Zavrieť

Porady

Uctovanie zahr. DPH r. 2010 a 2011

Ako uctovat o zahranicnej DPH?
V r. 2010 - davala som priamo na nakladovy ucet
V r. 2011 sa rozhodnem, ze budem podavat ziadost o vratenie DPH zaplatenej v r. 2010, cize do vynosov davam az datumom podania ziadosti, alebo mi to ovplyvni uz aj r. 2010?
A ako uctovat v priebehu roku 2011? (nachadzam na porade info, ze ako doteraz, ale aj rozuctovat na naklad a DPH ako pohladavku).

Rozmyslam, ze ak DPH za PHM neoductujem hned, ovplyni mi to cenu za jednotku, a to mi ovplyvni aj vypocet pripadnej nadspotreby. Ako to je? Prosim, usmernite ma aspon trosku.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Svoj názor som vyjadrila http://www.porada.sk/1661455-post8.html
1 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Rozalka Pozri príspevok
Svoj názor som vyjadrila http://www.porada.sk/1661455-post8.html
Asi by sme mali predsa len cakat na nejake usmernenie. Sledovat v priebehu roku, ci sme dosiahli limit a potom hned preuctovavat na 378/648 sa mi zda trochu komplikovane. Nemalo by sa o 648 uctovat az v case, ked budem o DPH ziadat? Ved co ak nebudem? Avsak na druhej strane, ja mozem rok uzavriet s tym, ze o dph nebudem ziadat, i ked dosiahnem limit, ale po datume podania DP sa predsa len rozhodnem, ze o nu poziadam.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Môžeme čakať na usmernenie, ale dovtedy nemôžem mať doklady odložené bokom.

Ako by si chcela sledovať v priebehu roka, či sa neprekročil limit? na konci roka hľadať doklady je podstatne komplikovanejšie.

Ak spôsob účtovania 548 AÚ/xxx počas roka nebude správne, stále môžem preúčtovať.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

samozrejme, i ked mam obavu, ci sa nejakeho usmernenia dockame. A ked budem uctovat na tej 548, tak predsa prehlad o vyske budem mat (aspon tak odporucal dan.poradca). ale zda sa mi divne, aby som hned po prekroceni limitu uctovala na 378/648.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Nemusíš pri prekročení limitu, až pri žiadaní, no najneskôr k uzávierke.
Ak nepožiadaš, nebudeš účtovať 378/648, len treba ustrážiť, či zostane/nezostane daňovým výdavkom.
3 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Rozalka Pozri príspevok
Nemusíš pri prekročení limitu, až pri žiadaní, no najneskôr k uzávierke.
Ak nepožiadaš, nebudeš účtovať 378/648, len treba ustrážiť, či zostane/nezostane daňovým výdavkom.
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Žabinka Pozri príspevok
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.
Dobré ránko, nikto?
0 0
karinc karinc

karinc je offline (nepripojený) karinc

Dotaz na evidenciu zahraničných faktúr na PHL, ktoré sú vystavené s DPH - pri evidencii ich zapísať ako s nulovou DPH, alebo ako klasickú zahraničnú faktúru podľa §11 a §11a - vyrátať a odrátať DPH. Výsledok povinnosti, resp. odpočtu to neovplyvní, ide len o to, čo je správne.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

karinc Pozri príspevok
Dotaz na evidenciu zahraničných faktúr na PHL, ktoré sú vystavené s DPH - pri evidencii ich zapísať ako s nulovou DPH, alebo ako klasickú zahraničnú faktúru podľa §11 a §11a - vyrátať a odrátať DPH. Výsledok povinnosti, resp. odpočtu to neovplyvní, ide len o to, čo je správne.
Keď máš na zahraničnej faktúre uvedenú zahraničnú DPH (napr. za PHL), tak to nie je "klasická zahraničná faktúra" - ak tým myslíš samozdaňovanie. Nemáš čo vyrátavať. Zaevidovať je najlepšie s 0 DPH - to asi záleží na SW, ktorý používaš. Ale z hľadiska slovenskej DPH je to naozaj nulové.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Žabinka Pozri príspevok
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.
Zákon o dani z príjmov, §19 (3) - Daňovými výdavkami sú aj
k) daň z pridanej hodnoty

1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
3. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty má nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba,
ku ktorým sa daň vzťahuje, v tom zdaňovacom období, v ktorom účtuje o nároku na jej vrátenie90b) spôsobom podľa osobitného predpisu1) a ak ide o daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo o daňovníka, ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo ods. 14, v tom zdaňovacom období, v ktorom uplatní nárok na jej vrátenie spôsobom podľa osobitného predpisu,90b)
4. ak platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok na jej vrátenie v členskom štáte Európskej únie, v ktorom
mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, ak je daňovým výdavkom tovar a služba, ku ktorým sa daň vzťahuje, z dôvodu, že suma dane z pridanej hodnoty nedosahuje predpísanú výšku na jej vrátenie, v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade tovarov a služieb,
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Žabinka Pozri príspevok
Čítam túto diskusiu dookola už zopár dní, a stále tomu nerozumiem. Môžete mi to ako blbečkovi vysvetliť, či som to pochopila správne. Napr. nákup PHM z NL - samotné PHM budem účtovať na 501, DPH z bločku na 548. V apríli zistím, že suma na 548 prekročila limit. Rozhodnem sa, že nebudem žiadať späť DPH, sumu na 548, ktorá je nad limit (čiže od apríla) dám v DP ako pripočítateľnú položku? Alebo tam pôjde celá suma na 548 v r.2011?
Keď sa rozhodnem, že budem žiadať o vrátenie, suma na 548 bude daňový náklad, a účtovanie ukončím pri uzávierke zápisom 378/648 v žiadanej sume na 548? Ďakujem za odpoveď.

Áno, pochopila si správne.
Ale 548 nielen od apríla bude pripočítateľná, ale celá za konkrétny štát, ak si mala nárok požiadať a nepožiadala si - preto je potrebné analyticky rozlišovať podľa štátov.

Žabinka Pozri príspevok
Dobré ránko, nikto?
večer o 7:39, ráno o 7:39 -čakala si so stopkami?
1 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Pracujem vo firme, ktorá žiada tieto vratky zahraničnej DPH. Za r.2010, keď ešte mohlo byť daňovým nákladom, ak by sme o DPH z dôvodu nesplnenia limitu danej krajiny nakoniec ani nežiadali, prišlo mi celé to usmernenie vo FS naozaj logické. Keďže teraz je to inak a v prípade, že zahraničnú DPH z nejakého dôvodu žiadať nebudeme, tiež sa mi zdá nelogické, aby som si komplikovala život účtovaním v zmysle usmernenia z r.2006 a DPH účtovala na 501. Aj mne sa zdá oveľa prehľadnejšie účtovať to priamo na doklade na 548 - zistím tak ľahko aj to, či som už požadovaný limit danej krajiny splnila/nesplnila. V práci moja nadriadená zvolila zatiaľ ten horší postup - držíme sa starého usmernenia a na konci roka budeme hľadať bločky.
Účujem však aj iné firmy, ktoré tankujú v zahraničí, a preto sa chcem tiež zariadiť u nich inak. No osobne mám ešte problém so samotným účtom 548.
Niekedy dávnejšie ma auditorka inej firmy vo všeobecnosti usmernila, že v prípade, že ak DPH v tuzemsku z nejakého dôvodu neodpočítam, tak by som ju mala účtovať tam, kde účtujem základ. T.j. ak sa viaže k PHM, tak si mám na 501 vytvoriť nedaňovú analytiku a účtovať to tam. Ak by sa tá neodpočítaná DPH viazala k službám (napríklad pri chýbajúcom podklade diaľničnej známky), tak mám mať analytiku na 518. Nikde však neviem nejaké takéto usmernenie nájsť... Ak by som sa teda držala tohoto pravidla, tak očakávam, že ak existuje nejaké takéto usmernenie pre tuzemskú DPH, tak asi by v nejakom novom usmernení pre zahraničnú DPH potom dali niečo podobné a tým pádom by mi nesedel účet 548, ale malo by to byť 501-nedaňová. Prosím, neviete niečo o tom staršom usmernení pre tuzemsko?
0 0
karinc karinc

karinc je offline (nepripojený) karinc

ďakujem, aj som si myslela, ale chcela som si to potvrdiť
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

alušik: ja si myslím, že to sledovanie na AÚ napr. 501 alebo 518 tiež nie je nejako veľmi náročnejšie než sledovanie na 548. Lebo veď zo zahraničia sa môže DPH viazať najpravdepodobnejšie na nákup nejakého materiálu (PHL) alebo služby. T.j. netreba si viesť veľa rôznych AÚ, kde by sa sledovala zahraničná DPH. Ja tú 548 v zmysle toho starého usmernenia chápem tak, že až keď mi neuznajú DPH, ktorú žiadam zo zahraničia alebo jej časť, až potom ju preúčtujem na 548.
My účtujeme tak, že celý náklad včítane zahraničnej DPH dáme na 501 alebo 518, ani nevydeľujeme z toho na AÚ zahraničnú DPH, ale účtujeme zároveň aj na 378/648. Takto sa dá tiež odsledovať zahraničná DPH.
Naposledy upravil Luba : 20.03.11 at 18:22 Dôvod: preklep AU
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja som taký detailistia , že to chcem mať aj metodicky správne, keď DÚ môže dávať pokuty už aj za metodiku, keď na dani z príjmu nenájde nič.
V starom roku mi to nerobilo problém, lebo som vedela, že ide len o faktúry firmy SHELL, pri ktorých budem žiadať o vratku DPH zo zahraničia. Teraz už musím uvažovať nad všetkými bločkami z PL, ČR, či iných krajín.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

ja budem uctovat tu dph na 548 AU pre kazdy stat. tak poradil p. Ozimny. a co on povie, je pre mna svate :-)
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Prosím niekoho o radu ako postupujete pri platbe za dialnice v zahraničí /medzinárodné preprava-je to pre mňa nové od januára totižto firma firma rozšírila činnosť o prepravu do EU/, platby za dialničnú známku v Polsku, mám doklad o platbe buď kartou alebo v hotovosti a známku a nie je tam vôbec vyčíslená DPH a tak isto aj v Maďarsku a teraz mi pribudli aj poplatky za dialnice v Taliansku a tam tiež nie vyčíslená DPH a viem že v týchto krajinách dialničné poplatky podliehajú DPH. Ako to mám potom žiadať od toho štátu, treba pýtať ešte iný doklad, som z toho zúfalá, lebo je tých blokov veľa. Prosím niekoho kto s tým má skúsenosti.
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Aj ja mám plno dokladov, kde je napísaná len suma spolu a je poznámka, že vrátane DPH. Z takéhoto bločku, ale asi nemôžeme pýtať späť DPH, keďže nie je jasné, koľko to DPH presne je. Na môj dopyt z DRSR mi odpovedali totiž, že ak to nie je vyčíslené, tak sa nedá vypýtať.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Nad tým rozmýšlam aj ja, čo so zahraničnými bločkami, na ktorých je uvedená suma spolu s DPH a suma DPH neni uvedená.

Dopredu vieme,že zahraničnú DPH nevrátia,preto je zbytočné nárokovať si ju.
Keď si nenárokujeme jej vrátenie, môžeme si dať do nákladov celú sumu bločku vrátane DPH ?

Ako to riešite Vy ?
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Jajina Pozri príspevok
Nad tým rozmýšlam aj ja, čo so zahraničnými bločkami, na ktorých je uvedená suma spolu s DPH a suma DPH neni uvedená.

Dopredu vieme,že zahraničnú DPH nevrátia,preto je zbytočné nárokovať si ju.
Keď si nenárokujeme jej vrátenie, môžeme si dať do nákladov celú sumu bločku vrátane DPH ?

Ako to riešite Vy ?
Ahojte, aj mna by zaujímalo ako to je s tými dialničnými poplatkami?
A ak na doklade nie je uvedené IČ DPH predávajúceho, môžem si nárokovať na vrátenie DPH?

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať