Zavrieť

Porady

neuplatnená DPH

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
A máme problém. Sme mesačný platcovia DPH. Zistili sme, že máme nesprávne naúčtovanú faktúru, z ktorej sme si nesprávne uplatnili DPH poníženú o výšku vyúčtovacej zálohovej faktúry. Nanešťastie faktúra bola predmetom daňovej kontroly na DPH za zdaňovacie obdobie 3-05. Máme ešte nejakú možnosť si túto nesprávne uplatnenú DPH znárokovať? Nevie niekto o nejakom spôsobe? A ak nie, tak táto neuplatnená DPH, na ktorú sme mali nárok na odpočitanie bude daňovo neuznaná?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
apo Pozri príspevok
Druhý prípad.
Pri nákupoch hradených cez elektronickú pokladnicu je možné uplatniť odpočet DPH v dvoch obdobiach.
V tomto prípade sa s týmto úplne nestotožňujem. Podkladovú časť nálepky je možné dostať po jej nalepení na sklo a to je možné učiniť vtedy, keď vodič potrebuje prvýkrát vyjsť na dialnicu. Predmetné je podľa môjho názoru možné považovať za "obdržanie" dokladu k uplatneniu odpočítania dane.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Celkom zaujímavý výklad uplatnenia odpočtu dane z dialničných nálepiek, ale keď pozrieme text zákona o DPH ja by som to asi nevedel obhájiť.

§ 71/4b
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.

§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.
-------------

§71: Podkladovou časťou nálepky sa preukazuje zaplatenie úhrady za používanie diaľnic
§19: Hovorí, že ak je zaplatená služba skôr tak vzniká daňová povinnosť dňom zaplatenia.
§49: Odpočítať môžeme vtedy keď vznikla daňová povinnosť.

Keď zosumarizujem čo je v citovaných §-och tak z toho pre mňa vyplýva:
- Zadnou časťou nálepky preukazujem zaplatenie služby.
- Deň zaplatenia služby bez ohľadu na čas poskytnutia služby je rozhodujúci pre určenia dátumu daňovej povinnosti.
- Tento istý dátum je dňom keď mám právo odpočítať daň.

Pripúšťam, že v zákone o DPH existujú aj iné ustanovenia podľa ktorých by sa dal obhájiť názor Jany Acsovej, ale ja neriešim problém DPH, ale problém uznania nákladov z pohľadu zákona o dani z príjmu.
----------------------

Ale to sme sa dostali do celkom iného okruhu problému, ktorý bol otvorený. Predpokladám, že je málo daňových subjektov, ktoré by išli do sporu so správcom dane vo výklade nároku na odpočet dane z dialničných známok, ktoré tvoria nepodstatnú časť odpočítanej dane ako aj daňových výdavkov.

Môj prvý príspevok bol o tom, ako dať do nákladov aj bez odpočítania dane diaľničnú známku z ktorej sa stratila zadná časť, a stále neviem či takýto postup z pohľadu zákona o dani z príjmu je prípustný.

Ďakujem.

apo
Naposledy upravil apo : 13.11.08 at 16:59
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apo
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

apo Pozri príspevok
Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apo
Apo
no ja sa priznávam "bez mučenia", že som to doteraz vôbec "neriešila". Ak nemám podkladovú časť, vypočítam si základ pre DPH a to dávam do VOZD.
Pre daň z príjmu mám doklad - registračný blok - len mi zákon nedovoľuje uplatniť z neho DPH.
Pre DPH nemám doklad - ale si ho ani neuplatňujem.

....a teraz si mi nasadil chrobáka:
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady

Pred rokom sme s Ing. Kováčikovou riešili rozdielne sumy http://www.porada.sk/t67903-p2-dialn...tml#post610246 príspevok 19, a teraz ideme poraďáčky 10.12.2008 opäť na DPH - tak opýtam ....čo ona na to.

P.S.
Teraz keď čítam ten príspevok 19 z linku, tak ozaj to majú vtipne napísané v zákone /teda čo sa týka toho "preukazovania zaplatenia",/ keďže sa niekedy nezhoduje výška SK na podkladovej časti s výškou SK na registračnom bloku
Alebo, len my moc "špekulujeme"?
Naposledy upravil Muška : 13.11.08 at 17:32 Dôvod: doplnené P.S.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

apo Pozri príspevok
Poraďáci,

nik neporadí, či je možné uznať daňový výdavok za dialničnú známku ak sa stratí zadná časť, ktorá by mala slúžiť iba ako faktúra k uplatneniu nároku na odpočet dane?

Ďakujem.

apo
Nárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Tweety Pozri príspevok
Nárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.
Vítam aj opačný názor, lebo sám seba presvedčím veľmi ľahko. Prosím podopri svoj názor ešte nejakým argumentom.

Ďakujem.

apo
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tweety Pozri príspevok
Nárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.
Majka, ja som teraz nepochopila.
Keď nemám podkladovú časť - tak si neuplatňujem DPH /nemám z čoho/, ale do VOZD dám aspon "základ" pre DPH, ktorý si "fiktívne" vypočítam z registračného dokladu.

Ja som skôr myslela, že sa s apom bavíme o tom, či si vôbec môžem dať do VOZD ten "fiktívny" základ , keďže mám len registračný lístok a nemám podkladovú časť.

Dám príklad:
Mám registračný blok /kde samozrejme nie je rozpis DPH/, nemám podkladovú časť:
1190,- SK
Tak si sama vypočítam, že zo sumy 1190,- Sk mám nárok zaúčtovať:
1000,- do VOZD
190,- do VNZD

My sa bavíme /aspoň si myslím/ či môžem dať tých 1000,- Sk do VOZD, či ich tiež nemám dať do VNZD , keďže nemám podkladový lístok

Dúfam, že som sa nedomotala
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

apo Pozri príspevok
Vítam aj opačný názor, lebo sám seba presvedčím veľmi ľahko. Prosím podopri svoj názor ešte nejakým argumentom.

Ďakujem.

apo
§ 73
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
A kedže nemá podkladovú časť-faktúru, nemôže si uplatniť právo na odpočítanie dph.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

mne vôbec nenosia podkladovú časť, len blok o kúpe, kde je základ napr. 10 00, dph 0, vždy som účtovala sumu 1000 do réžie, až teraz nad tým začínam rozmýšlať či to je dobre.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška Pozri príspevok
Majka, ja som teraz nepochopila.
Keď nemám podkladovú časť - tak si neuplatňujem DPH /nemám z čoho/, ale do VOZD dám aspon "základ" pre DPH, ktorý si "fiktívne" vypočítam z registračného dokladu.

Ja som skôr myslela, že sa s apom bavíme o tom, či si vôbec môžem dať do VOZD ten "fiktívny" základ , keďže mám len registračný lístok a nemám podkladovú časť.

Dám príklad:
Mám registračný blok /kde samozrejme nie je rozpis DPH/, nemám podkladovú časť:
1190,- SK
Tak si sama vypočítam, že zo sumy 1190,- Sk mám nárok zaúčtovať:
1000,- do VOZD
190,- do VNZD

My sa bavíme /aspoň si myslím/ či môžem dať tých 1000,- Sk do VOZD, či ich tiež nemám dať do VNZD , keďže nemám podkladový lístok

Dúfam, že som sa nedomotala
Ale apo písal v príspevku o čiastke za DZ, a tá je predsa spolu aj s dph. Takže tú časť- dph si nemôže uplatniť ako VOZD resp. daňovo uznaný náklad.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tweety Pozri príspevok
Nárok na uplatnenie odpočtu dph je z podkladovej časti nálepky. Ak tá nie je, neuplatnená dph z nej, je daňovo neuznaným výdavkom.
Nesúhlasím.
§19 odst.2 písm.(3) Daňovými výdavkami sú aj:
......
k) k) daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)


Vysvetľujem si tak, že základ dane je uznateľným daňovým výdavkom súvisiacim na zabezpečenie príjmu (resp. náklad na zabezepčenie výnosov)
ale DPH je VNZD, resp. položka pripočítateľná k ZD.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 13.11.08 at 19:07
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tweety Pozri príspevok
Ale apo písal v príspevku o čiastke za DZ, a tá je predsa spolu aj s dph. Takže tú časť- dph si nemôže uplatniť ako VOZD resp. daňovo uznaný náklad.
Majka,
no vidíš, tak som sa zamotkala
....ale ja to teda účtujem, tak ako som písala vyššie.

Som myslela, že to je jasné, nemám podkladovú časť, tzn., že nemám podklad pre DPH, tzn. že nemám nárok na odpočet DPH.

Myslela som, že sa vlastne jedná o ten základ "1000,-" Sk či do VOZD, alebo do VNZD
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...Majka,
tuším ani Monika nepochopila , každý si tu splietame to svoje

Moni, vitaj v klube
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ja myslím, že hovoríme o tom istom... takže všetky tri spolu súhlasíme... len sa dobre nečítame.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

upravila som svoj príspevok 52. Súhlas s Majkou. Muška, idem pozrieť tvoje príspevky, a hádam aj odsúhlasím.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Proste baby, ak nemám podkladovú časť nálepky
účtujem to ako keby som mala všetko čo treba, reg. blok + podkladovú časť.
základ - VOZD, DPH - VNZD, len si DPH neuplatním.
Igen

A vy ako??
Naposledy upravil Muška : 13.11.08 at 19:11 Dôvod: doplnenie červeným písmom
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Muška Pozri príspevok

My sa bavíme /aspoň si myslím/ či môžem dať tých 1000,- Sk do VOZD, či ich tiež nemám dať do VNZD , keďže nemám podkladový lístok

Dúfam, že som sa nedomotala
Daňovým výdavkom je preukázateľne vynaložený výdavok zaúčtovaný v účtovníctve. Podľa mňa preukázateľne vynaložený preukazujem dokladom z ERP z kúpenej DZ - čiže je to VOZD. To je jedna vec. (ZoDZP nevyžaduje podkladovú časť)
Druhá vec je, či z tohto výdavku si môžem uplatniť DPH - ak nemám podkladovú časť - nemôžem. A keďže som si mohla ale neuplatnila som DPH (zákonu je jedno prečo), táto DPH mi nemôže znížiť DZ na DZP. Čiže VNZD.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

igen, igen... veď my stále o tom istom vlkovi.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

JankaO vitaj v klube
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Priatelia ASI riešime viac otázok odrazu.

Poďme postupne:

1. Čo s nákupom diaľničnej známky keď máme iba paragón z elektronickej pokladnice bez zadnej časti nálepky.

Viacerí sa domnievame, že hodnotu základu dane, ktorý si fiktívne vypočítame uplatníme podľa zákona o dani z príjmov ako daňový náklad. Rozdiel do celkom zaplatenej ceny za nálepku zúčtujeme ako náklad pripočítateľný k základu dane.

2. Okruh by mohol byť názor podľa Jany Acsovej, že môžeme odpočítať DPH aj o niekoľko daňových období neskôr keď budeme mať konečne zadnú časť nálepky a opozdený odpočet odôvodníme nepoužívaním dialníc pred odpočítaním dane.

3. Ani som neporozumel o čom sa v tejto situácii ešte diskutovalo.

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať