodia poštou je ťažko obhájiť dôvod odpočtu dane v treťom alebo ďalšom zdaňovacom odbobí. Z toho dôvodu v takomto prípade tiež aplikujem postup ako v prípade prvom.

A pýtam sa, či je tento postup v súlade s Vaším príspevkom.

apo
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apo Pozri príspevok
Druhý prípad.
Pri nákupoch hradených cez elektronickú pokladnicu je možné uplatniť odpočet DPH v dvoch obdobiach. Prvé obdobie v súlade s dátumom na paragóne a nasledujúce obdobie. Keďže tieto doklady nechodia poštou je ťažko obhájiť dôvod odpočtu dane v treťom alebo ďalšom zdaňovacom odbobí. Z toho dôvodu v takomto prípade tiež aplikujem postup ako v prípade prvom.
A kedy vznikla daňová povinnosť? Dodaním služby údržby dialnic? Kedy mi bola služba dodaná? Podľa môjho názoru napríklad aj momentom, kedy som dialnicu využil a nie nevyhnutne momentom, kedy som známku kúpil. Jedná sa o špecifické dodanie, ktoré osobne nespájam iba s dokladom o nákupe, ktorý nie je ani podkladom pre odpočítanie dane. Nakoniec služba je dodávaná počas celého kalendárneho roka. Na tejto skutočnosti by som postavila prípadnú obhajobu, ak by bolo potrebné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať