Zavrieť

Porady

prijmy ako SZCO platca DPH a prijmy z prenajmu

Dobry den,

vie mi niekto poradit ako spravne postupovat pri danovom priznani B ak:
SZCO platca DPH ma aj prijmy z prenajmu nehnutelnosti - na tento prenajom mam dotycny najomnu zmluvu ale nemame ju zaredenu v majetku..

podla mna dph mame viest koeficientom, kedze mame aj oslobodene prijmy z prenajmu a aj zivnost ako platcovia dph
a pri dani z prijmu ohladne prenajmu nesieme uplatnovat pausal /kedze sme platcovia dph/ a len danovo uznatelne vydavky suvisiace s prenajmom nehnutelnosti..

je to takto spravne?
prosim vyjadrite sa, budem vdacna za kazdu odpoved
pekny vikend
Naposledy upravil Dav : 19.02.11 at 18:51
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aximalka Pozri príspevok
..........................ja povodnom dopyte pisem uplne vsetko presne:ZE:
SZCO je platca DPH a ma prijem z podnikania + ma prijmy z prenajmu nehnutelnosti - na tento prenajom ma dotycny najomnu zmluvu ale nehnutelnost nema zaradenu v majetku..

podla mna dph mame viest koeficientom, kedze mame aj oslobodene prijmy z prenajmu a mame aj zivnost kde sme platcovia dph
podľa mňa ten koeficient nemusíš robiť, lebo príjem z nájmu je automatický, režijné výdavky k nemu nemáš a na priame výdavky /energie/ nebudeš DPH uplatňovať-nebudeš odpočítavať. Alebo budeš uplatňovať aj na vstupe aj výstupe. Čistého nájmu sa to však netýka - k nemu sa žiadne výdavky z tvojho účtovníctva nevzťahujú úto je môj predpoklad, ak je to inak, tak by si sa koeficientu nevyhla/.

a pri dani z prijmu ohladne prenajmu nesmieme uplatnovat pausal /kedze sme platcovia dph/ a len danovo uznatelne vydavky suvisiace s prenajmom nehnutelnosti.. áno, presne tak.

je to takto spravne?.............áno, presne tak.
CHCELA SOM LEN ODPOVED ANO JE TO OK, a ak NIE odvolavku na dany zakon O).....................................
takže čiastočne áno, je to OK, a čiastočne nie - ale bez odvolávky na zákon, nechce sa mi to hľadať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

V príspevku č. 18 som písala o koeficiente, tak som predpokladala, že aximalka vie, kedy musí pri výdavkoch použiť koeficient.
Či?
0 0
aximalka aximalka

aximalka je offline (nepripojený) aximalka

dobra otazka, lebo v koeficiente som si nikdy neni ista - myslim ze v tomto mojom pripade prijmy z prenajmu nemaju ziadnu ulohu, nezaradujem ich do menovatela v koeficiente - stavam sa k nim ako prilezitostny najom
ale teraz ked sa nadtym zamyslam, moja SZCO ma len prijem v tuzemsku a prijem z tohto prenajmu, tak potom by bol koeficient 1 a to je divne?
tak toto nemam nastudovane, ale asi by koeficient nemal zmysel, tak ho nemusim robit?
tak teraz budem velmi rada ked mi poradite, lebo v tomto sa topim ako ponorka O)
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

Skúsme urobiť záver k tejto téme:
Podnikateľ SZČO + prenajímateľ nehnuteľnosti. Platiteľ DPH celé zdaňovacie obdobie. Nemôže uplatniť paušálne výdavky. Ak chce uplatniť preukázateľné výdavky /okrem platieb za energie a nájomného/, musí zaradiť nehnuteľnosť do OM, vtedy si môže uplatniť všetky výdavky, vrátane odpisov - tu postupuje podľa § 25 ZoDP. Čo sa týka DPH: platiteľ dane nemôže odpočítať vstupnú daň, ak prijaté dodávky použije na vykonávanie dodávok tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41 /viď § 38 nájom nehnuteľnosti/. Vtedy môže odpočítať daň v pomernej výške - koeficient - § 50. V prípade predaja nehnuteľnosti postupovať v zmysle § 9 ZoDP. Alebo nezaradí nehnuteľnosť do OM a uplatní si len výdavky na energie /bez nároku na odpočet DPH/, nájom a nepočíta koeficient. + si uplatní oslobodenie podľa § 9 ods. h/ /za rok 2010/.
0 0
aximalka aximalka

aximalka je offline (nepripojený) aximalka

tak toto je vycerpavajuca odpoved Janurka snimam klobuk, dakujem velmi pekne

a len posledne odobrenie /kedze toto budem robit prvykrat/
ja budem uplatnovat pri prijmoch z prenajmu len vydavky za elektricku energiu a najomne /celu sumu s DPH to bude ako celkovy vydaj/+ danovo odpocitatelnu polozku 925,95 EUR
a kratim
celkovy prijem - 925,95 eur = XXXX /tato suma bude v danovom priznani ako prijem
/XXXX: celkovym prijmom /*100 = XXXX%
/najomne + elekt. energia = skutocny vydaj * XXXX%/:100 = moj skutocne odpocitatelny vydaj do danoveho priznania riadok 10 stlpec 2
viem ze trocha zlozite ale dufam, ze toto mam dobre nastudovane
dakujem za odobrenie
0 0
Janurka Janurka

Janurka je offline (nepripojený) Janurka

aximalka Pozri príspevok
tak toto je vycerpavajuca odpoved Janurka snimam klobuk, dakujem velmi pekne

a len posledne odobrenie /kedze toto budem robit prvykrat/
ja budem uplatnovat pri prijmoch z prenajmu len vydavky za elektricku energiu a najomne /celu sumu s DPH to bude ako celkovy vydaj/+ danovo odpocitatelnu polozku 925,95 EUR
a kratim
celkovy prijem - 925,95 eur = XXXX /tato suma bude v danovom priznani ako prijem
/XXXX: celkovym prijmom /*100 = XXXX%
/najomne + elekt. energia = skutocny vydaj * XXXX%/:100 = moj skutocne odpocitatelny vydaj do danoveho priznania riadok 10 stlpec 2
viem ze trocha zlozite ale dufam, ze toto mam dobre nastudovane
dakujem za odobrenie
Napr. celkový príjem 2000,- € - 925,95 = 1074,05 - r. 10 stĺpec 1.
Výdavky 40% = 800,-€. Stĺpec 2 r. 10 = 1074,05/2000 x 800 = 429,62.
Dúfam, že je to správne vypočítané v nedeľu večer.
0 0
7monika5 7monika5

7monika5 je offline (nepripojený) 7monika5

Muška Pozri príspevok
..jasne, že nie.
Ďakujem vám pekne za odpovede a ospravedlňujem sa zadávateľke témy, že som jej spôsobila guláš....
Som si to pozerala a 40% výdavky som použila iba za rok v kt.som bola platca DPH iba časť obdobia - takže OK
Mňa zmiatli reakcie na koeficient typu: ak sú príjmy aj oslobodené, treba počítať koeficient...ale našla som si aj vyjadrenie z DRSR a už mám jasno - ďakujem.
A ešte som sa v nejakej téme dočítala, že ak sa uplatňujú výdavky skutočné, tak že nehnuteľnosť by mala byť zaradená do OM
Takže ohľadne toho ešte niečo pohľadám - ale v inej téme, aby som tu už zadávateľku nemýlila...
Ďakujem vám za reakcie na môj príspevok
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať