Zavrieť

Porady

odvody

Zdravim.

Mal by som takyto dotaz. Zacal som tento rok so zivnostou, a tak neplatim ziadne odvody do poistovni. Tie sa mi budu vyrubovat az po podani danoveho priznania na buduci marec. Potreboval by som vediet, z akeho zakladu sa mi budu vyrubovat ak si vediem JU a aj ak by som si uplatnoval pausalne naklady.
Ide mi hlavne o to, ake odpocitatelne polozky si mozem uplatnit. Potreboval by som to rozpisat.

Diky moc.

Buly
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Do zdravotnej poistovne platíte odvody z vymer.základu už pri začatí podnikania.
    Do sociálnej poisťovne môžete dobrovolne. Povinne sa prihlásite od 1.7. 2005 na základe daňového priznania za rok 2004 a príjmov z podnikania za rok 2004. Podľa celkových príjmov vyplýva povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne a podľa daňového základu vyplýva povinnosť platiť poistné. Neviem či takto stručne stačí
    alebo či treba viac rozviesť.

    Buly je offline (nepripojený) Buly

    Buly
    V zdravotnej mi povedali, ze tento rok nebudem nic platit, takze ani nic neplatim.
    Asi preto, lebo mi to nemaju z coho vyrubit, neviem presne.

    No a ohladne toho zakladu by som to potreboval trosku viac rozpisat.
    Uvediem priklad:

    bez JU:
    zarobim na fa cca 200000
    pausalne N 25% - 50000
    odpocitatelna polozka - 80000 (tak tymto si nie som celkom isty, ci sa uplatnuje aj tato polozka - ta suma je len od oka, presne neviem naspamat)
    -------------------------------------
    vysledok 70000 - no a z tohto budem platit odvody


    s JU:
    zarobim na fa cca 200000
    Naklady, napr - 100000
    -------------------------------------
    vysledok 100000 - a teda odvody z tohto


    Mna hlavne zaujima ci som to dobre rozpisal a teda to takto funguje. Ci som niekde nieco nezabudol, pripadne nepridal navyse.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Buly,
    vymeriavací základ pre platenie odvodov od 1.7.2005 je daný ako polovica pomernej časti základu dane z príjmov za rok 2004. Nezdaniteľná čiastka (tých 80.000 ktoré spomínate) pre určenie vymeriavacieho základu nehrá žiadnu rolu.

    Vysvetlenie pojmov:

    Základ dane = Príjmy - náklady (z podnikania)

    Náklady buď skutočne vyčíslené alebo paušálnych 25% z prímov + skutočne zaplatené poistné.

    Pomerná časť... = Podiel základu dane, pripadajúci na jeden celý mesiac vykonávania činnosti. Napr. ak ste dostali ŽL 15.8.2004, tak základ dane za rok 2004 sa vydelí 4 mesiacmi (september až december 2004)

    Polovica... = a tento výsledok vydelíme dvomi.

    Príklad.

    Živnosť začala 15.8.2004
    Príjmy za rok 2004 = 200.000 Sk.
    Paušálne náklady 25% = 50.000 Sk.
    Základ dane = 150.000 Sk.
    Pomerná časť základu dane = 150.000 deleno 4 = 37.500 Sk
    Polovica... = 18.750 Sk

    Vymeriavací základ bude teda 18.750 Sk mesačne

    Pozor, pre vymeriavací základ je dané, že musí byť najmenej... a môže byť najviac... Sk.

    Konkrétne zdravotné poistenie teraz je 3.000 - 32.000 Sk
    Od 1.7.2005 predpoklad cca 6.500 - 46.000 Sk (závisí od podoby nového zákona)

    Nemocenské poistenie bude od 1.7.2005 cca 6.500 - 23.000 Sk
    Starobné, invalidné poistenie bude cca 6.500 - 46.000 Sk
    Naposledy upravil Jozef Mihál : 20.08.04 at 12:48

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    ja by som sa rada opytala, ako je to s platenim toho zdravotneho poistenia, odzneli tu dva nazory, VieraM hovori, ze sa ma odvadzat od zaciatku, Buly sa informoval na zdravotnej poistovni, a tam mu povedali ze nie, ktory postup je teda ten spravny?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Luckasari - Platenie zdravotného poistenia:
    ÁNO, ak nový živnostník neplatí poistenie z iného dôvodu (najmä ako zamestnanec)
    NIE, ak nový živnostník už platí poistenie z iného dôvodu

    Buly zrejme popri živnosti niekde pracuje a už platí ako zamestnanec.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.