Zavrieť

Porady

začínam s podvojným účtovníctvom

Dobrý deň, vie mi niekto pomôcť ohľadom účtovania v OMEGE. Kúpili sme si s.r.o., ktorá je na výpise z obchodného registra zapisana 28.05.2010 avsak zmena konatela a nazvu spolocnosti je k 23.12.2010. Zatial spolocnost nie je platcom DPH.Máme bloček za notárske poplatky aj s DPH este 10.11.2010 a 2xfaktury 1 za sidlo spolocnosti a 2. za zalozenie spolocnosti, obidve bez DPH.
- zaúčtovala som základné imanie spoločnosti 5000 EUR 353/411
- bloček s dátumom 10.11.2010 som zaúčtovala v ev. účtovných dokladov aj s DPH 538/211
- obidve faktúry som zaúčtovala 538/321 došla faktúra
- úhrada došlej faktúry 321/211
Faktúry boli síce platené z osobného účtu, ale priložím výpis a myslím, že by to malo byť v poriadku, aspoň som to tak čítala na fórach.
Keďže zatiaľ firma nevykazala žiadny zisk, v daňovom priznaní k dani z príjmu vznikne strata. Zdaňovacie obdobie bude 01.01.2010-31.12.2010

Neviem však ako to urobiť zo začiatočnými zostatkami pokladne. Bankový účet zatiaľ nemáme otvorený a budeme ho otvárať len tento rok.
Ako to mám aktualizovať v omege, ešte za rok 2010 alebo tam nebude v daňovom priznaní za rok 2010 žiadne čislo účtu.
Vopred ďakujem za pomoc
Usporiadat
mart. mart.

mart. je offline (nepripojený) mart.

ak možem ešte - ale ako by ste to odvovodnili že sú cuzdie ? však rezervy a SF sú tvorené z mojich prostriedkov(napr. z VH) nie ?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Rezervy sú cudzím zdrojom krytia majetku, pretože predstavujú záväzky s neurčitým časo*vým vymedzením alebo výškou. Keďže sú záväzkom, znamenajú povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí a od ktorej splnenia sa očakáva, že bude mať za následok zní*ženie ekonomických úžitkov účtovnej jednotky. Ak sa napr. vytvorí rezerva na mzdy zamest*nancov za nevyčerpané dovolenky, tak v budúcom období, keď sa táto rezerva použije, splní sa povinnosť účtovnej jednotky voči zamestnancom, ktorá vznikla z minulého účtovného obdobia. Z časového hľadiska (podľa doby vyrovnania, t. j. zúčtovania rezerv) sa rezervy členia na dlho*dobé a krátkodobé.

zdroj: http://www.omegac1.estranky.sk/clank...v-majetku.html

Sociálny fond je tiez záväzok.
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
mart. Pozri príspevok
ak možem ešte - ale ako by ste to odvovodnili že sú cuzdie ? však rezervy a SF sú tvorené z mojich prostriedkov(napr. z VH) nie ?
... no zdroje financovania sa delia podľa vlastníctva (vlastné, cudzie), podľa zdroja (interné - sem patri zisk, externé),...

Zoberme si takú rezervu napr. na audit - že prečo je to cudzí zdroj - no preto, že audítor priebežne/či následne vykonáva audit, ktorý nebol vyfakturovaný - teda prácu vykonal audítor, ovšem nemá ju ešte zaplatenú - peniaze máme ešte mi a v budúcnosti ich musíme poukázať audítorovi ... no a na vykonanú prácu tvoríme rezervu - záväzok, cudzí zdroj...
4 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať