Zavrieť

Porady

Ako protestovať proti likvidácii živnostníkov p.Mihálom, Miklošom

Nové odvody a dane ,ktoré chce zaviesť Mikloš a Mihál
sú likvidačné pre malých živnostníkov
- príkladom sú odvody do ZP, SP ktoré už nebudú
odpočítateľnou položkou pre DP

Doplnok:
-navrhujem protestovat posielaním e-mailu každý deň
proti likvidácii živnostnikov
ak má niekto e-mail na Mihal,Sulik,Mikloš,Figel,Radičova .....
nech to uvedie v príspevku

živostníkov je asi 230 000
Naposledy upravil dusanf : 08.03.11 at 16:39
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

veronikasad Pozri príspevok
Onko, súhlasím s argumentami o ktorých píšeš v prísp. č. 583. Boli dôvodom, prečo som začala robiť účto (po zrelom zvážení všetkých za a proti) na živnosť. Bolo to pred 8 rokmi a svoje rozhodnutie nelutujem - napriek kríze mám práce dosť ...

Nevyjadril si sa k tomuto môjmu príspevku - prečo živnostníci majú platiť z minima, keď ich staviaš na úroveň zamestnancov, pre ktorých okrem min. mzdy žiadne obmedzenia neplatia. A pri skrátenom úväzku je min.mzda úmerná úväzku. Alebo sa predpokladá, že živnostníci musia robiť min. 8 hod. denne ?

http://www.porada.sk/1689115-post550.html
Prepáč, ak som nereagoval priamo na Teba, niekedy sa reakcie a otázky opakovali, tak som neodpisoval viacnásobne. Odpoveďou Ti môže byť môj posledný odsek v predchádzajúcom príspevku:

Onko Pozri príspevok
Ale aby som sa vrátil k téme, bavíme sa o odvodoch a ich sadzbe, stále nevidím dôvod, prečo by sa mali platiť z príjmov rozdielne odvody, nech boli nadobudnuté akýmkoľvek spôsobom. A tým myslím úplne všetko rovnako bez výnimky. Rovnaké sadzby, rovnaké základy, rovnaké minimá (žiadne), rovnaké maximá pre zamestnancov, živnostníkov, dividendy, úroky, prenájmy, odmeny, atď.
Čiže podľa mňa by mali platiť všetci z rovnakého minima, resp. minimum by nemalo byť žiadne pre všetkých.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Onko Pozri príspevok
Prepáč, ak som nereagoval priamo na Teba, niekedy sa reakcie a otázky opakovali, tak som neodpisoval viacnásobne. Odpoveďou Ti môže byť môj posledný odsek v predchádzajúcom príspevku:



Čiže podľa mňa by mali platiť všetci z rovnakého minima, resp. minimum by nemalo byť žiadne pre všetkých.
Súhlasím, ale stále si sa nevyjadril k rozdielu medzi príjmom a základom dane. Myslím, že tam je najväčší kameň úrazu a protesty u živnostníkov.
Príjem=tržby u živnostníka zďaleka nie je to isté čo hrubá mzda u zamestnanca. To si už snáď z tolkých príspevkov na Porade pochopil ...
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

evina Pozri príspevok
Poviem taký záver s trocha nadsádzkou /takže hľadajte zmysel a nechytajte ma za slovíčka/:
Keby vláda prijala opatrenia a povedala by - musíme teraz všetkým zdvihnúť odvody o 2 možno 3%, to len tak trepem o %, vrátane odvody z paušálnyh náhrad poslancov lebo jednoducho systém padá nie sú peniaze, vrátane skutočného zníženia platov v štátnom aparáte - poviem si do kelu zas prídem o x EUR musím zobrať nejakú robotu navyše...., a medzitým pripraví komplexnú reformu, kde sa odvody vyrovnajú to znamená všetko, superhrubá mzda, daňový bonus atď. atď. ok. - budem ticho- teda týkajúcu sa všetkých.....
Nesúhlasím s tým, že po prvé sa tu vytvorila atmosféra nepoctivých a málo platiacich živnostníkov /takí sú v každej skupine profesií/ a práve len ich sa má dotknúť zníženie mesačného príjmu napríklad aj o tých deklarovaných 100 /1208 EUR ročne / mesačne - Pri stúpajúcich cenách, kríze je tá suma neúmerná. Možno taká nebude, lebo veď nevieme presne ako to bude, potom však vôbec nechápem prečo a takýmto spôsobom sa o tom diskutuje a zbytočne rozburuje verejnosť....
O tomto som dnes diskutoval s kolegom, tiež živnostníkom Tiež tvrdil, že by sa to malo vyrovnať hneď všetko naraz všetkým. Veď s tým súhlasím aj ja, aj minister práce. Keby to bolo len na nás, budúci rok je zavedený Odvodový bonus a všetci platíme odvody 18%. Avšak problém je v tom, že SaS má v súčasnosti iba 21 poslancov a je možné robiť iba to, čo podporia iné strany. Takže možnosti sú dve: nezmení sa nič, reforma nebude a systém zostane pokrivený úplne ako doteraz, alebo sa narovná aspoň trochu, zatiaľ o živnostníkov, a neskôr možno bude politická vôľa dorovnať aj s.r.o. a ďalších. Čo si vyberieš?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Škoda, že nemám čas čítať Vaše určite dobré príspevky, veď sa tu rozčuľujete aj v mojom mene.

Boj s veternými mlynmi to je. Veď sa len pozrite ako si prehadzujú horúci zemiak jeden druhému ak majú odpovedať, koľko nadelili riaditeľovi teplární v Košiciach. Z chlpatej deky napokon vyliezlo že niečo nad 3200,00 €ur. FUJ taká almužna ????

Kríza? T.t! Kto jede ,ten jede. Len treba mať správne tričko!!!!!!

Naposledy upravil Melnick : 16.03.11 at 18:18
2 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

veronikasad Pozri príspevok
Súhlasím, ale stále si sa nevyjadril k rozdielu medzi príjmom a základom dane. Myslím, že tam je najväčší kameň úrazu a protesty u živnostníkov.
Príjem=tržby u živnostníka zďaleka nie je to isté čo hrubá mzda u zamestnanca. To si už snáď z tolkých príspevkov na Porade pochopil ...
OK, ne je problém, doplním Samozrejme aj v tomto som za rovnoprávnosť a spravodlivosť, živnostníci by mali odvody platiť zo skutočného zisku, nie zo základu vypočítaného rôznymi koeficientami a algoritmami.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Braňo Pozri príspevok
Mám konkrétny návrh pre zvýšenie príjmov do zdravotníctva :
- zrušenie externých poradcov ministra zdravotníctva (úspora 105-tisíc EUR
ročne)....
vybral som túto z inak veľmi konkrétnych a osožných návrhov od Braňa; vo svetle tohto článku http://hnonline.sk/c3-51149080-k0800...otichu-uraduje (resp. jeho doterajších krokov) len dopĺňam, že treba zvážiť aj ďalšie pôsobenie tohoto pána... Má však plnú podporu premierky a svojej strany - preto pri takto smerovanej politike mi akékoľvek obhajovanie zvýšenia odvodov pripadá ako "vodu kážem,.... "
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Onko Pozri príspevok
O tomto som dnes diskutoval s kolegom, tiež živnostníkom Tiež tvrdil, že by sa to malo vyrovnať hneď všetko naraz všetkým. Veď s tým súhlasím aj ja, aj minister práce. Keby to bolo len na nás, budúci rok je zavedený Odvodový bonus a všetci platíme odvody 18%. Avšak problém je v tom, že SaS má v súčasnosti iba 21 poslancov a je možné robiť iba to, čo podporia iné strany. Takže možnosti sú dve: nezmení sa nič, reforma nebude a systém zostane pokrivený úplne ako doteraz, alebo sa narovná aspoň trochu, zatiaľ o živnostníkov, a neskôr možno bude politická vôľa dorovnať aj s.r.o. a ďalších. Čo si vyberieš?
To je ale neprijateľný argument absolútne. Viem, že je viac subjektov a treba sa dohodnúť a ak sa nevedia dohodnúť, tak nebude nič, nebude žiadna reforma , a to je spravodlivé. Na jednej strane voláte o spravodlivosti /kde nespravodlivosť my ani nevidíme/ a na druhej strane naprávať systém aspoň o živnostníkov? Nemôžem byť aspoň trochu tehotná, buď som alebo nie. Preto som predtým napísala, že to takto nie je reforma, ale navýšenie odvodov živnostníkov a o sumy, aké tu ešte neboli /podaktorým/ aj keď stále upozorňujem, že vychádzam z doteraz uverejnených čísel a môžu byť dopady menšie ale možno aj väčšie.
Všetci živnostníci môžu povedať, tak začnime to aspoň trochu naprávať platmi poslancov a managmentov v štátnych podnikoch .....
A na záver - ak narovnajú aspoň trocha živnostníci, a potom možno sa už politická vôla nenájde tak čo?::::

Takže ja by som vybrala buď všetko alebo nič a zdroje hľadala inde- tak ako o tom hovorí OKS napríklad

http://www.oks.sk/article.php?1391
Naposledy upravil evina : 16.03.11 at 19:09
2 0
finis finis

finis je offline (nepripojený) finis

Onko Pozri príspevok
O tomto som dnes diskutoval s kolegom, tiež živnostníkom Tiež tvrdil, že by sa to malo vyrovnať hneď všetko naraz všetkým. Veď s tým súhlasím aj ja, aj minister práce. Keby to bolo len na nás, budúci rok je zavedený Odvodový bonus a všetci platíme odvody 18%. Avšak problém je v tom, že SaS má v súčasnosti iba 21 poslancov a je možné robiť iba to, čo podporia iné strany. Takže možnosti sú dve: nezmení sa nič, reforma nebude a systém zostane pokrivený úplne ako doteraz, alebo sa narovná aspoň trochu, zatiaľ o živnostníkov, a neskôr možno bude politická vôľa dorovnať aj s.r.o. a ďalších. Čo si vyberieš?
ako konkretne myslis odvodovo dorovnavat obchodnu spolocnost? pojde na marodku?alebo do dochodku?
sry za ironiu, ale prosim nepletme hrusky s jablkami. alebo myslis na to, plne odvody z dividend? nevonia to dvojitym zdanenenim? ved odvody su iba prezlecene dane. a dividendy sa vyplacaju z uz raz zdanenych penazi. osobne si myslim, ze zvysovanie odvodoveho zatazenia zivnostnikov sa dotkne vyrazne aj mnohych poctivcov co nechcu nijako zahmlievat ani kamuflovat svoje prijmy. jednoducho im to na to minimum vychadza. nie je totiz jednoduche zarabat si na vlastne tricko. je omnoho pohodlnejsie zamestnat sa a nechat vsetku starost na zamestnavatela. ak niekto oponuje moznostou znizit si odvody a dane asi nemysli na to, ze je tu aj odvratena strana - ziadna ochrana zákonnikom prace, dneska praca je...zajtra nie je a peniaze su iba za pracu samozrejme...atd. zivnostnikom nie je naozaj co zavidiet iba ak tu odvahu vziat svoju buducnost do vlastnych ruk a snahu. a zato by sa nemali trestat skor podporovat. je mi velmi luto, ze v poslednej dobe citim stale zhorsovanie podnikatelskeho prostredia aj ked som po volbach dufala v presny opak. nadej zomiera posledna....
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

Doplnam este k napadom, kde najst volne zdroje

- odstranit maximalne vymeriavacie zaklady

BTW - stale som za radikalne riesenie = ostry protest
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
mona091 Pozri príspevok
Doplnam este k napadom, kde najst volne zdroje

- odstranit maximalne vymeriavacie zaklady

BTW - stale som za radikalne riesenie = ostry protest
Tak to by som chcel vidieť, kto to zavedie. To by bolo najspravodlivejšie.

A samozrejme aj minimálne.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Mozem sa opytat nieco vecne k tejto teme o zivnostnikoch? Ked je zivnostnik PN, tak plati odvody, alebo nie?
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Melnick Pozri príspevok
Škoda, že nemám čas čítať Vaše určite dobré príspevky, veď sa tu rozčuľujete aj v mojom mene.

Boj s veternými mlynmi to je. Veď sa len pozrite ako si prehadzujú horúci zemiak jeden druhému ak majú odpovedať, koľko nadelili riaditeľovi teplární v Košiciach. Z chlpatej deky napokon vyliezlo že niečo nad 3200,00 €ur. FUJ taká almužna ????

Kríza? T.t! Kto jede ,ten jede. Len treba mať správne tričko!!!!!!

V TV som dobre nerozumela sumu platu noveho sefa tej teplarne, tak som si pustila zaznam a tam som pocula, ze plat je 3800 Eur mesacne.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

misomiso Pozri príspevok
Mozem sa opytat nieco vecne k tejto teme o zivnostnikoch? Ked je zivnostnik PN, tak plati odvody, alebo nie?
- ked som bola PN, nemala som prijem, nemohla som platit preddavky, v rocnom zuctovani RZZP som nemusela nic doplacat, lebo cisla mi sedeli
- vtedy ma ale zacali uhanat, ze som povinna platit zo zakona aj preddavky, aj ked mi ich v konecnom dosledku vratia, ak splnim podmienky
- kedze ja vsak svoje podmienky poznam, tak preddavky neriesim (nebudem sa zadlzovat), ale zuctovanie si v pripade nezrovnalosti vyrovnam
- aby si mal moznost v RZZP nezapocuatavat dobu PN, musis mat aj doklad zo socialky, ze Ti PN vyplacali

- ako to bude po novom, netusim,

vzhladom na momentalne infosky:

- pridam sa do strajku
- alebo zahodim zivnost
- alebo sa co to poducim od tych, co maju, a z danej situacie si nic nerobia...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

misomiso Pozri príspevok
Mozem sa opytat nieco vecne k tejto teme o zivnostnikoch? Ked je zivnostnik PN, tak plati odvody, alebo nie?
Do SP nie, do ZP neplatí v prípade, ak má nárok na nemocenské (až keď je vyplatené a má o tom potvrdenie zo SP). Teda pri krátkodobej nemoci platí, lebo potvrdenie vybaviť nestihne. "Dorovná" sa to pri RZZP, kedy preplatok vznikne len v prípade, ak základ dane je nižší ako cca 24-násobok min. vymer.základu.
Naposledy upravil veronikasad : 16.03.11 at 21:27
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

evina Pozri príspevok
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jar88
Ja som to pochopil. Pochopil som, že si priberieš ďalšiu firmu na spracovanie dokladov.
Len ty si ma asi nepochopila. Tú firmu, čo si ako že priberieš, buďto už niekto účtuje, alebo niekto v nej účtuje ako zamestnanec, alebo na živnosť a podobne. Tým že ju zoberieš pre seba, pridáš roboty svojim a tých cudzích pripravíš o doterajší príjem.

No väčšinou beriem ako nové novovznikajúce firmy napr. na doporučenie mojich klientov, alebo také, ktoré momentálne nemajú účtovníkov, takže to je normálne. Len pre mňa z toho vzniká viac roboty. Predsa, či a akú firmu si zoberiem nerozhodujem sama, že ukážem prstom túto a pripravím niekoho o prácu....no veď už nemôžeme ísť do takýchto situácií

Evina, to že berieš väčšinou novovznikajuce firmy je pekné, ale trend je skôr taký, že firmy skôr zanikajú a nie že vznikajú. Tiež by bolo vhodné zamyslieť sa nad tým, akého druhu sú tie novo vznikajúce firmy.

-----------------------------------
Naviac ešte, nezabúdaj na to, že aby si mohla niečo vôbec účtovať, pracovať a tým pádom zarábať, musí najskôr byť niekto, kto niečo urobí a niekomu to naúčtuje. Až potom môže vzniknúť nejaký dod. list, nejaký daňový doklad, nejaký nárok na mzdu, nejaká odhláška, či hlásenie do poisťovne, či daňové priznanie.

No to už v mojom veku a praxi som pochopila, ale zatiaľ ešte stíham zohnať firmy, ktoré potrebujú moju prácu a dúfam, že do dôchodku to vydržím


Neviem či si to postrehla, ale vedenie účtovnej a mzdovej agendy sa stáva podnikateľským sektorom, či skôr odvetvím. Je to dosť výnosné podnikanie.
Preto už aj v tomto sektore podnikania vzniká dosť tvrdá a aj nekalá konkurencia. Začínajú tu podnikať a účtovať externe aj veľké firmy. Jasné že za drahšie a za určité všimné niekomu vo vedení. Je len otázkou času, kedy začnú zaberať aj malé podnikateľské subjekty, či dokonca jednorázových daňovníkov.
-----------------------------------
Je jasné, že vždy tu budú nejaké daňové subjekty, rôzne krčmy, masážne salóny, internetové obchody, prevádzkovatelia hracích automatov a aj rôzne káblikárne či montovne TV, hospice a čo ja viem čo ešte, ale to je len podnikanie v službách, závislé na podnikaní, ktoré je skutočne schopné zarobiť nové peniaze. Takto sa budú peniaze len točiť v službách a ak pri každej otáčke z nich zostane na daňovom úrade polovica, kde to skončí?
No ale to má predsa riešiť niekto iný práve a či nie .... Ja mám jednoducho profesiu v službách a nie sú len účtovníci, samozrejme živnostníci sú i v iných sférach a písala som, že žiaľ nemá každý takú možnosť dokonca ani v mojej profesii nie...

To
že to má riešiť niekto iný, je dosť nepodstatné. Podstatné je to, že to nikto nerieši a následkom je, že prichádzame o podnikateľské prostredie. To prostredie nám zaniká tým, že sa neustále zmenšuje kúpna sila na trhu všeobecne. A jednou z najpodstatnejších príčin tohto javu sú povinné odvody a nezmyselné dane.
Všetko by sa dalo riešiť jednoduchšie, spravodlivejšie a hlavne s perspektívou do budúcnosti.
....
jar88
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

jar88 Pozri príspevok
jar88

Napíš konkrétny návrh, ako by sa to dalo riešiť...
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

marjankaj Pozri príspevok
Tak to by som chcel vidieť, kto to zavedie. To by bolo najspravodlivejšie.

A samozrejme aj minimálne.
Jediné správne riešenie by bolo zrušenie odvodov a nechať to na štát.
Slovensko je štát s trhovou a sociálne orientovanou ekonomikou. No a z toho jasne vyplýva, že sociálnu starostlivosť má na krku štát. Nie podnikateľ, nie občan. No a ak platí, že štát platí svoje výdavky, tak určite by ich mal platiť z vlastnej kasy. Nie z mojej.
Z mojej kasy (z mojej osobnej) môže žiadať akurát tak dane a je na ňom, koľko a akých daní si vyžiada. Ak potrebuje na chod štátu 50 % z mojich príjmov, nech to povie. Ak nevie zabezpečiť chod ani za 50 % mojich príjmov, nech to prizná a povie, že je zlý hospodár a že chce 60 %.
--------------------------------------------------------
Myslím, že toto je ten hlavný problém.
Nechcú si priznať, že aj keď nám berú 70 až 80 percent peňazí, nevedia zabezpečiť skoro nič.
Nefunguje skoro nič
polícia
armáda
súdnictvo
štátna správa
zdravotníctvo
školstvo
nebudem tu vypisovať celý podrobný zoznam, ale každý vie čo všetko tu riadne nefunguje.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Onko Pozri príspevok
Písal som o inom: Keď budú odvody živnostníkov a zamestnancov rovnaké, zamestnávateľ nebude mať motiváciu zamestnancov tlačiť k tomu, aby prešli na živnosť, lebo na tom neušetrí ako teraz. Ako sa s tým vyrovnajú tí, čo už boli k živnosti dotlačení, je iná vec.
K tomuto ešte jedno. Zamestnávateľ nebude mať motiváciu tlačiť zamestnancov do živností len vtedy, keď mu výrazne klesne výška odvodov za zamestnanca.
2 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

dogicka Pozri príspevok
Napíš konkrétny návrh, ako by sa to dalo riešiť...
V skutočnosti je to v tom príspevku 618.
---------------------------------------
Veď politici sa hrabú, že to budú riešiť za nás a za naše peniaze. Tak nech riešia.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

jar88 Pozri príspevok
V skutočnosti je to v tom príspevku 618.
---------------------------------------
Veď politici sa hrabú, že to budú riešiť za nás a za naše peniaze. Tak nech riešia.

Keď neúnosne zvýšia odvody, bude viac práce na čierno. Keď zvýšia dane na 50-60% tiež bude viac práce na čierno. Takže ja žiadne riešenie nevidím.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať