Zavrieť

Porady

Usporiadat
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Ak slovenská spoločnosť ma konateľa, ktorý má trvalý pobyt v Nemecku, kde aj vykonava svoju funkciu konateľa, na Slovensko pride dvakrat do roka, tak ho musim prihlasit do ZP ak chce dostavat odmenu za vykon funkcie?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zuzanask Pozri príspevok
Ak slovenská spoločnosť ma konateľa, ktorý má trvalý pobyt v Nemecku, kde aj vykonava svoju funkciu konateľa, na Slovensko pride dvakrat do roka, tak ho musim prihlasit do ZP ak chce dostavat odmenu za vykon funkcie?
skús tu nájsť odpoveď
http://www.porada.sk/t77391-danove-p...-konatela.html
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Bohuzial o zdravotnom poistení tam nepíše. Viete mi niekto poradit?
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Jozef Mihál Pozri príspevok
Odmena môže byť pokojne aj 0,01 € mesačne.

Konateľ s odmenou má na účely zákona o ZP postavenie zamestnanca, na neho sa ustanovenie o minimálnom základe nevzťahuje, ak má odmenu 0,01 €, platí on ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnávateľ preddavky do ZP vo výške 4% a 10% z odmeny, zaokrúhľuje sa na eurocent nadol.

Pozor, ak máte zamestnanie v ČR tak poistné sa platí len v jednom štáte - buď v ČR alebo v SR, záleží na tom, kde máte trvalý pobyt a stredisko záujmov. Ak by ste mali byť poistený len v ČR, tak poistné z príjmov konateľa dosahovaných v SR sa musí platiť do ČR podľa českých predpisov.
Dobrý deň,
a ako je to, keď je konateľ aj živnostník, môže platiť min. odvody do ZP (za predpokladu, že povinnosť platiť odvody neboli, nakoľko živnostník mal ešte vo februári zamestnanie v jednej spoločnosti). Aktuálne sú platené preddavky do ZP vo výške 41,37 €, ale ak by si dal konateľ odmenu vo výške cca 10 € znížil by si preddavok na 1,40€ (10% a 4%). Je takéto riešenie možné?
Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak je konateľ aj živnostník, tak ako konateľ - zamestnanec v terminológií zákona o zdravotnom poistení - platí poistné 4% a 10% (firma) z toho príjmu, ktorý dosahuje ako konateľ. Ak je príjem 10 € mesačne (prečo až tak veľa?) tak platí 0,40 € a 1 €.

Súčasne platí preddavky ako SZČO podľa toho, čo mu vyšlo v RZZP za rok 2008. Keďže má štatút zamestnanca (viď predošlý odsek) nevzťahuje sa na neho povinnosť platiť ako SZČO preddavky najmenej 41,37 €.

Samozrejme, v RZZP za rok 2009 bude musieť čo-to doplatiť, ak si týmito trikmi zníži sumu preddavkov.
0 0
lubos.tinak lubos.tinak

lubos.tinak je offline (nepripojený) lubos.tinak

Ďakujem za odpoveď a len doplním, že z vyúčtovania RZZP mu vyšiel preplatok a tak pri kombinácii SZČO a zamestnanec nemá povinnosť platiť preddavky do ZP.
No a za rok 2009 bude v RZZP uvedená kombinácia zamestnanec+SZČO, len SZČO (6 mesiacov) a zamestnanec (konateľ)+SZČO.

A malá skúsenosť s pracovníčkou ZP, tá tvrdí, že konateľ sa v ZP neeviduje a tak nech platí ako SZČO, alebo nech zruší živnosť a platí ako samoplatca (nižšie preddavky).
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Jozef Mihál Pozri príspevok
Nie som právnik, nevyznám sa do Obchodného zákonníka. Ja sám ako konateľ vo svojej jednoosobovej s.r.o. žiadnu písomnú zmluvu nemám a pokiaľ viem, nie je potrebná.

Ak ako konateľ ani ako spoločník nebudete mať žiadnu odmenu - len podiely na zisku - žiadne odvody z titulu existenie s.r.o. platiť nemusíte ani nebudete.

Sledujte môj blog na eTrende, v stredu 15.4. tam uvoľním zaujímavý článok s príbuznou témou.
Chcem sa spýtať na zvýraznenú vetu, čo v prípade ak máme konateľa s.r.o., ktorý nie je majiteľom s.r.o. a s.r.o. mu chce vyplatiť odmenu zo zisku. Bude sa táto odmena konateľovi zdaňovať? A čo s odvodmi do SP a ZP, bude sa výška tejto odmeny započítavať konateľovi do VZ?
Ďakujem
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

... posúvam ...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Konatelia spoločností s ruč. obmedzeným sa od 1.9 2005 nepovažujú za SZČO , ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca, odvody do ZP vykoná s.r.o. (4 % konateľ a 10 % zamestnávateľ)

Pokiaľ by bola výška odmeny vysoká prihliadajte na strop VZ do zdravotnej poisťovne

Samozrejme tento príjem aj zdaníme 19 % daňou.

Do SP odvody z odmeny konateľa neidú. (nie je VZ)
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Andyke Pozri príspevok
Konatelia spoločností s ruč. obmedzeným sa od 1.9 2005 nepovažujú za SZČO , ale za zamestnancov, avšak len vtedy, ak za výkon funkcie konateľa poberajú odmenu. Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť musí prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca, odvody do ZP vykoná s.r.o. (4 % konateľ a 10 % zamestnávateľ)

Pokiaľ by bola výška odmeny vysoká prihliadajte na strop VZ do zdravotnej poisťovne

Samozrejme tento príjem aj zdaníme 19 % daňou.

Do SP odvody z odmeny konateľa neidú. (nie je VZ)
Ďakujem za odpoveď, Andyke. Platí toto aj v pre prípad, že konateľ dostane odmenu len z čistého zisku spoločnosti po zdanení? Nejde tu o každomesačnú odmenu konateľa, ktorá znižuje daňový základ s.r.o.
Je nejaký rozdiel v tom, či je konateľ zároveň majiteľom firmy, alebo keď konateľ nie je majiteľom firmy?
0 0
blondy blondy

blondy je offline (nepripojený) blondy

iwa
zltalienka Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď, Andyke. Platí toto aj v pre prípad, že konateľ dostane odmenu len z čistého zisku spoločnosti po zdanení? Nejde tu o každomesačnú odmenu konateľa, ktorá znižuje daňový základ s.r.o.
Je nejaký rozdiel v tom, či je konateľ zároveň majiteľom firmy, alebo keď konateľ nie je majiteľom firmy?
http://www.porada.sk/t124630-konatel-a-odvody.html
ak konateľ poberá odmenu za výkon funkcie, je považuje sa za zamestnaca pri ZP,
ak dostane konateľ vyplatený zisk, toto už odvodom nepodlieha

... nerozumiem čo tým myslíš - majiteľ firmy.
odpoveď bola o konateľovi.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
z pohľadu daňového odmena vyplatená konateľovi zo zisku spoločnosti po zdanení nie je predmetom dane § 3 ods.2 písm. c
Naposledy upravil optimistka : 01.12.09 at 09:31
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

blondy Pozri príspevok
http://www.porada.sk/t124630-konatel-a-odvody.html
ak konateľ poberá odmenu za výkon funkcie, je považuje sa za zamestnaca pri ZP,
ak dostane konateľ vyplatený zisk, toto už odvodom nepodlieha

... nerozumiem čo tým myslíš - majiteľ firmy.
odpoveď bola o konateľovi.
Ďakujem za Tvoju odpoveď, blondy. Už som si overila, že ak konateľ dostane časť z čistého zisku firmy, neplatí daň, ani odvody do SP. Ale stále nie som si istá ZP. Veď je to jeho príjem ako konateľa, aj keď z čistého zisku firmy. Určite sa to nezarátava do VZ pre platenie ZP?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Spoločník s.r.o. nepatrí medzi povinne poistené osoby z hľadiska sociálneho ani zdravotného poistenia.
Podiely na zisku pre konateľa :
Z vyplatených podielov na zisku sa neplatia dane, ani odvody.
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

optimistka Pozri príspevok
z pohľadu daňového odmena vyplatená konateľovi zo zisku spoločnosti po zdanení nie je predmetom dane § 3 ods.1 písm. c
Súhlasím, ale to sa týka konateľa, ktorý je zároveň majiteľom firmy. mám na mysli konateľa, ktorý vo firme nevlastní ani cent.
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zltalienka Pozri príspevok
Ďakujem za Tvoju odpoveď, blondy. Už som si overila, že ak konateľ dostane časť z čistého zisku firmy, neplatí daň, ani odvody do SP. Ale stále nie som si istá ZP. Veď je to jeho príjem ako konateľa, aj keď z čistého zisku firmy. Určite sa to nezarátava do VZ pre platenie ZP?
Nezarátava.
Pozri Zákon o ZP §13/1/c.
1 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

zltalienka Pozri príspevok
Súhlasím, ale to sa týka konateľa, ktorý je zároveň majiteľom firmy. mám na mysli konateľa, ktorý vo firme nevlastní ani cent.
Pozri ZoDP § 3/2/c.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tiež som chcela opraviť, že je to v odstavci 2 c, nie 1 c... Konateľ je vlastne štatutár.
c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný tichému spoločníkovi okrem podielu na výsledku podnikania vyplácaného tichému spoločníkovi verejnej obchodnej spoločnosti, podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti; za obchodnú spoločnosť alebo družstvo sa považuje aj obdobná obchodná spoločnosť alebo družstvo so sídlom v zahraničí...
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Aljok Pozri príspevok
Nezarátava.
Pozri Zákon o ZP §13/1/c.
ďakujem Aljok, už som predtým ten § pozerala, ale asi si "pre oči nevidím" nevšimla som si to.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
Len to sem pricapím pre úplnosť:

§ 13
Vymeriavací základ

(1) Vymeriavací základ zamestnanca je jeho príjem dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorým je, ak ďalej nie je ustanovené inak,
a) príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 40a)
b) príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú osobitné predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia. 41)
c) podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva, ktorý nie je štatutárnym orgánom a nie je členom štatutárneho orgánu a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať